Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By elteo
#610688 Προσωπικά δεν με βολεύει και γενικά δεν μου γεμίζει το μάτι. Προτιμώ αυτό στη Κλεισθένους. Πλέον μου έχει γίνει συνήθεια και βάζω πάντα εκεί χωρίς κάποιο εμφανές πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#610690 silkoil επι της μαραθωνως. εκει βαζω υγραεριο ενελειπως τον τελευταιο χρονο που ανοιξε... πριν εβαζα στου ιδιου που ειναι στη διασταυρωση κλεισθενους με αναπαυσεως
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#610698 Απ' ό,τι ξέρω, με μια μικρή επιφύλαξη, τα τελευταία 15 χρόνια μία φορά μόνο έχει αλλάξει χέρια. Έκλεισε για μεγάλο χρονικό διάστημα λόγω εσωτερικών προστριβών (τσακώθηκαν τα αδέλφια που το έτρεχαν... ή κάτι τέτοιο νομίζω), μεταβιβάστηκε, ανακαινίσθηκε και τώρα τρέχει υπό νέα διεύθυνση (εταιρικό).

< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#610709
Anonymous Founder έγραψε: Μόνον η Τουρκία είναι χειρότερη αν δεν κάνω λάθος.

This? Last year .
Με την κατρακύλα της τούρκικης λίρας πλέον είναι πολύ πιο φθηνή για μας.
π.χ
https://autotraveler.ru/en/spravka/fuel ... a9bYHZR0W0
Άβαταρ μέλους
By melos86
#610710
Anonymous Founder έγραψε:Είναι γνωστό πως η Ελλάδα έχει αν όχι την πιο ακριβή, από τις πιο ακριβές τιμές στην βενζίνη στην Ευρώπη. Μόνον η Τουρκία είναι χειρότερη αν δεν κάνω λάθος.

Την 9η ακριβοτερη βενζινη στον κοσμο αν συνυπολογιστει και το εισοδημα μας!
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#611057 Σχετικά με την χωρητικότητα ντεπόζιτου.
Το ντεπόζιτο μπορεί να είναι 70λτ και δεν ξέρω αν είναι θέμα τοποθέτησης, αν απαιτεί μεγάλου μήκους σωλήνες, αν έχει δοχείο εξαέερωσης που επίσης γεμίζει κλπ αλλά για το 76 και μου το είχε πει βενζινάς με ίδιο αυτοκίνητο και το έχω διαπιστώσει όταν έχοντας μπιτονάκι μαζί μου δεν με ένοιαζε και τόσο αν μείνω. Το μπιτονάκι εν θερμώ το έχω χρησιμοποιήσει μία μόνο φορά όταν από Αλεξανδούπολη Αθήνα κόλλησα σε κίνηση στον Κηφισό και μηδένισε η αυτονομία. Ε, δεν είχα λόγο να ρισκάρω.
Είδα τα αρχεία μου και από τις 295 φορές που έχω βάλει βενζίνη έχω περί τα 50 γεμίσματα άνω των 70 λίτρων, 11 άνω των 73, 6 άνω των 74 και 2 άνω των 75. Το περισσότερο ήταν 75,99 στις 9 Δεκ 2008 σε γνωστό βενζινάδικο χωρίς να έχω μείνει.

Ξέχασα να αναφέρω ότι το βενζινάδικο στο οποίο έτυχε(;) να έχει πρόβλημα η αντλία ήταν Αλίμου Petrol ΕΕ ανεβαίνοντας από την παραλία χαμηλά, στην Αλίμου 24. Name and shame! 79,33 γράφει η απόδειξη, αποφύγετε το ακροφύσιο 07, αντλία 1.7, δεξαμενή 5.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#611144
Scotch έγραψε:Απ' ό,τι ξέρω, με μια μικρή επιφύλαξη, τα τελευταία 15 χρόνια μία φορά μόνο έχει αλλάξει χέρια. Έκλεισε για μεγάλο χρονικό διάστημα λόγω εσωτερικών προστριβών (τσακώθηκαν τα αδέλφια που το έτρεχαν... ή κάτι τέτοιο νομίζω), μεταβιβάστηκε, ανακαινίσθηκε και τώρα τρέχει υπό νέα διεύθυνση (εταιρικό).

< >


Καλα τα λες, ειναι Καλυψω πλεον.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#632078 Melos ποσο πουλουσες σημερα?

Σοκ και δέος στην τιμή του πετρελαίου: Υποχωρεί 27% και αγγίζει τα 30 δολάρια στις αγορές της Ασίας
Άβαταρ μέλους
By bill33
#632081
Geo f1 έγραψε:Melos ποσο πουλουσες σημερα?

Σοκ και δέος στην τιμή του πετρελαίου: Υποχωρεί 27% και αγγίζει τα 30 δολάρια στις αγορές της Ασίας

Αγοράζει αργό απο αγορές της Ασίας ο φίλος Παοκτσης;
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#632083 Γεωργιάδης: Πρέπει να μειωθούν οι τιμές λιανικής των καυσίμων - Ξεκινούν έλεγχοι
https://www.protothema.gr/economy/artic ... n-eleghoi/

«Η ραγδαία μείωση στις διεθνείς τιμές του πετρελαίου επιβάλει και την προοδευτική μείωση στις λιανικές τιμές πώλησης καυσίμων στα πρατήρια. Το υπουργείο Ανάπτυξης και Επενδύσεων ξεκίνησε ήδη -μέσω της Γενικής Γραμματείας Καταναλωτή- άμεσο έλεγχο στα τιμολόγια αγοράς και θα επιβάλει πρόστιμα όπου υπάρχει παράβαση», σημείωσε ο υπουργός με ανάρτησή του στο Twitter.

Στην ίδια γραμμή και ο αρμόδιος υφυπουργός για τη Βιομηχανία και το Εμπόριο Νίκος Παπαθανάσης, ο οποίος έγραψε: «Παρακολουθούμε με όλες τις ελεγκτικές υπηρεσίες του υπουργείου Ανάπτυξης και Επενδύσεων την εξέλιξη των καυσίμων στα πρατήρια της χώρας. Στόχος μας να δούμε περαιτέρω μείωση της τιμής στην αντλία, όπως αυτή αντιστοιχεί στο ποσοστό που επιβαρύνει το καύσιμο».

Σημειώνεται ότι η μέση τιμή της αμόλυβδης βενζίνης σήμερα διαμορφώνεται στα 1,53 ευρώ το λίτρο περίπου. Η διεθνής τιμή του πετρελαίου Brent υποχωρεί σήμερα περίπου 30% στα επίπεδα των 32 δολ. το βαρέλι.

Από την περασμένη εβδομάδα οι ελεγκτικές Αρχές του Υπουργείου παρακολουθούν στενά την αγορά προκειμένου να διασφαλιστεί ότι δεν θα υπάρξουν φαινόμενα αισχροκέρδειας.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#632086
Geo f1 έγραψε:Γεωργιάδης: Πρέπει να μειωθούν οι τιμές λιανικής των καυσίμων - Ξεκινούν έλεγχοι
https://www.protothema.gr/economy/artic ... n-eleghoi/

«Η ραγδαία μείωση στις διεθνείς τιμές του πετρελαίου επιβάλει και την προοδευτική μείωση στις λιανικές τιμές πώλησης καυσίμων στα πρατήρια. Το υπουργείο Ανάπτυξης και Επενδύσεων ξεκίνησε ήδη -μέσω της Γενικής Γραμματείας Καταναλωτή- άμεσο έλεγχο στα τιμολόγια αγοράς και θα επιβάλει πρόστιμα όπου υπάρχει παράβαση», σημείωσε ο υπουργός με ανάρτησή του στο Twitter.

Στην ίδια γραμμή και ο αρμόδιος υφυπουργός για τη Βιομηχανία και το Εμπόριο Νίκος Παπαθανάσης, ο οποίος έγραψε: «Παρακολουθούμε με όλες τις ελεγκτικές υπηρεσίες του υπουργείου Ανάπτυξης και Επενδύσεων την εξέλιξη των καυσίμων στα πρατήρια της χώρας. Στόχος μας να δούμε περαιτέρω μείωση της τιμής στην αντλία, όπως αυτή αντιστοιχεί στο ποσοστό που επιβαρύνει το καύσιμο».

Σημειώνεται ότι η μέση τιμή της αμόλυβδης βενζίνης σήμερα διαμορφώνεται στα 1,53 ευρώ το λίτρο περίπου. Η διεθνής τιμή του πετρελαίου Brent υποχωρεί σήμερα περίπου 30% στα επίπεδα των 32 δολ. το βαρέλι.

Από την περασμένη εβδομάδα οι ελεγκτικές Αρχές του Υπουργείου παρακολουθούν στενά την αγορά προκειμένου να διασφαλιστεί ότι δεν θα υπάρξουν φαινόμενα αισχροκέρδειας.

Mπορεί να μειώσει και τους φόρους αν θελει αμεσα αποτελέσματα
Άβαταρ μέλους
By otso
#632090 Βill το θεμα ειναι να μην ανεβουν οι φοροι απο την αρχη μετα και να πεσουν οι φοροι οι τιμες μενουν . Τα γεωργικα εφοδια πηγαν απο το 12% στο 24 και ξαναεπεσαν στο 12 φπα .η τιμη εμεινε εκει ψηλα . το ιδιο και στην εστιαση , καλα με τον γυρο το εχουν ξεφτιλισει εντελως . Απο το 1.70 εχει φτασει 2.80 εν μεσω κρισης .
ετσι και στα καυσιμα θα τα εριχναν 2 με 3 λεπτα και θα τα ξαναανεβαζαν σε 2 βδομαδες .
Στα σουπερ μαρκετ επισης τι εγινε περσι που παλι που κατεβασαν το φπα και το λιντλ κατεβασε λιγο την τιμη σε κοκκινα χαρτακια σε ολα τα προιοντα οτι και καλα ειχαν εκπτωση και τα ξαναανεβασε μια βδομαδα μετα .
Ποιος να τολμησει να τους τραβηξει ταυτια .
Άβαταρ μέλους
By melos86
#632116
Geo f1 έγραψε:Melos ποσο πουλουσες σημερα?

Σοκ και δέος στην τιμή του πετρελαίου: Υποχωρεί 27% και αγγίζει τα 30 δολάρια στις αγορές της Ασίας

Ενταξει οι τιμες ηταν μειουμενες ηδη εδω και καμια 10αρια μερες κυριως λογω της πτωσης της τιμης του αργου αρχικα απο τα 60 δολλαρια στα 50 και αργοτερα την παρασκευη στα 45 οσο επισης και απο την ανοδο της ισοτιμιας Ευρω/Δολλαριου που απο το 1.08 εφτασε στο 1.14! Αυτο μεταφραστηκε σε μειωσεις που εφτασαν τα 5-7 λεπτα στην αντλια...

Σημερα που βλεπω τις διυλιστηριακες τιμες εχει μια αρκετα σεβαστη μειωση που φτανουν τα 2,5-3 λεπτα απο τις τιμες της Παρασκευης! Οσο παραμενουν ετσι τα πραγματα θα φτασει και στις αντλιες μας τις προσεχεις 2-3 μερες μεχρι να ανεφοδιαστουν τα μαγαζια. Και λεω οσο παραμενουν γιατι το ποσοστο της μειωσης ηδη εχει μειωθει αισθητα με το αργο σημερα το πρωι να εχει ξεπερασει παλι τα 37 δολλαρια (απο τα 31 που εφτασε στιγμιαια) και παρουσιαζει εντονα ανοδικες τασεις!

Καλο θα ηταν ομως να καταλαβει ο κοσμος αυτο που ειπε ο bill33! Κανενα πρατηριο δεν αγοραζει αργο πετρελαιο...
Και καλη η προπαγανδα του Αδωνι περι ελεγχων στα πρατηρια -που ειναι κατα τα αλλα θεμιτοι- αλλα το πρατηριο ειναι απλα ο λιανοπωλητης στην μεγαλη αλυσιδα και κερδιζει 5-7 λεπτα στο λιτρο οταν το κρατος κερδιζει πανω απο 1 ευρω!!!!! Ας δουμε λιγο και τα διυλιστηρια... Γιατι φανταζομαι με το φτωχο μου το μυαλο οτι ειναι αρκετα δυσκολο να συνεννοηθουν 5000 πρατηρια σε ολη την Ελλαδα και να κρατησουν τις τιμες ψηλα αλλα αρκετα πιο ευκολο σε μολις 2 διυλιστηρια να κανουν το ιδιο πραγμα!

Τελος στην βενζινη απο το 1,55 που ειναι η μεση τιμη της χωρα το 1 ευρω ειναι φοροι! Πραγμα το οποιο σημαινει οτι ακομα και δωρεαν να διατεθει το αργο η βενζινη δεν θα πεσει κατω απο το 1 ευρω το λιτρο! Επομενως μονο το "0,55" ειναι το ποσο που μεταβαλλεται, γιατι ειχα αρκετους πελατες που με ρωτησαν ποτε θα δουν 30% μειωση στην τιμη της αντλιας! Αυτα τα ωραια απο τα γεγονοτα που μας αφορουν τις τελευταιες μερες!

Edit: Και για να ειμαστε ακομα πιο ακριβεις και με δεδομενο οτι απο τα 0,55 που μεταβαλλονται τα 5-7 λεπτα ειναι το κερδος του πρατηριου, αλλα 2-3 λεπτα το κερδος της εταιριας διακινησης και αλλο 1 λεπτο ειναι το μεταφορικο κοστος, ποσα τα οποια ειναι στην ουσια ανελαστικα, στην ουσια το ποσοστο της τιμης λιανικης που επηρεαζεται ειναι ακομα μικροτερο!
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#632126 Οι φόροι δεν μπαίνουν ως ποσοστό στην τιμή του αργού? Είναι απόλυτο νούμερο? Ότι και να γίνει είναι 1 ευρώ το λίτρο?
Εδώ πάντως Γιάννενα καμία διαφορά δεν βλέπω στις τιμές εδώ και μία εβδομάδα.
< Note >
Τελευταία επεξεργασία από belgarion και 10 Μαρ 2020, 10:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#632127 Νομίζω ότι μόνο ο ΦΠΑ είναι ποσοστό.