Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Hannibal
#14282
Άβαταρ μέλους
By the_sigman
#14691
A-Viper7 έγραψε:
the_sigman έγραψε:Πιστεύετε πως αξίζει η αγορά ενός full-face;


Ναι! :s_thumbsup

1) πιο ασφαλές
2) ΠΟΛΥ πιο καθαρό :s_biggrin

Αν μιλάμε για ενοικιαζόμενα καρτ δεν χρειάζεται να πάρεις κάποιο ακριβό full face. Θυμάμαι το πρώτο μου κράνος το είχα πάρει 10000δρχ και ήταν 10000000 φορές καλύτερο από αυτά που μου έδιναν στις πίστες. :s_rofl

Thanks :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By the_sigman
#14720
Geo f1 έγραψε:Αυτο να παρεις..Ειναι πολυ καλο..
Image

Κάντο μου δώρο αν θες πραγματικά να το έχω :s_tongue

Aν πάντως έπαιρνα replica, του Rossi θα έπαιρνα, λόγω αναβάτη και χρωμάτων :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#14770 Είναι εύκολο για κάποιον να δώσει έναν οδηγό για νεούδια στο κάρτ; Δηλαδή εξοπλισμός που χρειάζεται - το ίδιο το κάρτ - εργαλεία - καθώς και κόστος για αυτά και για συντήρηση.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#14851
rocsta έγραψε:Είναι εύκολο για κάποιον να δώσει έναν οδηγό για νεούδια στο κάρτ; Δηλαδή εξοπλισμός που χρειάζεται - το ίδιο το κάρτ - εργαλεία - καθώς και κόστος για αυτά και για συντήρηση.


Είχα κάνει μια ανάλυση στο παλιό φόρουμ, βαριέμαι να ψάχνω οπότε ξεκινάω από την αρχή...

Γενικώς, όπως σε όλα τα χόμπι, υπάρχει καλός, μέτριος και ακριβός εξοπλισμός. Εκεί που πιστεύω ότι ΔΕΝ πρέπει κάποιος να κάνει οικονομία είναι σε εξοπλισμό ασφάλειας δηλαδή κράνος και θώρακα. Πάμε...

Εξοπλισμός
Κράνος: Arai/Bell, 600 €
Θώρακας για προστασία πλευρών: 80 €
Φόρμα: 200 ευρώ
Παπούτσια: 100 ευρώ
Γάντια: 40 ευρώ
Όργανο για το καρτ (χρονομέτρησης, θερμοκρασίας, στροφών κλπ): 250 ευρώ

Εργαλεία
Σταυρός 13άρης (σε σχήμα Τ) για τα λάστιχα
Άλεν (επίσης Τ) νούμερο 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Κασετίνα με διάφορα άλεν και καρυδάκια
Γερμανοπολύγωνα 8, 10, 11, 12, 13, 17, 19
Τανάλιες, πένσες, tie wrap, κατσαβίδια, χωνί, κανάτα, ογκομετρικό
Σπρέι καθαρισμού φρένων, WD40, σπρέι καθαρισμού γράσων, σπρέι αλυσίδας
Χοντρικά ένα 150άρι όλα αυτά

Καρτ
Εξαρτάται τι ψάχνεις. Αυτόματο, εξατάχυτο, διατάχυτο? Καλύτερα για πρωτάρη αυτόματο. Προτείνω να μη πάρεις κάτι πάνω από 5ετία γιατί ενδεχομένως να έχει διάφορα θέματα.

Το καρτ αποτελείται από σασί και μοτέρ. Σασί γνωστά είναι τα TonyKart, Kosmic, Birel, Intrepid, CRG, ART GP, Fernando Alonso, Maranello τα οποία και αντιπροσωπεύονται στην Ελλάδα.

Ένα αξιόπιστο και οικονομικό σε συντήρηση (όσο μπορεί να είναι ένα αγωνιστικό μοτέρ) είναι το Rotax το οποίο γενικώς έχει και καλή μεταπώληση. Ένα επίσης καλό και δυνατό (αλλά λίγο πιο δύσκολο για πρωτάρη λόγω καρμπυρατέρ) είναι το iame.

Ένα τέτοιο πακέτο θα το βρεις περίπου στα 2,500 με 3,000 το πολύ 3,500 ανάλογα τη κατάσταση κλπ. Πιστεύω ότι δεν έχει νόημα να ξεπεράσεις τα 3,500. Συνήθως στη τιμή αυτή δίνουν και το όργανο του καρτ (που αναφέρω παραπάνω).

Κόστος χρήσης
Εξαρτάται από τη χρήση, εννοείται. Απλά θα σου αναφέρω κάποια κόστη για να καταλάβεις τι παίζει:
Χρήση πίστας: 25 ευρώ
Αποθήκευση στη πίστα: 30 το μήνα
Λάστιχα: 150 η τετράδα
Λάδι: 12 ευρώ το λίτρο
Βενζίνη: 1,7 το λίτρο (ή όσο τη βρίσκεις στο βενζινάδικο)
Σέρβις: κάθε 10 ώρες πιστόνι (80-90 ευρώ), κάθε 50-60 μπιέλα (νομίζω 150 ευρώ) αλλά κι αυτά είναι ανάλογα με το μοτέρ που θα πάρεις

Χοντρικά, μια προπόνηση μιας μέρας είναι περίπου 1 ώρα, συνολικά γιατί έχει διάφορα σκέλη κλπ. Σε κάθε σκέλος (αν υποθέσουμε ότι θα βγάλεις 5 τη μέρα) καις περίπου 2 λίτρα βενζίνη (αλλά κι αυτό τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι 100% απόλυτο γιατί έχουν πολλά πράγματα σημασία.

Εμένα χοντρικά η κάθε προπόνηση μου κοστίζει ένα 65άρι με πίστα, βενζινόλαδα, σπρέι κλπ.

Καλή αρχή... :s_cool

Ό,τι άλλο θες ρώτα...Βασίλη (viper) αν ξέχασα κάτι ή έγραψα κάτι λάθος πρόσθεσε, please...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#14980 Τι παραπάνω έχει το κράνος των 600Ε από ένα καλό των 200Ε?
Η φόρμα είναι με προστατευτικά?
Τα παπούτσια έχουν κάτι ιδιαίτερο?
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#15016
NickTG έγραψε:Τι παραπάνω έχει το κράνος των 600Ε από ένα καλό των 200Ε?
Η φόρμα είναι με προστατευτικά?
Τα παπούτσια έχουν κάτι ιδιαίτερο?


Τι εννοείς "καλό" με 200€? Δε νομίζω να υπάρχει καλό fullface καρτοκράνος ή αυτοκινήτου με 200€. Τα Arai/Bell ξεκινάνε από 550-600. Το παραπάνω που έχει, είναι προφανώς αντοχή και ασφάλεια.

Υπάρχουν φόρμες με προστατευτικά, δε τις συνιστώ. Καλύτερα ξεχωριστά θώρακα πλευρών και φόρμα.

Τι το ιδιαίτερο εννοείς στα παπούτσια? Αναφέρομαι σε αγωνιστικά παπούτσια που είναι στενά και με λεπτό πάτο για καλύτερο feedback.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#15021 Νίκο ευχαριστώ :s_thumbsup , δε φανταζόμουν ότι φεύγει χιλιάρικο για κράνος-φόρμα κτλ :s_mad , ούτε ήξερα για αλλαγές πιστονιου-μπιέλας.
Άβαταρ μέλους
By eimaiospiros
#15207 Καλησπέρα! Ωραίος και αναλυτικός ο οδηγός σου Νίκο!

Απλά να αναφέρω ότι το όργανο, μαζί με τους 3 απαραίτητους αισθητήρες (θερμοκρασίας, στροφών και χρόνου) καινούριο κοστίζει 400+ (εκτός αν έχει αλλάξει κάτι τώρα τελευταία ή μιλάς για μεταχειρισμένο).

Κράνος εγώ έχω ένα SHOEI Raid II που έκανε 250 ευρώ και στο SHARP (Safety Helmet Assessment and Rating Programme) έχει λάβει 4/5 αστέρια και τη μέγιστη "βαθμολογία" στην πρόσθια και οπίσθια σύγκρουση. Δεν έχει όμως ομολογκασιόν για αγώνες καρτ οπότε και προφανώς αν κάποιος θέλει να λάβει μέρος σε αγώνες θα πρέπει να αγοράσει κάποιο ομολογκαρισμένο.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#15216 Ακριβο χομπι γμτ...Το σασι Fernando Alonso λογικα θα ειναι το καλυτερο ε? :s_tongue

Εχει και PICK Πατρας αυτο το ΣΚ..Θα κατεβεις Νικο η θα μεινεις στις κορες??
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#15281
Nikos! έγραψε:
NickTG έγραψε:Τι παραπάνω έχει το κράνος των 600Ε από ένα καλό των 200Ε?
Η φόρμα είναι με προστατευτικά?
Τα παπούτσια έχουν κάτι ιδιαίτερο?


Τι εννοείς "καλό" με 200€? Δε νομίζω να υπάρχει καλό fullface καρτοκράνος ή αυτοκινήτου με 200€. Τα Arai/Bell ξεκινάνε από 550-600. Το παραπάνω που έχει, είναι προφανώς αντοχή και ασφάλεια.

Υπάρχουν φόρμες με προστατευτικά, δε τις συνιστώ. Καλύτερα ξεχωριστά θώρακα πλευρών και φόρμα.

Τι το ιδιαίτερο εννοείς στα παπούτσια? Αναφέρομαι σε αγωνιστικά παπούτσια που είναι στενά και με λεπτό πάτο για καλύτερο feedback.



Εννοώ ένα καλό κράνος μηχανής με 200Ε. Παράδειγμα:
http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/bell-m1

OK.

Αυτό μου αρκεί.
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#15303
Nikos! έγραψε:Ό,τι άλλο θες ρώτα...Βασίλη (viper) αν ξέχασα κάτι ή έγραψα κάτι λάθος πρόσθεσε, please...


Καλά τα λες! :s_cool

Είσαι λίγο τσουχτερός σε κάποια πράγματα αλλά οκ. Πχ κράνος δεν χρειάζεται να είναι των 600 ευρώ. Αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα καλό είναι να γίνει μια επένδυση εκεί, αλλά υπάρχουν και καλά κράνη με 200 ευρώ.

Having said that, κόψτε από οπουδήποτε αλλού και πάρτε ένα ΚΑΛΟ κράνος. Το κεφάλι σας βάζετε μέσα. :s_smile
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#15330
Geo f1 έγραψε:Ακριβο χομπι γμτ...Το σασι Fernando Alonso λογικα θα ειναι το καλυτερο ε? :s_tongue

Εχει και PICK Πατρας αυτο το ΣΚ..Θα κατεβεις Νικο η θα μεινεις στις κορες??


Έχουμε γενέθλια το Σάββατο και Κυριακή βράδυ φεύγω ταξίδι. Οπότε όχι.

Βασίλη, λίγο contradicting αυτό που λες, αλλά οκ :)

Σπύρο, μτχ εννοώ...