Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#660957
Giuseppe Busso έγραψε:Αν δεν κάνω λάθος αυτός είναι κατά 99% τόνος.
Μπράβο τους!!! :metalo:


Πρέπει να είναι κιτρινόπτερος τόνος. Στις Σποράδες παίζει πολύ τόνος. Μπράβο τους, δύσκολο ψάρι για ερασιτέχνες.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#662273 Εικόνα
3 παλέτες με νερά + 1 "σπασμένη" αριστερά δεξιά μας κάνουν 4.
Κάθεμία από 750kg μας κάνει 3 τόνους, σε ένα αμάξι που παίρνει 1 άντε 1,2t.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#662289 + να διατηρείται σε σκιερό μέρος, δροσερό κτλ...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#662301 Δε μου φαίνεται για παλέτα.
Η παλέτα έχει 84 συσκευασίες, ζυγιζει 800 κιλα και είναι "συσκευασμένη". Άλλωστε, δεν έχει τρόπο να φορτώσει παλέτα...

Το χειρότερο είναι ότι το εμπορευμα δεν είναι σωστά δεμένο και ασφαλισμένο (αν βλέπω καλά)

Το ότι διατηρείται σε σκιερό και δροσερό μέρος υπερβολή. Δεν το διατηρεί, το διακινεί. (Όχι πως δεν παίζει να μείνει στον ήλιο όλη μέρα...)
Άβαταρ μέλους
By edmond
#662325 Ίσως δεν φαίνεται καλά στην φωτό, ευρωπαλέτες είναι.
21 συσκευασίεςx4 ορόφους=84x9 λίτρα(6x1,5lt)=756. Δεν υπολογίζω την ευρωπαλέτα που είναι γύρω στα 12kg(η γνήσια :iconcool: ).
3 παλέτες λοιπόν ζωή να' χουν+άλλη μία χοντρικά γύρω γύρω, να' σου οι 3 τόνοι.
Γιατί να μην μπορούν να φορτωθούν; Ανοίγουν τα παραπέτια και στις 3 πλευρές και το κλάρκ έχει εύκολη πρόσβαση.
Δεμένο είναι οριακά αποδεκτό, έχει πιάσει τους ιμάντες γύρω γύρω και πηγαίνει. Μέχρι 30 βέβαια, μας πήγαινε καροτσάκι :rant:
Η...υγιεινή των εμπορευμάτων(τροφίμων) είναι μεγάλη ιστορία που την έχουμε ξανακάνει κάποτε, τέσπα.
Άβαταρ μέλους
By postruck
#662348 Μου αρέσει που έχει βάλει και τις γωνίες στον ιμάντα... Μικτό που του χρειάζεται,να τον βάλει να πεί ολο το επιπλέον φορτίο... :rant:
Άβαταρ μέλους
By vassar
#662351 Ε ρε τι θυμήθηκα με τα νερά τώρα, οδηγός στο ναυτικό έχουμε πάει να φορτώσουμε νερά από το Βοτανικό για τη μονάδα και μου έχουν φορτώσει το Steyr κάπως όπως και το φορτηγάκι στη φωτογραφία, άντε και λίγο πιο ψηλά. Λέω του αξιωματικού αυτά πρέπει να τα δέσουμε γιατί δε τα βλέπω καλά - μου λέει μη σε νοιάζει εγώ είμαι εδώ (βιαζομασταν και όλας για να γυρίσουμε στη μονάδα να προλάβει το υπηρεσιακό λεωφορείο). Που λέτε ανεβαίνουμε Εθνική προς Λαμία, στρίβουμε Άγιο Στέφανο και τραβάμε προς φράγμα Μαραθώνα όλα αυτά σα χελώνες γιατί την είχα την ανησυχία μου, ε λοιπόν εκεί στις στροφές 2-3 στροφές πριν το φράγμα μας έφυγε η μισή παλέτα γεμίσαμε το δρόμο μπουκαλάκια και το γκρεμό από κάτω, η μεγάλη πλάκα ήταν ότι όλοι αυτοί που μας ακολουθούσαν σταματούσαν και μάζευαν μπουκαλάκια για το σπίτι . Πάντως ο αξιωματικός συνέχιζε να είναι εδώ και ούτε γάτα, ούτε ζημιά

< >
Άβαταρ μέλους
By italakias
#662383 Η θαλασσα παιρνει το χρωμα του ουρανου.
Ετσι ο ιδιοκτητης για να μην μπαινει σε προσθετα εξοδα βαψιματος,περιμενε τις καταλληλες καιρικες συνθηκες.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#662389
edmond έγραψε:. Δεν υπολογίζω την ευρωπαλέτα που είναι γύρω στα 12kg(η γνήσια :iconcool: ).

Μάλλον αναφέρεσαι στη euro 6
https://hellaspal.gr/products/euro-pallet/
https://www.ksilopaleta.gr/gr/el/products/eyropaletes-g

Η νορμάλ ευρωπαλέτα 120x80 cm έχει βάρος 20-24 κιλά.