Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#644085 @Anonymous Founder ευχαριστω πολυ για την αναλυτικη απαντηση! Ξεκινησα ηδη το διαβασμα και λογικα με βλεπω για Edge LED. Αυτο αν καταλαβα καλα ειναι το Nanocell που ανεφερες? Μετα το πρωτο μηνυμα σου ειχα καταληξει στις εξης 2:

https://www.skroutz.gr/comparelists/12? ... 1,18557047

Και με χαρα ειδα οτι προτεινες κι εσυ την LG 55SM8200

Οντας ασχετος, τη μονη διαφορα που ειδα στη συγκριση και μου εκανε κλικ ηταν η 1 παραπανω θυρα USB και την εισοδο για ακουστικα που εχει η δευτερη της συγκρισης LG 55SM8500. Επειδη τα ακουστικα ειναι σχετικα χρησιμα (καμια φορα τα βαζουν τα παιδια για να μη μας παιρνουν το κεφαλι με τον ηχο), ειναι καποιο αλλο τεχνικο χαρακτηριστικο που λειπει απο την LG 55SM8500 και εχει η LG 55SM8200? Ή αν δε με πειραζουν τα 24 παραπανω ευρω να παω αφοβα σε αυτην?
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#644091
Geo f1 έγραψε:George προσεξε πολυ πως θα κινηθεις.
Εγω καθε μερα που περναει μετανιωνω για την αγορα μου πισω το 2013. Ειχα ερωτευτει μια lg τουμπανο για την εποχη της. 47αρα 3d. 1999 eur. https://www.skroutz.gr/s/2089555/LG-47LM960V.html

Την πηρα. Την καταχαρηκα στην αρχη. Και μετα αρχισαν να βγαινουν νεες τεχνολογιες...με παρα πολυ καλες τιμες...και με ειχε πιασει ενας κομπος στο στομαχι για την |λογοκρισία| που ειχα κανει.

Τωρα δεν την αλλαζω για να πληρωσω το λαθος και την τρελλα μου. Καλα να παθω.


Γιωργο την εκανα πριν 15 χρονια αυτη τη |λογοκρισία|. Συνεχεια κορυφαια προιοντα και πολυ συχνη αντικατασταση με το επομενο μοντελο. Το τι "παλια" τηλεφωνα και PC hardware εχω κανει δωρο δε λεγεται! Πλεον παιρνω κατι καλο και το κραταω οσο παει. Αλλα στη συγκεκριμενη περιοδο δεν ειμαι για να παιρνω ΚΑΛΗ τηλεοραση (κανονικα ηθελα OLED και πολυ μεγαλυτερη απο 55"). Οποτε θα χαλαστω ακομα λιγοτερο απο οσο χαλαστηκα οταν βγηκε το Galaxy S20 και ξενερωσα εντελως με το S10+ μου :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#644095
funkyreverend έγραψε:
George_Prix έγραψε:Επιτελους ηρθε οπτικη στην περιοχη μου και θα αναβαθμιστω. Βεβαια μετα θα μπω στη μπριζα να κατεβασω κανενα 4κ που δεν τολμουσα τοσα χρονια, αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν εχω τηλεοραση 4κ :lol:


Γράφοντας αυτές τις 3 αράδες, έκανες τον κλάδο του product management και του product marketing ιδιαίτερα χαρούμενους που η δουλειά τους πιάνει τόπο. :lol:


Φιλε ετσι παιζει το κολπο στα σιγουρα...

Αλλα και μονο που τοσα χρονια δεν πηρα 4κ τιβι ενω δεν τη χρειαζομουν πραγματικα, θεωρειται τσαλιμακι στο marketing τους. Γιατι αυτο στηριζεται στα θυματα που βλεπουν τα demo videos στα μεγαλα μαγαζια και νομιζουν οτι θα βλεπουν τη Μενεγακη και τον Κουλη στην ιδια ποιοτητα απο τον καναπε του σπιτιου τους.

Αν θελει ομως ενας χριστιανος (κατα προτιμηση ορθοδοξος) να αγορασει ενα 4K Ultra HD δισκακι να απολαυσει ειναι κακο? :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#644099
George_Prix έγραψε:@Anonymous Founder ευχαριστω πολυ για την αναλυτικη απαντηση! Ξεκινησα ηδη το διαβασμα και λογικα με βλεπω για Edge LED. Αυτο αν καταλαβα καλα ειναι το Nanocell που ανεφερες? Μετα το πρωτο μηνυμα σου ειχα καταληξει στις εξης 2:

https://www.skroutz.gr/comparelists/12? ... 1,18557047

Και με χαρα ειδα οτι προτεινες κι εσυ την LG 55SM8200

Οντας ασχετος, τη μονη διαφορα που ειδα στη συγκριση και μου εκανε κλικ ηταν η 1 παραπανω θυρα USB και την εισοδο για ακουστικα που εχει η δευτερη της συγκρισης LG 55SM8500. Επειδη τα ακουστικα ειναι σχετικα χρησιμα (καμια φορα τα βαζουν τα παιδια για να μη μας παιρνουν το κεφαλι με τον ηχο), ειναι καποιο αλλο τεχνικο χαρακτηριστικο που λειπει απο την LG 55SM8500 και εχει η LG 55SM8200? Ή αν δε με πειραζουν τα 24 παραπανω ευρω να παω αφοβα σε αυτην?

Σε ό,τι αφορά την τεχνολογία του Nanocell, ένα αρκετά αναλυτικό άρθρο:
https://electronicanto.net/how-to-tech/ ... ed-lcd-tv/
Δεν είναι οι Edge LED, μπορείς να έχεις Edge LED και να μην έχεις Nanocell.

Γενικώς, είναι μια τεχνολογία που έχει πλεονεκτήματα και βελτιώνει την εικόνα. Εγώ έχω την 65SM8200.
Είναι πολύ καλή και ακόμη δεν έχω ασχοληθεί καθόλου να την ρυθμίσω, έχει μεγάλα περιθώρια βελτίωσης η εικόνα από αυτά που διαβάζω. Εμένα κι έτσι όπως είναι μου αρέσει, δεν έχω καθόλου χρόνο για τηλεόραση τελευταία, οπότε...
:lol:
Την είχα πάρει σε προσφορά στην Black Friday, αλλά πριν το Πάσχα έτρεχε ακόμη καλύτερη προσφορά σε Κωτσόβολο και MediaMarkt.
Θα πω πάντως πως και η δική μου ήταν ένας συμβιβασμός, μέσα σε ένα δεδομένο budget. Αν είχα μεγαλύτερο budget, θα πήγαινα σε Full Array, γιατί έχεις πολύ ωραίο μαύρο, που σε συνδυασμό με το Nanocell που βοηθάει τα χρώματα, πλησιάζεις αρκετά τις OLED (χωρίς βέβαια να τις φτάνεις...).
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#644100
Geo f1 έγραψε:Μια phillips δεν ειχες με φωτισμο πισω?? Εκει που ειχαμε δει Βραζιλια 2008???? :lol:


Δεν ειχα. Εχω :s_yes

Tη Philips την Ambilight τη 42αρα. Αν θυμαμαι καλα την ειχα παρει γυρω στα 2.5 χιλιαρικα τοτε :dizzy:

Εφαγα ενα πανικο οταν ξεκινησε το κολπο με τους αποκωδικοποιητες και ημουν ετοιμος να την αλλαξω γιατι δεν υπηρχε περιπτωση να παιζω με 2 κοντρολια. Αλλα τελευταια στιγμη βρηκα μια καρτα/αποκωδικοποιητη που εμπαινε απο πισω σε ενα slot και ξεμεινα με το χρεπι μεχρι τωρα :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#644102 Αυτό με τον αποκωδικοποιητή λύνεται και με φθηνότερο τρόπο με αποκωδικοποιητή που έχει τηλεκοντρόλ με δυνατότητα εκμάθησης. Εγώ τέτοια έχω στους γονείς, που έχουν δύο παλιές δικές μου (32" και 23"). Παίζουν μια χαρά και εννοείται κόστισαν λίγα (κάνα 25άρι € ο καθένας).
Το λέω για να το ξέρετε αν προκύψει αντίστοιχη ανάγκη.

Τα 2.5Κ για τηλεόραση μπορεί να είναι μια χαρά, αναλόγως τα οικονομικά. Εγώ , μια ζωή είχα budget 700€ και ό,τι έχω αγοράσει είναι εκεί. Και παραδόξως, αυτή την στιγμή δουλεύουν ακόμη όλα!
:lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#644105
Anonymous Founder έγραψε:
George_Prix έγραψε:@Anonymous Founder ευχαριστω πολυ για την αναλυτικη απαντηση! Ξεκινησα ηδη το διαβασμα και λογικα με βλεπω για Edge LED. Αυτο αν καταλαβα καλα ειναι το Nanocell που ανεφερες? Μετα το πρωτο μηνυμα σου ειχα καταληξει στις εξης 2:

https://www.skroutz.gr/comparelists/12? ... 1,18557047

Και με χαρα ειδα οτι προτεινες κι εσυ την LG 55SM8200

Οντας ασχετος, τη μονη διαφορα που ειδα στη συγκριση και μου εκανε κλικ ηταν η 1 παραπανω θυρα USB και την εισοδο για ακουστικα που εχει η δευτερη της συγκρισης LG 55SM8500. Επειδη τα ακουστικα ειναι σχετικα χρησιμα (καμια φορα τα βαζουν τα παιδια για να μη μας παιρνουν το κεφαλι με τον ηχο), ειναι καποιο αλλο τεχνικο χαρακτηριστικο που λειπει απο την LG 55SM8500 και εχει η LG 55SM8200? Ή αν δε με πειραζουν τα 24 παραπανω ευρω να παω αφοβα σε αυτην?

Σε ό,τι αφορά την τεχνολογία του Nanocell, ένα αρκετά αναλυτικό άρθρο:
https://electronicanto.net/how-to-tech/ ... ed-lcd-tv/
Δεν είναι οι Edge LED, μπορείς να έχεις Edge LED και να μην έχεις Nanocell.

Γενικώς, είναι μια τεχνολογία που έχει πλεονεκτήματα και βελτιώνει την εικόνα. Εγώ έχω την 65SM8200.
Είναι πολύ καλή και ακόμη δεν έχω ασχοληθεί καθόλου να την ρυθμίσω, έχει μεγάλα περιθώρια βελτίωσης η εικόνα από αυτά που διαβάζω. Εμένα κι έτσι όπως είναι μου αρέσει, δεν έχω καθόλου χρόνο για τηλεόραση τελευταία, οπότε...
:lol:
Την είχα πάρει σε προσφορά στην Black Friday, αλλά πριν το Πάσχα έτρεχε ακόμη καλύτερη προσφορά σε Κωτσόβολο και MediaMarkt.
Θα πω πάντως πως και η δική μου ήταν ένας συμβιβασμός, μέσα σε ένα δεδομένο budget. Αν είχα μεγαλύτερο budget, θα πήγαινα σε Full Array, γιατί έχεις πολύ ωραίο μαύρο, που σε συνδυασμό με το Nanocell που βοηθάει τα χρώματα, πλησιάζεις αρκετά τις OLED (χωρίς βέβαια να τις φτάνεις...).


Με καταφερες. Sold :lol:

Τις ιντζες μενει να αποφασισω τωρα γιατι το ξανασκεφτομαι :lipsealed: :ninja:

Eλεγα να παρω την αλλη αλλα ειδα οτι πιο φτηνα την εχει ο Κωτσοβολος με ενα περιεργο "Παράδοση έως 30 ημέρες¨. Θα παρω τηλεφωνο να δω τι παιζει με αυτο γιατι στο επομενο μαγαζι την εχει 69 ευρω παραπανω και δε λεει μονο για τα ακουστικα...
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#644106 Εννοείται, είναι αλυσιδωτές οι αντιδράσεις. It takes two to tango με την τεχνολογία, το θέμα είναι αυτό το τανγκό να είναι στο (σχεδόν) ίδιο βήμα. Π.χ. ταχύτητα σύνδεσης με το υλικό που υπάρχει προς κατανάλωση (4Κ) και με τις οθόνες/ήχους που θα συνδυαστεί κλπ. Αν δεν υπάρχουν δυνατές συνδέσεις, δεν θα υπάρξει το υλικό σε μεγάλη προσφορά κ.ο.κ.

Θα χρειαστείς και αναβάθμιση στο ποπ κορν όμως. :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#644107
Geo f1 έγραψε:...Εκει που ειχαμε δει Βραζιλια 2008????


Για να μην το ξεχασω... Να πεις στο φιλο μας το g οτι εκεινη τη μερα πανηγυριζαμε αγκαλιασμενοι την κουπα του Λουη του :s_inlove :s_roses :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#644111 Η 55αρα, ειναι σαν την 42αρα σου σε μεγαλυτερη. Η 65αρα ειναι WOW μπροστα τους. Πηγαινε να τις δεις live και θα καταλαβεις. Κι εγω ημουν αναμεσα στις 2 αναλυσεις περισυ...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#644115
George_Prix έγραψε:
Geo f1 έγραψε:...Εκει που ειχαμε δει Βραζιλια 2008????


Για να μην το ξεχασω... Να πεις στο φιλο μας το g οτι εκεινη τη μερα πανηγυριζαμε αγκαλιασμενοι την κουπα του Λουη του :s_inlove :s_roses :inlove:


H μερα που καταλαβα οτι πρεπει να κλεισεις /σπασεις την τηλεοραση για να συνομωτησει το συμπαν υπερ σου.

Αισιως βαδιζουμε στην έβδομη :s_airkiss ,τα λεμε κανα 6 μηνο που θα ξαναχρειαστω :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#644118
funkyreverend έγραψε:Θα χρειαστείς και αναβάθμιση στο ποπ κορν όμως. :lol:

Παλιοτερα ειχα τρελα. Κατεβαζα μονο απο συγκεκριμενους encoders και ψαχνομουν με το "τελειο" σεταπ. Τα τελευταια χρονια δε βλεπω καν τηλεοραση στο σαλονι. 1 επεισοδιο απο καμια αμερικανια βλεπουμε με τη γυναικα μου μολις πεσουν για υπνο τα παιδια καθε βραδυ. Οποτε 95% της χρησης κανουν τα παιδια με τη γυναικα μου. Εγω ακομα και F1 στο PC βλεπω!

Λογικα θα μπω σε κανενα τριπακι με τα 4κ αλλα ελλειψει χρονου δε θα κρατησει και πολυ. 45' για ενα επεισοδιο τα προλαβαινω. 2 ωρες για ταινια σχεδον απιθανο!

Chris έγραψε:Η 55αρα, ειναι σαν την 42αρα σου σε μεγαλυτερη. Η 65αρα ειναι WOW μπροστα τους. Πηγαινε να τις δεις live και θα καταλαβεις. Κι εγω ημουν αναμεσα στις 2 αναλυσεις περισυ...


Φιλε το ξερω αυτο που λες. Η θεωρια μου ειναι οτι παντα αγοραζεις τη μεγαλυτερη τηλεοραση που μπαινει στο χωρο σου. Σε λιγες μερες/εβδομαδες, οτι και να παρεις παλι μικρη θα σου φαινεται :lol:

Απλα στη συγκεκριμενη φαση η τσεπη μου διαφωνει με τη θεωρια μου :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#644374 Θέσε ανώτατο όριο χρημάτων. Και μην προπαθήσεις να το αυξήσεις ούτε να το εξαντλήσεις σώνει και καλά. Και υπολόγισε ότι ίσως χρειαστείς τραπεζάκι ή στήριγμα τοίχου κλπ.
Εστίασε στη μεγαλύτερη δυνατή επώνυμη τηλεόραση (έχεις ήδη πει για LG, καλώς). Νο replacement for displacement. Θα την συνηθίσεις σε 2 εβδομάδες. Οπότε αν χωράει 65 μην κοιτάς 55.
Αν μπορείς δες τες από κοντά, χρώμα, σχήμα ποδιών, ποιότητα πλαστικών (υπάρχει διαφορά καθώς ανεβαίνεις σε καλύτερη σειρά), χειρισμός τηλεκοντρόλ.
Πολύ wow αλλά και εύχρηστο είναι το χειριστήριο που επιλέγεις γράμματα κουνώντας το στον αέρα.
Οι OLED είναι ακριβές, δημιουργούν φαντάσματα, θέμα διάρκειας ζωής πάνε αυτές.
Οθόνη LED λοιπόν. Πάνελ IPS έχουν οι περισσότερες, VA μπορεί να έχουν καλύτερο μαύρο και αντίθεση αλλά όχι τόσο καλό εύρος θέασης. Στην πράξη δεν έχει διαφορά αν σου αρέσει. Σε φωτεινότητα παίζουν, οι πιο ακριβές είναι και πιο φωτεινές.
Σε συχνότητα και εννοούμε σε native και όχι με κόλπα συνήθως είναι 50/60 εκτός από ελάχιστες 100/120 που είναι καλύτερες.
Στο θέμα fps και αντίθεσης εφόσον είσαι στην ίδια μάρκα είναι εύκολο να συγκρίνεις.
Ανάλογα με το από που φωτίζονται έχεις edge ή panel array. Το δεύτερο καλύτερο μεν αλλά αν είναι φτηνιάρικο κάνει φωτεινά φωτοστέφανα.
ΕΙσόδους HDMI θέλεις και ARC, εξόδους, wifi, ethernet, bluetooth (πομπό ή και δέκτη. Σαν δέκτης παίρνει τον ήχο από το τηλέφωνό μου και τον παίζει είτε από τα ηχεία της είτε από τον ενισχυτή μου με τον οποίο είναι συνδεμένη μέσω οπτικού καλωδίου ήχου)
Θέλεις HDR που πλέον όλες έχουν αλλά παίζουμε με το αν έχουν HDR-10, Dolby Vision κλπ.
Μερικές έχουν διπλό δέκτη, πολύ βολικό για να βλέπεις 2 κανάλια ταυτόχρονα πχ ποδόσφαιρο και ειδήσεις ή για να βλέπεις κάτι ενώ μαγνητοφωνείς κάτι άλλο. Αυτά σε μεγάλες οθόνες δεν είναι απλό τρυκ, είναι απόλυτα λειτουργικό και έχει νόημα. Μερικές έχουν και δορυφορικό δέκτη.
Κάθε χρόνο αποκτάνε λίγο παραπάνω κόλπα και υπολογιστική ισχύ και λίγο χειρότερη ποιότητα κατασκευής.
Τώρα είναι η εποχή που μόλις έχουν κυκλοφορήσει τα νέα μοντέλα άρα φτηναίνουν τα παλιά. Δεν είμαι καθόλου εναντίον του να πάρεις περσινό μοντέλο καλύτερης σειράς. Αλλά μάλλον όχι προπέρσινο.
Όλες έχουν άπειρα μενού (που πρέπει να είσαι επαγγελματίας εικόνας για να ξέρεις τι κάνεις, ευτυχώς υπάρχουν συνταγές για τα γνωστά μοντέλα που σου κάνουν φανταστική εικόνα) και εκτεταμένες δυνατότητες (λειτουργία ηχογράφησης σε σκληρό δίσκο, συνδέσεις με εφαρμογές στο τηλέφωνο, λειτουργία server). Πολλά από τα χαρακτηριστικά είναι καλά κρυμμένα και θα δυσκολευτείς να τα βρεις. Αλλά αν το ψάξεις μπορεί να βρεις φανταστικά reviews και συγκριτικά (που βλέπεις λεπτομέρειες, κάποιους περιορισμούς που δεν τους περιμένεις πχ κάποιες μάρκες δεν παίζουν κάποια παλιότερα φορμάτ βίντεο και πολλά άλλα). Παρόλο που το είχα μελετήσει πολύ έβρισκα πράματα/κόλπα στην τηλεόρασή μου για εβδομάδες.
Κάτι που δεν πολυαναφέρεται είναι η ταχύτητα απόκρισης. Μερικές ανάβουν σε 1-2 δευτερόλεπτα άλλες θέλουν χρόνο, σε μερικές πατάς κουμπί για να γίνει κάτι και έχουν μια μικρή καθυστέρηση. Αξίζει να ζητήσεις το χειριστήριο και για να το νιώσεις στο χέρι αλλά και για να δεις τι κάνουν.
Το πιο σπουδαίο είναι να την δεις και να σου αρέσει και να σου καλύπτει τα βασικά που θέλεις εσύ.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#644378 @sknipper ευχαριστω για τις χρησιμες συμβουλες!

Απο οσα σωστα εγραψες που δεν τα ηξερα κι ολα, πολυ σημαντικο μου φανηκε αυτο που ειπες στο τελος. Που το ηξερα οτι εχει διαφορα απο TV σε TV, αλλα δεν ειχα σκεφτει να το βαλω σαν παραμετρο στο ψαξιμο μου!!! Μιλαω για την αποκριση που εχει η καθε μια. Πολυ σπαστικο που μερικες κανουν καμποσα δευτερολεπτα να ανοιξουν ή να αλλαξουν καναλι.

Να πω την αληθεια ελεγα να μην παω καν σε μαγαζι. Να διαλεξω μια και να την παραγγειλω. Αλλα με εβαλες σε δευτερες σκεψεις τωρα! Και με το κοντρολ και με την εικονα. Αν και νομιζω οτι στην εικονα δε μπορεις να βγαλεις ευκολα ακρη ακομα και το ιδιο demo να παιζουν διπλα διπλα. Μπορει δηλαδη να πιασεις τη μια να αλλαξεις τις ρυθμισεις και να πεταει και η αλλη να εχει για ταβανι αυτο που βλεπεις εκεινη την ωρα με ρυθμιση μαμα. Και δεν εχω και τοσο εξασκημενο ματι ωστε να μπορω να ειμαι σιγουρος, οποτε τιποτα κριτικες απο γνωστες του θεματος (οπως αυτες που μου δωσατε για τα πανελς και ολα τα αλλα) ειναι παντα ευπροσδεκτες :s_smile
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 01 Μάιος 2020, 20:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά