Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#621618 Λοιπον tv LG με μια θυρα USB που το χρησιμοποιουσα με στικακι αμα εβρισκα κανα ταινιακι στο yst .Τωρα βρισκει και εμφανιζει οτι υπαρχει κατι στο usb3 πατας επανω και δειχνει ποιο στικακι ειναι πατας σου ανοιγει μενου media το πατας και αντι να σου δειξει τι εχει μεσα οπως ηταν η διαδικασια μεχρι τωρα απλά δεν δειχνει τιποτα . Τι στο διαολο ειναι ; hardware η software;
Ενταξει χαλασε σε 2.3 χρονια ,την πηρα επειδη στην ευρυτερη οικογενεια χαλαγαν οι τσαμτσουγκ στα 2 χρονια και μια βδομαδα ακριβως.
Μανιουαλ ; οι κορεοι εχουν ξεπερασει στην νιοστη δυναμη τους γαλλους στα αυτοκινητα , απλα δεν υπαρχει , οι πληροφοριες σκορπιες οπουδηποτε στο διαδικτιο ουτε την εμαθα ουτε ειχα διαθεση να αφιερωσω ωρες για τους ηλιθιους μονο αναμα σβησιμο στικακι.
Εχει κανεια ιδεα προς τα που να κινηθω;
Άβαταρ μέλους
By otso
#621668 ναι μπιλ παιζει αλλου , αλλά εβαλα και αλλα στικακια και εξωτερικο σκληρο που εχουν τα παιδια με ταινιες ,τιποτα,nada
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#622089 Υποψιάζομαι πως την άκουσε η πόρτα USB. Δοκίμασε να φορμάρεις ένα φλασάκι σε διαφορετικό filesystem μπας και αλλάξει κάτι, αλλά δεν νομίζω (πχ αντί για NTFS σε FAT32).
Για να μην πετάξεις την τηλεόραση και αν συνδέεται στο δίκτυο, δοκίμασε να την βάλεις στο ίδιο δίκτυο με τον υπολογιστή σου και στον υπολογιστή να ενεργοποιήσεις το DLNA (Universal Plug and play αλλιώς) για να μοιράζεις τα αρχεία σου στην τηλεόραση.
Το κάνει και ο Media Player, ενώ υπάρχει και η εφαρμογή της LG που κάνει την ίδια δουλειά αλλά δίνει πιο απλή στο σετάρισμα και δουλεύουν σωστά και οι υπότιτλοι.
https://www.lg.com/uk/support/microsite ... lna-mobile
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#624654 Αξίζει να πάρω ένα tv-box των 50€ για την τηλεόραση της κόρης μου να βλέπει σειρές σε τηλεόραση που δεν είναι FullHD?
Έχετε να προτείνεται κάποιο?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#624656 Φυσικά αξίζει. Βέβαια, αναλόγως και την τηλεόραση, αν είναι πολύ χάλια, ίσως αξίζει να αγοράσεις καινούρια.
Αν όχι, η επιλογή είναι περίπου μονόδρομος:
https://www.skroutz.gr/s/16594393/Xiaom ... S-8GB.html
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#624659
Anonymous Founder έγραψε:Φυσικά αξίζει. Βέβαια, αναλόγως και την τηλεόραση, αν είναι πολύ χάλια, ίσως αξίζει να αγοράσεις καινούρια.
Αν όχι, η επιλογή είναι περίπου μονόδρομος:
https://www.skroutz.gr/s/16594393/Xiaom ... S-8GB.html

LG 32άρα 12ετίας

Τόσο φτηνό είναι το xiaomi?!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#624661 Πλέον ναι. Οριακά αξίζει να το πάρεις το boxάκι, η τηλεόραση είναι αρκετά παλιά πλέον. Αλλά με το TV box κάνεις περισσότερα από μια smart tv, εγώ το έχω κι ας είναι smart η τηλεόραση (LG 47άρα 5-6 ετίας).
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#624665
Anonymous Founder έγραψε:Πλέον ναι. Οριακά αξίζει να το πάρεις το boxάκι, η τηλεόραση είναι αρκετά παλιά πλέον. Αλλά με το TV box κάνεις περισσότερα από μια smart tv, εγώ το έχω κι ας είναι smart η τηλεόραση (LG 47άρα 5-6 ετίας).

LG 32αρα, 12έτίας 720p. H παλιά του σαλονιού.
Δεν έχει ethernet to Mi, όπως επίσης και playstore.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#624667 Δεν γίνεται να έχει playstore πλήρες, αφού είναι AndroidTV. Μπορείς να φορτώσεις .apk με φλασάκι όμως χωρίς πρόβλημα. Δεν σου πολυχρειάζεται το Play Store σε τέτοια συσκευή. Όσο για πόρτα Ethernet, εγώ έχω πάρει έναν adaptor, αλλά από όταν έλυσαν τα θέματα με το ασύρματο, δεν πολυχρειάζεται.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#644041 Επιτελους ηρθε οπτικη στην περιοχη μου και θα αναβαθμιστω. Βεβαια μετα θα μπω στη μπριζα να κατεβασω κανενα 4κ που δεν τολμουσα τοσα χρονια, αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν εχω τηλεοραση 4κ :lol:

Εχω καταληξει σε LG. Μπορειτε να μου κανετε 2 προτασεις στις τουλαχιστον 55"?
Θα ηθελα μια προταση με απολυτο κριτηριο το value for money και μια προταση 1-2 κλικ πιο πανω που πιστευετε οτι αξιζει τα παραπανω ευρωπουλα (οχι κανενα υπερτιμημενο τουμπανο). Και φυσικα να υποστηριζει DVB-T2 ή DVB- T/T2 (αν δεν κανω λαθος αυτο θα χρειαστει στο μελλον?).

Ειμαι ψιλοασχετος με το θεμα οποτε οποιος δε βαριεται ας μου πει και 2-3 "must have" πραγματακια που πρεπει να εχει μια τηλεοραση τη σημερον ημερα!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#644045 Αν πας με μόνον αυτά τα κριτήρια, θα χαθείς. Γνώμη μου είναι πως θα πρέπει να το πάρεις ήρεμα και ψύχραιμα και κυρίως... να μην αγοράσεις άμεσα τηλεόραση και να περιμένεις προσφορές. Προ ημερών έπαιζαν πάρα πολύ καλές προσφορές από LG σε Κωτσόβολο και MediaMarkt. Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο ακόμη. Αν δεν βιάζεσαι, περιμένεις.
Σε ό,τι αφορά τα μοντέλα, η LG συγκεκριμένα έχει δεκάδες στις δημοφιλείς κατηγορίες των 55" και 65". Και τέλος, για να καταλάβεις, το budget μπορεί να είναι από για 55άρα από 300€ μέχρι 1500€!
Άρα, πρέπει να σκεφτείς και πόσα θα δώσεις. Γνώμη μου, για τα κριτήρια:
1. Budget
2. Μέγεθος
3. Τεχνολογία panel
4. Λοιπές ευκολίες (Netflix, Amazon Prime, Miracast, κλπ)

Πάμε στο 3. Στην LG, που είναι και η κορυφαία εταιρεία στα panel και οι περισσότεροι μεγάλοι (πλην Samsung) αγοράζουν από αυτήν για τα καλά της μοντέλα, χοντρικά παίζουν τα εξής:
1. Απλά 4Κ panel 50Hz. Μια χαρά τίμια, αν δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις
2. Nanocell panel. Καλύτερο μαύρο, καλύτερες γωνίες θέασης. Παρόμοια είναι τα QLED της Samsung
3. Full array LED. Ό,τι καλύτερο σε συμβατική LED τεχνολογία. Συνδυάζονται ή και όχι με τα Nanocell.
4. OLED. Tα καλύτερα panel , τα καλύτερα χρώματα, μαύρο κλπ κλπ, με την αντίστοιχη τιμή (ξεκινάς από τα 1200€ περίπου για 55άρα)

Η δική μου γνώμη είναι αν μπορείς, αγόρασε κάποιο Nanocell. Η διαφορά δεν είναι χαώδης και αξίζει. Τα OLED, είναι πολύ ακριβά και προσωπικά δεν θα έδινα τόσα χρήματα για τηλεόραση.
Με τα παραπάνω, ρίξε μια ματιά στο Skroutz και κατόπιν, πέρνα από τους δύο μεγάλους να δεις αν παίζουν προσφορές. Αν δεν παίζουν, κάνε την έρευνα αγοράς τώρα και αγοράζεις αργότερα.
:)
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#644050
George_Prix έγραψε:Επιτελους ηρθε οπτικη στην περιοχη μου και θα αναβαθμιστω. Βεβαια μετα θα μπω στη μπριζα να κατεβασω κανενα 4κ που δεν τολμουσα τοσα χρονια, αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν εχω τηλεοραση 4κ :lol:


Γράφοντας αυτές τις 3 αράδες, έκανες τον κλάδο του product management και του product marketing ιδιαίτερα χαρούμενους που η δουλειά τους πιάνει τόπο. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#644069 George προσεξε πολυ πως θα κινηθεις.
Εγω καθε μερα που περναει μετανιωνω για την αγορα μου πισω το 2013. Ειχα ερωτευτει μια lg τουμπανο για την εποχη της. 47αρα 3d. 1999 eur. https://www.skroutz.gr/s/2089555/LG-47LM960V.html

Την πηρα. Την καταχαρηκα στην αρχη. Και μετα αρχισαν να βγαινουν νεες τεχνολογιες...με παρα πολυ καλες τιμες...και με ειχε πιασει ενας κομπος στο στομαχι για την |λογοκρισία| που ειχα κανει.

Τωρα δεν την αλλαζω για να πληρωσω το λαθος και την τρελλα μου. Καλα να παθω.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#644073 Για να βοηθήσω τον φίλο μας, εγώ θα προτείνω κάποια μοντέλα στις 55" (αν και για μένα, αν υπάρχει χώρος, η καλύτερη διάσταση είναι οι 65") για να έχει μια βάση να ξεκινήσει το ψάξιμο.
Σαν VFM επιλογή (δεν είναι η φθηνότερη, θα πρότεινα να μην πας στις φθηνότερες, αν πρόκειται για την κύρια τηλεόραση), η πρώτη που θα πρότεινα είναι αυτή:
https://www.skroutz.gr/s/18481221/LG-55SM8200.html , από 575€ στο Skroutz
Η επόμενη λύση για κάτι καλύτερο:
https://www.skroutz.gr/s/18634000/LG-55SM8600.html, από 638€ στο Skroutz. Δεν ξέρω αν αξίζει, νομίζω πως το panel είναι ίδιο ακριβώς με την φθηνότερη. Και τα δύο είναι Nanocell
Τέλος, η καλύτερη πριν πας σε OLED και ούσα ακόμη σε λογικά χρήματα, είναι αυτή:
https://www.skroutz.gr/s/18480986/LG-55SM9010.html, από 848€ στο Skroutz.
Η τελευταία είναι και Nanocell και Full Array, άρα μιλάμε για την καλύτερη δυνατή εικόνα, πριν πας σε OLED. Αλλά έχουμε φτάσει κοντά στο 1000άρικο, πια, όταν υπάρχουν μια χαρά τηλεοράσεις στις ίδιες ίντσες στα μισά λεφτά.
Σαν τελευταία πρόταση, κάνε ένα κόπο και πήγαινε να δεις τα διάφορα μοντέλα που σε ενδιαφέρουν σε ένα κατάστημα. Για να δεις αν αξίζει να πληρώσεις τα παραπάνω.