Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#727843 Φυσικά :

viewtopic.php?p=726736#p726736

και

viewtopic.php?p=726782#p726782
Άβαταρ μέλους
By dimik
#727861 Μεγάλοι ερασιτέχνες οι φουντυδες.

Έπρεπε ο τσεος της Delivery Hero να τους έστελνε στα τσακιδια όλους, διευθυνταδες, ντελιβεραδες, θυρωρους, προγραμματιστες, ψιλά θα έχανε σε σχέση με τον γενικό τζίρο.


Αλλά τι περιμένεις από πουθεναδες που δεν μπορούν να ιδρύσουν μια εταιρεία μεταφορών με υπαλλήλους ντελιβεραδες η οποία να παρέχει υπηρεσίες στο efood αλλά και σε ανεξάρτητα καταστήματα εκτός πλατφόρμας

Ακόμα καλύτερο είναι η ίδρυση 2 εταιρειών, μια με οδηγούς freelancer και μια με μηχανάκια προς ενοικίαση.

Capitalism 101

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#727863
skous έγραψε:
dimviii έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
dimviii έγραψε:Συμβάσεις αορίστου χρόνου σε 2016 διανομείς από το e food. :iconcool:
https://www.newsit.gr/ellada/efood-symv ... s/3370100/

Δείτε λίγο τι έλεγε η εταιρεία στην αρχή, και δείτε λίγο τι αναγκάστηκε τελικά ν'αποδεχτεί να κάνει. Αν αυτό δεν είναι μια μικρή νίκη των εργαζομένων και του κόσμου με την κινητοποίησή του, τι είναι;
Να δούμε αν θα έχει συνέχεια και στους υπόλοιπους του κλάδου, μπορεί δηλαδή πλέον η Wolt ν'αναγκαστεί νάλλάξει μοντέλο.
Το βασικό; Πως τελικά είχαμε δίκιο κάποιοι πως να που γίνεται και διαφορετικά, έστω κι αν έχει μεγαλύτερο κόστος η εταιρεία.
:s_wink


το λυπηρο ειναι οτι και εδω μεσα καποιοι επαιρναν το μερος της εταιριας.


Κανεις δεν επαιρνε το μέρος της εταιριας


< >


Στο εγγύς μέλλον, γιατί να εισαι σίγουρος οτι θα ξαναγίνει κάτι παρόμοιο, πριν γράψεις κατί τετοιο με τόση σιγουριά, απλά γκουγκλαρε ποστ geakos, να μην εκτίθεσαι και τσάμπα.

Το δε συγκεκριμένο αφενός ειναι textbook της αποχαύνωσης που υπάρχει σε πολύ κοσμο που δε θίγεται η κωλάρα του και αφετέρου του πώς τίποτα δε παραχωρείται απο καλη καρδιά, ειδικά σε αγορές εργασίας τόσο στρεβλές
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#727884
QsisVTS έγραψε:Πρέπει να έπεσε πολύ ο τζίρος τους για να έκαναν τέτοια στροφή


Ακούγεται πτώση παραγγελιών 20-30%
Άβαταρ μέλους
By skous
#727909
rx8_drifter έγραψε:
Στο εγγύς μέλλον, γιατί να εισαι σίγουρος οτι θα ξαναγίνει κάτι παρόμοιο, πριν γράψεις κατί τετοιο με τόση σιγουριά, απλά γκουγκλαρε ποστ geakos, να μην εκτίθεσαι και τσάμπα.

Το δε συγκεκριμένο αφενός ειναι textbook της αποχαύνωσης που υπάρχει σε πολύ κοσμο που δε θίγεται η κωλάρα του και αφετέρου του πώς τίποτα δε παραχωρείται απο καλη καρδιά, ειδικά σε αγορές εργασίας τόσο στρεβλές


hahaha. ok I stand corrected, το έχασα εκείνο το 1 ποστ. (και τα είχα ξαναδιαβάσει να φανταστείς)
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#727915
saxon_747 έγραψε:
QsisVTS έγραψε:Πρέπει να έπεσε πολύ ο τζίρος τους για να έκαναν τέτοια στροφή


Ακούγεται πτώση παραγγελιών 20-30%

Αυτό που κυρίως τους έτσουξε δεν ήταν η πτώση του τζίρου αλλά η ζημιά στην εικόνα τους.
Κι εγώ στην αρχή υπέθεσα ότι θα το κουκουλώσουν και θα πάνε παρακάτω, αλλά πήρε απρόβλεπτες διαστάσεις το κίνημα.
Καλά, με αυτόν που είχε την ιδέα για το mail πρέπει να γελάει όλη η υφήλιος... Τέτοιο αυτογκόλ, τι να πω....
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#727927
dimik έγραψε:Μεγάλοι ερασιτέχνες οι φουντυδες.

Έπρεπε ο τσεος της Delivery Hero να τους έστελνε στα τσακιδια όλους, διευθυνταδες, ντελιβεραδες, θυρωρους, προγραμματιστες, ψιλά θα έχανε σε σχέση με τον γενικό τζίρο.

εκτός κι αν παίζει κάνα plot twist και ήταν ο τσέος της DH που το αποφάσισε :roll:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#727937
saxon_747 έγραψε:
QsisVTS έγραψε:Πρέπει να έπεσε πολύ ο τζίρος τους για να έκαναν τέτοια στροφή


Ακούγεται πτώση παραγγελιών 20-30%
Κι εμείς την τελευταία φορά μετά το όλο θέμα προτιμησαμε το box.
Θα πρέπει να κάνουνε πολύ γενναίες προσφορές για να ξανακερδίσουν πελατεία. Τέτοια αυτοκτονία πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να την κάνεις.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#727942
mjacob έγραψε:
dimik έγραψε:Μεγάλοι ερασιτέχνες οι φουντυδες.

Έπρεπε ο τσεος της Delivery Hero να τους έστελνε στα τσακιδια όλους, διευθυνταδες, ντελιβεραδες, θυρωρους, προγραμματιστες, ψιλά θα έχανε σε σχέση με τον γενικό τζίρο.

εκτός κι αν παίζει κάνα plot twist και ήταν ο τσέος της DH που το αποφάσισε :roll:


Καλα τωρα ειναι γνωστό οτι αυτα εκπορεύονται απο τπτ λοκαλμανατζερς, λείπει κι ο εντυς να μας τα εξηγήσει.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#728046
rx8_drifter έγραψε:
mjacob έγραψε:
dimik έγραψε:Μεγάλοι ερασιτέχνες οι φουντυδες.

Έπρεπε ο τσεος της Delivery Hero να τους έστελνε στα τσακιδια όλους, διευθυνταδες, ντελιβεραδες, θυρωρους, προγραμματιστες, ψιλά θα έχανε σε σχέση με τον γενικό τζίρο.

εκτός κι αν παίζει κάνα plot twist και ήταν ο τσέος της DH που το αποφάσισε :roll:


Καλα τωρα ειναι γνωστό οτι αυτα εκπορεύονται απο τπτ λοκαλμανατζερς, λείπει κι ο εντυς να μας τα εξηγήσει.


True dat^

Συνήθως ούτε ο τσεος ούτε το exco, σε τέτοιου μεγέθους εταιρείες, ασχολούνται με αυτά.
Κανένας λοκαλ area senior super manager θα την έκανε για να δείξουν ωραία τα KPIs του.

Εκτός αν έγινε και στις υπόλοιπες ανάλογες εταιρείες του group οπότε ήταν όντως απόφαση exco.

< >
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#728051 Επειδή έχω περάσει από το μαμά μαγαζί να πω την αλήθεια μου ότι τα χρόνια εκείνα υπήρχε μια σχετική ελευθερία για το τι θα κανει το κάθε μαγαζί ανά τον κοσμο.

Εκείνη την εποχή βέβαια το μόνο που τους ένοιαζε ήταν το growth της εταιρείας μέσω εξαγορών από χρήματα που έφερναν τα funds.

Ήταν τόσο ότι να ναι η φάση που η ομάδα μου δούλευε για περισσότερο από ένα χρόνο για ένα πρότζεκτ για πολύ σοβαρό κομμάτι του internal process που όταν πλησιάσαμε στη ολοκλήρωση του πάγωσαν κ το πρότζεκτ διέλυσαν και την ομάδα.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#728950 Καλημερα,

εχω ενα μικρο εργασιακο προβληματισμο και θα ηθελα μερικες γνωμες.
Εδω και 2-2,5 χρονια δουλευω απο το σπιτι και με εχει βολεψει αφανταστα στην καθημερινοτητα μου αλλα και οικονομικα. Εαν ηταν στο χερι μου θα συνεχιζα επ απειρον. Ακομη και οταν πηγαινα στο γραφειο η τωρινη μου δουλεια ηταν σχετικα κοντα γυρω στα 10-12 χλμ

Μου εσκασε μια προταση απο αλλη εταιρεια που μου δινει ενα 20% πανω απο τα τωρινα καθαρα μου, αλλα δυστυχως εχει το μειονεκτημα της αποστασης, δλδ ειναι περιπου 50 χλμ αλε ρετουρ με κινηση. Υπαρχει και η εναλλακτικη του μετρο, αλλα σαν καθαρη ωρα μετακινησης ειναι γυρω στην μια ωρα.
Οποτε ναι μεν καλυτερα λεφτα, αλλα συν 2 ωρες μετακινηση καθημερινα
Αντιλαμβανομαι οτι ειναι εντελως προσωπικο αλλα εσεις τι θα κανατε στην θεση μου?
Άβαταρ μέλους
By fokion
#728951 Στη θεση σου κατ' αρχην θα υπολογιζα το οικονομικό, δηλ τι θα μου κοστιζει αυτο το πηγαινε ελα στη νεα δουλεια σε καυσιμα συντηρηση παρκινγ κλπ.
αλλά αυτο ειναι το ευκολο.

Αυτο που μονο εσυ μπορεις να "κοστολογήσεις" ειναι το τι θα "χασεις" και δεν ειναι ΜΟΝΟ οι 2 ωρες μετακινησης αλλα και το οτι εστω και εργαζόμενος εισαι με την οικογενεια σου "και κανεις πραγματα"....

Γενικώς το θεμα "τηλε-εργασία" ειναι κατι καινουργιο και προς εξελιξη.... Δεν ξερω αν θα ειναι προς το καλο ή προς το κακό...
Παντως επειδή πολλές ξενες πρεσβειες που αλληλογραφω λογω AFW σου ερχεται - αυτοματοποιημενο - μηνημα οτι ακομα και τα mail "διαβαζονται" εντος του "ωραριου" "εργασίας"....
Τωρα αυτο πως θα νομοθετηθει και ισχυει στην κλασική ελληνικη επιχειρηση με την "κλασική ιεραρχική δομή" του "εγω ( το αφεντικο - ιδιοκτήτης ) και ολοι οι υπολοιποι" δεν το ξερω...

και δυστυχώς τα δειγματα που τουλαχιστον εγω "παιρνω" απο τον εργασιακό μου κυκλο δεν ειναι καθολου καλα και θα γινει "πολεμος"..........
Τελευταία επεξεργασία από fokion και 30 Σεπ 2021, 09:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά