Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#653353
Vagnar έγραψε:
melos86 έγραψε:Από τη στιγμή που κάνεις εκπτώσεις στην ποιότητα και την ποσότητα εις βάρος της τιμής μπορώ με σιγουριά να σου πω οτι είσαι μειωνοτητα!


Αυτό έγραψε; :hmmm:
Όχι βέβαια, καμία έκπτωση δεν κάνω σε ποιότητα και ποσότητα. Το "πολύ" χρησιμοποιείται όχι για να επιτρέψει την κλοπή αλλά για να θέσει το όριο πάνω από το οποίο μπορεί να το καταλάβω. Και επειδή δεν είμαστε σε θέση να ελέγξουμε την ποιότητα παρά μόνο αν το αυτοκίνητο δεν τραβάει καλά ή κάνει διακοπές ούτε την ποσότητα παρά μόνο σε περιπτώσεις αρκετά χοντρές για αυτό λέω να μη μας κλέβει, "πολύ" κλπ.
Εφόσον λοιπόν δεν μπορώ να το ελέγξω προτιμώ όχι τον φτηνότερο που μαθηματικά κλέβει αλλά τον φτηνό που δεν μου έχει βγάλει πρόβλημα ούτε φαίνεται ξεκέθαρα ότι η αντλία του μετράει άλλα αντί άλλων.
Και δεν έχω λόγο να επιλέξω τον ακριβό γιατί δεν υπάρχει καμία απολύτως εγγύηση ότι κλέβει λιγότερο. Άσχετα με το τί προωθεί ή θα ήθελε να πιστεύουμε. Τουλάχιστον δεν του χαρίζω κανένα 5ευρω το γέμισμα.
Ναι το καθαρό, σύγχρονο, περιποιημένο κλπ με καλή εξυπηρέτηση βενζινάδικο έχει μεγαλύτερα έξοδα άρα θα πουλάει και πιο ακριβά. Για αυτό λέω ότι αυτά δεν με ενδιαφέρουν, έτσι κι αλλιώς πάνω από 2-3 λεπτά δεν κάθομαι εκεί.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#713547 Έκανα μια απλή σύγκριση τιμών με πέρυσι : έβαλα στις 14/06/20 με 1,35/λίτρο και χθες (15/06/21) με ...1,59 :lol: !

Μάλλον και οι βενζινάδες προμοτάρουν τα ηλεκτρικά (εκτός αν υπάρχει άλλη εξήγηση :shifty: ) ...
Ευτυχώς που για την συγκεκριμένη αναξιοπαθούσα κατηγορία επαγγελματιών, το ηλεκτροκίνητο "μέλλον" θ' αργήσει να διαδοθεί στο τριτοκοσμικό μας κρατίδιο :s_empathy ...
Άβαταρ μέλους
By Govus
#713550 Αυτό προσπαθώ να κατανοήσω...
Τι το τραγικό συνέβη στις τιμές του πετρελαίου κι έχουμε τέτοια αύξηση;

(έντιτ: όπου βενζινάδες, βάλε πετρελαιοεταιρείες)
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#713552
Govus έγραψε:Αυτό προσπαθώ να κατανοήσω...
Τι το τραγικό συνέβη στις τιμές του πετρελαίου κι έχουμε τέτοια αύξηση;

(έντιτ: όπου βενζινάδες, βάλε πετρελαιοεταιρείες)

Εκει ειναι η τιμη της βενζινης πανω - κατω. Περιξ του 1,50-1,60

Η περσινη φτηνη τιμη ηταν ανωμαλια λογω πανδημιας. Πλεον δεν ειναι ολος ο πλανητης σε καραντινα οπως περσι
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#713553 Η περσινή χρονιά δεν είναι δείκτης. Αν δεις τιμές πρόπερσι, θα δεις πως είναι αντίστοιχες με τις φετινές. Η ζήτηση για καύσιμα έχει επανέλθει στα προ πανδημίας επίπεδα, επόμενο είναι και οι τιμές να είναι αντίστοιχες.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#713554 Περυσι δεν ηταν που είχε αρνητική τιμή το βαρέλι γιατί δεν είχαν που να το αποθηκευουν;
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#713571 @bill33 Ναι, φτάσαμε να δούμε τέτοιες καταστάσεις

Να δω πότε λόγω μειωμένης ζήτησης εξαιτίας της ηλεκτροκίνησης θα πάρουν οι τιμές πάλι την κατιούσα. Στην Κω που ήμουν πριν λίγες μέρες, οι τιμές έχουν φτάσει επίπεδα 2015 και capital controls (1.7€/λτ)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#713573
BARHonda έγραψε:@bill33 Ναι, φτάσαμε να δούμε τέτοιες καταστάσεις

Να δω πότε λόγω μειωμένης ζήτησης εξαιτίας της ηλεκτροκίνησης θα πάρουν οι τιμές πάλι την κατιούσα. Στην Κω που ήμουν πριν λίγες μέρες, οι τιμές έχουν φτάσει επίπεδα 2015 και capital controls (1.7€/λτ)



Θα ειμαι συντομος και ευγενής (οπως παντα.)

Οταν δεις αυτο


Εικόνα

στον δρομο, οχι απλα δεν θα ειναι διαθεσιμα ορυκτα καυσιμα, αλλα και οι εναπομειναντες θερμικοι θα εχουν εξοστρακιστει στο αχανες δικτυο των υπονομων της Μητροπολης, θα βγαινουν στην επιφανεια μονο βραδυ και θα εχουν ως αρχηγο τους εναν εκ γενετης παραμορφωμενο αντρα ονοματι Βινσεντ.

Απλα μην περιμενεις ελεος σε κανα 0-100 απο τον Ντιμσαμπα επειδη καποτε ειχες εγκαταστησει 45αρα δεξαμενη υγραεριου. :roll:
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#730344 Φούλαρα με 1,69 ...!!! και παντού παίζει 1,70+....που θα πάει ρε φίλε??? Γιατί γίνεται όλο αυτό λόγω της περσινής χασούρας τους??? 1,20 λένε για το θέρμανσης!!! βλέπω με κουβέρτες να κυκλοφορούμε στο σπίτι. Θα τις ράψουμε μανίκια.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#730348 Πολύ απλά πέρσι οι πετρελαϊκές εταιρίες επειδή οι τιμές ήταν σκοτωμένες δεν έριξαν λεφτά για νέα πηγάδια , κάποιες μικρές μάλιστα χρεωκόπησαν , άλλες υπερ-χρεώθηκαν . Αυτή η κατάσταση με τις αυξημένες τιμές θα πάει 2 χρόνια χαλαρά in my humble opinion.
Επομένως τώρα έχουμε και μικρή παραγωγή και μεγάλη ζήτηση. Θα θησαυρίσει η BP Ντίμη μου.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#730354
Ove20 έγραψε:1,20 λένε για το θέρμανσης!!! βλέπω με κουβέρτες να κυκλοφορούμε στο σπίτι. Θα τις ράψουμε μανίκια.


Εμας με το αεριο που και καλα θα μας εσωζε οικονομικα, θα μας σκισουνε ακομα περισσοτερο αν δεν κανω λαθος...
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#730361 Ρε συ έχει γαμηθεί ο Δίας. Ρεύμα, πετρέλαιο, αέριο. Βγήκαν όλοι οι κερδοσκόποι παγανιά? Και δεν αναφέρομαι στους εγχώριους.