Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#729399 Δεν θα το συζήταγα για πισωγύρισμα, την μεγαλύτερη που μπορείς. Εγώ από 37 πήγαινα για 50 αλλά τελικά πήρα 55. Η επόμενη θα είναι άνετα 65.
Η OLED δεν είναι πανάκεια, έχει κάποια ελαττώματα. Τα οποία δεν θυμάμαι πια αλλά ίσως να έχω γράψει παλιότερα στο παρόν θέμα όταν έψαχνα για τηλεόραση.

Σχετικά με το μέγεθος των ηχείων μην το σκέφτεσαι, ο ήχος δεν έχει αλλάξει. (αν και θεωρητικά, και το λέω επειδή βλέπω έχεις βάλει ειδικά κάδρα πίσω από τα ηχεία άρα σε απασχολεί ο ο ήχος στον χώρο σου, η μεγαλύτερη ηχητικά σκληρή επιφάνεια της πιο μεγάλης τηλεόρασης θα επηρεάσει τον ήχο στο χώρο.)
Άβαταρ μέλους
By Chris
#729421
kubiak έγραψε:Αν θυμάμαι καλά, οι όλεντ έχουν το πρόβλημα που είχαν και οι πλάσμα, το μπερν ιν...


Αει καλα δηλαδη, αν ισχυει αυτο. Παλι καλα που πηρα την απλη τοτε. Εγω την εχω ολη μερα αναμμενη και συνδεδεμενη στο pc. Θα μου εκανε μια taskbar και ενα recycle bin μουρλια :lol:
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#729427
Chris έγραψε:
kubiak έγραψε:Αν θυμάμαι καλά, οι όλεντ έχουν το πρόβλημα που είχαν και οι πλάσμα, το μπερν ιν...


Αει καλα δηλαδη, αν ισχυει αυτο. Παλι καλα που πηρα την απλη τοτε. Εγω την εχω ολη μερα αναμμενη και συνδεδεμενη στο pc. Θα μου εκανε μια taskbar και ενα recycle bin μουρλια :lol:
Κάτι λέει η LG εδώ (lg.com)... (καπνός => φωτιά)
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#729543 Τελικά πάρθηκε η 55άρα OLED και είναι μια χαρά. Παραπάνω δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση σε αυτό το δωμάτιο... Τα θέματα των OLED είναι σε γενικές γραμμές το burn-in και η χαμηλότερη φωτεινότητα. Αλλά τί να την κάνω τη φωτεινότητα εδώ στο Βέλγιο;;; :lol: :lol:

Το πρόβλημα τώρα είναι ότι η βάση που πήρα από το Amazon είναι της κακιάς ώρας, οπότε η τηλεόραση γέρνει σε 2 άξονες... Θα δοκιμάσω την παλία που είχα εν καιρώ και βλέπουμε.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#729682
SIHCTR έγραψε:Τελικά πάρθηκε η 55άρα OLED και είναι μια χαρά. Παραπάνω δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση σε αυτό το δωμάτιο... Τα θέματα των OLED είναι σε γενικές γραμμές το burn-in και η χαμηλότερη φωτεινότητα. Αλλά τί να την κάνω τη φωτεινότητα εδώ στο Βέλγιο;;; :lol: :lol:

Το πρόβλημα τώρα είναι ότι η βάση που πήρα από το Amazon είναι της κακιάς ώρας, οπότε η τηλεόραση γέρνει σε 2 άξονες... Θα δοκιμάσω την παλία που είχα εν καιρώ και βλέπουμε.
Ωραία επιλογή!
Όταν τη δοκιμάσεις 2-3 μέρες, πες μας τις εντυπώσεις σου.
Πιστεύω πως είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με τις μη oled.


< >
Άβαταρ μέλους
By alex
#730598 εχω μια σαμυ εδω και 7 χρονια 40αρα.οταν αλλαζω καναλια αργει κατι 2 δευτερα να αλλαξει..αυτο μου ειπαν οτι ειναι για την προστασια της οθονης..ομως μετα τα 5 χρονια λειτουργιας αρχισε ενα αλλο φαινομενο...καποιες φορες ,οσο περνανε τα χρονια ολο και πιο συχνα, αλλαζω ενα σταθμο,.επιλεγω το κουμπι 5 ας πουμε και ενω δειχνει οτι βρισκομαι στο σταθμο που επελεξα δεν τον ανοιγει..κατι γραφει οτι δεν βρεθηκε ο σταθμος,η εικονα κ.λ.π...αν απο εκει μετα πατησω + η' - ενα σταθμο και παω σε αλλο δλδ. η' το 4 η΄το 6 αμεσως μετα και στον δευτερο αυτο σταθμο κανει το ιδιο..κανοντας το ιδιο στον τριτο ας πουμε οτι εχω επιλεξει αρχικα το 5,6 και τωρα το 7 κουμπι αμεσως μετα με συν παλι ,απο εκει και περα παιζει και αν πατησω ξανα το καναλι που ειχα διαλεξει αρχικα ,το 5 με επιλογη αριθμου αυτην την φορα και οχι συν και πλην τοτε θα παιξει...αυτο το συνεχομενο των 2 σταθμων μαυριλα μου την σπαει.
ουσιαστικα μολις βαλω ενα σταθμο και γινει αυτο πρεπει να πατησω παλι αριθμο για να ξεφυγω και οχι συν και πλην..αλλα σκεψου να θες να προλαβεις κατι να δεις,το συν,πλην παει πιο γρηγορα..ξερει κανεις που οφειλεται αυτο το γεγονος? ειναι κατασκευαστικο? οι καινουριες κανουν τετοια? αργουν και αυτες να περασουν απο το ενα καναλι στο αλλο επιλεγοντας?
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#730611 Με έχασες λίγο εκεί με τα συν και τα πλην.
Από σήμα πως τα πας; Πόσο σου δείχνει ότι έχει μέσα από το menu της τηλεόρασης;
Καμιά φορά όταν είναι οριακό το σήμα αργεί να τα εμφανίσει, τόσο όσο λες, 2 δευτερόλεπτα.
Αυτήν την αργοπορία την παρατηρείς όταν αλλάζεις κανάλια που είναι σε διαφορετικές συχνότητες(1); Ή και κανάλια που είναι στην ίδια συχνότητα(2);
Το πρώτο είναι σύνηθες, το κάνει και στην δικιά μου sammy (10ετιας και βάλε), μια μικρή καθυστέρηση όχι τίποτα τραγικό. Το 2ο δεν έπρεπε να στο κάνει.
Άβαταρ μέλους
By alex
#730667 ναι ξερω ειναι δυσκολο να το εξηγησω μεσα απο γραπτα.σημα εχω καλο γενικα.
να κανω μια προσπαθεια ακομα πιο αναλυτικα.

εχω το μεγκα στο 5 κουμπι επιλογης στο τηελκοντρολ και τον αντενα στο 6.καποιες φορες οταν παταω το μεγκα ,μου βγαζει αυτο το μυνημα σε μαυρη οθονη,οτι δεν εχει σημα να κοιταξω επιλογες κ.λ.π. εκει το σημα δειχνει μηδεν σχεδον.μεσα απο την αναλυση δεξια που βγαινει οταν το παταμε .μερικες φορες οταν συνανταω τετοια περιπτωση παροτι μου λεει αυτο το μυνημα και ειναι μαυρη, το αφηνω εκει που ειναι ετσι και κανει μονο του μια προσπαθεια και επανερχεται κανονικα.

ομως εχει περιπτωσεις που δεν το κανει.δεν επανερχεται μονο του,οποτε πρεπει να επιλεξω εναν αλλο σταθμο και μετα να ξαναπαω.αν εκει που ειμαι με μαυρη οθονη ,στο μεγκα στο 5 οπως ειπαμε και το μυνημα να παιζει εκει και δεν εχει επανερθει τοτε για ευκολια αντι να πατησω εναν αλλο αριθμο στο τηλεκοντρολ .πχ το 8, παταω το διπλα δλδ. το μουμερο 6.αλλα χρησιμοποιωντας το συν,οχι τον αριθμο 6 απο το τηλεκοντρολ.αυτο το κανω γιατι οπως ξερεις και εσυ παει πιο γρηγορα.χωρις την συνηθη καθυστερηση.οταν το κανω αυτο με το συν στο διπλανο καναλι το 6 δλδ.,παλι βγαζει το ιδιο μυνημα και δεν επανερχεται η οθονη στο 6 που το πηγα.αν τωρα ξαναπατησω αλλο ενα συν ,δλδ το 7 τοτε επανερχεται η εικονα..δδλ αν σε συνεχεια πατησω το διπλανο καναλι το 6 η' και το 4 απο το μεγκα (5)που ημουν δεν ανοιγει η εικονα.το κανει δλδ. σε 2 ιδια διπλανα καναλια αλλα με την επιλογη του συν πλην..

αν οπως ειμαι με μαυρη οθονη στο αρχικο μεγκα στο 5 δλδ. πατησω απο το τηλεκοντρολ το διπλανο καναλι στο τηλεκοντρολ το 6 δλδ ,με επιλογη αριθμου οχι με συν τοτε λειτουργει ξανα κανονικα.
ελπιζω να μην ζαλιστηκες και να σε διαφωτισα :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#730693
Bayern7 έγραψε:Καμιά φορά όταν είναι οριακό το σήμα αργεί να τα εμφανίσει, τόσο όσο λες, 2 δευτερόλεπτα.


Ετσι. Εμενα στο δωματιο που ηταν οριακο, δεν επιανε καν τα HD καναλια, ενω επαιζε τα περισσοτερα με χαμηλοτερη αναλυση.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#730716
alex έγραψε:ναι ξερω ειναι δυσκολο να το εξηγησω μεσα απο γραπτα.σημα εχω καλο γενικα.
να κανω μια προσπαθεια ακομα πιο αναλυτικα.

εχω το μεγκα στο 5 κουμπι επιλογης στο τηελκοντρολ και τον αντενα στο 6.καποιες φορες οταν παταω το μεγκα ,μου βγαζει αυτο το μυνημα σε μαυρη οθονη,οτι δεν εχει σημα να κοιταξω επιλογες κ.λ.π. εκει το σημα δειχνει μηδεν σχεδον.μεσα απο την αναλυση δεξια που βγαινει οταν το παταμε .μερικες φορες οταν συνανταω τετοια περιπτωση παροτι μου λεει αυτο το μυνημα και ειναι μαυρη, το αφηνω εκει που ειναι ετσι και κανει μονο του μια προσπαθεια και επανερχεται κανονικα.

ομως εχει περιπτωσεις που δεν το κανει.δεν επανερχεται μονο του,οποτε πρεπει να επιλεξω εναν αλλο σταθμο και μετα να ξαναπαω.αν εκει που ειμαι με μαυρη οθονη ,στο μεγκα στο 5 οπως ειπαμε και το μυνημα να παιζει εκει και δεν εχει επανερθει τοτε για ευκολια αντι να πατησω εναν αλλο αριθμο στο τηλεκοντρολ .πχ το 8, παταω το διπλα δλδ. το μουμερο 6.αλλα χρησιμοποιωντας το συν,οχι τον αριθμο 6 απο το τηλεκοντρολ.αυτο το κανω γιατι οπως ξερεις και εσυ παει πιο γρηγορα.χωρις την συνηθη καθυστερηση.οταν το κανω αυτο με το συν στο διπλανο καναλι το 6 δλδ.,παλι βγαζει το ιδιο μυνημα και δεν επανερχεται η οθονη στο 6 που το πηγα.αν τωρα ξαναπατησω αλλο ενα συν ,δλδ το 7 τοτε επανερχεται η εικονα..δδλ αν σε συνεχεια πατησω το διπλανο καναλι το 6 η' και το 4 απο το μεγκα (5)που ημουν δεν ανοιγει η εικονα.το κανει δλδ. σε 2 ιδια διπλανα καναλια αλλα με την επιλογη του συν πλην..

αν οπως ειμαι με μαυρη οθονη στο αρχικο μεγκα στο 5 δλδ. πατησω απο το τηλεκοντρολ το διπλανο καναλι στο τηλεκοντρολ το 6 δλδ ,με επιλογη αριθμου οχι με συν τοτε λειτουργει ξανα κανονικα.
ελπιζω να μην ζαλιστηκες και να σε διαφωτισα :lol:

Κατάλαβα τι λες. Το καλό γενικά για το σήμα δεν λέει τίποτα.
Μπες μέσα από το μενού της τηλεοράσης και τσέκαρε ποιότητα και ισχύς, και bits σφάλματος (τα λέει σε κάποιες samsung).
Μπορεί να έχει τερματισμένη τη μπάρα του σήματος αλλά να έχεις πολλα σφάλματα και να αργεί να συντονίσει.
Έχεις ενισχυτή στην κεραία; Παλιοί ενισχυτές, επί αναλογικής εποχής, που τους σέταραν στο max οι τεχνικοί, θέλουν χαμήλωμα γιατί μπουκώνουν το ψηφιακό σήμα.
Άβαταρ μέλους
By alex
#730725 σευχαριστω..ομως εσυ που ξερεις ,αν υπηρχε προβλημα κεραιας δεν θα το εκανε απο την αρχη που ειχαμε ψηφιακο? οσον αφορα την κεραια..παντως δεν νομιζω να ειναι απο εκει γιατι περσυ ηρθε τενικος για αλλ θμεα ,για αλλο διαμερισμα και μου ειπε αυτο για τον ενισχυτη οτι ειναι καλα.αρα θεμα σηματος απο πανω δεν εχει λογικα.
τωρα το μενου ,δεν το εχω ψαξει θα δω και θα σου πω..