Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#623036 Το αν θα πεσει σε δυσμένεια εξαρτάται και από το "πρόσωπο" του στην εταιρεία.
Υπαρχει και η περίπτωση η πληροφορία ότι ψάχνεται να θορυβησει τον εργοδότη και να ωφελήσει τον εργαζόμενο.

Γενικά είναι πολύ σχετικά τα πράγματα και δεν υπάρχουν νορμες, κάθε εταιρεία, τομέας, θέση, εργαζόμενος και προϊστάμενος/εργοδότης πιστεύω είναι μοναδικοί συνδιασμοι.

< >
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#623054 Το "φιλικό" θα πρέπει να είναι φάση "ξέρω το όνομα του/της συζύγου και των παιδιών σας" αλλιώς τα πράγματα σκουραίνουν.

Α) ο νυν εργοδότης λέει ότι ο υποψήφιος είναι τέλειος και να τον πάρεις με τις ευχές του. Ύποπτο.
Β) ο νυν εργοδότης λέει ότι ο υποψήφιος είναι @ και τεμπελχανάς. Τον πιστεύεις;
Γ) ο νυν εργοδότης λέει οτιδήποτε και γυρνάει στον υποψήφιο και του δίνει αύξηση για να μείνει.
Δ) ο νυν εργοδότης λέει οτιδήποτε και γυρνάει στον υποψήφιο και του κάνει τον βίο αβίωτο.

Φυσικά υπάρχουν και οι περιπτώσεις που θα δοθεί τίμιο και ειλικρινές feedback και ο υποψήφιος θα αφεθεί να διαλέξει ελεύθερος το μέλλον του. Αλλά αν δεν ξέρεις στενά τον άνθρωπο που σου δίνει feedback (και έχει να κερδίσει ή να χάσει από αυτό, δεν μιλάμε για κάποιον αδιάφορο), καλύτερα μακριά.
Άβαταρ μέλους
By otso
#623058 funkyreverend η εξωτερικη εμφανιση (φατσα) , το dress , η γλωσσα του σωματος , ο τροπος ομιλιας παιζουν ρολο; υπαρχουν αντικειμενικα κριτηρια; η επικεντρωνεστε μονο αν εχει τις ικανοτητες για την συγκεκριμενη δουλεια .
Ασ πουμε σου εχει τυχει καποιος που σε προσωπικο επιπεδο να ειναι αντιπαθεστατος αλλα να τον προσελαβες;και το αντιθετο καποιος ντροπαλος συμπαθεστατος (καραφλος σαν και σενα) να τον απεριψες;
Τους ρωτατε τι αυτοκινητο εχουν; η κοιτατε απο καμερες με τι ερχονται; νομιζω οτι λεει πολλα αυτο .
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#623063 Αν η θέση έχει ζωντανή επαφή με πελάτες, ναι, ο τρόπος ομιλίας, η συμπεριφορά, η γλώσσα του σώματος παίζουν φυσικά ρόλο. Η καράφλα δηλώνει πλεονάζουσα εγκεφαλική λειτουργία, οπότε μπαίνει στα συν. :lol: Η εμφάνιση με την έννοια του πόσο ελκυστικός/ή είναι, όχι. Δεν είμαι στον κόσμο της μόδας, της ομορφιάς ή της νύχτας. :innocent:

Το συμπαθής ή αντιπαθής φέρνει και άλλα μαζί του που επηρεάζουν την σχέση με τα άλλα άτομα της ομάδας, οπότε πάλι παίζει ρόλο ακόμα και αν δεν μιλάς με εξωτερικούς πελάτες.

Ναι, έχω προσλάβει άτομα που δεν είχα καλή γνώμη και αποδείχτηκαν μια χαρά στη συνέχεια. Το ανάποδο όχι. Το ποσοστό αποτυχίας πάντως δεν είναι μεγάλο αν η προσπάθεια είναι συλλογική.

Αυτοκίνητο και κάμερες όχι. Σκέψου να ερχόταν με το μετρό της Θεσσαλονίκης, τι γνώμη θα σχημάτιζες; Ότι είναι φανταστικός υποψήφιος ή ότι θα αργοπορεί συστηματικά;
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#623069 Πολύ χρήσιμα τα τελευταία ποστ που διαβάζουμε.

Πάτερ, έχεις να προτείνεις κάποιο καλό βιβλίο για HR, θα προτιμηθεί κάτι σχετικά εισαγωγικό στις έννοιες και συνάμα πρακτικό
Άβαταρ μέλους
By italakias
#623078
funkyreverend έγραψε:Αν η θέση έχει ζωντανή επαφή με πελάτες, ναι, ο τρόπος ομιλίας, η συμπεριφορά, η γλώσσα του σώματος παίζουν φυσικά ρόλο. Η καράφλα δηλώνει πλεονάζουσα εγκεφαλική λειτουργία, οπότε μπαίνει στα συν. :lol: Η εμφάνιση με την έννοια του πόσο ελκυστικός/ή είναι, όχι. Δεν είμαι στον κόσμο της μόδας, της ομορφιάς ή της νύχτας. :innocent:

Το συμπαθής ή αντιπαθής φέρνει και άλλα μαζί του που επηρεάζουν την σχέση με τα άλλα άτομα της ομάδας, οπότε πάλι παίζει ρόλο ακόμα και αν δεν μιλάς με εξωτερικούς πελάτες.

Ναι, έχω προσλάβει άτομα που δεν είχα καλή γνώμη και αποδείχτηκαν μια χαρά στη συνέχεια. Το ανάποδο όχι. Το ποσοστό αποτυχίας πάντως δεν είναι μεγάλο αν η προσπάθεια είναι συλλογική.

Αυτοκίνητο και κάμερες όχι. Σκέψου να ερχόταν με το μετρό της Θεσσαλονίκης, τι γνώμη θα σχημάτιζες; Ότι είναι φανταστικός υποψήφιος ή ότι θα αργοπορεί συστηματικά;

Ουσιαστικα προκειται για εναν αλγοριθμο οπως ακριβως οι μπουκς βγαζουν αποδοσεις στοιχηματος.
Εκτος απο το βιογραφικο και τον μισθο μπαινουν στοιχεια οπως εμφανιση,ομιλια,χαρακτηρας και οσο αυξανεται η ζητηση εργασιας μπορει να φθασουν να ρωτουν τι τρωμε ,αν γαμαμε και ποσο,αν καπνιζουμε.
Ελπιζω τουλαχιστον οι μισθοι να ειναι αναλογοι του ξεφτυλισματος και οχι απλα κοντα στο χιλιαρικο.
Για λεγε τι μισθοι παιζουν. :lol:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#623080
italakias έγραψε:Για λεγε τι μισθοι παιζουν. :lol:

https://www.nzherald.co.nz/business/new ... d=12301140

δούλευε για τα ψίχουλα καημένε Έλληνα
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#623082
italakias έγραψε:
funkyreverend έγραψε:Αν η θέση έχει ζωντανή επαφή με πελάτες, ναι, ο τρόπος ομιλίας, η συμπεριφορά, η γλώσσα του σώματος παίζουν φυσικά ρόλο. Η καράφλα δηλώνει πλεονάζουσα εγκεφαλική λειτουργία, οπότε μπαίνει στα συν. :lol: Η εμφάνιση με την έννοια του πόσο ελκυστικός/ή είναι, όχι. Δεν είμαι στον κόσμο της μόδας, της ομορφιάς ή της νύχτας. :innocent:

Το συμπαθής ή αντιπαθής φέρνει και άλλα μαζί του που επηρεάζουν την σχέση με τα άλλα άτομα της ομάδας, οπότε πάλι παίζει ρόλο ακόμα και αν δεν μιλάς με εξωτερικούς πελάτες.

Ναι, έχω προσλάβει άτομα που δεν είχα καλή γνώμη και αποδείχτηκαν μια χαρά στη συνέχεια. Το ανάποδο όχι. Το ποσοστό αποτυχίας πάντως δεν είναι μεγάλο αν η προσπάθεια είναι συλλογική.

Αυτοκίνητο και κάμερες όχι. Σκέψου να ερχόταν με το μετρό της Θεσσαλονίκης, τι γνώμη θα σχημάτιζες; Ότι είναι φανταστικός υποψήφιος ή ότι θα αργοπορεί συστηματικά;

Ουσιαστικα προκειται για εναν αλγοριθμο οπως ακριβως οι μπουκς βγαζουν αποδοσεις στοιχηματος.
Εκτος απο το βιογραφικο και τον μισθο μπαινουν στοιχεια οπως εμφανιση,ομιλια,χαρακτηρας και οσο αυξανεται η ζητηση εργασιας μπορει να φθασουν να ρωτουν τι τρωμε ,αν γαμαμε και ποσο,αν καπνιζουμε.
Ελπιζω τουλαχιστον οι μισθοι να ειναι αναλογοι του ξεφτυλισματος και οχι απλα κοντα στο χιλιαρικο.
Για λεγε τι μισθοι παιζουν. :lol:



Κοντά στο χιλιάρικο στην Ελλάδα του 2020 είναι μισθός ξεφτίλα ? :dizzy:
Θα τρελαθούμε τελείως ? :roll:
Άβαταρ μέλους
By otso
#623093
red_monster έγραψε:
italakias έγραψε:
funkyreverend έγραψε:Αν η θέση έχει ζωντανή επαφή με πελάτες, ναι, ο τρόπος ομιλίας, η συμπεριφορά, η γλώσσα του σώματος παίζουν φυσικά ρόλο. Η καράφλα δηλώνει πλεονάζουσα εγκεφαλική λειτουργία, οπότε μπαίνει στα συν. :lol: Η εμφάνιση με την έννοια του πόσο ελκυστικός/ή είναι, όχι. Δεν είμαι στον κόσμο της μόδας, της ομορφιάς ή της νύχτας. :innocent:

Το συμπαθής ή αντιπαθής φέρνει και άλλα μαζί του που επηρεάζουν την σχέση με τα άλλα άτομα της ομάδας, οπότε πάλι παίζει ρόλο ακόμα και αν δεν μιλάς με εξωτερικούς πελάτες.

Ναι, έχω προσλάβει άτομα που δεν είχα καλή γνώμη και αποδείχτηκαν μια χαρά στη συνέχεια. Το ανάποδο όχι. Το ποσοστό αποτυχίας πάντως δεν είναι μεγάλο αν η προσπάθεια είναι συλλογική.

Αυτοκίνητο και κάμερες όχι. Σκέψου να ερχόταν με το μετρό της Θεσσαλονίκης, τι γνώμη θα σχημάτιζες; Ότι είναι φανταστικός υποψήφιος ή ότι θα αργοπορεί συστηματικά;

Ουσιαστικα προκειται για εναν αλγοριθμο οπως ακριβως οι μπουκς βγαζουν αποδοσεις στοιχηματος.
Εκτος απο το βιογραφικο και τον μισθο μπαινουν στοιχεια οπως εμφανιση,ομιλια,χαρακτηρας και οσο αυξανεται η ζητηση εργασιας μπορει να φθασουν να ρωτουν τι τρωμε ,αν γαμαμε και ποσο,αν καπνιζουμε.
Ελπιζω τουλαχιστον οι μισθοι να ειναι αναλογοι του ξεφτυλισματος και οχι απλα κοντα στο χιλιαρικο.
Για λεγε τι μισθοι παιζουν. :lol:



Κοντά στο χιλιάρικο στην Ελλάδα του 2020 είναι μισθός ξεφτίλα ? :dizzy:
Θα τρελαθούμε τελείως ? :roll:


Λογικα αν εισαι μηχανικος αυτοδημιουργητος ανυπαντρος σου φτανουν για να εχεις δικια σου μονοκατοικια με γκαραζ και τριτο αμαξι για γκαζια , αμα κανεις παιδια ομως θα γονατισεις . Φανταζομαι με 1150 με 2 παιδια την βγαζεις ανετα με 3 βδομαδες διακοπες θαλασσα σε νησι και μια τον χειμωνα στο γκντανσκ .και δεν το γαμεις και το επιδομα θερμανσης.
Άβαταρ μέλους
By skous
#623121
funkyreverend έγραψε:Το "φιλικό" θα πρέπει να είναι φάση "ξέρω το όνομα του/της συζύγου και των παιδιών σας" αλλιώς τα πράγματα σκουραίνουν.

Α) ο νυν εργοδότης λέει ότι ο υποψήφιος είναι τέλειος και να τον πάρεις με τις ευχές του. Ύποπτο.
Β) ο νυν εργοδότης λέει ότι ο υποψήφιος είναι @ και τεμπελχανάς. Τον πιστεύεις;
Γ) ο νυν εργοδότης λέει οτιδήποτε και γυρνάει στον υποψήφιο και του δίνει αύξηση για να μείνει.
Δ) ο νυν εργοδότης λέει οτιδήποτε και γυρνάει στον υποψήφιο και του κάνει τον βίο αβίωτο.

Φυσικά υπάρχουν και οι περιπτώσεις που θα δοθεί τίμιο και ειλικρινές feedback και ο υποψήφιος θα αφεθεί να διαλέξει ελεύθερος το μέλλον του. Αλλά αν δεν ξέρεις στενά τον άνθρωπο που σου δίνει feedback (και έχει να κερδίσει ή να χάσει από αυτό, δεν μιλάμε για κάποιον αδιάφορο), καλύτερα μακριά.



Σορρυ δεν έγινα κατανοητός....
Μιλαώ για την περίπτωση που καταλαβαίνεις οτι ο άλλος είναι χομπίστας, ΔΕΝ τον παίρνεις (παρόλο που μπορεί όντως να έχει πολύ καλό βιογραφικό μιάς και είτε στην έχει σπάσει οτι απλά το κάνει για να το κάνει (το itnerview) και σου έχει φάει το χρόνο σου) και το "φιλικό" είναι του στύλ "Ρε συ, εσάς είναι ο τάδε μλκς που έχει ξαμολυθεί και κάνει interviews δεξια και αριστερά και σπαταλάει τον χρόνο όλου του κόσμου; Εντελώς ασόβαρο άτομο, κλπ κλπ"....
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#623122
red_monster έγραψε:Πάτερ, έχεις να προτείνεις κάποιο καλό βιβλίο για HR, θα προτιμηθεί κάτι σχετικά εισαγωγικό στις έννοιες και συνάμα πρακτικό


Για το πιο τεχνικό μέρος του HR (οργάνωση - στόχοι - ελαφρά νομικά), στα ελληνικά η βίβλος είναι το βιβλίο των Παπαλεξανδρή - Μπουραντά "Διοίκηση Ανθρωπίνων Πόρων". Για το πιο soft θα πρότεινα το "Οργανωσιακή Συμπεριφορά" των Robbins-Judge. Να ξέρεις ότι ο κανόνας λέει αν θες γλαφυρά πράγματα, με παραδείγματα κλπ προτιμάς αμερικανούς συγγραφείς. Έχουν τον τρόπο τους ρε παιδί μου. Αφήνουν και μερικά υπονοούμενα σαν τροφή για σκέψη, είναι σχεδόν σαν να έχεις άνθρωπο απέναντί σου και κάνεις κουβέντα. Ακόμα καλύτερα να τα διαβάζεις στα αγγλικά και όχι μεταφρασμένα που χάνουν κάποια πιο λεπτά νοήματα. Καλύτερη πηγή πάντως είναι να παρατηρείς και να συζητάς με κόσμο, να πιάνεις τον παλμό του κοινού, πάντα με τις συνθήκες της αγοράς, του τομέα κλπ. Δυστυχώς ή ευτυχώς, έχει να κάνει με ανθρώπους και ό,τι έχει να κάνει με ανθρώπους γίνεται λιγότερο ορθολογικό από όσο νομίζεις.

@italakia
Δουλεύω στο εξωτερικό οπότε για Ελλάδα ό,τι ακούω από 'δω κι από 'κει. Οι απολαβές που βλέπω εγώ είναι στα μεσαία - υψηλά 5ψήφια (που πιάνει εύκολα ένας 25αρης) μέχρι και μεσαία εξαψήφια νούμερα ετησίως. Δεν είναι αλγόριθμος, μην φτιάχνετε περιβάλλον 1984 (το βιβλίο), είναι πολύ πιο ρευστά τα πράγματα. Το σίγουρο είναι και το έχω πει επανειλημμένως ότι η εύρεση εργασίας και υποψηφίου (από την απέναντι πλευρά) έχει μέσα της ΤΥΧΗ ΚΑΙ TIMING. Δεν είναι μόνο προσόντα και νούμερα, οπότε...
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#623124
mousatos έγραψε:
italakias έγραψε:Για λεγε τι μισθοι παιζουν.

https://www.nzherald.co.nz/business/new ... d=12301140

δούλευε για τα ψίχουλα καημένε Έλληνα
Έχω φίλη που ζει Κοπενχαγη και ο άντρας της παίρνει 6.000€ τον μήνα και μου λέει ότι υπήρξαν μήνες που έφαγαν και από τα έτοιμα ...( Με 2 παιδιά). Οπότε βάλε και το κόστος ζωής στην εξίσωση, όχι μόνο τον ονομαστικό μισθό

< Note >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#623127
mousatos έγραψε:
italakias έγραψε:Για λεγε τι μισθοι παιζουν. :lol:

https://www.nzherald.co.nz/business/new ... d=12301140

δούλευε για τα ψίχουλα καημένε Έλληνα


Ε τώρα, αποκαλύπτει το μισθό της, είναι πράγματα αυτά? :s_omg
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#623133
belgarion έγραψε:
mousatos έγραψε:
italakias έγραψε:Για λεγε τι μισθοι παιζουν.

https://www.nzherald.co.nz/business/new ... d=12301140

δούλευε για τα ψίχουλα καημένε Έλληνα
Έχω φίλη που ζει Κοπενχαγη και ο άντρας της παίρνει 6.000€ τον μήνα και μου λέει ότι υπήρξαν μήνες που έφαγαν και από τα έτοιμα ...( Με 2 παιδιά). Οπότε βάλε και το κόστος ζωής στην εξίσωση, όχι μόνο τον ονομαστικό μισθό

< Note >


τι λεφτα βγαζεις καθε μηνα δε λεει τιποτα, τι σου μενει μετα τα εξοδα υποχρεωσεις κτλ μετραει