Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#704211 Μια κάμερα στην γκαραζόπορτα και μία στην είσοδο θέλετε και επειδή προφανώς κανείς δεν θα κάθεται να τις παρατηρεί, πρέπει να συμβληθείτε και με κάποια εταιρεία security για να τις παρατηρεί και να καλέσει την αστυνομία.
Η κάμερα στις εισόδους σε κάθε περίπτωση θα σας πει πότε έγινε και πως μπήκαν και βγήκαν, ενώ τώρα μόνον υποθέσεις κάνετε. Βέβαια, οι κάμερες πρέπει να μπουν με τρόπο που να μην δίνουν στόχο, γιατί είναι εύκολο με μια σακούλα σκουπιδιών ή ένα σπρέι μπογιάς να ακυρωθούν από τους κλέφτες.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#704220 Οι κάμερες σε τέτοιες περιπτώσεις δεν κάνουν τπτ... Αρκεί μια μπαλακλαβα και τα αμάξια συνήθως είναι κλεμμένα ή με ψεύτικες πινακίδες.

Εικόνα

Αυτό έγινε πριν μερικά χρόνια σε μας, M3 E92, την τράβηξαν όλη έξω. Ψεύτικες πινακίδες στο φορτηγάκι.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#750263 Γλυφάδα: Έκλεψαν λάστιχα, ζάντες και φρένα από Lamborghini, αφήνοντάς την πάνω σε τούβλα!

Εικόνα
Άφωνος έμεινε ο ιδιοκτήτης μιας Lamborghini Huracán Spyder όταν αντίκρυσε το πολύτιμο αυτοκίνητό του επάνω σε… τούβλα, με τα ελαστικά, τις ζάντες και τα εμπρός δισκόφρενα να έχουν ξηλωθεί! Το απίστευτο περιστατικό συνέβη στην Γλυφάδα αργά το βράδυ της Δευτέρας (31.1.2022) ξημερώματα Τρίτης.

Σύμφωνα με ρεπορτάζ του newsit.gr, θύμα της απίστευτης κλοπής είναι επενδυτής και ιδιοκτήτης του Arabica TV, Adnan Yassine. Ο Λιβανέζος επιχειρηματίας εδώ και τρεις μήνες μένει στη χώρα μας και συγκεκριμένα στη Γλυφάδα προκειμένου να προχωρήσει σε επενδύσεις ακινήτων.

«Το περιστατικό έγινε προχθές το βράδυ. Ξύπνησα, κατέβηκα κάτω για να φύγω για τη δουλειά μου και βρήκα το αυτοκίνητό μου χωρίς ρόδες, λάστιχα, ζάντες και χωρίς το σύστημα των φρένων. Εγώ το είχα παρκάρει φυσιολογικά και το βρήκα πάνω σε τούβλα. Τα έβγαλαν για να πάρουν τις ρόδες και τα ελαστικά. Όλα αυτά σε μια Lamborghini Huracán, είναι συνολική ζημιά 40.000 ευρώ. Έχω ασφάλιση αλλά ισχύει μόνο στην χώρα μου. Εδώ στην Ελλάδα, μου καλύπτουν μόνο το 1/3 του ποσού και προσπαθώ να βρω άκρη», δήλωσε ο ιδιοκτήτης στο newsit.gr.

«Πριν από λίγους μήνες έκλεψαν το διαμέρισμα και ενός φίλου μου που είναι διάσημος Λιβανέζος τραγουδιστής. Έχω μείνει έκπληκτος διότι η Γλυφάδα είναι ακριβό προάστιο και όλα αυτά γίνονται μέσα στον δρόμο, στις γειτονιές, χωρίς να υπάρχει ασφάλεια», συνέχισε ο Yassine.

https://www.drive.gr/news/ellada/glyfada-eklepsan-lastiha-zantes-kai-frena-apo-lamborghini-afinontas-tin-pano-se-toybla?fbclid=IwAR2DqUGAc-BjTDfnckraCuCk31x3A0O_B7O9fbAnI2V83vTf20PT1lUToeU
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#750266 Ακριβό προάστιο, γεμάτο μαφιόζους, μπράβους και το κακό συναπάντημα. Μιλάμε για την κάτω Γλυφάδα πάντα. Δεν κατάλαβα γιατί του κάνει εντύπωση, η αστυνομία ως γνωστόν έχει πολλή δουλειά αλλού (πχ Εξάρχεια) δεν θα κάθεται να προστατεύει την Lamborghini του.
ΥΓ: Άλλος ένας που κάνει επενδύσεις ακινήτων στην Ελλάδα, ξεκοκαλίζοντας τα καλά ακίνητα και αφήνοντας την πλέμπα να ψάχνει ν'αγοράσει σπίτι μακριά από τα καλά προάστια...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#750547 Ακριβώς το ίδιο έκαναν και σε μια AMG GT στο γκαράζ εδώ στη Γερμανία. Έκτοτε δεν το ξαναείδα το αμάξι…


< >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#763257
BARHonda έγραψε:Ότι κάνουν στα μηχανάκια το μεταφέρανε και στα αυτοκίνητα;


Ναι, μερική κλοπή (που συνήθως δεν καλύπτεται) από την ασφάλεια. Το πρόβλημα είναι χειρότερο στις μοτό γιατί τα μηχανικά μέρη είναι εξ φύσεως πιο εκτεθειμένα. Σε αυτοκίνητα είναι πιο σύνηθες σε 'modular' μοντέλα όπως λχ. τα παλιά Defender. Ούτε περιπολικά δεν τη γλυτώνουν.

Εικόνα

:lipsealed: :lol:

Υπάρχουν και χειρότερα πάντως:
Εικόνα
(αυτό ήταν κάποτε μια A class :dizzy: )

Για να αρχίζουν να κλέβουν πάντως ακόμα και από Micra με βασικό εξοπλισμό.... :omg: