Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#769251
QsisVTS έγραψε:
dimik έγραψε:
BARHonda έγραψε:Μιλάμε για συγκεκριμένη θέση, ή απλά οποιαδήποτε προϋπηρεσία σε αυτούς τους 4? Διότι έχω πολύ καλό φίλο σε ΙΤ κομμάτι που ήταν PwC και πήγε Deloitte, αλλά τα λεφτά που αναφέρονται τα είδε στα 38 του και έχει 13-14 χρόνια προϋπηρεσία


Το ΙΤ γενικά πληρώνεται λιγότερο από τους υπόλοιπους, 1 σκαλί κάτω συνήθως.

< >

Γιατί οι υπόλοιποι πληρώνονται το ίδιο;

Το ίδιο πχ κοστίζει (για τον πελάτη) να γίνουν οικονομικές καταστάσεις; Το ίδιο φορολογικό πιστοποιητικό/μισθοδοσία/τήρηση βιβλίων ή διάφορες άλλες συμβουλευτικές υπηρεσίες;

Με βάση τα όσα έχω δει οι οικονομικές καταστάσεις είναι από τις πιο ακριβές υπηρεσίες οπότε λογικά αυτό θα συμπαρασύρει και τις αμοιβές του προσωπικού :hmmm:


Ναι πληρώνονται το ίδιο, μην μπερδεύεις τον μισθό με το hourly rate που χρεώνει ο καθένας τον πελάτη, αυτό πάει βάση rank, άλλο θα πληρώσεις για δουλειά που χρειάζεται 2 assistants και έναν manager για μια βδομαδα κι άλλο για δουλειά που θέλει ολόκληρο τμήμα.

Βασικά οι έχοντες ACA, ACCA κλπ θεωρούνται professionals και οι υπόλοιποι πλέμπα
Κάποτε το διαχωριζαν καθαρά έτσι, μετά το γύρισαν σε client facing και enabling departments για προφανείς λόγους.

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#769472
EDDIE_147 έγραψε:
markvag έγραψε:Επειδή υπάρχει σοβαρό πρόβλημα κατανόησης κειμένου


--> αποφασίζεις να μπουρδουκλώσεις αυτά που γράφω εγώ με το red monster. :s_thumbsup :lol:

Εγώ δεν αμφισβητώ ούτε επιβεβαιώνω αυτό που λέει ο red monster γιατί δεν μπορώ να ξέρω τι στον πέοντα ισχύει σε κάθε αγορά.
Αμφισβητώ όμως το ότι ένα άτομο (εσύ) μπορεί να έχεις εικόνα από ΟΛΟΥΣ τους χώρους και να ξέρεις αν τα 2.000 καθαρά στα 30 είναι υπερβολή σε μια ναυτιλιακή/φαρμακευτική/κατασκευαστική/χρηματιστηριακή κλπ.

Επίσης μπερδεύεις τη δικτύωση με το 'γονιό/μπάρμπα' --> καμία σχέση.



Επιβεβαιώνεις ότι υπάρχει πρόβλημα κατανόησης κειμένου.

Ο red monster έγραψε πως προϋπηρεσία σε big 4 είναι ΠΑΝΑΚΕΙΑ και πως ένας 30άρης που έχει τραβήξει κουπί στις εν λόγω γαλέρες είναι ΠΕΡΙΖΗΤΗΤΟΣ και πως ΑΝΕΤΑ χτυπάει 2Κ μισθό.

Το ποστ είναι εδώ και quote:

red_monster έγραψε:Αν έχεις κάνει αγροτικό σε σκλαβοπάζαρο big4 στα 30 καθαρίζεις άνετα καθαρά 2k+


Η απάντηση είναι πως αυτό ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Μπορεί να ισχύει σε κάποιες περιπτώσεις (έγραψα πως είναι ΔΥΣΚΟΛΟ, αλλά όχι ΑΔΥΝΑΤΟ), αλλά σε καμία περίπτωση γενικά. Μπορει να μην ξέρω κάθε περίπτωση συγκεκριμένα (μήπως την γνωρίζει ο red monster;; ), αλλά έχω μία αρκετά καλή εικόνα της αγοράς εν γένει, που να μπορώ να πω πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει γενικά. Ίσως σε κάποιες περιπτώσεις μόνο.




Αλήθεια, ο συγκεκριμένος χρήστης, θα μας αποδείξει αυτά που λέει;;; Γιατί όποιος κάνει ένα ισχυρισμό φέρει το βάρος της απόδειξης.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#769486
rx8_drifter έγραψε:Οι σοφίες του team Δ.Α.Π εδω μέσα συναγωνίζονται σε εγκυρότητα μόνο fortune cookies.

Αυτό που θύμισε λίγο την περίφημη συζήτηση εδώ μέσα (νομίζω) του κατά πόσον πρέπει να μοιράζονται οι εργαζόμενοι το ύψος των απολαβών τους. Να αναφέρουμε ότι σε κάποιες σοσιαλιστικές χώρες αυτό είναι δικαίωμα κατοχυρωμένο από το νόμο. Σε σημείο που ορισμένες κολλεκτίβες παρέχουν οι ίδιες τα εταιρικά εργαλεία και μέσα για να γίνεται αυτό.

Για ορισμένα επαγγέλματα πάντως, υπάρχει πλέον αρκετή διαφάνεια στους μισθούς, σε σημείο που για το κάθε level/τομέα/πόλη παίζει να ξέρεις με αρκετά μεγάλη ακρίβεια που θα παίζει ο μισθός (π.χ. https://www.levels.fyi )
Άβαταρ μέλους
By g8777
#769489
markvag έγραψε:Γιατί όποιος κάνει ένα ισχυρισμό φέρει το βάρος της απόδειξης.

Θα τον απαλλαξω απο τον αχθο :shifty: της αποδειξης, εχει και ενα διδακτορικο να εκπονησει ( για να συμπληρωθει το αλπουμ της Πανινι).


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#769495 Βλέπω μια πρόοδο.
Όλο το αυτό το δόγμα περί μπαρμπούλη έγινε ισχύει αλλά όχι γενικά - μπορεί και να ισχύει κλπ κλπ.

mjacob έγραψε:Αυτό που θύμισε λίγο την περίφημη συζήτηση εδώ μέσα (νομίζω) του κατά πόσον πρέπει να μοιράζονται οι εργαζόμενοι το ύψος των απολαβών τους.


Ε τι, δεν πρέπει;
Δεν είδες πόσο ψύχραιμα τσούλησε η κουβέντα από ένα συνδυασμό αριθμών (ηλικία - αποδοχές);
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#769508
mjacob έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Οι σοφίες του team Δ.Α.Π εδω μέσα συναγωνίζονται σε εγκυρότητα μόνο fortune cookies.

Αυτό που θύμισε λίγο την περίφημη συζήτηση εδώ μέσα (νομίζω) του κατά πόσον πρέπει να μοιράζονται οι εργαζόμενοι το ύψος των απολαβών τους. Να αναφέρουμε ότι σε κάποιες σοσιαλιστικές χώρες αυτό είναι δικαίωμα κατοχυρωμένο από το νόμο. Σε σημείο που ορισμένες κολλεκτίβες παρέχουν οι ίδιες τα εταιρικά εργαλεία και μέσα για να γίνεται αυτό.

Για ορισμένα επαγγέλματα πάντως, υπάρχει πλέον αρκετή διαφάνεια στους μισθούς, σε σημείο που για το κάθε level/τομέα/πόλη παίζει να ξέρεις με αρκετά μεγάλη ακρίβεια που θα παίζει ο μισθός (π.χ. https://www.levels.fyi )


Προφανώς και καλά θυμάσαι, άλλες ένδοξες στιγμές παπάρας του team ΚΑΙΑΚΑΙΑΟΥ :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#769510
EDDIE_147 έγραψε:Ε τι, δεν πρέπει;
Δεν είδες πόσο ψύχραιμα τσούλησε η κουβέντα από ένα συνδυασμό αριθμών (ηλικία - αποδοχές);

:s_dunno
Τι να σε πω.
Εγώ απλώς ανέφερα ότι μου θύμισε κάτι συζητήσεις ότι αυτά δεν πρέπει να συζητιούνται, ότι μόνο στην παράλληλη πραγματικότητα του petrolheads τα πιστεύουν κάποιοι, ότι κυρίως δημόσια δεν πρέπει να τα μοιράζονται, και απορίες γιατί το συζητάμε το θέμα κι όλα.
Και είπα να αντιπαραβάλλω τι γίνεται σε κάτι σοσιαλιστικές δημοκρατίες και τις αντίστοιχες κολλεκτίβες τους.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#769511 Δε λέω κάτι διαφορετικό.
Αν κρίνω από τους κόφτες που βάρεσε η τσιχούλα του λαού εδώ μέσα νομίζω θα πρεπε να τοιχοκολλούνται (και η ηλικία όχι μόνο οι αποδοχές - για ultra high revving).
:s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#769517
rx8_drifter έγραψε:Εικόνα


Όπα όπα όπα.
Κόψε λίγο.
Ψύχραιμα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#769557
mjacob έγραψε:Και είπα να αντιπαραβάλλω τι γίνεται σε κάτι σοσιαλιστικές δημοκρατίες και τις αντίστοιχες κολλεκτίβες τους.


Όπως για παράδειγμα η σοσιαλιστική δημοκρατία της Νορβηγίας, έτσι; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#769558
dimik έγραψε:
QsisVTS έγραψε:
dimik έγραψε:
BARHonda έγραψε:Μιλάμε για συγκεκριμένη θέση, ή απλά οποιαδήποτε προϋπηρεσία σε αυτούς τους 4? Διότι έχω πολύ καλό φίλο σε ΙΤ κομμάτι που ήταν PwC και πήγε Deloitte, αλλά τα λεφτά που αναφέρονται τα είδε στα 38 του και έχει 13-14 χρόνια προϋπηρεσία


Το ΙΤ γενικά πληρώνεται λιγότερο από τους υπόλοιπους, 1 σκαλί κάτω συνήθως.

< >

Γιατί οι υπόλοιποι πληρώνονται το ίδιο;

Το ίδιο πχ κοστίζει (για τον πελάτη) να γίνουν οικονομικές καταστάσεις; Το ίδιο φορολογικό πιστοποιητικό/μισθοδοσία/τήρηση βιβλίων ή διάφορες άλλες συμβουλευτικές υπηρεσίες;

Με βάση τα όσα έχω δει οι οικονομικές καταστάσεις είναι από τις πιο ακριβές υπηρεσίες οπότε λογικά αυτό θα συμπαρασύρει και τις αμοιβές του προσωπικού :hmmm:


Ναι πληρώνονται το ίδιο, μην μπερδεύεις τον μισθό με το hourly rate που χρεώνει ο καθένας τον πελάτη, αυτό πάει βάση rank, άλλο θα πληρώσεις για δουλειά που χρειάζεται 2 assistants και έναν manager για μια βδομαδα κι άλλο για δουλειά που θέλει ολόκληρο τμήμα.

Βασικά οι έχοντες ACA, ACCA κλπ θεωρούνται professionals και οι υπόλοιποι πλέμπα
Κάποτε το διαχωριζαν καθαρά έτσι, μετά το γύρισαν σε client facing και enabling departments για προφανείς λόγους.

< >

ναι οκ, λίγο πολύ τα άτομα τα βλέπω πόσα και ποια είναι σε κάθε project και πόσο παίρνει οπότε δε μου φαίνεται απόλυτα λογικό να μην παίρνουν παραπάνω όσοι ασχολούνται με οικονομικές

επίσης από τις συγκεκριμένες εταιρείες τα fs είναι και η πιο σημαντική υπηρεσία που έχουν να σου προσφέρουν και πολλές φορές και η πιο ουσιαστική (πχ το πιστοποιητικό είναι αναγκαίο κακό και να χαμε να λέγαμε)

δεν ξέρω τι παίρνουν τα παιδιά (μιλάω για του νεότερους), αλλά δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος.. βέβαια έχω στο νου μου περιπτώσεις που λόγω θέσης θα παίρνουν και ας είναι κάτω των 40 και κάποιοι μάλιστα την κοπανάνε για να εξαργυρώσουν αλλού αυτή τη "γνώση" κυρίως όμως επειδή δεν αντέχουν

πάντως κι εμένα έχουν αρχίσει να μου λένε να πάω για acca, αλλά προβληματίζομαι γιατί όπως έλεγε κι ένας παλιός ελεγκτής το να κάνει ένας λογιστής acca είνα σα να πάρεις ferrari να οδηγείς στην ομόνοια :hmmm:

πέρα από την "προσβόλα" καταλαβαίνω τι θέλει να πει ειδικά ως προς το πόσο αποτελεσματικά ξοδεύει κανείς το χρόνο του (και στην δουλειά αλλά και σε εκπαιδεύσεις) και αυτό το πράγμα έχει αρχίσει να με απασχολεί ιδιαίτερα τώρα τελευταία. εφόσον βέβαια κάτι μπορώ να το έχω δωρεάν θα το εκμεταλλευτώ αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει να σκεφτώ σοβαρά να ξοδεύω το χρόνο μου όσο πιο αποδοτικά γίνεται.
αυτό είναι κάτι που αποφεύγω εδώ και χρόνια να κάνω, αλλά όσο περνάει ο καιρός αρχίζει και με απασχολέι όλο και περισσότερο ειδικά όταν δεν έχω καθόλου χρόνο που να μπορώ να διαθέσω όπως τον θέλω εγώ
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 27 Ιουν 2022, 15:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά