Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By JBT
#615046 Μόλις βγουν ηλεκτροκίνητα θα αγοράσω κι εγώ (και στα αντρακια εννοείται, ειδικά ο ένας και στις 3 φορές που πήγαμε έριχνε τους χρόνους με το τσουβαλι, έχει φοβερή αντίληψη :lipsealed: )

Υπάρχουν άραγε της προκοπής;;; :)
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#615049
JBT έγραψε:Μόλις βγουν ηλεκτροκίνητα θα αγοράσω κι εγώ (και στα αντρακια εννοείται, ειδικά ο ένας και στις 3 φορές που πήγαμε έριχνε τους χρόνους με το τσουβαλι, έχει φοβερή αντίληψη :lipsealed: )

Υπάρχουν άραγε της προκοπής;;; :)

Ναι ρε έβγαλε η rotax.

Το παρουσίασαν στο παγκόσμιο πριν λίγες εβδομάδες

https://www.rotax.com/es/novedades/actu ... -2020.html

< 1 >
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#615061
George_Prix έγραψε:
Dodger έγραψε:Δε το έχω διαβάσει όλο το θέμα, μήπως έχει "απαντηθεί" το ερώτημα μου. Πόσο ακριβό hobby είναι;


Ακριβο hobby φιλε... Και το κοστος αγορας ειναι σχετικα υψηλο, αλλα δε σταματαει εκει το ξοδεμα!

Μερικα απο τα σημαντικοτερα εξοδα:
Λαστιχα, service του κινητηρα, βενζινολαδο, αναλωσιμα (μπουζι, αλυσιδες, σπρει και καμποσα αλλα ψιλοεξοδα), ενοικιο στην πιστα για χρηση και κρατηση του καρτ, εξοδα μεταφορας απο/προς την πιστα και φυσικα βλαβες που θα βγουνε εφοσον μιλαμε για αγωνιστικη μηχανη που παιζει στα ορια.

Αν αποφασισεις να τρεξεις και σε αγωνες, φευγουν ακομα ευκολοτερα τα ευρωπουλα.

Αν σου περισσευουν παντως, αγορασε το! Μιλαμε για εμπειρια που θα τη θυμασαι για μια ζωη. Πιτσιρικας ειχα δωσει βολτα το καρτακι μου σε μερικα φιλαρακια. 30 χρονια μετα, οποτε πετυχω κανεναν απο αυτους και παμε την κουβεντα στα αμαξια (ολοι παραμενουν μαχιμοι στο τιμονι), σιγουρα θα πεταξουν κανενα "ΤΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΟ ΚΑΡΤ ΡΕ ΜΛΚ" :)

Όλα σχετικά είναι.

Δες την απάντηση μου.


< 1 >
Άβαταρ μέλους
By JBT
#615062 Πόσο κάνει το μωρό αυτό;;
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#615063
JBT έγραψε:Πόσο κάνει το μωρό αυτό;;

Δεν έχω ιδέα.

Έχει αντιπροσωπεία η rotax στην Ελλάδα και υπάρχει και rotax max challenge που οι 5 καλύτεροι (ένας απο κάθε κατηγορία) τρέχει στο παγκόσμιο.

Θα το βρεις στο γκουγκλ. :)

< 1 >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#615068
Nikos! έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Dodger έγραψε:Δε το έχω διαβάσει όλο το θέμα, μήπως έχει "απαντηθεί" το ερώτημα μου. Πόσο ακριβό hobby είναι;


Ακριβο hobby φιλε... Και το κοστος αγορας ειναι σχετικα υψηλο, αλλα δε σταματαει εκει το ξοδεμα!

Μερικα απο τα σημαντικοτερα εξοδα:
Λαστιχα, service του κινητηρα, βενζινολαδο, αναλωσιμα (μπουζι, αλυσιδες, σπρει και καμποσα αλλα ψιλοεξοδα), ενοικιο στην πιστα για χρηση και κρατηση του καρτ, εξοδα μεταφορας απο/προς την πιστα και φυσικα βλαβες που θα βγουνε εφοσον μιλαμε για αγωνιστικη μηχανη που παιζει στα ορια.

Αν αποφασισεις να τρεξεις και σε αγωνες, φευγουν ακομα ευκολοτερα τα ευρωπουλα.

Αν σου περισσευουν παντως, αγορασε το! Μιλαμε για εμπειρια που θα τη θυμασαι για μια ζωη. Πιτσιρικας ειχα δωσει βολτα το καρτακι μου σε μερικα φιλαρακια. 30 χρονια μετα, οποτε πετυχω κανεναν απο αυτους και παμε την κουβεντα στα αμαξια (ολοι παραμενουν μαχιμοι στο τιμονι), σιγουρα θα πεταξουν κανενα "ΤΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΟ ΚΑΡΤ ΡΕ ΜΛΚ" :)

Όλα σχετικά είναι.

Δες την απάντηση μου.


< 1 >


Βασικα τα ιδια εξοδα αναφεραμε, απο τα οποια ειναι σαφες οτι και οι δυο τα εχουμε πληρωσει ξανα και ξανα στο παρελθον... Απλα εγω τα ειπα σε 3 γραμμες κι εσυ τα ειπες σε σεντονι :s_tongue

Εχω κανει καρτ και σα χομπιστας και σαν αγωνιζομενος και κρινω το καρτ σαν ΑΚΡΙΒΟ χομπυ. Και δεν εχει να κανει με το πορτοφολι του καθενος... Ειναι αντικειμενικα ακριβο αν το συγκρινεις με αλλα. Ειτε εχεις σα χομπυ την ποδηλασια, ειτε το τρεξιμο, ψαρεμα, κυνηγι, γυμναστηριο κτλ, κανενα δε θα σου φαει τοσα λεφτα οσα το καρτ! Απο την αλλη μερια, κανενα δε θα σε φτιαξει και τοσο πολυ οσο το καρτ :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#615076
George_Prix έγραψε:
Nikos! έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Dodger έγραψε:Δε το έχω διαβάσει όλο το θέμα, μήπως έχει "απαντηθεί" το ερώτημα μου. Πόσο ακριβό hobby είναι;


Ακριβο hobby φιλε... Και το κοστος αγορας ειναι σχετικα υψηλο, αλλα δε σταματαει εκει το ξοδεμα!

Μερικα απο τα σημαντικοτερα εξοδα:
Λαστιχα, service του κινητηρα, βενζινολαδο, αναλωσιμα (μπουζι, αλυσιδες, σπρει και καμποσα αλλα ψιλοεξοδα), ενοικιο στην πιστα για χρηση και κρατηση του καρτ, εξοδα μεταφορας απο/προς την πιστα και φυσικα βλαβες που θα βγουνε εφοσον μιλαμε για αγωνιστικη μηχανη που παιζει στα ορια.

Αν αποφασισεις να τρεξεις και σε αγωνες, φευγουν ακομα ευκολοτερα τα ευρωπουλα.

Αν σου περισσευουν παντως, αγορασε το! Μιλαμε για εμπειρια που θα τη θυμασαι για μια ζωη. Πιτσιρικας ειχα δωσει βολτα το καρτακι μου σε μερικα φιλαρακια. 30 χρονια μετα, οποτε πετυχω κανεναν απο αυτους και παμε την κουβεντα στα αμαξια (ολοι παραμενουν μαχιμοι στο τιμονι), σιγουρα θα πεταξουν κανενα "ΤΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΟ ΚΑΡΤ ΡΕ ΜΛΚ" :)

Όλα σχετικά είναι.

Δες την απάντηση μου.


< 1 >


Βασικα τα ιδια εξοδα αναφεραμε, απο τα οποια ειναι σαφες οτι και οι δυο τα εχουμε πληρωσει ξανα και ξανα στο παρελθον... Απλα εγω τα ειπα σε 3 γραμμες κι εσυ τα ειπες σε σεντονι :s_tongue

Εχω κανει καρτ και σα χομπιστας και σαν αγωνιζομενος και κρινω το καρτ σαν ΑΚΡΙΒΟ χομπυ. Και δεν εχει να κανει με το πορτοφολι του καθενος... Ειναι αντικειμενικα ακριβο αν το συγκρινεις με αλλα. Ειτε εχεις σα χομπυ την ποδηλασια, ειτε το τρεξιμο, ψαρεμα, κυνηγι, γυμναστηριο κτλ, κανενα δε θα σου φαει τοσα λεφτα οσα το καρτ! Απο την αλλη μερια, κανενα δε θα σε φτιαξει και τοσο πολυ οσο το καρτ :metalo:



Γιώργο μου, φθηνό χόμπι είναι το πλέξιμο. :)

Μιλάμε για motorsport.

Είναι το φθηνότερο motorsport χόμπι.

Με ποια ομάδα έτρεχες? Τι αγώνες έκανες?

< 1 >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#615080
Nikos! έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Nikos! έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Dodger έγραψε:Δε το έχω διαβάσει όλο το θέμα, μήπως έχει "απαντηθεί" το ερώτημα μου. Πόσο ακριβό hobby είναι;


Ακριβο hobby φιλε... Και το κοστος αγορας ειναι σχετικα υψηλο, αλλα δε σταματαει εκει το ξοδεμα!

Μερικα απο τα σημαντικοτερα εξοδα:
Λαστιχα, service του κινητηρα, βενζινολαδο, αναλωσιμα (μπουζι, αλυσιδες, σπρει και καμποσα αλλα ψιλοεξοδα), ενοικιο στην πιστα για χρηση και κρατηση του καρτ, εξοδα μεταφορας απο/προς την πιστα και φυσικα βλαβες που θα βγουνε εφοσον μιλαμε για αγωνιστικη μηχανη που παιζει στα ορια.

Αν αποφασισεις να τρεξεις και σε αγωνες, φευγουν ακομα ευκολοτερα τα ευρωπουλα.

Αν σου περισσευουν παντως, αγορασε το! Μιλαμε για εμπειρια που θα τη θυμασαι για μια ζωη. Πιτσιρικας ειχα δωσει βολτα το καρτακι μου σε μερικα φιλαρακια. 30 χρονια μετα, οποτε πετυχω κανεναν απο αυτους και παμε την κουβεντα στα αμαξια (ολοι παραμενουν μαχιμοι στο τιμονι), σιγουρα θα πεταξουν κανενα "ΤΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΟ ΚΑΡΤ ΡΕ ΜΛΚ" :)

Όλα σχετικά είναι.

Δες την απάντηση μου.


< 1 >


Βασικα τα ιδια εξοδα αναφεραμε, απο τα οποια ειναι σαφες οτι και οι δυο τα εχουμε πληρωσει ξανα και ξανα στο παρελθον... Απλα εγω τα ειπα σε 3 γραμμες κι εσυ τα ειπες σε σεντονι :s_tongue

Εχω κανει καρτ και σα χομπιστας και σαν αγωνιζομενος και κρινω το καρτ σαν ΑΚΡΙΒΟ χομπυ. Και δεν εχει να κανει με το πορτοφολι του καθενος... Ειναι αντικειμενικα ακριβο αν το συγκρινεις με αλλα. Ειτε εχεις σα χομπυ την ποδηλασια, ειτε το τρεξιμο, ψαρεμα, κυνηγι, γυμναστηριο κτλ, κανενα δε θα σου φαει τοσα λεφτα οσα το καρτ! Απο την αλλη μερια, κανενα δε θα σε φτιαξει και τοσο πολυ οσο το καρτ :metalo:



Γιώργο μου, φθηνό χόμπι είναι το πλέξιμο. :)

Μιλάμε για motorsport.

Είναι το φθηνότερο motorsport χόμπι.

Με ποια ομάδα έτρεχες? Τι αγώνες έκανες?

< 1 >


Το φθηνο και το ακριβο ας το κρινει ο καθενας μονος του! Εγω απλα κατεστησα σαφες οτι η αγορα δεν ειναι το βασικο εξοδο. Ξερω καμποσους που σκεφτηκαν "ελα μωρε μπορω να δωσω μερικα χιλιαρικακια και να κανω το γουστο μου" αλλα οταν μπηκαν στο χορο και ειδαν τα εξοδα που ακολουθουν, την εκαναν με ελαφρα πηδηματακια!

Οσο για μενα φιλε ξεκινησα το αγωνιστικο καρτ στα 16 μου πριν καμια 30αρια χρονια. Τοτε μολις ειχαν αρχισει να φτιαχνονται καποιες ομαδες. Βασικα απο οποιον αντιπροσωπο αγοραζες σε ειχε απο κοντα και στις προπονησεις κατα καποιο τροπο. Το παρτυ των εξοδων με τις κανονικες ομαδες και το στυλακι "πληρωνω και δε βιδωνω ουτε μια βιδα" ξεκινησε πιο μετα. Παντως με διαφορους εχω συνεργαστει κατα καιρους. Με το Μιχαλοπουλο, με το Δρακοπουλο, με τον Πολυχρονιδη... btw ξερεις καθολου αν ασχολειται ακομα ο Δρακοπουλος? Εδω και χρονια τα εχω παρατησει εντελως και εχω χασει επεισοδια!
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#615090 Προφανώς.

Ο Δρακοπουλος έχει σταματήσει καιρό τώρα.

Η αλήθεια είναι ότι η κρίση έχει φέρει πολλές αλλαγές προς τα κάτω.

Οι ομάδες έχουν αλλάξει, οι αντιπροσωπείες το ίδιο κλπ.

< 1 >
Άβαταρ μέλους
By JBT
#615092 εάν ήμουν στη θεσσαλονίκη σίγουρα θα έριχνα μια ματιά στο ρόταξ... τι ιδέες τώρα με έβαλες άτιμε :protest:

το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν θα είχα μηχανικό να τον τζοντάρω για να ξερνάει καρκίνο το ρημάδι :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#746897 Χαζευα βιντεακια αυτης της σειρας







Πραγματικα απορω πως καποιοι δεν τραυματιζονται σοβαρα...Ειδικα εκει που ντεραπαρουν/ντελαπαρουν

Θα θελα να παω τον μικρο να κανουμε μαζι με νοικιαρικο 2θεσιο.
Προσφερει καποια πιστα στην Αττικη αυτην την δυνατοτητα?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#746903 Λογικά όλες έχουν. Τον είχα παει στην Καλαμάτα τον δικό μου. Πολύ του άρεσε. Εστριβε συνέχεια
Αλλά αν είναι μικρός πολυ θα πρεπει στις στροφές να τον κρατάς.

Φέτος πετυχαμε και ένα αγωνιστικό με ταχυτητες να γυρίζει αέρα.





Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#746905 Η πίστα της Καλαμάτας είναι φοβερή. Μια φορά είχα κάνει το 1995....Μήπως είναι πολύ μικρός ο μικρος:p 5+. Ίσως να περιμένουμε λίγο.

.