Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By gakost
#243249 πηγή

Από την πλευρά της η εισαγωγική εταιρεία των αυτοκινήτων Nissan και με επίσημη ανακοίνωση της κάνει γνωστή μία νέα παροχή που σίγουρα θα ικανοποιήσει όλους αυτούς που επιθυμούν να
Η Nissan μπορεί να σου δώσει πληροφορίες για το ιστορικό του αυτοκινήτου που θέλεις να αγοράσεις...
αγοράσουν κάποιο μοντέλο της γκάμας από τα χιλιάδες που υπάρχουν στην ελεύθερη. Συγκεκριμένα δίνει τη δυνατότητα παροχής πληροφοριών για εισαγόμενα και ελληνικά Nissan εφόσον αυτά έχουν ακολουθήσει τους κανόνες του κατασκευαστή.

Για παράδειγμα, ένα μεταχειρισμένο εισαγωγής του 2013 είναι σίγουρο πως έχει κάνει όλα τα service του (προκειμένου να ισχύει και η εγγύηση) άρα όλα τα στοιχεία (προβλήματα, χιλιόμετρα κ.λπ.) έχουν καταγραφεί σε κεντρικό υπολογιστή της Nissan στην Ευρώπη. Από τη στιγμή που υπάρχει πλήρες ιστορικό για το αυτοκίνητο αυτό μπορεί να δοθεί χωρίς κόστος στον υποψήφιο πελάτη στην Ελλάδα, αρκεί να διαθέτει τα σχετικά έγγραφα που θα τα πάρει από τον έμπορο ή τον ιδιώτη που πουλά το αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#263304 Απρίλιο του '09 πάντως παίζει να είναι το τελευταίο Golf 5 που ταξινομήθηκε στην Ελλάδα,δεδομένου ότι το 6 πρέπει να κυκλοφορούσε ήδη από την αρχή της χρονιάς
Άβαταρ μέλους
By Serf
#325069 Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος κάποια απο τις δυο υπηρεσίες πιο κάτω κατα την πώληση/ αγορά αυτοκινήτου;; Δείχνουν πολύ ενδιαφέρουσες.

https://www.spotmechanic.gr
https://www.spotawheel.gr
Άβαταρ μέλους
By gianik
#335765 Το βαζω εδω σαν πιο σχετικο...
Ο κουμπαρος μου μεσα στην εβδομαδα θα κλεισει το Q.Q πετρελαιο. Χτες πηγε το Golf , 1.6 fsi ,μοντ.2015, 3θυρο μαυρο με 245.000 χλμ (αφου πρωτα εσβησε ολες τις φωτεινες ενειξεις στο καντραν) στην αντιπροσωπεια κ του το περνουν ανταλλαγη 2.700€ !!!ειναι δυνατον;; Ποσο θα το δωσουν αυτοι μετα;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#335775 Μοντέλο 2015 με 245 k;
Θα το σπρωξουν αυτοί μην ανησυχείς, όπως έφυγε σε μια βδομάδα το δικό μου πόλο με 275 k και αγορά από αντιπροσωπία στα 2,5 k. Σε ανταλλαγές μην το ψάχνεις, στην ουσία δεν στο παίρνει ποτέ όσο σου λέει.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#335778
Serf έγραψε:Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος κάποια απο τις δυο υπηρεσίες πιο κάτω κατα την πώληση/ αγορά αυτοκινήτου;; Δείχνουν πολύ ενδιαφέρουσες.

https://www.spotmechanic.gr
https://www.spotawheel.gr

Δείχνουν εξαιρετικές περιπτώσεις. Στην ουσία πρόκειται για την ίδια εταιρία. Μπορείς να τους μισθώσεις και να σου κάνουν έλεγχο στο μεταχειρισμένο που σε ενδιαφέρει για αγορά ως ιδιώτης. 60€ είναι ο έλεγχος και είναι ενδελεχής, διάρκειας 2+ ωρών και γίνεται όπου βρίσκεται το αυτοκίνητο. Αυτοί έχουν ότι mobile εργαλείο υπάρχει, ακόμα και φορητές μπάρες ανύψωσης ώστε να δουν το αμάξι από κάτω.

Επίσης κυνηγάνε καλά μεταχειρισμένα για τα οποία θεωρούν υπάρχει σημαντικό εμπορικό ενδιαφέρον και στην ουσία κάνουν τη δουλειά του μαντρά. Συμφωνούν με τον ιδιοκτήτη μια τιμή, κάνουν δωρεάν τον έλεγχο, πλένουν-φωτογραφίζουν "επαγγελματικά" το όχημα και ανεβάζουν αγγελία στο site τους και στο car. Αν κρίνω απ' το δικό μου που πέρασε τη διαδικασία το profit margin τους είναι σχετικά χαμηλό αφού για ένα αμάξι που συμφώνησαν τιμή 20.500€ εκείνοι το δίνουν 21.450€.

Προσωπικά από την εμπειρία που είχα μαζί τους και από άλλες 2 περιπτώσεις που ξέρω ότι όντως ψώνισαν, θα τους εμπιστευόμουν. Αν δηλαδή χρειαστεί να δω κάποιο μεταχειρισμένο πρώτα θα φωνάξω αυτούς για έλεγχο και μετά ενδεχομένως θα το περάσω από αντιπροσωπεία. Τώρα για Χριστούγεννα θα τρέξουν προωθητική ενέργεια -500€ για όλα τα αμάξια τους όπως ακριβώς έκαναν και τη Black Friday και για μια εβδομάδα.

* Τα αυτοκίνητα που κοιτάνε και ουσιαστικά εγκρίνουν, έχουν απαραίτητα ιστορικό ΜΟΝΟ σε αντιπροσωπεία ώστε να ταυτοποιούνται και τα χλμ του οχήματος.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#335784
gianik έγραψε:Το βαζω εδω σαν πιο σχετικο...
Ο κουμπαρος μου μεσα στην εβδομαδα θα κλεισει το Q.Q πετρελαιο. Χτες πηγε το Golf , 1.6 fsi ,μοντ.2015, 3θυρο μαυρο με 245.000 χλμ (αφου πρωτα εσβησε ολες τις φωτεινες ενειξεις στο καντραν) στην αντιπροσωπεια κ του το περνουν ανταλλαγη 2.700€ !!!ειναι δυνατον;; Ποσο θα το δωσουν αυτοι μετα;


Ε, στα 35κ χλμ που θα έχει μετά, κάποιον θα βρουν. :whistlink: Πήγαινε μετά από μία εβδομάδα από εκεί (με στολή-περιπολικό :innocent: ) και τσέκαρε χλμ.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#335791
Deleted User 1 έγραψε:* Τα αυτοκίνητα που κοιτάνε και ουσιαστικά εγκρίνουν, έχουν απαραίτητα ιστορικό ΜΟΝΟ σε αντιπροσωπεία ώστε να ταυτοποιούνται και τα χλμ του οχήματος.

Αν ήσουν 100% σίγουρος ότι τα χλμ είναι τα αναγραφόμενα σε κάποιο αυτοκίνητο (άλλη κουβέντα το πως θα είσαι 100% σίγουρος) και δεν είχε ούτε μιση εργατοώρα επίσκεψης σε επίσημο δίκτυο, θα του αφαιρούσε ποσοστό απ' την αξία του;
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#335792
gianik έγραψε:Το βαζω εδω σαν πιο σχετικο...
Ο κουμπαρος μου μεσα στην εβδομαδα θα κλεισει το Q.Q πετρελαιο. Χτες πηγε το Golf , 1.6 fsi ,μοντ.2015, 3θυρο μαυρο με 245.000 χλμ (αφου πρωτα εσβησε ολες τις φωτεινες ενειξεις στο καντραν) στην αντιπροσωπεια κ του το περνουν ανταλλαγη 2.700€ !!!ειναι δυνατον;; Ποσο θα το δωσουν αυτοι μετα;

Αν μείνουν τα χλμ έτσι, λίγο κάτω από 4.000€
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#335799
rocsta έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:* Τα αυτοκίνητα που κοιτάνε και ουσιαστικά εγκρίνουν, έχουν απαραίτητα ιστορικό ΜΟΝΟ σε αντιπροσωπεία ώστε να ταυτοποιούνται και τα χλμ του οχήματος.

Αν ήσουν 100% σίγουρος ότι τα χλμ είναι τα αναγραφόμενα σε κάποιο αυτοκίνητο (άλλη κουβέντα το πως θα είσαι 100% σίγουρος) και δεν είχε ούτε μιση εργατοώρα επίσκεψης σε επίσημο δίκτυο, θα του αφαιρούσε ποσοστό απ' την αξία του;

Εξαρτάται το αυτοκίνητο. Ένα Audi πχ με tfsi και s-tronic θα το απέφευγα αν δεν είχε συντήρηση σε επίσημο δίκτυο. Ενα 500αρακι 1.2 με Fire μοτέρ που μπορώ να το συντηρήσω και μόνος μου που λέει ο λόγος, θα μου ήταν σχετικά αδιάφορο το που συντηρείται.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#335843 Τι κάνει το επίσημο δίκτυο στο tfsi? Μαγικά?
Το δικό μου έχει να πάει αντιπροσωπία εδώ και 3 χρόνια και αμφιβάλω αν υπάρχει καλύτερα συντηρημενο.

< A3003 >