Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#697130 Μην ξεχνάμε πως το i3 δεν έχει διαφημιστεί ποτέ για την αυξημένη αυτονομία του, ακριβώς το αντίθετο, στην αποκλειστικά ηλεκτρική του έκδοση, απευθύνεται για αστικές και περιαστικές διαδρομές. Πάντως, και η Κόρινθος δεν είναι θέμα, αν θέλεις το βάζεις λίγο στην πρίζα για να τσιμπήσει η αυτονομία. Αρκεί ο φορτιστής του και μια... μπαλαντέζα!
:lol:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#697131 Δεν πας στην Κορινθο, αρπαζεις τη σκυταλη και γυρνας Αθηνα. Και μια ωρα να κατσεις για τα βασικα, σιγουρα θα χει φορτισει αρκετα ωστε να γυρισεις χωρις κανενα αγχος. Το θεμα ειναι τι γινεται σε αυθημερον ταξιδι σε προορισμο που θα το ριξει στο 10-20%, πχ Πατρα. Ποσο χρονο θελει να φουλαρει ωστε να προλαβεις να γυρισεις την ιδια μερα;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#697132
George_Prix έγραψε:
Govus έγραψε:Στην αυτονομία αναφερόμουν, αλλά ΟΚ


Εγω το σκεφτηκα "να σου βγει η ψυχουλα να πηγαινεις αργα για να σε φτασει πηγαινε-ελα. Οταν παω αργα μου βγαινει η ψυχουλα εμενα γι' αυτο το πηρα ετσι :s_tongue

Συμφωνα με το σκεπτικο μου λοιπον, εφοσον με 110-120 εφαγε 42% μπαταρια για να φτασει. Κι αλλα 42% στην επιστροφη παμε στο 84% Τσιμα τσιμα πρεπει να πηγαινεις και να τσιγκουνευεσαι το γκαζι για να σε βγαλει στην επιστροφη. Αντε να πηγαινεις με 130 το πολυ. Ψυχοβγαλσιμο δηλαδη. Με 130 σ' αυτο το δρομο πας μονο αν εχουν ξεσκιστει να σου παιζουν τα φωτα οι απεναντι οτι υπαρχει μπλοκο :lol:


Μονο που δεν ειναι για τετοια χρηση το i3 . Καλα, θα μου πεις οτι και για το προφιλ μετακινησης που του αρμοζει τα πραγματα ειναι αρκετα δυσκολα εως τραγικα εντος λεκανοπεδιου. Και θα εχεις δικιο. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#697135
Chris έγραψε:Δεν πας στην Κορινθο, αρπαζεις τη σκυταλη και γυρνας Αθηνα. Και μια ωρα να κατσεις για τα βασικα, σιγουρα θα χει φορτισει αρκετα ωστε να γυρισεις χωρις κανενα αγχος. Το θεμα ειναι τι γινεται σε αυθημερον ταξιδι σε προορισμο που θα το ριξει στο 10-20%, πχ Πατρα. Ποσο χρονο θελει να φουλαρει ωστε να προλαβεις να γυρισεις την ιδια μερα;


Το ζητημα ειναι να βρεις

σταθμο φορτισης

σταθμο φορτισης που να δουλευει

ταβερνιαρη / καφετζη με μεγαλη μπαλαντεζα :shifty:

ταβερνιαρη / καφετζη με μεγαλη μπαλαντεζα που δεν θα σου πιασει τον λωκο για φορτιση ( "ε φιλαρακι ξερεις ποσα κερατιατικα περιλαμβανονται στον λογαριασμο της ΔΕΗς;" )


Και αυτα για Κορινθο που ειναι διπλα (σας).


Για βαλε

Σουφλι

Πρεβεζα

Πολυκαστρο Κιλκις

Λεχαινα


κλπ κλπ
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#697138
Govus έγραψε:Χωρίς ίχνος ειρωνείας, το αυθημερόν πήγαινε-έλα από Αθήνα σε Κόρινθο είναι εφικτό χωρίς να σου βγει η ψυχούλα :lipsealed: ;
Εξαρτάται μάλλον από τον οδηγό. Εγώ που έτσι κι αλλιώς σ' αυτόν τον δρόμο πηγαίνω με το όριο και δεν με πειράζει να πάω λίγο πιο αργά (π.χ. με 110 σταθερά, +/- 10 σε κατηφορικά/ανηφορικά κομμάτια αντίστοιχα), βγαίνει "άνετα" το αυθημερόν nonstop (χωρίς φόρτιση) πήγαινε-έλα. Σήμερα το έκανα πατημένος για τα δικά μου δεδομένα, αλλά ήξερα ότι με περιμένει πρίζα και έχω άνεση χρόνου να περιμένω.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#697151 Σωστά. Στο plugshare έχει όλους τους σταθμούς φόρτισης. Το κακό με τον ταχυφορτιστή στο Βέλο, απ' ό,τι διαβάζω, είναι ότι είναι πανάκριβη η χρήση του (ο DC τουλάχιστον).

< >
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#697164 Υπάρχει και δωρεάν φορτιστής στον Ισθμό.... Γιατί να φτάσει στο Κιάτο/Βέλο??

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#697170 Εκεί φόρτισα την προηγούμενη φορά. Απλά δεν έχει ταχυφορτιστή όπως στο Βέλο.

< >
Άβαταρ μέλους
By taxidiwtis
#697172
Focusman91 έγραψε:Υπάρχει και δωρεάν φορτιστής στον Ισθμό.... Γιατί να φτάσει στο Κιάτο/Βέλο??

< Note 8 >


γιατι με τον 50 αρη DC θα φορτισει σε 40 λεπτα- 1 ωρα , ενω με τον απλο των 11 σε 3-4 ωρες

Scotch έγραψε:Εκεί φόρτισα την προηγούμενη φορά. Απλά δεν έχει ταχυφορτιστή όπως στο Βέλο.

< >


έχει και βίντεο ένας πατρινός (Σινογιώργος ) με ένα vw up .
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#697234 Δεν γνώριζα για τον δωρεάν φορτιστή στον Ισθμό. Εννοείται στο Βέλο είναι ακριβή η φόρτιση, αφού η εταιρεία που το διαχειρίζεται θέλει να βγάλει κέρδος. Γενικώς, οι ταχυφορτιστές, είναι ακριβό σπορ και προτείνονται μόνον για ώρα ανάγκης.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#697420 Και η επιστροφή από Κόρινθο. Άδειοι οι δρόμοι (κυριολεκτικά) οπότε το πάτησα λίγο παραπάνω, δηλαδή 130-140 (και λίγο τελική --> 150), πλην ΑΟ που πήγαινα ~110. Ξεκίνησα με 100% φόρτιση και 150 km range και έφτασα με 32% και 50km range. Εικόνα

< >