Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#793733
George_Prix έγραψε:Γεμισα σημερα και εκανα το λαθος να τσεκαρω καταναλωση. 15.7 λτ / 100 κμ εκαψε η γρια, ολα τα χιλιομετρα μεσα στην πολη.

Τελικα το ιδιο ακριβως μου καιει στην πολη και στην εθνικη οδο. Δεν υπαρχει σωτηρια καμια :oops:
Με τέτοια κατανάλωση, 2 πραγματα συμβαίνουν:

1.Το αμάξι δεν είναι σωστά συντηρημένο.

2.Το πατάς.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#793751
alexandros.K έγραψε:Τοσο εκαιγε και οταν ηταν καινουριο? Δε νομιζω


Παντα τοσο. 13-17 λιτρα αναλογα με το ποσο το παραχεζα το θεμα. Το χαμηλοτερο που εχω δει ποτε ειναι 10 λιτρα και το υψηλοτερο 20.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#793759 εισαι ετοιμος για εβο.Το μονο που δεν θα σε πειραξει ειναι η καταναλωση :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#793762
George_Prix έγραψε:Γεμισα σημερα και εκανα το λαθος να τσεκαρω καταναλωση. 15.7 λτ / 100 κμ εκαψε η γρια, ολα τα χιλιομετρα μεσα στην πολη.

Τελικα το ιδιο ακριβως μου καιει στην πολη και στην εθνικη οδο. Δεν υπαρχει σωτηρια καμια :oops:
Μεγάλη παρηγοριά μου έδωσες που δεν πέφτω κάτω από 11 με τίποτα μέσα στην πόλη.

Με αρκετές διαδρομές σε περιφερειακό και είμαι στα 11.4 το οποίο θα φτάσει 12 την Δευτέρα με την κίνηση.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#793764
dimviii έγραψε:εισαι ετοιμος για εβο.Το μονο που δεν θα σε πειραξει ειναι η καταναλωση :lol:


Χωρις πλακα, αυτο σκεφτομαι συχνα. Οτι αν καποτε βρω λεφτα για νεο αμαξι πυραυλο, το μονο που δε θα μου κακοφανει ειναι η καταναλωση (το κλασικο προβλημα ολου του κοσμου).
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#793774 Αν κάνεις και πολλά χιλιόμετρα, δίνεις σχεδόν μια δόση δανείου σε βενζίνη.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#793778
Scotch έγραψε:Αν κάνεις και πολλά χιλιόμετρα, δίνεις σχεδόν μια δόση δανείου σε βενζίνη.


Σχετικα λιγα. Ουτε 10κ το χρονο. Τα εχω σκεφτει ολα φιλε. Το βασικο προβλημα ειναι στο μυαλο μου... Δε θελω να παρω ΠΑΛΙ αμαξι χωρις να το γουσταρω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, οποτε εχω ξεμεινει με το χρεπι :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#793780 Για να ευθυμήσουμε κ λίγο ..

Δύο ακραίες τιμές με περιφερειακό Θεσσαλονίκης. Στη μεγάλη κατανάλωση το κυνηγούσα, στην άλλη χαλαρά.

Κ κάπως έτσι έχω 4,3 για 14000 km από αρχές Απριλίου. Yaris hybrid 2022.

Η τελευταία παράγραφος ήταν ένα από τα ζητούμενά μου στα κριτήρια επιλογής δεύτερου αυτοκινήτου..ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#793788
dimviii έγραψε:εισαι ετοιμος για εβο.Το μονο που δεν θα σε πειραξει ειναι η καταναλωση
Φαντάσου πόσο θα του καίει το EVO: 30+ μέση!
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#793793 Με τρομαξατε και αρχισα το ψαξιμο να δω τι κανουν οι αντιπαλοι στον αγωνα. Απο οτι βλεπω σε ενα ωραιο σαιτ με τεραστια βαση δεδομενων, τα αποτελεσματα ειναι αναμενομενα. Απο 80 ατομα που ποσταρισαν με το δικο μου αμαξι, το βαρυτερο ποδι ειχε ενας με 14.58 λτ / 100 κμ. Εγω καιω λιγο παραπανω. Κλαιν:

https://www.spritmonitor.de/en/overview ... owerunit=2

Δεν ξερω βεβαια αν το παιρνει κι αυτουνου η γυναικα του το αμαξι. Γιατι εμενα που το παιρνει, μου ριχνει την καταναλωση με τα οιστρογονα της :shifty:

Προσεξα εναν αλλον σβελτο (3ος στην καταταξη). Ξεκινησε δυναμικα με 15.8 λτ και με το που ειδε ποσο βγαινει σε λεφτα το μαλι, αρχισε να ελαφρωνει το ποδι ζγα ζγα :lol:

https://www.spritmonitor.de/en/detail/418938.html

Πως το λενε το Νιαου στα Γερμανικα να του στειλω ενα ΠΜ? :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#793798
Dimsabas έγραψε:
dimviii έγραψε:εισαι ετοιμος για εβο.Το μονο που δεν θα σε πειραξει ειναι η καταναλωση
Φαντάσου πόσο θα του καίει το EVO: 30+ μέση!


Φιλε περασανε λεφτα απο τα χερια μου, που θα μπορουσα να εχω πολυ καλυτερο αμαξι. Αλλα ΑΝ καποτε παρω καλυτερο αμαξι, δε θελω να κανω τσιγκουνια στα βενζινολαστιχα και στα πανακριβα σερβις. Θελω να ειμαι απλας και να βγαζω το γουστο μου. Ευτυχως παρα τα σκατα που εχω στο κεφαλι μου, δεν παρασυρθηκα να παρω ενα αμαξι πανω απο τα οικονομικα μου κυβικα. Κι αυτο που εχω πολυ μου πεφτει... Ασε γιατι μου ηρθε και το 300αρι για σημα 2023 και λαλησα παλι :rant:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#793819
Dimsabas έγραψε:
dimviii έγραψε:εισαι ετοιμος για εβο.Το μονο που δεν θα σε πειραξει ειναι η καταναλωση
Φαντάσου πόσο θα του καίει το EVO: 30+ μέση!


για να βγαλεις 30αρια(μπορει και 40αρια) θελεις ταξιδι με εθνικη χωρις κινηση,η φαναρια και να κανεις εκκινησεις συνεχεια.
Σε ταξιδι ταπα δεν φθανεις Λαμια ,στα Καμμενα Βουρλα εχει αναψει λαμπακι και πρεπει να κοψεις για να φτασεις σε βενζιναδικο.
Δλδ φουλαρεις ας πουμε στις 12 ,00 στην Αθηνα,και στις 13,10 πας να ξαναφουλαρεις. :oops:
Στα Μεγαρα παω βαζω σε μια bp κοντα στη πιστα,σε 1 ωρα ξαναπαω και ξαναφουλαρω.Τρελλαθηκε οβενζινας.Εσυ δεν ειχες ερθει πριν λιγο με ρωταγε? :lol:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#793826
dimik έγραψε:
George_Prix έγραψε:Γεμισα σημερα και εκανα το λαθος να τσεκαρω καταναλωση. 15.7 λτ / 100 κμ εκαψε η γρια, ολα τα χιλιομετρα μεσα στην πολη.

Τελικα το ιδιο ακριβως μου καιει στην πολη και στην εθνικη οδο. Δεν υπαρχει σωτηρια καμια :oops:
Μεγάλη παρηγοριά μου έδωσες που δεν πέφτω κάτω από 11 με τίποτα μέσα στην πόλη.

Με αρκετές διαδρομές σε περιφερειακό και είμαι στα 11.4 το οποίο θα φτάσει 12 την Δευτέρα με την κίνηση.

Εσυ ειδικά dimik έπρεπε να εχεις φουλ ηλεκτρικό στην Kibris . Οι αποστασεις είναι μικρές. βεβαια εχετε τζαμπα τιμη καυσιμων.