Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#776157 Εγώ θα πρότεινα ένα πολύ σύντομο βιογραφικό το πολύ 2 σελίδες και όποιος θέλει περισσότερα, τον στέλνεις στο LinkedIn που μπορείς να είσαι όσο αναλυτικός θέλεις.
Άβαταρ μέλους
By Dikastis
#776160 Για βιογραφικό θα πρότεινα το overleaf (https://www.overleaf.com/gallery/tagged/cv)
Είναι online latex editor. Θέλει μια μικρή εξοικείωση στην αρχή αλλά μετά από λίγο θα το συνηθίσεις. Έχει αρκετά έτοιμα templates για να πάρεις ιδέες.
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#776162
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ θα πρότεινα ένα πολύ σύντομο βιογραφικό το πολύ 2 σελίδες και όποιος θέλει περισσότερα, τον στέλνεις στο LinkedIn που μπορείς να είσαι όσο αναλυτικός θέλεις.


αν καποιος μπορει και σε μια, ακομα καλυτερα
Άβαταρ μέλους
By Serf
#776164
Chris έγραψε:Ορθογραφικα, τονοι, κενα μετα απο τελειες, κομματα, consistency στη γραμματοσειρα, στα κενα μεταξυ σειρων, παραγραφων, στη χρηση bold κλπ, στα περιθωρια. Παντου το ιδιο προσωπο, πτωση, φωνη.


Προσωπικό μου κόλλημα! Τρελαίνομαι να βλέπω κείμενα (email, προσφορές, κτλ) γραμμένα από συναδέλφους χωρίς τόνους, με ορθογραφικά λάθη, ασυμφωνίες μορφοποίησης, κτλ. Εξίσου τρελαίνομαι όταν τα βλέπω σε βιογραφικά! Έλλειψη προσοχής στη λεπτομέρεια, την οποία θεωρώ απαραίτητη στη δική μας δουλειά.

...
Chris έγραψε:Τελος, το στελνεις σε μορφη pdf, προσοχη στο ονομα, μη στειλεις NIKTG_CV edition for mechanical - copy (1).pdf


Ακόμα χειρότερα, "1.pdf", "cv_new.pdf", κτλ. Να μην προκύπτει από το όνομα του αρχείου ο υποψήφιος...
Άβαταρ μέλους
By rafi
#776166 Αυτό που εγώ εκτός από τα άλλα που αναφέρετε θεωρώ τραγικό είναι βιογραφικό σε word. Κάντο ένα pdf, δεν είμαστε στο 2003.
Προσωπικά δε θα το διάβαζα καν.
Συμβαίνει αρκετά συχνά σε 2 εταιρίες που γνωρίζω από 1ο χέρι.

.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#776192
kostis20 έγραψε:Είχες κανένα νέο?

< >


Όχι ακόμα δυστυχώς.
Αν και θεωρώ πως είναι και λίγο δύσκολες οι μέρες με τις άδειες.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#776193 Ευχαριστώ και για τα λοιπά σχόλια.

Εννοείται πως το αρχείο που στέλνω είναι πάντα pdf και με όνομα αρχείου το όνομα μου.

Φυσικά το ελέγχω και λάθη και το δίνω και σε άλλους να το διαβάσουν μήπως μου ξεφύγει κάτι καθώς και δεν γράφω μέσα πράγματα που δεν γνωρίζω.
Για παράδειγμα έχω δουλέψει solidworks στη σχολή αλλά έχω να το δω από τότε οπότε και δεν το αναφέρω εκτός αν το φέρει η κουβέντα στη συνέντευξη οπότε και εξηγώ κατάλληλα.

Επίσης έχω και mail που είναι σοβαρό και όχι αυτό που είχα φτιάξει κάποτε στο hotmail. Αν και ούτε εκείνο έχει κάτι το ιδιαίτερο.

Δεν έχω βάλει link προς το LinkedIn και είναι κάτι που σκέφτομαι να προσθέσω τώρα αφού φτιάξω λίγο παραπάνω και το προφίλ μου εκεί.

Επίσης ναι, πλέον πρψτα γράφω εργασιακή εμπειρία και έπειτα σχολές και λοιπά καθώς θεωρώ πως πλέον έχει περισσότερη σημασία το τι έχω κάνει από το τι τελείωσα πριν 10 χρόνια.

Ευχαριστώ και πάλι.
Οποιαδήποτε άλλη παρατήρηση ευπρόσδεκτη.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#776204
NickTG έγραψε:Μιας και θέλω να φτιάξω και καινούριο βιογραφικό έχει κανείς να προτείνει κάποιο στυλ/σχέδιο ώστε να πάρω ιδέες?


Προσωπικά ακολουθώ την παρακάτω λογική:

Δύο στήλες, αριστερά η εταιρεία, το διάστημα που ήμουν εκεί και μία περιγραφή της θέσης (σε bullet). Δεξιά το τι κατάφερα να κάνω εκεί, τα επιτεύγματα. Πάλι σε bullets. Στην αρχή μία σύντομη και γενική εισαγωγή (5-6 γραμμές) για το ποιός είμαι και τι ζητάω, ένα είδος σύντομου cover letter.

Στο τέλος και σύντομα πτυχία, πιστοποιήσεις, γλώσσες, κτλ, ενδιαφέροντα και χόμπυ ποτέ.

Επίσης, ποτέ φωτογραφία, εάν κάπου ζητάνε βιογραφικό με φωτογραφία (μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει αυτό βέβαια, σε τίποτα ξεχασμένους), δεν στέλνω καν. Αν είναι να με κρίνεις από τη φάτσα μου, δεν θέλω να δουλέψω στην εταιρεία σου. :rtfm:

Εννοείται τα πλήρη στοιχεία επαφής υπάρχουν στην κεφαλίδα (για να είναι πάντα και εύκολα προσβάσιμα, ανεξάρτητα από την σελίδα που βλέπεις εκείνη τη στιγμή), και σε αυτά περιλαμβάνεται και το προφίλ στο LinkedIn, καθώς μέσω LinkedIn γίνεται καλή δουλειά και φυσικά μπορείς να είσαι όσο περιγραφικός θέλεις.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως το βιογραφικό θα πρέπει να είναι ΤΟ ΠΟΛΥ 2 σελίδες, ΟΚ, αν είσαι ο Χουλκ της αγοράς εργασίας δικαιολογείται παραπάνω, αλλά σε αυτη την περίπτωση δεν νομίζω να χρειάζεται να ασχοληθείς, θα σε κυνηγάνε αυτοί... :lol:

Τα πάντα σε bullets, εκτός από το αρχικό - εισαγωγικό κείμενο.

ΥΓ: Πρόσφατα είχαμε ένα κενό στη δουλειά για μία ψιλο-entry δουλειά και λάβαμε ένα CV 6 σελίδων :s_whiteflag Το οποίο προφανώς και ΔΕΝ διαβάστηκε. Και είναι κρίμα... Το παλλικάρι έγραφε τα πάντα, ακόμα και τα χόμπυ, κτλ, με εξαιρετική λεπτομέρεια... Φαντάζομαι πως ήθελε να εντυπωσιάσει...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#776211 Πάντως, η ύπαρξη φωτογραφίας βοηθάει κάποιον που έχει διενεργήσει 20-30 συνεντεύξεις να κάνει τη σύνδεση βιογραφικού/ψυχρών σημειώσεων με τον actual άνθρωπο που συνάντησε. Προσωπικά με βοηθάει πολύ όταν μιλάω με πολύ κόσμο για κάποια θέση.

Από την άλλη, αν κάποιος (προφανεστατα κακώς) θέλει να "κόψει" τον έγχρωμο, με σκουλαρίκι, κτλ, θα το κάνει και μετά την πρώτη συνέντευξη.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#778965 Εικόνα

και ΟΧΙ, ΔΕΝ είναι τρολιά, fake κλπ.

https://www.facebook.com/1717642738/pos ... 1XNal/?d=n
Άβαταρ μέλους
By drdino
#778967 Lol, η κυρία είναι "CEO" στην DDB :lol: Καλή φάση, πτυχία, ξένες γλώσσες κλπ για μερικά δεκάρικα.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#778971 Θα μπορείς να πληρώνεις με δικά σου λεφτά ποτάρες και καφεδάρες όμως (για τα data θα φροντίσει ο Κούλης)
Να τα λέμε αυτά
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#779010 Όσα δίνουν και πολλοί άλλοι δηλαδή απλά αυτή είπε να το γράψει απευθείας.
Όταν δεν έχεις ιδιαίτερη επαφή με την πραγματικότητα καταλήγεις κάπως σαν αυτή.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#779018 Δεν είπε κάτι διαφορετικό από την πραγματικότητα πάντως (εκ του ασφαλούς βεβαίως).

Πιο ειλικρινές από το να έλεγε τις γνωστές πίπες περί ικανοποιητικου μισθού κλπ

< >