Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Serf
#707834
Anonymous Founder έγραψε:Serf, στο πίσω κάθισμα καθίσατε; Στο Model X παραπονιούνται κάποιοι για μη επαρκή χώρο για τα πόδια, στο Model 3 τι παίζει;


Δεν καθήσαμε πίσω. Όμως, καθόμουν άνετα στη θέση του συνοδηγού και ο μικρός στο καρεκλάκι στο πίσω ήταν άνετος επίσης. Στο 308 ακουμπάω ντουλαπάκι στη θέση του συνοδηγού για να μην χτυπάει ο μικρός τα πόδια του στην πλάτη του καθίσματος. Είμαι και 1,94μ βέβαια.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#707837
Serf έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Serf, στο πίσω κάθισμα καθίσατε; Στο Model X παραπονιούνται κάποιοι για μη επαρκή χώρο για τα πόδια, στο Model 3 τι παίζει;


Δεν καθήσαμε πίσω. Όμως, καθόμουν άνετα στη θέση του συνοδηγού και ο μικρός στο καρεκλάκι στο πίσω ήταν άνετος επίσης. Στο 308 ακουμπάω ντουλαπάκι στη θέση του συνοδηγού για να μην χτυπάει ο μικρός τα πόδια του στην πλάτη του καθίσματος. Είμαι και 1,94μ βέβαια.

Αν καθοσουν πισω θα εβλεπες το μεγαλυτερο μειονεκτημα του 3. Το πατωμα ανεβαινει λογω μπαταριων και τα γονατα ερχονται ψηλα, καπως αβολα. Με ενοχλησε που απλως μπηκα, εκατσα και βγηκα ( βεβαια απλως το δοκιμασα διοτι δεν εχω κατσει ποτε πισω στο αμαξι μου να με πανε βολτα και δεν σκοπευω να το κανω ποτε )
Άβαταρ μέλους
By drdino
#707838
Dimsabas έγραψε:1) δεν έχω ακούσει άλλον να παραπονιέται για θόρυβο από το παράθυρο του οδηγού. Οπότε μπορεί να θεωρηθεί μεμονωμένο γεγονός.


https://forums.tesla.com/discussion/179 ... on-new-car
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#707840 Από την στιγμή που ακουγόταν μόνον του συνοδηγού και όχι του οδηγού, προφανώς και είναι κάποιο ελάττωμα στην συναρμολόγηση και όχι κάτι που δεν διορθώνεται. Γενικώς, όλα τα frameless παράθυρα μπορεί να κάνουν θόρυβο, οι γερμανοί και η BMW συγκεκριμένα το έχουν λύσει με το να μπαίνει το παράθυρο λίγο μέσα στον ουρανό. Ανοίγεις το χερούλι και ακούς το παράθυρο να κατεβαίνει λίγο και αντίστοιχα όταν κλείνεις την πόρτα, το ακούς ν'ανεβαίνει.
Στο Tesla το κάνει αυτό Serf;
Αν ναι, τότε πιθανόν στου συνοδηγού δεν πατούσε καλά το λάστιχο ή κάτι τέτοιο.
Έχω μπει σε Subaru Forester που ηταν frameless αλλά χωρίς αυτό το feature που περιγράφω. Και είχαν γενικώς θόρυβο. Η Subaru τα κατήργησε στα επόμενα μοντέλα (πονάει κεφάλι κόβει κεφάλι...).
Άβαταρ μέλους
By Serf
#707842
Anonymous Founder έγραψε:Από την στιγμή που ακουγόταν μόνον του συνοδηγού και όχι του οδηγού, προφανώς και είναι κάποιο ελάττωμα στην συναρμολόγηση και όχι κάτι που δεν διορθώνεται. Γενικώς, όλα τα frameless παράθυρα μπορεί να κάνουν θόρυβο, οι γερμανοί και η BMW συγκεκριμένα το έχουν λύσει με το να μπαίνει το παράθυρο λίγο μέσα στον ουρανό. Ανοίγεις το χερούλι και ακούς το παράθυρο να κατεβαίνει λίγο και αντίστοιχα όταν κλείνεις την πόρτα, το ακούς ν'ανεβαίνει.
Στο Tesla το κάνει αυτό Serf;
Αν ναι, τότε πιθανόν στου συνοδηγού δεν πατούσε καλά το λάστιχο ή κάτι τέτοιο.
Έχω μπει σε Subaru Forester που ηταν frameless αλλά χωρίς αυτό το feature που περιγράφω. Και είχαν γενικώς θόρυβο. Η Subaru τα κατήργησε στα επόμενα μοντέλα (πονάει κεφάλι κόβει κεφάλι...).


Σωστά. Με το άνοιγμα της πόρτας κατέβαινε 1-2εκ το παράθυρο και ξανανέβαινε με το κλείσιμο.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#707851 Ε τι; Να απαντάω και στα δύο θέματα; Προτείνω τα λευκά δέρματα. Αναβαθμίζουν πολύ την εικόνα τού εσωτερικού ΚΑΙ δε ζεσταίνονται το καλοκαίρι, κάτι που θα συμβαίνει με τα μαύρα λόγω ηλιοροφής.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#707886
Dimsabas έγραψε:Ε τι; Να απαντάω και στα δύο θέματα; Προτείνω τα λευκά δέρματα. Αναβαθμίζουν πολύ την εικόνα τού εσωτερικού ΚΑΙ δε ζεσταίνονται το καλοκαίρι, κάτι που θα συμβαίνει με τα μαύρα λόγω ηλιοροφής.

Τα ανοιχτόχρωμα δέρματα συχνά έχουν το κακό να "βάφουν" από κάποια υφάσματα, πχ τζιν. Συμφωνώ πάντως πως αν δεν γίνεται διαφορετικά, στην Ελλάδα καλύτερα ανοιχτόχρωμο παρά σκουρόχρωμο, κινδυνεύεις να πάθεις έγκαυμα αν το αφήσεις στον ήλιο!
:ninja:
Επίσης, η Tesla δεν βάζει κανονικό δέρμα, τα λέει vegan ή δεν ξέρω εγώ πώς, αλλά μάλλον μιλάμε για κάτι που είναι δερματίνη ή αντίστοιχο. Όσοι τα έχετε δει από κοντά, τι αίσθηση σας έδωσαν;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#707891 Δερματινη είναι, σε Model S που τα έχω δει μια χαρα μου φάνηκαν. Ίσως και λίγο καλύτερα σε αίσθηση από την δερματινη της Ε90.
Δεν ξερω αν υπάρχει διαφορά στο 3 που θεωρείται πιο mainstream.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#707905 Ελπίζω να έχετε δει λευκό εσωτερικό Fiat 500 12ετιας, που έχει πλέον έχει γίνει γκρι.

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#707906 Καλο ειναι αυτο! :rtfm:
12 χρονια ιδιο χρωμα, το βαριεσαι! :lol: