Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#673255 Την Άνοιξη αγόρασα το οικογενειακό και σε 3 μέρες μπήκαμε σε λοκνταουν
Τώρα αγόρασα το καθημερινό και σε 3 μέρες έχει λοκνταουν

Κάθε αμάξι κι εγκλεισμός .... :lipsealed:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#673276 Καλοτάξιδο, πολλά κι απολαυστικά χιλιόμετρα. Αυτό μετά το MR2; Πριν δέκα χρόνια, θα ζητούσα δημόσιο λιθοβολισμό. Πλέον είμαι συνταξιούχος στο τιμόνι. Να το χαρείς... μέχρι το επόμενο.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#673277 Γιατρέ καλορίζικο.
Στάζει 'μερσεντεδίλα'. :lol:

Β6 - για να ζεσταθούν οι βαλβολίνες. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#673278
tsilis έγραψε:Την Άνοιξη αγόρασα το οικογενειακό και σε 3 μέρες μπήκαμε σε λοκνταουν
Τώρα αγόρασα το καθημερινό και σε 3 μέρες έχει λοκνταουν

Κάθε αμάξι κι εγκλεισμός .... :lipsealed:



Μα σε πιανει και σενα ο εγκλεισμος; Η ιδιοτητα σου δεν σου επιτρεπει την ελευθερη επικοινωνια;

ΕΝΤΙΤ Καλα χιλιομετρα να'χεις.....
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#673282 DAP τους άλλους πιάνει είναι η αλήθεια , αλλά αυτοκίνητο άνευ λόγου και αιτίας και εγώ δεν!

Εντι ευχαριστώ , έχει δουλειά σε κάποια πραγματάκια , είναι σχεδόν 20 ετών άλλωστε. Θα δούμε και για τα Β6.

Dimsaba , μόνο Slk μετά απο ΜΡ2 ή κάνα καλο ΜΚ1 Μιάτα , για άλλους λόγους.
Πριν από 20 χρόνια ούτε και εγώ θα είχα παρει! :lol: Τώρα χαίρομαι μπαρμπαδίλα! :lol:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#673284 B6 εννοούσα τον κωδικό στο εξοδόχαρτο για να το βολτάρεις.

Μετά συνειδητοποίησα ότι στην πετρολχεζίστικη διάλεκτο το Β6 συνδέεται με κάτι συγκεκριμένο.
:s_rofl :s_rofl :s_rofl

Μηχανικά δεν ξέρω πάντως εξωτερικά είναι κούκλα.
Ούτε ζάντα θα άλλαζα αν σκεφτόσουν κάτι τέτοιο.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#673285 Να το χαρείς όσο μπορείς, αλλά σε παρακαλώ μην αλλάζεις άλλα αυτοκίνητα, δεν το αντέχει η οικονομία αλλά και η κοινωνία και άλλο lockdown. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#673292 Όσο δεν το χώνευα αυτό το αμάξι παλιά, το ακριβώς αντίθετο νιώθω τώρα. Μεγάλη διαχρονικότητα σαν σχέδιο.
Καλά χιλιόμετρα τσίλη
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#673337 Funky @ Eddie :lol: :lol: :lol:

Busso δεν είναι τίποτα , μόλις πάρεις και τα πρώτα γυαλιά πρεσβυωπίας θα την ερωτευτείς, στο εγγυώμαι ! :)

Panos , σε ευχαριστώ ! Σε κακομαθαίνουν τα ανοιχτά και θέλεις συνέχεια
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#673339 Κατά μέσο όρο, πουλάς κι αγοράζεις ένα μεταχειρισμένο το χρόνο. Εντάξει, έχει τη γλύκα του αλλά καθώς τα αυτοκίνητά σου ΔΕΝ είναι εμπορικά, δε γίνεται λίγο ψυχοφθόρο όλο αυτό;
Το θέμα της αγοράς έχει το κέφι του. Υπάρχει βέβαια πάντα το ρίσκο να σου κάτσει χοντρή βλάβη στο μόλις αγορασμένο 20ετίας. Αλλά πέρα από αυτό, είναι μια ευχάριστη διαδικασία.

Το πρώην όμως, πώς φεύγει; Δε σε ζώνουν τα φίδια όταν περνάνε μήνες και δε χτυπάει το τηλέφωνο;

Ανάλυσέ μας λίγο το όλο σκεπτικό.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#673345
Giuseppe Busso έγραψε:Όσο δεν το χώνευα αυτό το αμάξι παλιά, το ακριβώς αντίθετο νιώθω τώρα. Μεγάλη διαχρονικότητα σαν σχέδιο.
Καλά χιλιόμετρα τσίλη
Τα ίδια κι εγώ. Εδώ και 10 χρόνια που έγινα πρεσβυωψ μου αρέσει.

Tsilis καλορίζικο.

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By drdino
#673347 Κι άλλος κιμπαρης στις τάξεις μας. Μεγειες!
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#673348 Πράγματι ετσι γίνεται τα τελευταία χρόνια !

Θα σου πω όμως ,πως επιλέγω :

- Συνήθως είναι αυτοκίνητα από την αυτοκινητιστική μου νιότη , που για κάποιο λόγο μού άρεσαν
- Συνήθως είναι αυτοκίνητα που προσπαθούν να εξυπηρετήσουν ένα σκοπό (διασκέδαση , μετακίνηση ) με τον καλύτερο δυνατό τρόπο εκείνη τη στιγμή , όπως την έχω τουλάχιστον διαμορφωμένη στο νου μου. Δυναμική συνθήκη δηλαδή , γιατί υπεισέρχονται ηλικιακοί ,οικογενειακοί και εργασιακοί παράγοντες .
- Όσο κι αν σου κάνει εντύπωση , τα αγοράζω για να τα κρατήσω (τουλάχιστον ετσι λέω )
- Είναι αυτοκίνητα που μπορώ να συντηρήσω άνετα
- Συνήθως μου τρώνε λεφτά σαν πρότζεκτς αποκατάστασης , παρα σαν αγοραπωλησίες

Πάμε τώρα στις πωλήσεις

- Τα πουλάω όταν τελειώσω με ότι είχα στο νου μου ως αποκατάσταση , κυρίως γιατί δεν έχω με τι να ξανασχοληθω μαζί τους και αρχίζω να τα βαριέμαι . Φουλ λάθος , το αναγνωρίζω
- Πουλάω επίσης σχετικά γρήγορα αυτοκίνητα που δεν με ξετρελαίνουν αισθητικά , ενώ είναι αμαξάρες (βλ Forester turbo, MR2)
- Το πιο αντιεμπορικό αυτοκίνητο που είχα , παρεμπιπτόντως και το πιο αγαπημένο μου (Jaguar), έφυγε από τον φόβο ότι θα μου μείνει αμανάτι για άπειρα χρόνια .
Έφυγε σε 10 μέρες .

Για όλα ,μα για όλα τα αυτοκίνητα υπάρχει αγορά , αν είναι καλά και σε καλή τιμή .
Τα αυτοκίνητα που πουλάω , πληρούν και τις δυο προϋποθέσεις , γιατί είναι ψυχαναγκαστικά φτιαγμένα για δίκη μου χρήση και δίνονται σε λογικές τιμές , γιατί με παίρνει σε αυτή τη φάση να το κάνω .Το ξέρω ότι δεν πρόκειται να πάρω πίσω τα χρήματα που έχω δώσει . Τουλάχιστον όχι όλα .
Επίσης , δεν με νοιάζει και αν θα τα δώσω . Κοινώς δεν καίγομαι, γιατί είναι αυτοκίνητα που μου αρέσουν οδηγικά , αισθητικά ή και τα δυο.

Η διαδικασία εξεύρεσης επόμενου , όντως μπορεί να γίνει ιδιαίτερα ψυχοφθόρος , κύρια γιατί κυκλοφορεί σαχλαμάρα και κουτοπονηριά κατά κόρον σε έμψυχα και άψυχα της αγοράς μεταχειρισμένων .
Φαντάσου , ότι πριν αγοράσω το ΜΡ2 έφτασα να δω 16 ρόουντστερ σε διάστημα 5 μηνών και πάλι το Τογιότα είχε θέματα , μέχρι να το μαζέψω και να γίνει αυτό που έπρεπε να γίνει.

Από την άλλη είναι και μια εθιστική διαδικασία που με χαλαρώνει από την καθημερινότητα .Οφείλω να το πω αυτό.
Είμαι νομίζω, υπερήφανο μέλος των Ανώνυμων car.gr-ικών! :)

Υ.Γ Παντελώς οφ τοπικ ,ωστόσο ελπίζω να σού έλυσα κάποια από τα ερωτήματα που έθεσες

Υ.Γ2 Παιδιά ευχαριστώ ! :)