Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#804397
vagmann έγραψε:Αν έπαιρνα αυτοκίνητο τώρα,σίγουρα θα ήταν στο Top 3 των επιλογών μου! :inlove:
Να το χαίρεσαι Κώστα!
Η τετρακίνηση της Mazda σε σχέση με quattro ,που είχες πως την βλέπεις?
Μια χαρά δεν υστερεί κάπου .Έχοντας βέβαια στο νου ότι δεν είναι μονιμη αλλά με συμπλέκτη.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#804417
Νίκος Παππάς έγραψε:
George_Prix έγραψε:
kostis20 έγραψε:Χειροκίνητο τετρακίνητο είναι .Το αυτόματο το απεκλεισα μόλις το οδήγησα.

Νίκος Παππάς έγραψε:Προφανως! Αμαρτια το αυτοματο οταν υπαρχει χειροκινητο Mazda.

Για πειτε και σε μενα τον αδαη ρε παιδες. Τοσο χαλια ειναι το αυτοματο της Μαζντα που εν ετη 2023 ο κοσμος προτιμαει την παλιατζουρα το χειροκινητο? :hmmm:

Καποτε φορουσε aisin τωρα φτιαχνει δικο της. Ειναι λιγο αργο λενε...

Αλλα..... ειναι τοσο γαμάτο το χειροκινητο της που χαιρεσαι να αλλαζεις ταχυτητες , zoom zoom λεμε


Βρουμ βρουμ στην κηφησίας :s_crazy
για κανένα λογο εν ετει 2023. Βασικά αν το αυτόματο δεν είναι της προκοπής δυστυχώς για μένα θα ήταν λογος να μην πάρω το συγκεκριμένο αμάξι...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#804419
rx8_drifter έγραψε:για κανένα λογο εν ετει 2023. Βασικά αν το αυτόματο δεν είναι της προκοπής δυστυχώς για μένα θα ήταν λογος να μην πάρω το συγκεκριμένο αμάξι...

+1000
Να προσθέσω κι ένα τεράστιο Χ σε οτιδήποτε φέρει ΚΕΚ :ninja:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#804426
Scotch έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:για κανένα λογο εν ετει 2023. Βασικά αν το αυτόματο δεν είναι της προκοπής δυστυχώς για μένα θα ήταν λογος να μην πάρω το συγκεκριμένο αμάξι...

+1000
Να προσθέσω κι ένα τεράστιο Χ σε οτιδήποτε φέρει ΚΕΚ :ninja:


Βγαίνουν αυτοκίνητα με Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης? :hmmm: :omg:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#804427
rx8_drifter έγραψε:καλά κάνει κι έχει και όντως έτσι ειναι, αλλά δεν ειναι δικαιολογία για να εχεις κακό αυτόματο :lol:

+1
Υπάρχει Made in Japan γαμάτο αυτόματο της Aisin που η PSA αγοράζει και βάζει στα αυτοκίνητά της. Γιατί να μην το κάνει και η Mazda;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#804428
NickTG έγραψε:Βγαίνουν αυτοκίνητα με Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης? :hmmm: :omg:

Αμέ. Και με Κάρτα Ελέγχου Καυσαερίων.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#804433
Anonymous Founder έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:καλά κάνει κι έχει και όντως έτσι ειναι, αλλά δεν ειναι δικαιολογία για να εχεις κακό αυτόματο :lol:

+1
Υπάρχει Made in Japan γαμάτο αυτόματο της Aisin που η PSA αγοράζει και βάζει στα αυτοκίνητά της. Γιατί να μην το κάνει και η Mazda;


Αυτή η εταιρία ωρες ωρες ειναι εντελώς αψυχολόγητη, παει και πυροβολάει τα πόδια της χωρίς λόγο. Δεν μπορω να πιστέψω οτι δεν μπορουσε να επιλέξει καλύτερη λύση για το αυτόματό της
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#804437 Δεν είπα ότι είναι κακό το αυτόματο.Αλλα νομίζω δε ταιριάζει με το κινητήρα.Οπως έχω ξαναγράψει τα αυτόματα με μετατροπέα ροπής δε μου αρέσουν σε σχετικά μικρους ατμοσφαιρικους κινητήρες .
Εξακολουθώ βέβαια να απορώ πως κουραζεστε με τα χειροκίνητα αλλά οκ.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#804488
Anonymous Founder έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:καλά κάνει κι έχει και όντως έτσι ειναι, αλλά δεν ειναι δικαιολογία για να εχεις κακό αυτόματο :lol:

+1
Υπάρχει Made in Japan γαμάτο αυτόματο της Aisin που η PSA αγοράζει και βάζει στα αυτοκίνητά της. Γιατί να μην το κάνει και η Mazda;


Τα ίδια χάλια είναι, από άποψη sportiness. Η Mazda έβαζε Aisin μέχρι πρόσφατα εεπ.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#804497 Ούτε εμένα μου φάνηκε τόσο χάλια σε CX5 και 3ρι σεντάν που οδήγησα. Ένα κλασικό συμβατικό αυτόματο σαν όλα τα άλλα.

Βέβαια με αυτούς τους "ψόφιους" κινητήρες τι σπορτινες να ζητήσεις από το κιβώτιο. Σε κανέναν 2.5t όπως αμερικα ναι ίσως ένα dct να ταίριαζε περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#804529 Το cx30 είναι πάρα πολύ καλά στημένο για ένα ψηλωμένο crossover.Ακόμα και η τετρακίνηση και το Gvectoring μαζί με το τιμόνι βοηθάνε στα κλειστά κομμάτια. Οπότε το αυτοκίνητο σε προδιαθέτει να κινηθείς γρήγορα. Απλά ο κινητήρας θέλει στροφάρισμα .Κατι που το κάνει αγόγγυστα. Δηλαδή φτάνεις κόφτη στις 6300 στο χαλαρό. Το αυτόματο μόλις αρχίσεις και πιέζεις , μια ψιλοπατινάρει μια αργεί να κατεβάσει κτλ. Δε κάνει για γρήγορη οδήγηση σε αυτό το κινητήρα.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι ψόφιος και αυτό φαίνεται και από τις επιδόσεις του απλά είναι διαφορετικός. Προσωπικά βέβαια θα προτιμούσα να ήταν turbo.Γιατι ας πούμε αν πάς να επιταχύνεις από 150 σταθερά στα 180 θα το ήθελα πιο γρήγορο.
Αυτά σε γενικές γραμμές.