Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#784089
alexandros.K έγραψε:Οκ ειναι μερικες περιπτωσεις που δεν μπορεις να το αποφυγεις . Μιλαμε ομως για τα 2ποδα που δεν προσπαθησαν να τα αποφυγουν ή δεν τα ειδαν καν . Οτι και να εγινε απο τα δυο, ειναι επικινδυνοι για να οδηγουν . Οπως επισης αδιαφορουν για το τι απεγινε το κακομοιρο το ζωο


Όταν σου πεταχτεί ξαφνικά αδέσποτο υπάρχουν πάρα πολλές συγκυρίες για το αν θα μπορέσεις να το αποφύγεις. Αγέννητος ήμουν αλλά ήμουν εκεί όταν τουμπάραν οι γονείς για να αποφύγουν σκύλο. Επίσης ξέρω πολλούς ακόμα που το έχουν πάθει για τον ίδιο λόγο, γιατί λοιπόν να θέσεις σε κίνδυνο τη δική σου ζωή ή και των επιβατών για ένα ζώο (μπορεί να είναι και δίποδο) με αυτοκτονικές τάσεις; Επιπλέον, χτύπημα ζώου συνήθως σημαίνει μεγάλη ζημιά στο αυτοκίνητο οπότε δε νομίζω να θέλει πραγματικά κάποιος να χτυπήσει ένα ζώο έτσι για το γαμώτο. Τώρα αν δε το δει σαφώς τον κάνει επικίνδυνο γιατί αντίστοιχα κάποια στιγμή μπορεί να μη δει ένα φανάρι ή ένα STOP.

Όσον αφορά το αν θα σταματήσει να δει τι απέγινε είναι ανάλογα το τι εικόνες έχει κάποιος και σίγουρα τις συνθήκες. Εγώ έχω δει να χτυπάει ο μπροστινός σκυλί να ετοιμάζεται να κατέβει και ξαφνικά να σκάνε άλλα τρία και να ουρλιάζουν μαζί με το χτυπημένο, υπάρχει περίπτωση αυτός ή εγώ αν γίνει κάτι αντίστοιχο να κατέβω να δω τι γίνεται με το ζώο κάπου ερημικά και μόνος; Σίγουρα όχι. Αυτός που έχει τουμπάρει για αποφυγή υπάρχει περίπτωση ξανά να κάνει το ίδιο; Κι εκεί θα έλεγα πως όχι.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#784101
Morx έγραψε:Πριν μερικα δευτερολεπτα το κοντερ εδειχνε αρκετα παραπανω!!

Εικόνα


Εδώ βλέπουμε 2 ζώα πάντως.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#784114
markvag έγραψε:
alexandros.K έγραψε:Εχω δει και χειροτερα . Σκυλι σε διαχωριστικη νησιδα να πεταγεται στο δρομο , εγω να το εχω δει 2 δευτερολεπτα πιο πριν και η οδηγος του προπορευομενου να το χτυπαει χωρις καν να πατησει φρενο . Και ουτε σταματησε καν . Την σταματησε η αστυνομια ομως που ειδοποιησα κατευθειαν


Αυτή ήταν δολοφόνος. Ο δικός μου (θεωρώ) ότι ήθελε να φρενάρει, απλά υπήρξε ένα lag :lol: :lol:

Και εγώ έχω χτυπήσει δυστυχώς έτσι γάτα. Θεώρησα ότι με είδε και ότι θα γυρνούσε πίσω, οπότε και εγώ φρέναρα καθυστερημένα. Μετά κατάλαβα ότι κυνηγιόταν με μια άλλη γάτα και δεν είχε τον νου της στον δρόμο. :(
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#784129
panos2171 έγραψε:Όταν σου πεταχτεί ξαφνικά αδέσποτο υπάρχουν πάρα πολλές συγκυρίες για το αν θα μπορέσεις να το αποφύγεις. Αγέννητος ήμουν αλλά ήμουν εκεί όταν τουμπάραν οι γονείς για να αποφύγουν σκύλο. Επίσης ξέρω πολλούς ακόμα που το έχουν πάθει για τον ίδιο λόγο, γιατί λοιπόν να θέσεις σε κίνδυνο τη δική σου ζωή ή και των επιβατών για ένα ζώο (μπορεί να είναι και δίποδο) με αυτοκτονικές τάσεις; Επιπλέον, χτύπημα ζώου συνήθως σημαίνει μεγάλη ζημιά στο αυτοκίνητο οπότε δε νομίζω να θέλει πραγματικά κάποιος να χτυπήσει ένα ζώο έτσι για το γαμώτο. Τώρα αν δε το δει σαφώς τον κάνει επικίνδυνο γιατί αντίστοιχα κάποια στιγμή μπορεί να μη δει ένα φανάρι ή ένα STOP.

Όσον αφορά το αν θα σταματήσει να δει τι απέγινε είναι ανάλογα το τι εικόνες έχει κάποιος και σίγουρα τις συνθήκες. Εγώ έχω δει να χτυπάει ο μπροστινός σκυλί να ετοιμάζεται να κατέβει και ξαφνικά να σκάνε άλλα τρία και να ουρλιάζουν μαζί με το χτυπημένο, υπάρχει περίπτωση αυτός ή εγώ αν γίνει κάτι αντίστοιχο να κατέβω να δω τι γίνεται με το ζώο κάπου ερημικά και μόνος; Σίγουρα όχι. Αυτός που έχει τουμπάρει για αποφυγή υπάρχει περίπτωση ξανά να κάνει το ίδιο; Κι εκεί θα έλεγα πως όχι.

Πανο, νομιζω τα παραλες. Δεν ειπα να σκοτωθουμε εμεις για να αποφυγουμε το ζωο. Δεν ειπε κανεις να κανεις κατι επικυνδυνο, αλλά τουλαχιστον πατα φρενο . Τοσο δυσκολο ειναι κι αυτο? Δε νομιζω ( Και μη μου πεις "αν ειμαι πανω σε στροφη γιατι να πατησω φρενο? για να βγω εκτος δρομου? ¨) Νομιζω καταλαβαινομαστε
Αν το χτυπησεις ομως εισαι υποχρεωμενος απο τον νομο να το περιθαλψεις ή να ειδοποιησεις να το περιθαλψουν . Αυτο το μπορει να μαζευτουν κι άλλα σκυλια και να με φανε, το βρισκω λιγο υπερβολικο . Τοτε αν χτυπησουμε και καποιον ανθρωπο, ας μην κατεβουμε γιατι μπορει να μαζευτουν οι συγγενεις του και να μας λινσταρουν . Νομιζω καταλαβαινεις το ποιντ μου, δεν χρειαζεται να πιανουμε τις ακραιες περιπτωσεις.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#784265 Τώρα που λέμε για ζώα, θυμήθηκα τις προάλλες στη Δράμα, κατεβαίνω τον κεντρικό της δρόμο (κατηφόρα), ο οποίος στο τέλος του έχει διάβαση πεζών. Είναι στα αριστερά μία γυναίκα κάπου 65+ ετών που θέλει να περάσει απέναντι (διάβαση επαναλαμβάνω), οπότε σταματάω να περάσει.

Από πίσω μου έρχονται σε μία λογική απόσταση 2 μοτοσυκλέτες της αστυνομίας. Ε... εγώ σταματημένος στη διάβαση, άνθρωπος πάει να διασχίσει τον δρόμο, αλλά τα δίποδα πάνω στις μοτοσυκλέτες δεν μάσησαν. Με πέρασαν σταματημένο και συνέχισαν στρίβοντας αριστερά. Ευτυχώς η γυναίκα που πήγαινε να περάσει τους είδε και δεν είχαμε άλλα...

Γ@μώ την κοινωνία μου πάντως... Είναι διάβαση, βλέπεις ο άλλος έχει σταματήσει, πεζοί πάνε να περάσουνε και περνάς;;; Είσαι και αστυνομικός κιόλας;;; Και μετά θα έρθουν αυτοί να μου πούνε για την Χ ή την Ψ παράβαση;; :s_mad
Άβαταρ μέλους
By edmond
#790213 Εικόνα
Δεν σχολιάζω που το Atego είχε πιάσει την αριστερή λωρίδα. :rant: :rant:
Αναρωτιέμαι αν τον μπάρμπα μπορεί να τον γράψει η τροχαία επειδή σκάλιζε το κινητό :lol:
Ότι να ναι ρε πστ μου...
Άβαταρ μέλους
By postruck
#790269 Πφ!! στην Κακιά Σκάλα σε φορτωμένο αυτικίνητο, ήταν 4 άτομα μέσα και είχε και δευτερο αυτοκίνητο πίσω στο ψαλίδι... :s_yes