Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pro
#728952 Αν η θέση είναι αντίστοιχη δεν θα πήγαινα. Αν ήταν καλύτερη, θέση ευθύνης κλπ, και με ενδιέφερε η περαιτέρω ανέλιξη θα το σκεφτόμουν.

Πάντως, ο χρόνος είναι το ακριβότερο αγαθό στις μέρες μας.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#728953
Geralt έγραψε:Καλημερα,

εχω ενα μικρο εργασιακο προβληματισμο και θα ηθελα μερικες γνωμες.
Εδω και 2-2,5 χρονια δουλευω απο το σπιτι και με εχει βολεψει αφανταστα στην καθημερινοτητα μου αλλα και οικονομικα. Εαν ηταν στο χερι μου θα συνεχιζα επ απειρον. Ακομη και οταν πηγαινα στο γραφειο η τωρινη μου δουλεια ηταν σχετικα κοντα γυρω στα 10-12 χλμ

Μου εσκασε μια προταση απο αλλη εταιρεια που μου δινει ενα 20% πανω απο τα τωρινα καθαρα μου, αλλα δυστυχως εχει το μειονεκτημα της αποστασης, δλδ ειναι περιπου 50 χλμ αλε ρετουρ με κινηση. Υπαρχει και η εναλλακτικη του μετρο, αλλα σαν καθαρη ωρα μετακινησης ειναι γυρω στην μια ωρα.
Οποτε ναι μεν καλυτερα λεφτα, αλλα συν 2 ωρες μετακινηση καθημερινα
Αντιλαμβανομαι οτι ειναι εντελως προσωπικο αλλα εσεις τι θα κανατε στην θεση μου?


Δεν θα το συζητούσα καν αν δεν μιλούσαμε για 100% αύξηση και το νούμερο είναι ειλικρινές. Δεν κάνω πλάκα. Θα σπαταλούσα χρόνο μονάχα για μια δίκη μου επιχείριση και μόνο. Όπως και κάνω.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#728955
Geralt έγραψε:Καλημερα,

εχω ενα μικρο εργασιακο προβληματισμο και θα ηθελα μερικες γνωμες.
Εδω και 2-2,5 χρονια δουλευω απο το σπιτι και με εχει βολεψει αφανταστα στην καθημερινοτητα μου αλλα και οικονομικα. Εαν ηταν στο χερι μου θα συνεχιζα επ απειρον. Ακομη και οταν πηγαινα στο γραφειο η τωρινη μου δουλεια ηταν σχετικα κοντα γυρω στα 10-12 χλμ

Μου εσκασε μια προταση απο αλλη εταιρεια που μου δινει ενα 20% πανω απο τα τωρινα καθαρα μου, αλλα δυστυχως εχει το μειονεκτημα της αποστασης, δλδ ειναι περιπου 50 χλμ αλε ρετουρ με κινηση. Υπαρχει και η εναλλακτικη του μετρο, αλλα σαν καθαρη ωρα μετακινησης ειναι γυρω στην μια ωρα.
Οποτε ναι μεν καλυτερα λεφτα, αλλα συν 2 ωρες μετακινηση καθημερινα
Αντιλαμβανομαι οτι ειναι εντελως προσωπικο αλλα εσεις τι θα κανατε στην θεση μου?
Το σπίτι είναι ιδιόκτητο ή ενοίκιο?
Επίσης έχει σημασία τι ποσό αντιπροσωπεύει αυτό το 20%...
Ισχύει πάντως αυτό που είπε ο Pro : αν σε ενδιαφέρει η επαγγελματική ανέλιξη και η καινούργια δουλειά προσφέρει κάτι τέτοιο, θα το σκεφτόμουν.
ΕΕΠ το wfh είναι βέβαιο ότι θα συνεχίσει;
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#728958 να διευκρινησω εδω οτι το 20% ειναι αρκετα χρηματα, ειναι μισθολογικο αλμα στην επομενη κατηγορια ας το πουμε

@fokion το οικονομικο της μετακινησης μπορει να μην ειναι και τοσο επιβαρυντικο, υπαρχει η πιθανοτητα για πληρωμενα καυσιμα αλλα ακομη κι ετσι μπορει να "σπαει" και με το μετρο

@Busso μακαρι φιλε μου να εβρισκα 100% αυξηση αλλα λιγο δυσκολο :lol:

