Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#769559 Υπάρχει και μεταπτυχιακό σχετικό πάντως.
Καποδιστριακό + ΙΕΣΟΕΛ.
Δεν ξέρω βέβαια αν η πιστοποίηση ACCA είναι καλύτερη, μπορώ να ρωτήσω αν θέλεις πάντως κάποιον σχετικό. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#769562
Anonymous Founder έγραψε:Υπάρχει και μεταπτυχιακό σχετικό πάντως.
Καποδιστριακό + ΙΕΣΟΕΛ.
Δεν ξέρω βέβαια αν η πιστοποίηση ACCA είναι καλύτερη, μπορώ να ρωτήσω αν θέλεις πάντως κάποιον σχετικό. :ninja:

αυτή τη στιγμή θα κάνω αυτό που μου λένε και κυρίως αυτό που θα αποφασίσουν να πληρώσουν

βέβαια μιλάμε για μια υπόθεση που θέλει χρόνια οπότε αν μιλάμε για ολοκλήρωση μάλλον θα χρειαστεί τελικά να πληρώσω από την τσέπη μου και για αυτό το λόγο είμαι σκεπτικός

και επίσης είναι και άλλα θέματα, πιο πρακτικά για το αντικείμενό μου καθαρά, που θέλω να δω πρώτα

αν είναι να δεσμεύσω το επόμενο διάστημα (όπου διάστημα είναι χρόνια) να ασχολούμαι 70-80 ώρες (μαζί με τη δουλειά) την εβδομάδα με πράγματα που δε νιώθω ότι με εξελίσσσούν όπως θα ήθελα καλό είναι να το σκεφτώ πριν ξεκινήσω την όποια δέσμευση
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 27 Ιουν 2022, 16:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dimik
#769563 Είναι τελείως διαφορετικό το ACCA με το μεταπτυχιακό, το πρώτο θεωρείται προαπαιτούμενο για όσους ασχολούνται με το επάγγελμα του ελεγκτή\auditor σε διεθνές επίπεδο.

Qsis το παραδοσιακό audit αργοσβήνει, είναι ακόμα η βασικη πηγή εσόδων αλλά δεν θα παραμείνει για πολύ.
Πλέον έχουν μπει πολύ στο παιχνίδι τα IT audits, consulting financial και technology, το risk με GDPR, cyber security κλπ και το Tax είναι σταθερό γιατί πάντα κάποιος θέλει να γλιτώσει φόρους

Σε ότι αφορά τον χρόνο ζυγίζεις το τι θα σου αποδώσει ο χρόνος που θα ξοδέψεις και πράττεις ανάλογα. Αν δεν έχεις σκοπό να κυνηγήσεις κάτι συγκεκριμένο δεν υπάρχει λόγος να παιδεύεσαι με την ελπίδα ότι μπορεί κάποτε να προκύψει κάτι.

< >
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#769564
markvag έγραψε:
mjacob έγραψε:Και είπα να αντιπαραβάλλω τι γίνεται σε κάτι σοσιαλιστικές δημοκρατίες και τις αντίστοιχες κολλεκτίβες τους.


Όπως για παράδειγμα η σοσιαλιστική δημοκρατία της Νορβηγίας, έτσι; :hmmm:

Τις ΗΠΑ είχα κατά νου για να είμαι ειλικρινής.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#769565
dimik έγραψε:Είναι τελείως διαφορετικό το ACCA με το μεταπτυχιακό, το πρώτο θεωρείται προαπαιτούμενο για όσους ασχολούνται με το επάγγελμα του ελεγκτή\auditor σε διεθνές επίπεδο.

Qsis το παραδοσιακό audit αργοσβήνει, είναι ακόμα η βασικη πηγή εσόδων αλλά δεν θα παραμείνει για πολύ.
Πλέον έχουν μπει πολύ στο παιχνίδι τα IT audits, consulting financial και technology, το risk με GDPR, cyber security κλπ και το Tax είναι σταθερό γιατί πάντα κάποιος θέλει να γλιτώσει φόρους

Σε ότι αφορά τον χρόνο ζυγίζεις το τι θα σου αποδώσει ο χρόνος που θα ξοδέψεις και πράττεις ανάλογα. Αν δεν έχεις σκοπό να κυνηγήσεις κάτι συγκεκριμένο δεν υπάρχει λόγος να παιδεύεσαι με την ελπίδα ότι μπορεί κάποτε να προκύψει κάτι.

< >

η αλήθεια είναι ότι δεν με ενδιαφέρει να παρεκλίνω από το κομμάτι μου για διάφορους λόγους και πέρα από μια σαφή καλύτερη αντίληψη κάποιων πραγμάτων δεν είμαι βέβαιος για την υπόλοιπη χρησιμότητα

από την άλλη είμαι γενικά ανοικτός στην όποια γνώση, απλά στη προκειμένη περίπτωση μιλάμε και για ένα σχετικά σοβαρό ζόρι για να το πάρω στο πολύ χαλαρό

ΥΓ το audit ώς προς την εικόνα σου εφόσον θες να πας να πάρεις δάνεια ή θες επενδυτές κτλ δε νομίζω ότι σβήνει :hmmm:
αλλά όπως και να χει εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει
Άβαταρ μέλους
By dimik
#769568 Νομίζω υποεκτιμας το ζόρι, μιλάμε για 3 χρόνια διάβασμα.

Σβήνει με την έννοια της κερδοφορίας έναντι των άλλων καθώς εκτός από τα ψιλοδεδομενα έσοδα χρειάζεται και μεγαλύτερο αριθμό υπαλλήλων.

< >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#769570
dimik έγραψε:Νομίζω υποεκτιμας το ζόρι, μιλάμε για 3 χρόνια διάβασμα.


κατάλαβες να λέω ότι το υποεκτιμώ;

ίσα ίσα που για αυτό προβληματίζομαι για να μπω στη διαδικασία, επειδή ξέρω ότι είναι ζόρι και είμαι ένας άνθρωπος που σχολάω 9-10 το βράδυ και όση εκπαίδευση έχω κάνει μέχρι τώρα την έχω κάνει με πολύ ζόρι και χάνοντας αρκετό ύπνο

το να κάνεις κάτι που θέλει αρκετή αφοσίωση είναι συνταγή για νοσοκομείο
Άβαταρ μέλους
By markvag
#769572
mjacob έγραψε:
markvag έγραψε:
mjacob έγραψε:Και είπα να αντιπαραβάλλω τι γίνεται σε κάτι σοσιαλιστικές δημοκρατίες και τις αντίστοιχες κολλεκτίβες τους.


Όπως για παράδειγμα η σοσιαλιστική δημοκρατία της Νορβηγίας, έτσι; :hmmm:

Τις ΗΠΑ είχα κατά νου για να είμαι ειλικρινής.



Ναι, άλλη κομμουνιστική χώρα και αυτή... :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#769600
QsisVTS έγραψε:
dimik έγραψε:Νομίζω υποεκτιμας το ζόρι, μιλάμε για 3 χρόνια διάβασμα.


κατάλαβες να λέω ότι το υποεκτιμώ;

ίσα ίσα που για αυτό προβληματίζομαι για να μπω στη διαδικασία, επειδή ξέρω ότι είναι ζόρι και είμαι ένας άνθρωπος που σχολάω 9-10 το βράδυ και όση εκπαίδευση έχω κάνει μέχρι τώρα την έχω κάνει με πολύ ζόρι και χάνοντας αρκετό ύπνο

το να κάνεις κάτι που θέλει αρκετή αφοσίωση είναι συνταγή για νοσοκομείο
Στο σχετικά σοβαρό ζόρι που έγραψες αναφέρθηκα.
Καθόλου σχετικά, πολύ σοβαρό, βλέπω κάθε χρόνο τους δικούς μας τι τραβάνε κι έχουν κι ένα σωρό άδειες για διάβασμα, εξεταστική κλπ.

Επίσης τσέκαρε μήπως παίζει καμία ρήτρα αν σε στέλνουν δωρεάν από την δουλειά, γιατί συνήθως βάζουν ρήτρα ότι αν φύγεις πριν από χ χρόνια είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις την εκπαίδευση.

Το έψαχνε και η γυναίκα μου κάποια στιγμή αλλά μετά ήρθε ο μικρός και εγκατέλειψε την ιδέα, το μεταπτυχιακό που κάναμε ήταν ήδη αρκετά βαρύ για να μπλέξει κι άλλο. Το θέμα είναι ότι πλέον ξέρει ότι θα έχει ένα ταβάνι μισθολογικα ενώ με ACCA και εμπειρία υπάρχουν πολλές προοπτικές.

< >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#769612
dimik έγραψε:
Επίσης τσέκαρε μήπως παίζει καμία ρήτρα αν σε στέλνουν δωρεάν από την δουλειά, γιατί συνήθως βάζουν ρήτρα ότι αν φύγεις πριν από χ χρόνια είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις την εκπαίδευση.


κοίτα είμαστε σε δημόσιο φόρουμ.. αλλά αυτές τις ρήτρες τις έχω ξεπεράσει :shifty:

διαφορετικά ήδη χρωστάω κάποια χιλιάρικα, αλλά για κάποιο λόγο δε νιώθω έτσι

το βασικότερο πρόβλημα πάντως είναι ότι άλλα πράγματα που θέλω να δω πρώτα πιο πρακτικά για αυτό που θέλω μακροπρόθεσμα να κάνω, όμως δυστυχώς υπάρχει μια διαφορά στην οπτική κάποιων πραγμάτων και κυρίως στο τι θέλει να κάνει ο άλλος με εσένα και τι θες εσύ να κάνεις με εσένα :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#770118 1η μέρα εργασίας σήμερα σε φορέα του δημοσίου και από το τμήμα προσωπικού με ενημέρωσαν πως αν δεν είχα κάνει τον πρόσφατο αναμνηστικό εμβολιασμό , θα χρειαζόταν PCR 1 φορά κάθε εβδομάδα. Wow , δεν περίμενα τόση τυπικότητα από το δημόσιο. Μπράβο σ'αυτούς, μπράβο και σε μένα που το έκανα και γλύτωσα από την ταλαιπωρία.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#770121 Την Α αναμνηστική εννοείς, όχι τη Β
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#770122 Τη Β αναμνηστική εννοώ, την έκανα 30/6/22. Την Α' την έκανα 11/11/21 . Αλλά ίσως ισχύει και η Α΄ ακόμη. 9μηνη δεν είναι η διάρκεια της αναμνηστικής , τυπικά;
Αλλά γνωρίζουμε ουσιαστικά οτι μετά το 6μηνο η προστασία πέφτει σχεδόν στο 50%, κι αυτό για τα παλιά στελέχη :( .
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#770126 Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στο δημόσιο για τη Β αναμνηστική.
Ή δεν σου είπαν ή δεν κατάλαβες καλά
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#770128 ΟΚ , μάλλον δεν κατάλαβα κάτι κάλα. Προφανώς ισχύει η Α' , ακόμη.
Έτσι κι αλλίως δεν υπήρχε περίπτωση να έρχομαι σε επαφή με πολύ κόσμο και να μην το ξανα-κάνω , εφόσον υπάρχει η δυνατότητα.