Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#610501 Θα έρχομαι κάτω από την πολυκατοικία σου το βράδυ και θα σου κλέβω για 1 ώρα τη πρίζα όσο το φορτίζεις :twisted:
άντε εσύ έχεις βίλα , τυχερέ.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#610503
Scotch έγραψε:Ηλεκτρικό και ξεμπερδεύεις μια κι έξω από τέτοια προβλήματα

< >

Παιζει να ειναι το πιο σωστο πραγμα που εχω διαβασει στο συγκεκριμενο θεμα!
Άβαταρ μέλους
By Yugo_para_siempre
#610504
melos86 έγραψε:Μου αρεσει που καποιοι προσπαθουν να το παιξουν "εξυπνοι" σε κυκλωματα που βγαζουν το ψωμι τους ωντας ακομα πιο εξυπνοι τοσο απο τους καταναλωτες οσο και απο τους ελεγκτικους μηχανισμους του κρατους!


melos86 έγραψε:Τους εκανες τη μουρη κρεας!!!!!


Ρε μαγκα ηρεμησε λιγο.
Καταλαβαινω οτι αν εμεις σκεφτομαστε 3 τροπους για να προσπαθησουμε να ελεγξουμε ενα πρατηριο, αυτοι μπορει να εχουν 103 να αποκρουσουν αυτον τον ελεγχο.
Εκει εχεις δικιο.

Το υφος σου ομως, η αυρα του γραπτου λογου σου, δεν αποπνεει απλα την προσπαθεια σου να πεισθουμε εμεις οι καταναλωτες οτι ειναι πολυ δυσκολο να αποδειξουμε κατι.

Αποπνεει μια επιθετικοτητα, μια αντιδραση, μια μαγκια, μια ξερολιαση, που μου θυμιζει επιθετικο τυπο βενζινα την ωρα που καποιος πελατης του διαμαρτυρεται οτι κλεβει.

Ηρεμησε λιγο, χαμηλωσε τονους και αν θες πραγματικα να μας ανοιξεις τα ματια, καν' το ταπεινα και οχι επιθετικα, λες και τσαντιζεσαι που καποιος προσπαθει, εστω και με λαθος βηματα, να προσεγγισει την αληθεια.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#610508 προφανώς δεν έχει αυτόματους πωλητές και στα 3 βενζινάδικά του , ίσως σε 1 μόνο ;;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#610547
melos86 έγραψε:Τους εκανες τη μουρη κρεας!!!!!

Δεν εχω τον χρονο και μαλλον ουτε τον τροπο να ανοιξω τα ματια ορισμενων αλλα πραγματικα δεν εχετε ιδεα για το ποσους διαφορετικους τροπους εχουν τα συγκεκριμενα κυκλωματα για να βαζουν χερι στις τσεπες σας! Και στις δικες μας φυσικα...
Αλλα πιστεψε με κανενας καταναλωτης δεν εχει ουτε τα μεσα ουτε τις γνωσεις για να μαθει αν πραγματικα τον κλεβουν! Εδω δεν τα εχουν οι φορεις που εχουν επιμεριστει το εργο τους ελεγχου...


Συμφωνώ... Αυτό που κάνω εγώ (και φυσικά δεν είναι αδιάβλητο με τίποτα) είναι να βάζω από στάνταρ βενζινάδικο και να κρατάω λίτρα και ποσότητες (άρα την κατανάλωση). Γνωρίζοντας τις συνθήκες οδήγησης και το τι καίει πάνω κάτω το αμάξι μου έχω μία καλή ένδειξη (και τίποτα παραπάνω). Αν ξαφνικά δω την κατανάλωση να ανεβαίνει (χωρίς να υπάρχει κάποιο μηχανικό πρόβλημα στο αυτοκίνητο εννοείται) είναι μία ένδειξη πειράγματος της αντλίας. Εννοείται από γέμισμα σε γέμισμα... Πέρα από αυτή την ένδειξη (που και αυτό δεν σου δίνει πχ κλέψιμο 1-2 λίτρα στα 50, μόνο χοντρά μπορείς να πιάσεις και σε βάθος χρόνου), δεν νομίζω να μπορώ να κάνω κάτι άλλο... :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#610551 Και 1 λίτρο να σου βάλουν παραπάνω, (στα 50 ρεζερβουάρ) που είναι μεγάλη κλοπή , η αντίστοιχη κατανάλωση σε ένα άδειασμα ντεποζίτου π.χ. 500 χλμ θα δείξει λίγο ανεβασμένη. Μιλάμε για 0.2 μαξ 0.25 λτ /100? Δε θα πάει το μυαλό σου στο οτι σε κλέβει στην αντλία...

Προσωπικά κάθε άλλο παρά σε ένα πρατήριο βάζω και εγώ, άλλα επιλέγω μεταξύ 2 εταιρειών. Στα τόσα χρόνια, με αναλυτικές καταγραφές, δεν είδα κάποιο "παράπτωμα" αισίως.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#610582
sknipper έγραψε:Τη μεγαλύτερη κλοπή από "αρρύθμιστη" αντλία παρατήρησα σήμερα. BMW E39 με ντεπόζιτο 70 λίτρων, μέγιστο γέμισμα από εντελώς άδειος, πιστοποιημένο από βενζινά με ίδιο αυτοκίνητο και βεβαιωμένο από μένα, 76λτ. Βάζω βενζίνη σήμερα χωρίς να έχω καν μπει στη ρεζερβα 8 λίτρων. Άρα περιμένω 76-8=68, το πολύ 68 δηλαδή αφού δεν είχε ανάψει λαμπάκι. Κατάφερε και μου έβαλε 79+....
Μετά από σχετική δήλωση μου ότι δεν χωράει τόσο κλπ κλπ πλήρωσα για 68. Αλλά έχω και την απόδειξη της αντλίας με τα 79+. Σουβενίρ...

< >

Γινεται αυτοκινητο με 70αρι ρεζερβουαρ να χωρεσει 76 λιτρα?
Συνηθως παιρνει λιγοτερο απο την δηλωθείσα χωρητικότητα :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By melos86
#610586
markvag έγραψε:
melos86 έγραψε:Τους εκανες τη μουρη κρεας!!!!!

Δεν εχω τον χρονο και μαλλον ουτε τον τροπο να ανοιξω τα ματια ορισμενων αλλα πραγματικα δεν εχετε ιδεα για το ποσους διαφορετικους τροπους εχουν τα συγκεκριμενα κυκλωματα για να βαζουν χερι στις τσεπες σας! Και στις δικες μας φυσικα...
Αλλα πιστεψε με κανενας καταναλωτης δεν εχει ουτε τα μεσα ουτε τις γνωσεις για να μαθει αν πραγματικα τον κλεβουν! Εδω δεν τα εχουν οι φορεις που εχουν επιμεριστει το εργο τους ελεγχου...


Συμφωνώ... Αυτό που κάνω εγώ (και φυσικά δεν είναι αδιάβλητο με τίποτα) είναι να βάζω από στάνταρ βενζινάδικο και να κρατάω λίτρα και ποσότητες (άρα την κατανάλωση). Γνωρίζοντας τις συνθήκες οδήγησης και το τι καίει πάνω κάτω το αμάξι μου έχω μία καλή ένδειξη (και τίποτα παραπάνω). Αν ξαφνικά δω την κατανάλωση να ανεβαίνει (χωρίς να υπάρχει κάποιο μηχανικό πρόβλημα στο αυτοκίνητο εννοείται) είναι μία ένδειξη πειράγματος της αντλίας. Εννοείται από γέμισμα σε γέμισμα... Πέρα από αυτή την ένδειξη (που και αυτό δεν σου δίνει πχ κλέψιμο 1-2 λίτρα στα 50, μόνο χοντρά μπορείς να πιάσεις και σε βάθος χρόνου), δεν νομίζω να μπορώ να κάνω κάτι άλλο... :s_dunno

Ο μονος πραγματικος ελεγχος που μπορει να κανει ενας καταναλωτης ειναι ο παραπανω....
Απο τη στιγμη που "νιωθεις" απο αυτοκινητα και μπορεις να καταλαβεις τις συνθηκες οδηγησης και ποσο περιπου καις σε αυτες μπορεις με βαση τη στατιστικη να βγαλεις καποια συμπερασματα! Και νομιζω οτι αυτη ειναι και η καλυτερη μεθοδος επιλογης πρατηριου! Να χτισεις σχεσεις με το πρατηριο οπως ακριβως κανεις με τον κρεοπωλη της γειτονιας σου, με τον περιπτερα η με τον φουρναρη! Να τον βλεπεις στο μαγαζι του και να εχεις μια προσωπικη σχεση ωστε και κατι να συμβει να μπορεις να το συζητησεις και να βρεις μια λυση...
Προσφατως ανοιξα αντλια σε σταθερο πελατη μου για να δει το χαρτινο φιλτρο απο το οποιο περναν τα καυσιμα για να πειστει οτι η βενζινη μου δεν θα μπορουσε να εχει "σκουπιδακια" οπως του ειπε ο μηχανικος! Εν τελει απεδειχθη ο μηχανικος δεν ανοιξε ποτε το καρμπυρατερ να το καθαρισει ενω χρεωσε κανονικα την υπηρεσια και πληρωθηκε για αυτη!

elteo έγραψε:Eγώ βάζω σε εταιρικό BP. :oops:

Σεβαστη η επιλογη σου! Βεβαια αν γκουκλαρεις τα ονοματα των εταιριων που τα διαχειριζονται μαζι με την λεξη προστιμο θα βρεις καμποσες εγραφες και για αυτα οποτε δεν εξασφαλιζεσαι σε κατι... Εκτος αυτου δεν θα βρεις ποτε την παραπανω εξυπηρετηση απο εταιρικο μαγαζι!
Τελευταία επεξεργασία από melos86 και 22 Οκτ 2019, 10:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By elteo
#610589 Το ξέρω ότι δεν διασφαλιζομαι εννοείται. Από εξυπηρέτηση και τιμές είναι πολύ καλό. Επίσης είναι Κλεισθένους που είναι ότι η Στουρνάρα κάποτε για τα PC.

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από elteo και 22 Οκτ 2019, 10:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#610590
alexandros.K έγραψε:
sknipper έγραψε:Τη μεγαλύτερη κλοπή από "αρρύθμιστη" αντλία παρατήρησα σήμερα. BMW E39 με ντεπόζιτο 70 λίτρων, μέγιστο γέμισμα από εντελώς άδειος, πιστοποιημένο από βενζινά με ίδιο αυτοκίνητο και βεβαιωμένο από μένα, 76λτ. Βάζω βενζίνη σήμερα χωρίς να έχω καν μπει στη ρεζερβα 8 λίτρων. Άρα περιμένω 76-8=68, το πολύ 68 δηλαδή αφού δεν είχε ανάψει λαμπάκι. Κατάφερε και μου έβαλε 79+....
Μετά από σχετική δήλωση μου ότι δεν χωράει τόσο κλπ κλπ πλήρωσα για 68. Αλλά έχω και την απόδειξη της αντλίας με τα 79+. Σουβενίρ...

< >

Γινεται αυτοκινητο με 70αρι ρεζερβουαρ να χωρεσει 76 λιτρα?
Συνηθως παιρνει λιγοτερο απο την δηλωθείσα χωρητικότητα :hmmm:
Ναι γίνετε.Μπορει να γεμίζει ο σωλήνας μέχρι πάνω και να έχει και περίεργη διαμόρφωση το ρεζερβουάρ...

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#610593 @ elteo: Αυτό απέναντι από τον Σκλαβενίτη (πάνω στη Μαραθώνος, στον Γέρακα) δεν το προτιμάς;
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#610598
kostis20 έγραψε:
alexandros.K έγραψε:
sknipper έγραψε:Τη μεγαλύτερη κλοπή από "αρρύθμιστη" αντλία παρατήρησα σήμερα. BMW E39 με ντεπόζιτο 70 λίτρων, μέγιστο γέμισμα από εντελώς άδειος, πιστοποιημένο από βενζινά με ίδιο αυτοκίνητο και βεβαιωμένο από μένα, 76λτ. Βάζω βενζίνη σήμερα χωρίς να έχω καν μπει στη ρεζερβα 8 λίτρων. Άρα περιμένω 76-8=68, το πολύ 68 δηλαδή αφού δεν είχε ανάψει λαμπάκι. Κατάφερε και μου έβαλε 79+....
Μετά από σχετική δήλωση μου ότι δεν χωράει τόσο κλπ κλπ πλήρωσα για 68. Αλλά έχω και την απόδειξη της αντλίας με τα 79+. Σουβενίρ...

< >

Γινεται αυτοκινητο με 70αρι ρεζερβουαρ να χωρεσει 76 λιτρα?
Συνηθως παιρνει λιγοτερο απο την δηλωθείσα χωρητικότητα :hmmm:
Ναι γίνετε.Μπορει να γεμίζει ο σωλήνας μέχρι πάνω και να έχει και περίεργη διαμόρφωση το ρεζερβουάρ...
To ρεζερβουαρ οτι διαμορφωση και να εχει, δεν θα ειναι δηλωμένο σαν συνολική χωρητικοτητα 70λτ?
Πως να παρει παραπανω?
Ο σωληνας νομιζω λιγο δυσκολο να χωρεσει 6 λιτρα εξτρα

Εκ πείρας οσο αδειο και να ειναι ενα ρεζερβουαρ και να γεμισει μεχρι το στόμιο , δεν εχει παρει ποτέ πανω απο οσο δηλωνει η εταιρεια . Ισα ισα παιρνει και λιγοτερο. Γι αυτο μου κανει εντυπωσει πως γινεται να παρει παραπανω απο το δηλωθέν.