@Asimov και pro
Στο ενοικιο ειμαι, αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξω περιοχη τωρα για διαφορους λογους, αυτο ειναι δυστυχως τσιμεντο
το wfh στην τωρινη δουλεια, δεν θα συνεχισει εξ ολοκληρου αλλα σε ενα μικτο σεναριο πχ 3 μερες γραφειο-2 μερες σπιτι
Οσο για τις πιθανοτητες εξελιξης δεν εχω ξεκαθαρη εικονα για να ειμαι ειλικρινης. Ειναι μικροτερο μαγαζι, γι αυτο και αλλωστε προσφερει περισσοτερα χρηματα ως καροτο. Απο την αλλη εκει που ειμαι τωρα ειναι λιγο τελμα, οποτε μονο καλυτερα μπορω να βρω :(
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#728960 Αν δεν είχα τίποτα υποχρεώσεις, που δεν θα προλάβαινα μετά (να πηγαινοφερνεις παιδιά στο σχολείο ξέρω γω ή baby sitting ή ο, τι), εγώ θα πήγαινα αν τα επιπλέον λεφτά ήταν σοβαρό ποσό.
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#728962 στην ''νεα'' εταιρια θα αναλαβεις αλλον ρολο; θα μαθεις κατι καινουργιο; θα αναπτυχθεις σαν επαγγελματικη οντοτητα;
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#728964
popolaros έγραψε:στην ''νεα'' εταιρια θα αναλαβεις αλλον ρολο; θα μαθεις κατι καινουργιο; θα αναπτυχθεις σαν επαγγελματικη οντοτητα;


ο νεος ρολος ειναι αντιστοιχος του παλιου, απλα η νεα εταιρεια πληρωνει καλυτερα και πιθανοτατα εχει και λιγοτερο φορτο
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#728968 Αν η μετακίνηση δεν είναι πληρωμένη, τότε θα φάει μεγάλο μέρος από την διαφορά στα λεφτά. Το 20% μπορεί να γίνει 10% ή και λιγότερο.
Το Μετρό δεν το θεωρώ λύση, πανδημία έχουμε και θα συνεχίσει γι αρκετό καιρό.
Αν πληρώνουν βενζίνες και κάνα E-pass αν βολεύει, τότε αξίζει. Αλλιώς όχι.
Σημ: κάνω 1.5 ώρα πήγαινε - έλα κι εγώ καθημερινά και πολύ θα ήθελα να μην το έκανα, αν και είναι πληρωμένα, αμάξι, καύσιμα, E-pass.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#728969 δε ξερω και ποσο χρονων εισαι, νεος ή κοντα στη σύνταξη
αν η νεα θεση ειναι στο path που θες , εχει νεα πραγματα να μαθεις, εχει ενδιαφερον και δυνητικα ξεκλειδωνει μετα απο καποιο καιρο ενα next level , θα πήγαινα αυριο. Αντιθετα αν ειναι κανα ασχετο post , dead end, δε θα το σκεφτομουνα καθολου.
Ρωτα και τη γυναικα μια, παιζει ρολο :lol:
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#728973
popolaros έγραψε:εξελιξη εχει;


θεωρητικα ναι, αλλα παντα στις μεγαλες εταιρειες παιζουν ρολο και τα κολλιτηλικια. Εγω θα παω σαν "νεος" εκει, δεν ξερω τι κατασταση εχει παγιωθει

Anonymous Founder έγραψε:Αν η μετακίνηση δεν είναι πληρωμένη, τότε θα φάει μεγάλο μέρος από την διαφορά στα λεφτά. Το 20% μπορεί να γίνει 10% ή και λιγότερο.


οπως το υπολογιζω θα κανω μονο για δουλεια περιπου 1000 χλμ το μηνα. Ε τωρα εκανα 600-700, δεν ειναι και τοσο μεγαλο το δελτα. Το μεγαλυτερο βαρος ειναι η ταλαιπωρια της μετακινησης

KiloMeater έγραψε:δε ξερω και ποσο χρονων εισαι, νεος ή κοντα στη σύνταξη
Ρωτα και τη γυναικα μια, παιζει ρολο :lol:


42 ειμαι
dead end δεν ειναι σε καμια περιπτωση
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#728974
Geralt έγραψε:
. Το μεγαλυτερο βαρος ειναι η ταλαιπωρια της μετακινησης


Το μεγαλυτερο βαρος ειναι οτι εχεις καλομαθει με το wfh, κανεις κι αλλα πραγματα οντας στο σπιτι σου και φυσικα εχεις το κερδος της μετακινησης. ΕΙναι μεγαλη δουλεια να σηκωνεσαι μια ωρα αργοτερα η να εχεις μια ωρα να ξυπνησεις πινοντας καφε και παιζοντας με τα παιδια, πριν στηθεις για δουλεια.

Η διαφορα στο μισθο ειναι καλη αλλα ενα μερος της θα "φαγωθει" στην μετακινηση αφου μετραει σαν χρονος στην δουλεια.

Αν αυτο που μενει αξιζει την ταλαιπωρια.....εσυ μονο το ξερεις
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#728986
Νίκος Παππάς έγραψε:
Geralt έγραψε:Το μεγαλυτερο βαρος ειναι οτι εχεις καλομαθει με το wfh


κακα τα ψεματα, αυτο ειναι οντως το μεγαλο συν

σκεφτομαι βεβαια και το αλλο, να χρησιμοποιησω την προσφορα σαν leverage
να πω στην τωρινη μου δουλεια οτι εχω προσφορα απο αλλο εργοδοτη με 20% παραπανω
θελετε να με κρατησετε? δωστε μου κατι αντιστοιχο

να την ισοφαρισουν η να ζητησω παραπανω? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#729009 WFH δεν παίζει στη νέα θέση ή δεν το διαπραγματεύτηκες;
Επίσης, αν είσαι ικανοποιήμενος με την εταιρεία που δουλεύεις νομίζω το σωστό θα ήταν να μιλήσεις μαζί τους για την προσφορά που έχεις και να δείς τι μπορούν να κάνουν για σένα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#729044
Geralt έγραψε:Καλημερα,

εχω ενα μικρο εργασιακο προβληματισμο και θα ηθελα μερικες γνωμες.
Εδω και 2-2,5 χρονια δουλευω απο το σπιτι και με εχει βολεψει αφανταστα στην καθημερινοτητα μου αλλα και οικονομικα. Εαν ηταν στο χερι μου θα συνεχιζα επ απειρον. Ακομη και οταν πηγαινα στο γραφειο η τωρινη μου δουλεια ηταν σχετικα κοντα γυρω στα 10-12 χλμ

Μου εσκασε μια προταση απο αλλη εταιρεια που μου δινει ενα 20% πανω απο τα τωρινα καθαρα μου, αλλα δυστυχως εχει το μειονεκτημα της αποστασης, δλδ ειναι περιπου 50 χλμ αλε ρετουρ με κινηση. Υπαρχει και η εναλλακτικη του μετρο, αλλα σαν καθαρη ωρα μετακινησης ειναι γυρω στην μια ωρα.
Οποτε ναι μεν καλυτερα λεφτα, αλλα συν 2 ωρες μετακινηση καθημερινα
Αντιλαμβανομαι οτι ειναι εντελως προσωπικο αλλα εσεις τι θα κανατε στην θεση μου?



Προσωπικά, ξεκινάω θετικός προς τη νέα θέση. Απ' ότι καταλαβαίνω περιμένεις τα ίδια πάνω κάτω (θέση και καθήκοντα), με λιγότερο φόρτο και τα λεφτά που, όπως είπες, είναι αρκετά πιο πάνω (σε αυτά βέβαια πρέπει να υπολογίσεις τυχόν έξτρα κόστος μετακίνησης). Επίσης, κρατάω το ότι καμία δουλειά δεν είναι αδιέξοδη.

Το WHF είναι μεγάλο + και πιθανώς να υπάρξει αυτή η δυνατότητα μετά από ένα διάστημα και στη νέα θέση. Σίγουρα, ο χρόνος της μετακίνησης είναι μεγάλο θέμα...

Απλά, προσωπικά έχω δει πως ο καλύτερος τρόπος να πάρεις αύξηση είναι να αλλάξεις εταιρεία. Και ευκαιρίες με ένα 20% πάνω δεν έρχονται καθημερινά. Τώρα, αν τα χρήματα που παίρνεις είναι ήδη καλά (με ότι αυτό σημαίνει για σένα) και θεωρείς πως τα επιπλέον δεν αξίζουν τον χαμένο χρόνο μετακίνησης, αυτό είναι κάτι που μόνο εσύ το ξέρεις.

Να ρωτήσω βέβαια: Εσύ έψαξες τη νέα δουλειά ή αυτοί σε έψαξαν; Γιατί αν εσύ το έψαξες, αυτό ίσως λέει πως είσαι ήδη με το ένα πόδι εκτός...

Τέλος, προσωπικά, δεν βάζω τους εργοδότες μου σε bidding war. Εάν έχω καλύτερη προσφορά από άλλον εργοδότη δεν θα ζητήσω αντιπροσφορά από τον τωρινό. Θεωρώ πως αν ο τωρινός εργοδότης πίστευε πως τα αξίζω τα παραπάνω λεφτά θα έπρεπε να μου τα δώσει χωρίς να περιμένει να φύγω... Κοινώς, δεν θέλω να δουλεύω πλέον σε εργοδότη που συνειδητά με πλήρωνε λιγότερο απ' όσο θεωρεί ότι αξίζω. Και επίσης φοβάμαι πως αυτός ο "πλειστηριασμός" ίσως δώσει το μήνυμα πως είμαι με το ένα πόδι εκτός και αρχίσει η έρευνα για τον επόμενο και μία ωραία πρωία μου τον συστήσουν (χωρίς εγώ όμως να έχω κάτι άλλο εκείνη τη στιγμή).



Τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη βέβαια, το θέμα έχει άπειρες παραμέτρους, τις οποίες ο καθένας βλέπει διαφορετικά.