Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By gianik
#609163
g47 έγραψε:Στο κλειστο του ΟΑΚΑ που παρκαρουμε το βραδυ ενος αγωνα?
Μπες από την πύλη Α του Οακα (ποδόσφαιρο) κ άφησε το κάπου εκεί κοντά... 5' περπάτημα κ έφτασες στο κλειστό. Εκεί που σου λέω έχει security, αστυνομία κλπ δλδ λιγότερες πιθανότητες να στο ανοίξουν κ στο φεύγω μετά δεν κολλάς...

.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#609172
gianik έγραψε:
g47 έγραψε:Στο κλειστο του ΟΑΚΑ που παρκαρουμε το βραδυ ενος αγωνα?
Μπες από την πύλη Α του Οακα (ποδόσφαιρο) κ άφησε το κάπου εκεί κοντά... 5' περπάτημα κ έφτασες στο κλειστό. Εκεί που σου λέω έχει security, αστυνομία κλπ δλδ λιγότερες πιθανότητες να στο ανοίξουν κ στο φεύγω μετά δεν κολλάς...

.

Πολυ πιθανο να μην τον αφησουν.
Καλυτερα απο την πυλη Β στο κολυμβητηριο, ολο ευθεια και παρκαρει στον χωρο του κλειστου κολυμβητηριου, η στα παρκινκγ απο κατω. Το κλειστο του μπασκετ ειναι διπλα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#609189 Ωπα ακυρο. Εννοω την πυλη Δ στο σχεδιο και παρκαρεις ειτε κατω απο το 3, ειτε στο Ρ6-Ρ5. Μπαινεις δε απο φαναρι αν ερχεσαι απο Κυμης, οι αλλες εισοδοι δεν δουλευουν απο Κυμης
Άβαταρ μέλους
By Serf
#627906 Επειδή θα πάω πρώτη φορά στο Κλειστό Ολυμπιακό Στάδιο Γαλατσίου σήμερα το βράδυ και δεν έχω ιδέα τι ισχύει από πλευράς στάθμευσης, μπορεί να βοηθήσει κάποιος; Έχει το ίδιο το στάδιο χώρο; Έχει απ' έξω;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#627910
Serf έγραψε:Επειδή θα πάω πρώτη φορά στο Κλειστό Ολυμπιακό Στάδιο Γαλατσίου σήμερα το βράδυ και δεν έχω ιδέα τι ισχύει από πλευράς στάθμευσης, μπορεί να βοηθήσει κάποιος; Έχει το ίδιο το στάδιο χώρο; Έχει απ' έξω;

Εχει αρκετα μεγαλο χωρο σταθμευσης μεσα, αλλα.........βλεπω ουρες οταν εχει παρασταση αυτοκινητων που φτανουν και τα 300 μετρα απο την εισοδο. Θα σου προτεινα να πας αρκετα νωριτερα η να παρκαρεις στα στενα γυρω απο την Δεμιρδεσιου και να το κοψεις με τα ποδια ( γυρω στα 10 λεπτα ) η ακομα και στο παρκινγκ του αλσους απεναντι
Άβαταρ μέλους
By g47
#686844 Γνωριζουμε καποιο κλειστο παρκινκγ στο Πειραια για ολιγοημερη παραμονη?
Θελω να μην ανησυχω αν θα το χτυπησουν και να εχω τα κλειδια εγω.
Άβαταρ μέλους
By antonis78
#686858 https://parkingacropole-parkinggarage.business.site

Το χρησιμοποιώ συχνά όταν πάω στην δουλειά και δεν βρίσκω να παρκάρω. Όμως τους αφήνω τα κλειδιά, οπότε ρώτα τους αν γίνεται να τα πάρεις εσύ.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#712657 Είχα σήμερα ραβασάκι από γείτονα που μου 'γραψε πως το πεζοδρόμιο τους "είναι ιδιωτικός χώρος και όχι δημόσιο πάρκινγκ".
Πρόκειται για πλατύ πεζοδρόμιο μπροστά απ' την πολυκατοικία τους οπού παρκάρουν κάθετα χωρίς περιθώριο για πεζούς. Δεν έχω δει κάποια πινακίδα για άδεια κλπ, δεν ξέρω αν πρέπει να έχουν κάτι τέτοιο.

Τι ισχύει? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#712658 Σε πεζοδρόμιο δεν μπορεί να παρκάρει κανείς. Μπορεί όμως κάποιο μέρος να είναι πρασιά ή δικό τους. Αυτό που λέει, αποκλείεται να ισχύει ως έχει. Απλώς πουλάει τσαμπουκά.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#712663 Το θέμα είναι βέβαια το τι ορίζεται ως πεζοδρόμιο.

Σε οικοδομή που έμενα παλιότερα, υπήρχε πράγματι μέρος το οποίο αφήναμε κάθετα τα αυτοκίνητα και το οποίο άνηκε στο οικόπεδο της οικοδομής. Απλά ήταν συνέχεια του πεζοδρομίου. Λογικά απαγορεύεται να παρκάρεις στο κομμάτι που είναι δημόσιο (1-2 μέτρα μέσα από τον δρόμο). Το ότι το υπόλοιπο κομμάτι που ανήκει στην οικοδομή έχεις πλάκες πεζοδρομίου δεν σημαίνει ότι απαγορεύεται οι ένοικοι να παρκάρουν εκεί, ή ότι μπορεί ο οποιοσδήποτε να παρκάρει στον συγκεκριμένο χώρο.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#712669 Υποθέτω πως δεν γίνεται να μην υπάρχει μέρος του πεζοδρομίο που αντιστοιχεί σε πεζούς. Ή γίνεται? :iconcool:
Άρα μάλλον απ' τη μεριά μου καταλήγει στο "κλείνεις τους 50-60-70 πόντους δημόσιου χώρου"..

απροπό, την ίδια διαμόρφωση έχει και η διπλανή πολυκατοικία. 4+ μέτρα πλατύ πεζοδρόμιο με τις ίδιες τζιζ ιδιότητες φαντάζομαι
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#712671 Εκτός αυτού οποιοδήποτε πάρκινγκ πρέπει να είναι έχει κανονικά άδεια από την πολεοδομία.
Επειδή είναι στο οικόπεδό του δεν σημαίνει ότι μπορεί να να το χρησιμοποιεί ως πάρκινγκ.
Ζήτα του την άδεια
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#712675
egobrain έγραψε:Υποθέτω πως δεν γίνεται να μην υπάρχει μέρος του πεζοδρομίο που αντιστοιχεί σε πεζούς. Ή γίνεται? :iconcool:
Άρα μάλλον απ' τη μεριά μου καταλήγει στο "κλείνεις τους 50-60-70 πόντους δημόσιου χώρου"..

απροπό, την ίδια διαμόρφωση έχει και η διπλανή πολυκατοικία. 4+ μέτρα πλατύ πεζοδρόμιο με τις ίδιες τζιζ ιδιότητες φαντάζομαι


Το πεζοδρομιο για τους πεζους μπορεί να είναι 70 εκατοστά και το υπόλοιπο "πρασια", τμήμα του οικοπέδου ανοιχτό για να παρκαρουν οι ένοικοι. Αν δεν μένεις εκεί δεν μπορείς να παρκαρεις στην πρασια.
Στο πεζοδρομιο ουτως ή άλλως απαγορεύεται.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By g8777
#712676 Γιανν δεν ανεβάζεις καμία φωτό για να πάρουμε μία ιδέα; Υποψιάζομαι ελληνική πατέντα .