Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#769724 Έρχονται και καταλαμβάνουν θέσεις στις σχολές μας και δεν μπορούν να σπουδάσουν τα αρία ελληνόπουλα :x

https://www.flash.gr/greece/1971405/ira ... anellinies

Ευτυχώς που τα έξυπνα ελληνόπουλα δεν τσιμπάνε στο ιμπεριαλιστικό παραμύθι τους :rtfm:
(Δεν τσιμπάνε γενικά γιατί ο παραμορφωμένος ΕΛ δεν κάνει και εμβόλια :shifty: )
Άβαταρ μέλους
By Serf
#769936 Απαγορεύονται βραχιόλια και αλυσίδες... Και επιτρέπονται κομποσχοίνια και σταυροί...

Τακα-τακα-τακα-τα
Άβαταρ μέλους
By glf
#769947 Το ρολόι στα αγόρια θα έπρεπε να διευκρινίσει να είναι αναλογικό με κανονικούς δείκτες και ουχί ψηφιακά της υπερβολής.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#769969
Serf έγραψε:Απαγορεύονται βραχιόλια και αλυσίδες... Και επιτρέπονται κομποσχοίνια και σταυροί...

Τακα-τακα-τακα-τα

Τρομακτικό το βρίσκω (το θράσος τους εννοώ...). Κάποιος να τους χώσει το σταυρό και τον κομποσχοίνι στον κ#λο μπας και συνέλθουν.
:s_roses :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#769973
καπελάκι


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#770749 Δεν ξερω αν ταιριαζει στο παρον τοπικ

Σκεφτομαι να μαθω στα γεραματα Ιταλικα, διοτι εχω στενες επαφες με την χωρα, ενω μου αρεσει και σαν κουλτουρα.
Ξερω ηδη conversational Ισπανικα,λιγο στους χρονους τα χαλαω αλλα συνεννοουμαι, οποτε πιστευω θα μου ειναι σχετικα ανετα
Ποια θεωρειτε οτι ειναι η καλυτερη self-taught οδος? Δυστυχως δεν παιζει αρκετος χρονος για φροντιστηριο
Να ξεκινησω με Duo Linguo σε Android η τελος παντων κατι παραπλησιο η να ξεκινησω με καποιο βιβλιο εκμαθησης?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#770754 Ξεκινάς με Duolingo και αφού ξέρεις ισπανικά, θα πας τρένο. Μην πας σε μάθημα, προχώρα με το Duo τουλάχιστον 1 χρόνο και βλέπεις. Duo και λίγο internet για γραμματική και είναι μια χαρά. Α και για πρακτική, διαβάζεις κείμενα στα ιταλικά.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#770755
Anonymous Founder έγραψε:Ξεκινάς με Duolingo και αφού ξέρεις ισπανικά, θα πας τρένο. Μην πας σε μάθημα, προχώρα με το Duo τουλάχιστον 1 χρόνο και βλέπεις. Duo και λίγο internet για γραμματική και είναι μια χαρά. Α και για πρακτική, διαβάζεις κείμενα στα ιταλικά.


σκεφτομουν να διαβαζω κανα site αυτοκινητου στα ιταλικα για εξασκηση :)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#770756 Βοηθάει πολύ να διαβάζεις κάτι που γνωρίζεις. Το έκανα κι εγώ. Βοηθάει και η Wikipedia επίσης, πχ διαβάζεις κάποιο αυτοκινητιστικό θέμα.
Και όχι μόνον. Διαλέγεις ένα θέμα που σε ενδιαφέρει. Πχ εγώ διαβάζω για τις γαλλικές κτήσεις έξω από την Γαλλία! :lol:
https://fr.wikipedia.org/wiki/Portail:T ... C3%A7aises
Αν το θέμα σε ενδιαφέρει, αν έχεις ασχοληθεί με αυτό στο παρελθόν, είναι πιο εύκολο να καταλάβεις τι λέει και να εμπλουτίσεις το λεξιλόγιό σου.

Και φυσικά, τα ιταλικά είναι σαφώς πιο εύκολη γλώσσα και από τα ισπανικά και από τα γαλλικά, άρα πολύ γρήγορα θα κάνεις πρόοδο.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#770787
Anonymous Founder έγραψε:Ξεκινάς με Duolingo και αφού ξέρεις ισπανικά, θα πας τρένο. Μην πας σε μάθημα, προχώρα με το Duo τουλάχιστον 1 χρόνο και βλέπεις. Duo και λίγο internet για γραμματική και είναι μια χαρά. Α και για πρακτική, διαβάζεις κείμενα στα ιταλικά.


Συμφωνώ κι εγώ, με το Duolingo κάνω Νορβηγικά εδώ και καιρό (ήξερα ελάχιστα όταν ξεκίνησα) και πλέον είμαι στην τελική ευθεία για να τελειώσω το course. Δεν θα κάνεις ανάλυση το βαθύτερο νόημα του Νίτσε, αλλά μία βασική συνεννόηση θα την κάνεις. Εγώ με χρόνο 20-30 λεπτά κάθε βράδυ (κάπου 790 σερί βράδια) έχω φτάσει στο σημείο να μπορώ να πω μία πρόταση να συνεννοηθώ.

Εφόσον γνωρίζεις Geralt ισπανικά, τα ιταλικά θα σου φανούν πανεύκολα, οπότε θεωρώ πως θα φτάσεις σε καλύτερο επίπεδο απ' ότι έφτασα εγώ στα Νορβηγικά.

Εγώ πάντως με ιταλικά κατάφερα παλιότερα να συνεννοηθώ με ισπανό (με ιταλο-αγγλικά + γλώσσα του σώματος). :lol:
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#770791
markvag έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Ξεκινάς με Duolingo και αφού ξέρεις ισπανικά, θα πας τρένο. Μην πας σε μάθημα, προχώρα με το Duo τουλάχιστον 1 χρόνο και βλέπεις. Duo και λίγο internet για γραμματική και είναι μια χαρά. Α και για πρακτική, διαβάζεις κείμενα στα ιταλικά.


Συμφωνώ κι εγώ, με το Duolingo κάνω Νορβηγικά εδώ και καιρό (ήξερα ελάχιστα όταν ξεκίνησα) και πλέον είμαι στην τελική ευθεία για να τελειώσω το course. Δεν θα κάνεις ανάλυση το βαθύτερο νόημα του Νίτσε, αλλά μία βασική συνεννόηση θα την κάνεις. Εγώ με χρόνο 20-30 λεπτά κάθε βράδυ (κάπου 790 σερί βράδια) έχω φτάσει στο σημείο να μπορώ να πω μία πρόταση να συνεννοηθώ.

Εφόσον γνωρίζεις Geralt ισπανικά, τα ιταλικά θα σου φανούν πανεύκολα, οπότε θεωρώ πως θα φτάσεις σε καλύτερο επίπεδο απ' ότι έφτασα εγώ στα Νορβηγικά.

Εγώ πάντως με ιταλικά κατάφερα παλιότερα να συνεννοηθώ με ισπανό (με ιταλο-αγγλικά + γλώσσα του σώματος). :lol:


α ωραια ομοιοπαθης :lol:
ετσι σκοπευω να το παω κι εγω

βοηθανε πολυ τα ισπανικα
τα περισσοτερα ουσιαστικα/ρηματα ειναι ιδια, στην συνταξη και τους χρονους διαφοροποιουνται κυριως
μεγαλη επισης πλεονεκτημα η απουσια καθε προφορας, ακομη και στα ισπανικα που οτι διαβαζεις εκφωνεις, εκτος απο εξαιρετικες περιπτωσεις (castellano)

θα τα ξεκινησω με Duo Linguo και αν δω οτι εχω το σθενος θα μπως και σε βιβλια
Άβαταρ μέλους
By g8777
#770813
Εγώ με χρόνο 20-30 λεπτά κάθε βράδυ (κάπου 790 σερί βράδια) έχω φτάσει στο σημείο να μπορώ να πω μία πρόταση να συνεννοηθώ.



Εικόνα

Εικόνα


ΜΕΓΑΛΕ ΚΥΡΙΑΚΟ


:yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: