Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#726587
Νίκος Παππάς έγραψε:
axel12p έγραψε:
Θυμάμαι πάντως ότι έβγαζε περισσότερα λεφτά από τα μπουρμπουάρ, παρά από τα λεφτά που του έδινε ο μαγαζάτορας. Τώρα με τα efood και Wolt δεν ξέρω τι ισχύει και αν συνηθίζει ο κόσμος να δίνει κάτι στον διανομέα.

Πλεον πουρμπουαρ δεν παιζουν λογω κρισης και λογω ηλεκτρονικων πληρωμων.
Επισης υπηρχε και στην Ελλαδα νομοθεσια για τα μπλοκακια που ελεγε οτι αν δουλευεις για εναν εργοδοτη συνεχεια υπαρχει εξαρτημενη σχεση εργασιας, η καπως ετσι.
Πιθανον να καταργηθηκε ομως.

Η ουσια ειναι οτι μπορει να ειναι νομιμο αλλα δεν ειναι ηθικο.

Εδω υπαρχει νομος που λεει οτι στους διανομεις το οχημα πρεπει να ειναι του εργοδοτη και οχι του εργαζομενου. Εφαρμοζεται; :shifty:


Yπάρχει ηλεκτρονικό tip που χρεώνεσαι όσα θες αλλά εγώ αν και πληρώνω ηλεκτρονικά το tip το δίνω ξεχωριστά στο χέρι του εργαζόμενου για να βεβαιωθώ ότι θα το λάβει.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#726588
Νίκος Παππάς έγραψε:
axel12p έγραψε:
Θυμάμαι πάντως ότι έβγαζε περισσότερα λεφτά από τα μπουρμπουάρ, παρά από τα λεφτά που του έδινε ο μαγαζάτορας. Τώρα με τα efood και Wolt δεν ξέρω τι ισχύει και αν συνηθίζει ο κόσμος να δίνει κάτι στον διανομέα.

Πλεον πουρμπουαρ δεν παιζουν λογω κρισης και λογω ηλεκτρονικων πληρωμων.

Και εγώ κάτι τέτοιο φαντάζομαι, ότι με την ηλεκτρονική πληρωμή ο άλλος δεν αφήνει τίποτα. Παλιά έκανες έστω την στρογγυλοποίηση προς τα πάνω.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#726591
Anonymous Founder έγραψε:Το ότι απαιτείται εποχικότητα,


δεν υπαρχει εποχικοτητα Γρηγορη.Το ιφουντ πανω κατω ιδιο πληθος παραγγελιων εχει με μικρες αποκλισεις
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#726601 Αν εξαιρέσεις κάποια συγκεκριμένα μαγαζια που έχει το efood (McDonald's και κάποια τοπικά), το χω εγκαταλείψει εδώ και καιρό. Το Βοχ έχει σχεδόν τα ίδια μαγαζιά με τυράκι τα δωρεάν gb.

(Αφήστε που έχω βρει την υγειά μου που δεν χρειάζεται να μιλάω στο τηλέφωνο για παραγγελίες).

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#726608 Υπάρχουν tips και είναι μερικές φορές και παράλογα υψηλά παρά τα χάλια μας. Εξακολουθούν να είναι σοβαρό ποσοστό της ημερήσιας αμοιβής.

Sent from hell >
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#726616
Ove20 έγραψε:Yπάρχει ηλεκτρονικό tip που χρεώνεσαι όσα θες αλλά εγώ αν και πληρώνω ηλεκτρονικά το tip το δίνω ξεχωριστά στο χέρι του εργαζόμενου για να βεβαιωθώ ότι θα το λάβει.


Ακριβώς το ίδιο κάνω και εγώ.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#726617 Προσπαθώ να δίνω και εγώ. Από μαγαζιά που ξέρω ότι θα εξυπηρετηθω καλά δίνω και περισσότερα. Επίσης έχω κόψει μαγαζιά επειδή είχαν αγενείς κούριερ.

Επίσης μου βγαίνει κ ένας ρατσισμός προς τα μαγαζιά που χρησιμοποιούν Πακιστανούς κλπ που δεν ξέρουν να μιλάνε καν Ελληνικά.

Νιώθω ότι δεν με σέβονται, ότι εκμεταλλεύονται τον εργαζόμενο και τους κόβω. Δεν με σέβονται όχι γιατί ειναι ξένος αλλά μου έχει τύχει ο άλλος να μην ξέρει να διαβάζει και να μιλήσει καν και να έχει χτυπήσει σε όλη την πολυκατοικία μέχρι να μας βρει.



< >
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#726623 Το φιλοδώρημα πάντα στο χέρι, αφενός μεν για να είμαστε σίγουροι ότι τα παίρνει ο ντελιβερας, αφετέρου για να μην έχει κρατήσεις.

Αν δώσεις 5 ευρώ τιπ "επισημως", αντε να πάρει 3 και με το ζόρι καθαρά ο ντελιβερας.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#726639
bibendum έγραψε:
Επίσης μου βγαίνει κ ένας ρατσισμός προς τα μαγαζιά που χρησιμοποιούν Πακιστανούς κλπ που δεν ξέρουν να μιλάνε καν Ελληνικά.



< >


Αν ζούσες Κύπρο θα έμενες νηστικός με το 99,9% των delivery σε wolt, bolt και foody (ίδιας ιδιοκτησίας με το efood) ναι είναι αλλοδαποί από Πακιστάν, Μπαγκλαντές κλπ.

Κάνουν χοντρές βλακειες, όπως να χτυπήσει σε γείτονα 11 το βράδυ και να τον βάλει να με πάρει τηλ γιατί δεν είχε μονάδες στο κινητό.

Αλλά αυτό που με εκνευρίζει πραγματικά είναι το sir που λένε συνέχεια και ο τρόπος που οδηγανε λες και βρίσκονται στο Καρατσι και στην Βομβάη.



< >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#726675 Χειρότεροι κι από το Μπογδανο στις κωλοτουμπες
(θα ήθελα βέβαια να μην κάνει κι ο κόσμος κωλοτουμπα) Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#726688 Μια παραταση ειναι για να πεσει ο κουρνιαχτος. Οσοι ανανεωσουν την συμβαση δεν θα εχουν αλλη, στο τελος της θα φυγουν. Κι αν θελησουν αν δουλεψουν ξανα θα υπαρχει μονο μια επιλογη
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#726702 Επειδή ζω εκτός πόλης, δεν είχα πάρε-δώσε με το e-food (δεν παραδίδει εδώ). 2-3 φορές είχαμε πάρει σε σπίτια φίλων εντός πόλης. Νόμιζα λοιπόν ότι ήταν απλά ενδιάμεσος, δηλαδή ένα site που ενημέρωνε το κατάστημα και έπαιρνε ένα ποσοστό, αλλά ο διανομέας ήταν υπάλληλος του καταστήματος. Με ενημέρωσαν ότι έτσι ήταν αρχικά, αλλά μετά έδινε "ντιλιβεράδες" σε όσα μαγαζιά δεν είχαν δικούς τους. Και κάπως έτσι έγινε η φάμπρικα αυτή. 12-15% λέει το χαράτσι επί του κέρδους του καταστήματος, συν τα μεταφορικά του ντιλίβερι. :tomato: