Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#777655 Για αυτό βέβαια έχει και διαφορετικά ασφάλιστρα από Yaris που είχε βρεθεί σε αντίστοιχη θέση.

.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#777672 E, προφανώς τα ασφάλιστρα κλοπής (μερικής ή ολικής) εξαρτώνται από την ασφαλιζόμενη αξία του αυτοκινήτου.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#777719 Το τι κυκλοφορεί αυτές τις μέρες στους δρόμους δεν περιγράφεται... :thumbsdown:
Πέτυχα προχθές τύπο στην Εγνατία Οδό, που οδηγούσε το αυτοκίνητο του έχοντας αφήσει στο μισό παρμπίζ (στην πλευρά του συνοδηγού ευτυχώς!) την ηλιοπροστασία.

Παρακάτω πέτυχα τύπο με Xsara η οποία ήταν εμφανώς κοπανημένη μπροστά, με ένα εξάρτημα να σέρνεται στην πλευρά του συνοδηγού και το καπό να μην κουμπώνει σωστά, με αποτέλεσμα να το βλέπεις να μετακινείται πάνω κάτω ίσα με 5-10 εκατοστά :dizzy:
Ο τύπος φυσικά ατάραχος το πήγαινε με καμιά 130-140Kmh!
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#777738 Εγνατία βλέπεις πολλά κουλά
Είδα οικογένεια με 3 παιδιά σε Πόλο που ήταν ελάχιστα εκατοστά πάνω από το οδόστρωμα λόγω βάρους
Ειλικρινά δεν ξέρω πως φρεναρε αυτός ο τύπος
Άβαταρ μέλους
By 224v
#777783 Επέστρεφα εχθές από Πάτρα με λίγη σχετικά κίνηση. CC στα 120 και όλα ήρεμα, μπαίνω στο μεγάλο τούνελ της Ακράτα και δεξιά πηγαίνει τζιπ μεγαλο που τραβούσε 6+ φουσκωτό κατάμαυρο. Πήγαινε με 90 ίσως. Τον προσπερνάω και κάνω και εγώ δεξιά έχοντας τον πίσω μου πάνω από 30 μετρα και με λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα από την δική του, εγω δεν είχα το φουσκωτό. Αρχίζει λοιπόν και μου παίζει τα φώτα τα μεγάλα για 3 - 4 λεπτά!!! Δεν κατάλαβα το γιατί!!!
Σε άλλη φαση έχω μπροστά μου βολβο μεγαλο που έχει CC έχω και εγώ.. τον έχω στα 50 + μέτρα. Αυτός δεν έχει άλλον μπροστά του και ολα καλά. Βλέπω ξαφνικά να ανάβει τα στοπ του!!! Χωρίς φανερό λογο. Πέφτω στο φρένο, και καταλαβαίνω ότι έχει το adaptive CC, και επειδή πλησίασε ένα προπορευομενο, έκοψε ταχύτητα!!!
Το βρήκα πολύ κακή λειτουργία αυτό διότι εγώ έχω στο μυαλό μου μια σταθερή ταχύτητα και αυτός μπροστά κόβει!!! έτσι γιατί αποφάσισε το CC. Εάν δεν έχουν όλοι acc, θα πέφτουμε ο ένας στον πάνω στον άλλο χωρίς πραγματική αιτία.
Σίγουρα εδώ μέσα θα διαφωνήσετε, αλλά επιμένω στον κίνδυνο που ελοχευει.

.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#777789
224v έγραψε:Επέστρεφα εχθές από Πάτρα με λίγη σχετικά κίνηση. CC στα 120 και όλα ήρεμα, μπαίνω στο μεγάλο τούνελ της Ακράτα και δεξιά πηγαίνει τζιπ μεγαλο που τραβούσε 6+ φουσκωτό κατάμαυρο. Πήγαινε με 90 ίσως. Τον προσπερνάω και κάνω και εγώ δεξιά έχοντας τον πίσω μου πάνω από 30 μετρα και με λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα από την δική του, εγω δεν είχα το φουσκωτό. Αρχίζει λοιπόν και μου παίζει τα φώτα τα μεγάλα για 3 - 4 λεπτά!!! Δεν κατάλαβα το γιατί!!!
Σε άλλη φαση έχω μπροστά μου βολβο μεγαλο που έχει CC έχω και εγώ.. τον έχω στα 50 + μέτρα. Αυτός δεν έχει άλλον μπροστά του και ολα καλά. Βλέπω ξαφνικά να ανάβει τα στοπ του!!! Χωρίς φανερό λογο. Πέφτω στο φρένο, και καταλαβαίνω ότι έχει το adaptive CC, και επειδή πλησίασε ένα προπορευομενο, έκοψε ταχύτητα!!!
Το βρήκα πολύ κακή λειτουργία αυτό διότι εγώ έχω στο μυαλό μου μια σταθερή ταχύτητα και αυτός μπροστά κόβει!!! έτσι γιατί αποφάσισε το CC. Εάν δεν έχουν όλοι acc, θα πέφτουμε ο ένας στον πάνω στον άλλο χωρίς πραγματική αιτία.
Σίγουρα εδώ μέσα θα διαφωνήσετε, αλλά επιμένω στον κίνδυνο που ελοχευει.

.
Άρα είχε αμάξι μπροστά του.
Δε καταλαβαίνω που είναι το θέμα ?
Άβαταρ μέλους
By bill33
#777792
224v έγραψε:Σε άλλη φαση έχω μπροστά μου βολβο μεγαλο που έχει CC έχω και εγώ.. τον έχω στα 50 + μέτρα. Αυτός δεν έχει άλλον μπροστά του και ολα καλά. Βλέπω ξαφνικά να ανάβει τα στοπ του!!! Χωρίς φανερό λογο. Πέφτω στο φρένο, και καταλαβαίνω ότι έχει το adaptive CC, και επειδή πλησίασε ένα προπορευομενο, έκοψε ταχύτητα!!!
Το βρήκα πολύ κακή λειτουργία αυτό διότι εγώ έχω στο μυαλό μου μια σταθερή ταχύτητα και αυτός μπροστά κόβει!!! έτσι γιατί αποφάσισε το CC. Εάν δεν έχουν όλοι acc, θα πέφτουμε ο ένας στον πάνω στον άλλο χωρίς πραγματική αιτία.
Σίγουρα εδώ μέσα θα διαφωνήσετε, αλλά επιμένω στον κίνδυνο που ελοχευει.

.

Kαι τι έπρεπε να κάνει; Να το καβαλήσει το μπροστά;
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#777795 Το adaptive ρε παιδιά το εμπιστεύεστε?
Θεωρώ ότι εκχωρείται βασικός έλεγχος του αυτοκινήτου
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#777797
kostis20 έγραψε:
224v έγραψε:Επέστρεφα εχθές από Πάτρα με λίγη σχετικά κίνηση. CC στα 120 και όλα ήρεμα, μπαίνω στο μεγάλο τούνελ της Ακράτα και δεξιά πηγαίνει τζιπ μεγαλο που τραβούσε 6+ φουσκωτό κατάμαυρο. Πήγαινε με 90 ίσως. Τον προσπερνάω και κάνω και εγώ δεξιά έχοντας τον πίσω μου πάνω από 30 μετρα και με λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα από την δική του, εγω δεν είχα το φουσκωτό. Αρχίζει λοιπόν και μου παίζει τα φώτα τα μεγάλα για 3 - 4 λεπτά!!! Δεν κατάλαβα το γιατί!!!
Σε άλλη φαση έχω μπροστά μου βολβο μεγαλο που έχει CC έχω και εγώ.. τον έχω στα 50 + μέτρα. Αυτός δεν έχει άλλον μπροστά του και ολα καλά. Βλέπω ξαφνικά να ανάβει τα στοπ του!!! Χωρίς φανερό λογο. Πέφτω στο φρένο, και καταλαβαίνω ότι έχει το adaptive CC, και επειδή πλησίασε ένα προπορευομενο, έκοψε ταχύτητα!!!
Το βρήκα πολύ κακή λειτουργία αυτό διότι εγώ έχω στο μυαλό μου μια σταθερή ταχύτητα και αυτός μπροστά κόβει!!! έτσι γιατί αποφάσισε το CC. Εάν δεν έχουν όλοι acc, θα πέφτουμε ο ένας στον πάνω στον άλλο χωρίς πραγματική αιτία.
Σίγουρα εδώ μέσα θα διαφωνήσετε, αλλά επιμένω στον κίνδυνο που ελοχευει.

.
Άρα είχε αμάξι μπροστά του.
Δε καταλαβαίνω που είναι το θέμα ?


Κι εγώ δε κατάλαβα. Το acc επηρεάζει μόνο το αυτοκίνητο που το έχει, κανέναν άλλο.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#777802 Ισως εννοει οτι φρεναρε πολυ πιο αποτομα και αχρειαστα απ οτι θα φρεναρε ή θα εκοβε απλως ταχυτητα πολυ πιο ομαλα, καποιος οδηγος σε αυτες τις συνθηκες! :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#777803 Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Οποιαδήποτε στιγμή ο μπροστινός μπορεί να τσαρουχώσει τα φρένα για οποιονδήποτε λόγο ακόμα και αν ο δρόμος φαίνεται πεντακάθαρος.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#777815
panos2171 έγραψε:Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Οποιαδήποτε στιγμή ο μπροστινός μπορεί να τσαρουχώσει τα φρένα για οποιονδήποτε λόγο ακόμα και αν ο δρόμος φαίνεται πεντακάθαρος.

Δεν ισχυει τι; :hmmm:

Εγω υποθεση εκανα οτι εννοουσε οτι ο μπροστινος εκοβε πιο αποτομα απ το φυσιολογικο και λογικο, οταν εβρισκε μπροστα του αυτοκινητο και αυτο ηταν ενοχλητικο εως και επικινδυνο.
Θα ακολουθουσες εσυ ανετα πισω απο καποιον που καθε τοσο, ανευ εμφανους λογου, θα τσαρουχωνε τα φρενα αντι να ρυθμιζει σωστα και ομαλα την ταχυτητα του οταν πλησιαζει μπροστινο;
Τελευταία επεξεργασία από Y.V και 18 Αύγ 2022, 16:30, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά