Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#727179 Ε, αυτό λέμε. Μια χαρά γίνεται και χωρίς μπλοκάκια, αλλά έχει μεγαλύτερο κόστος. Και η εταιρεία θεωρούσε πως μπορούσε άνετα να μην το επωμίζεται από τούδε και στο εξής.
Να όμως που τα social media είχαν άλλη γνώμη.
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#727181
Anonymous Founder έγραψε:Να όμως που τα social media είχαν άλλη γνώμη.


Και είναι μία εταιρεία που βασίζεται πολύ στα social media οπότε μεγαλύτερο το fail της.
Άβαταρ μέλους
By skous
#727192
Serf έγραψε:
skous έγραψε:Όποιος δεν το βλέπει μάλλον δεν έχει σχέση με τον κλάδο της εστίασης.

Λοιπόν εγώ προτείνω και ο τουρισμός να λειτουργεί με 8ωρους μόνιμους κι να σταματήσουν τα περί εποχικοτητας και λοιπές πιπες οι ξενοδοχοι.
Να έχει το αλντεμαρ φουλ 1000 άτομα payroll Νοέμβρη και Φλεβάρη κλπ.

Τι όχι?


< >
Κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις ή δεν καταλαβαίνεις; Η αναλογία είναι κατά πόσο το aldemar παίρνει (freelancer) καθαρίστρια με μπλοκάκι για τρεις μήνες ή με σύμβαση εξαρτημένης εργασίας για τρεις μήνες.

Ο ντόρος με το efood δεν έγινε για το δίλημμα σύμβαση ορισμένου vs αορίστου χρόνου, αλλά για το δίλημμα ορισμένου ή Freelancer.

< Note >
Ξανα-διαβασε τι εγραψα.
Σε αυτο που λες ΔΕΝ διαφωνουμε!


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#727196 Εγώ μόλις το ξαναδιάβασα και δεν καταλαβαίνω : είπε κάποιος να γίνουν όλοι οι εποχικοί αορίστου χρόνου;
Υπάρχει θεσμοθετημένη η εποχιακή απασχόληση, όπως και οι συμβάσεις συγκεκριμένου χρόνου κλπ κλπ.
Αλλά το πρόβλημα δεν είναι αυτό, αλλά το γεγονός πως η εταιρεία αποφάσισε να τους γυρίσει όλους σε μπλοκάκι με το ζόρι. Τώρα, απλά προσπαθεί να το μαζέψει.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#727214
Anonymous Founder έγραψε:Αλλά το πρόβλημα δεν είναι αυτό, αλλά το γεγονός πως η εταιρεία αποφάσισε να τους γυρίσει όλους σε μπλοκάκι με το ζόρι. Τώρα, απλά προσπαθεί να το μαζέψει.

Μονο επικοινωνιακα. Στην πραγματικοτητα αυτοι οι εργαζομενοι θα εχουν ανανεωση της συμβασης με τους ιδιους ορους η οποια δεν θα ξανα ανανεωθει. Αφου τους απολυσει θα τους προτεινει αν θελουν να γινους φριλανσερς :s_cool

Οπως θα κανει και με τους υπολοιπους ορισμενου χρονου. Με τους αοριστου δεν ξερω αλλα μπορει να ειναι λιγοι.

Το προβλημα ειναι ο νομος που δινει την δυνατοτητα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#727217 Μα προφανώς. Υπήρξε μια επικοινωνιακή καταστροφή, αλλά με τόσα λεφτά που έχουν, λογικά θα την αντιστρέψουν. Μεγάλη ζημιά έγινε βέβαια παντού, και ειδικά με τις αρνητικές κριτικές στο Play Store, άντε να το συνεφέρεις τώρα αυτό...
Ο νόμος τους το επιτρέπει, άρα ασφαλώς και θα το κάνουν γιατί είναι φθηνότερο. Και η κυβέρνηση, προφανώς και δεν πρόκειται ν'αλλάξει τον νόμο που ψήφισε πριν πολύ λίγο καιρό. Εξάλλου, για να υπάρχει η συγκεκριμένη παράγραφος, υπάρχει γιατί κάποιοι την ζήτησαν: να είστε σίγουροι πως δεν ήταν οι διανομείς.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#727226
QsisVTS έγραψε:
dimviii έγραψε:
skous έγραψε:Όποιος δεν το βλέπει μάλλον δεν έχει σχέση με τον κλάδο της εστίασης.

Λοιπόν εγώ προτείνω και ο τουρισμός να λειτουργεί με 8ωρους μόνιμους κι να σταματήσουν τα περί εποχικοτητας και λοιπές πιπες οι ξενοδοχοι.
Να έχει το αλντεμαρ φουλ 1000 άτομα payroll Νοέμβρη και Φλεβάρη κλπ.

Τι όχι?


< >

δεν εχει εποχικοτητα το ιφουντ.

Ναι αλλά τον Αύγουστο που λείπουν όλοι διακοπές έχει επιδόματα άδειας



Και ο δικός μου εργοδότης έχει επιδόματα αδείας τον Αύγουστο και είχε κλειστό το εργοστάσιο... :hmmm:

Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#727231 Σχετικά με το επίδομα αδείας γενικά, δεν είναι απαραίτητο/υποχρεωτικό να δίνεται Αύγουστο, ουτε καν το μήνα που θα πάρει κανείς την μεγάλη του άδεια. Δίνεται οποτεδήποτε μέσα στο έτος και είναι στην διακριτική ευχέρεια του εργοδότη πότε. Απλώς οι περισσότεροι για τη διευκόλυνση τους τα δίνουν σε όλους μαζί , και οι πιο πολλοί Αύγουστο που φεύγει ο κόσμος μαζικά διακοπές.

Θα μπορούσε αν ήθελε να τα δίνει το μήνα που τζιράρει τα περισσότερα για να μην ζοριστεί (λέμε τώρα).
Άβαταρ μέλους
By edmond
#727234 Έχω την εντύπωση πως το επίδομα αδείας δίνεται με την πρώτη ημέρα άδειας που θα ζητήσει ο εργαζόμενος(ή και δώσει ο εργοδότης), όλα αυτά στο προβλεπέ.
Άσχετα -και όπως αναφέρθηκε από πάνω- ότι είθισται να δίνεται το καλοκαίρι όπου στην συντριπτική πλειοψηφεία όλοι μας διακοπάρουμε...σοβαρά. :lol:
Άβαταρ μέλους
By skous
#727243
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ μόλις το ξαναδιάβασα και δεν καταλαβαίνω : είπε κάποιος να γίνουν όλοι οι εποχικοί αορίστου χρόνου;
Υπάρχει θεσμοθετημένη η εποχιακή απασχόληση, όπως και οι συμβάσεις συγκεκριμένου χρόνου κλπ κλπ.
Αλλά το πρόβλημα δεν είναι αυτό, αλλά το γεγονός πως η εταιρεία αποφάσισε να τους γυρίσει όλους σε μπλοκάκι με το ζόρι. Τώρα, απλά προσπαθεί να το μαζέψει.



Δεν αναφέρομαι σε αυτό, αναφέρομαι στο γεγονός οτι στην ιφουντ ή στην βολτ ή σε κάθε τέτοιο κεντρικό σχήμα διαχείρισης στόλου, οι ντελιβεράδες είναι ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο τον μπάρμπα μήτσο (σε τρελό ποσοστό).
Είτε με μπλοκάκι, είτε ώς 4ωροι κλπ.
Στα άλλα μικρομάγαζα, απλώς ΔΕΝ υπάρχουν πουθενά!
Άβαταρ μέλους
By Govus
#727246
kubiak έγραψε:
harpymonk έγραψε:Wait, what?
Εικόνα

Εικόνα
That.
Ποιο ακριβά και από την Γιαπωνία...


25 μέρες δουλειάς για άη φον 13 στο κρατίδιο :hmmm: ;
Είναι πολλοί αυτοί που παίρνουν 50€ καθαρά την ημέρα τελικά :shifty: ...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#727248
skous έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ μόλις το ξαναδιάβασα και δεν καταλαβαίνω : είπε κάποιος να γίνουν όλοι οι εποχικοί αορίστου χρόνου;
Υπάρχει θεσμοθετημένη η εποχιακή απασχόληση, όπως και οι συμβάσεις συγκεκριμένου χρόνου κλπ κλπ.
Αλλά το πρόβλημα δεν είναι αυτό, αλλά το γεγονός πως η εταιρεία αποφάσισε να τους γυρίσει όλους σε μπλοκάκι με το ζόρι. Τώρα, απλά προσπαθεί να το μαζέψει.


Δεν αναφέρομαι σε αυτό, αναφέρομαι στο γεγονός οτι στην ιφουντ ή στην βολτ ή σε κάθε τέτοιο κεντρικό σχήμα διαχείρισης στόλου, οι ντελιβεράδες είναι ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο τον μπάρμπα μήτσο (σε τρελό ποσοστό).
Είτε με μπλοκάκι, είτε ώς 4ωροι κλπ.
Στα άλλα μικρομάγαζα, απλώς ΔΕΝ υπάρχουν πουθενά!

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος. Αναλόγως τον μπαρμπα-Μήτσο. Επειδή καλώς ή κακώς έχουμε φίλους που δουλεύουν ντελίβερι, θα συναντήσεις τα πάντα. Όλοι είναι υποασφαλισμένοι βέβαια, με λιγότερες ώρες από τις πραγματικές, αλλά ακόμη κι αυτό είναι καλύτερο από το μπλοκάκι. Με το μπλοκάκι, έχεις ελάχιστη εξασφάλιση, έτσι και αρρωστήσεις, χτυπήσεις, κλπ, τον ήπιες.
Τέλος, όλες αυτές οι πλατφόρμες όταν γίνουν άπληστες, παύουν να είναι ελκυστικές.
Δες λίγο τι έγινε με το Beat και το Taxiplon, πλέον ψάχνεις με το τουφέκι να βρεις ταξί να το χρησιμοποιεί κάποιες ώρες.

Αυτό που θέλω εγώ να πω είναι πως πρέπει να μπουν κανόνες για όλους και όχι να επιτρέπουμε παρανομίες με μπλοκάκια και μάλιστα να βγάζουμε και νόμο για να καλύψουμε κιόλας αυτές τις παρανομίες. Όταν υπάρχει εξαρτημένη εργασία, θα πρέπει να αμοίβεται ως τέτοια. Το αν είναι καλύτερα ή χειρότερα από τον μπαρμπα-Μήτσο, δεν αφορά την κουβέντα: οφείλει να είναι καλό για όλους, εργοδότες και εργαζόμενους και πελατών.
Όλοι αυτοί οι εργαζόμενοι, έχουν μια από τις πιο επικίνδυνες δουλειές και πρέπει να τους προστατεύσει η πολιτεία πρώτη αυτή.

Κάτι τελευταίο: να μην είμαστε και πολύ σίγουροι πως όσοι δουλεύουν ως "εργολάβοι" με μπλοκάκι, έχουν όντως υπολογίσει πόσα θα τους μένουν καθαρά στην τσέπη.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#727256
Anonymous Founder έγραψε:Κάτι τελευταίο: να μην είμαστε και πολύ σίγουροι πως όσοι δουλεύουν ως "εργολάβοι" με μπλοκάκι, έχουν όντως υπολογίσει πόσα θα τους μένουν καθαρά στην τσέπη.


Αυτό ακριβώς : ο κόσμος δεν αντιλαμβάνεται ότι ο 13ος - 14ος, τα ένσημα (και συνακόλουθα η αποζημίωση ασθένειας ξέρω γω ή άλλες παροχές του εοππυ) κλπ είναι ΛΕΦΤΆ
Κάθεται και τον κοροϊδεύουν ταχαμου ότι του δίνουν ένα μεροκάματο και ξεχνάει ότι με τα μαύρα ή με τα μπλοκάκια χάνει λεφτά.
Ειδικά αν δεν μιλάμε για κάναν πραγματικό ΕΕ αλλά για έναν ανειδίκευτο διανομέα
Άβαταρ μέλους
By skous
#727308 Καλα εννοειται οτι αν δεν στα πεί λογιστης ή δεν ξέρεις οως να τα υπολογίσεις τον ήπιες.
Αλλά απο το καθολου (όλα μαύρα) τουλαχιστον εκει έχεις κάτι.

Μπορει οικονομικά στο short term τα μαυρα να ειναι καλύτερα, στο διηνεκες όμως προφανως δεν είναι.


< >