Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#773837
Anonymous Founder έγραψε:Αν τα καταφέρεις, φεύγεις τρέχοντας για Τιτάνα, είναι μαγαζί γωνία και με καλά λεφτά και προοπτικές. Δεν είναι εύκολο πάντως να μπεις, παίζει πολύ το μέσον εκεί.



Έχει μείνει πουθενά χωρίς μέσον τελικά!? :lol:

Να πω πάντως ότι με πήραν για τη συνέντευξη αρκετά γρήγορα από όταν έστειλα το βιογραφικό, στη συνέντευξη ήταν μαζί και από το HR αλλά και ο υπεύθυνος για το κομμάτι αυτό από την εγκατάσταση στο Καμάρι ενώ αργότερα είδα ότι μπήκε και ο υπεύθυνος όλης της Ελλάδος στο LinkedIn να δει το προφίλ μου, το οποίο θέλει λίγο φτιάξιμο η αλήθεια είναι.
Από αυτά τουλάχιστον θεωρώ πως από οργάνωση πάνε καλά. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#773839
NickTG έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Αν τα καταφέρεις, φεύγεις τρέχοντας για Τιτάνα, είναι μαγαζί γωνία και με καλά λεφτά και προοπτικές. Δεν είναι εύκολο πάντως να μπεις, παίζει πολύ το μέσον εκεί.



Έχει μείνει πουθενά χωρίς μέσον τελικά!? :lol:

Να πω πάντως ότι με πήραν για τη συνέντευξη αρκετά γρήγορα από όταν έστειλα το βιογραφικό, στη συνέντευξη ήταν μαζί και από το HR αλλά και ο υπεύθυνος για το κομμάτι αυτό από την εγκατάσταση στο Καμάρι ενώ αργότερα είδα ότι μπήκε και ο υπεύθυνος όλης της Ελλάδος στο LinkedIn να δει το προφίλ μου, το οποίο θέλει λίγο φτιάξιμο η αλήθεια είναι.
Από αυτά τουλάχιστον θεωρώ πως από οργάνωση πάνε καλά. :thumbsup:

Μια χαρά τα πρώτα σημάδια πάντως θα πω.
Γενικώς, για τα περί μέσου, αυτά είχα ακούσει κι εγώ κάποια στιγμή που υπήρχε μια θέση η οποία μάλλον είχε πολλούς ενδιαφερομένους. Την πληροφορία την πήρα από φίλο που δούλευε εκεί τότε, και του είχα αναθέσει το σχετικό... σπρώξιμο της υποψήφιότητάς μου!
:lol:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#773843 Σίγουρα οπουδήποτε και αν πας αν υπάρχει κάποιος μέσα που εμπιστεύονται και σε σπρώξει είναι καλύτερες οι πιθανότητες σου και μέχρι ένα σημείο θεωρώ πως είναι και λογικό.

Και προφανώς όσο καλύτερο το μαγαζί τόσο περισσότεροι θα θέλουν να μπουν μέσα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#773852
NickTG έγραψε:Σίγουρα οπουδήποτε και αν πας αν υπάρχει κάποιος μέσα που εμπιστεύονται και σε σπρώξει είναι καλύτερες οι πιθανότητες σου και μέχρι ένα σημείο θεωρώ πως είναι και λογικό.

Και προφανώς όσο καλύτερο το μαγαζί τόσο περισσότεροι θα θέλουν να μπουν μέσα.

Ε λογικό. Τα καλά μαγαζιά τα ξέρει όλη η πιάτσα και όταν προκύπτει ευκαιρία, κάνουν όλοι τα πάντα για να μπουν! :lol:
Μόνον όσοι δεν έχουν δουλέψει έξω από την οικογενειακή επιχείρηση δεν ασχολούνται με κάτι τέτοια (όχι βέβαια πως τους εμποδίζει να έχουν και την αποψάρα τους, αλίμονο... :eat: ).
Ξανά θα πω καλή τύχη πάντως και εύχομαι σύντομα να βρεις την δουλειά των ονείρων σου!
:thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#773862
Anonymous Founder έγραψε:Μόνον όσοι δεν έχουν δουλέψει έξω από την οικογενειακή επιχείρηση δεν ασχολούνται με κάτι τέτοια (όχι βέβαια πως τους εμποδίζει να έχουν και την αποψάρα τους, αλίμονο... :eat: ).



Εικόνα

Εγώ προετοιμάζω πάντως... :lol: :lol:


Καλή τύχη Nick! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#776123 Μιας και θέλω να φτιάξω και καινούριο βιογραφικό έχει κανείς να προτείνει κάποιο στυλ/σχέδιο ώστε να πάρω ιδέες?
Άβαταρ μέλους
By Serf
#776128 Όχι το Europass!!! Κάτι μοντέρνο, συμπυκνωμένο σε μια σελίδα που να δείχνει ότι ασχολήθηκες!

https://www.google.com/search?q=single+ ... 2&dpr=2.75
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#776131
NickTG έγραψε:Μιας και θέλω να φτιάξω και καινούριο βιογραφικό έχει κανείς να προτείνει κάποιο στυλ/σχέδιο ώστε να πάρω ιδέες?



Πάιξε λίγο εδώ : https://www.canva.com/resumes/templates/infographic/
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#776143 Εγώ είχα φτιάξει το βιογραφικό στο word :) Στην εταιρεία που με προσέλαβαν, και ο προϊστάμενος με τον διευθυντή και ο πρόεδρος της εταιρείας μου έκαναν την ίδια ερώτηση: γιατί κάτι τόσο απλό ενώ έχεις γνώσεις και εμπειρία; Τους απάντησα απλά και ειλικρινά ότι ήθελα κάτι απλό, ευανάγνωστο, λίγα λόγια και καλά. Το εκτίμησαν, γιατί καλύφθηκαν με τα λεγόμενά μου και ακόμα και τώρα μου το αναφέρουν ότι μέτρησε υπέρ μου όλο αυτό.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#776146 Καλά, εννοείται το Europass είναι εκτός. Μόνο μια φορά έχω στείλει τέτοιο γιατί το ζητούσαν για κάποιο λόγο.

Και τώρα ένα απλό μιας σελίδας έχω απλά ήθελα να δω και κάποιες προτάσεις ώστε να το βελτιώσω.

Ευχαριστώ για τις ιδέες και τις απόψεις.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#776149 Ένα πράγμα πρέπει να προσέξεις στο βιογραφικό. Να δείξεις ότι εκεί που ήσουν ένιωθες τι έκανες και να μπορείς να υποστηρίξει αυτά που γράφεις όταν σε ρωτήσουν σχετικά.

Κλασική περίπτωση σε μας

"Λες ξέρεις Linux να σε ρωτησω"
"Ε μωρε στην σχολή έκανα αλλά δεν θυμάμαι τίποτα"

Γάμησε το καλύτερο να μην το γράψεις αν η απάντηση σου είναι αυτή.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#776152 Ορθογραφικα, τονοι, κενα μετα απο τελειες, κομματα, consistency στη γραμματοσειρα, στα κενα μεταξυ σειρων, παραγραφων, στη χρηση bold κλπ, στα περιθωρια. Παντου το ιδιο προσωπο, πτωση, φωνη. Ονοματεπωνυμο, τηλεφωνο, μαιλ, πολη διαμονης και μετα ξεκινας με την τελευταια σου δουλεια και πας πισω στο χρονο. Δε χρειαζεται να γραφουν ολες οι δουλειες, μονο οι σχετικες. Μετα πανε τα πτυχια, (imho) με σειρα σημαντικοτητας. Ενδιαφεροντα, συστασεις, θητεια, πλεον ειναι προαιρετικα νομιζω, και καλως να παιρνουν δρομο τελειως. Αν θες να χωρεσει σε μια σελιδα, θα παρουν δρομο ετσι κι αλλιως

Αν δυσκολευεσαι με alignment κλπ, μπορεις να φτιαξεις ενα πινακα στο word, να τα βαλεις εκει και να τον κανεις ασπρο να μη φαινεται

Τελος, το στελνεις σε μορφη pdf, προσοχη στο ονομα, μη στειλεις NIKTG_CV edition for mechanical - copy (1).pdf