Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#745994
Νίκος Παππάς έγραψε:Ερώτηση γιατί θα μου στριψει.
Υπάρχει κωδικός αριθμός για το παραβολο μεταβίβασης και έκδοσης νέας άδειας κυκλοφορίας;
Ψάχνω όλο το E-paravolo και δεν βρίσκω τίποτα.

Στο insomnia πέτυχα κάποιον που έγραψε ότι δεν είναι παραβολο αλλά Τέλος μεταβίβασης και θέλει κατάθεση στον λογαριασμό της οικειας υπηρεσίας.

Ξέρει κανείς τι ισχύει;

Redmi Note 8 Pro

Δεν υπάρχει e-paravolo για τις μεταβιβάσεις. Κάνεις κατάθεση στην Εθνική τράπεζα σε λογαριασμό της διεύθυνσης μεταφορών. Και πας με το αντίγραφο της κατάθεσης για την μεταβίβαση.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#746001
Anonymous Founder έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Ερώτηση γιατί θα μου στριψει.
Υπάρχει κωδικός αριθμός για το παραβολο μεταβίβασης και έκδοσης νέας άδειας κυκλοφορίας;
Ψάχνω όλο το E-paravolo και δεν βρίσκω τίποτα.

Στο insomnia πέτυχα κάποιον που έγραψε ότι δεν είναι παραβολο αλλά Τέλος μεταβίβασης και θέλει κατάθεση στον λογαριασμό της οικειας υπηρεσίας.

Ξέρει κανείς τι ισχύει;

Redmi Note 8 Pro

Δεν υπάρχει e-paravolo για τις μεταβιβάσεις. Κάνεις κατάθεση στην Εθνική τράπεζα σε λογαριασμό της διεύθυνσης μεταφορών. Και πας με το αντίγραφο της κατάθεσης για την μεταβίβαση.
Thank you!!

Ευτυχώς γιατί κόντευα να τρελαθώ.

Ε μα ρε γαμώτο δυο μέρες τώρα ψάχνω το gov.gr και βρίσκω παράβολα για τα πιο απίθανα πράγματα , μόνο για αυτό δεν...

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By edmond
#746006 Η... τύχη(νοτ) του προηγούμενου ιδιοκτήτη, που btw ανακάτεψε την μισή Ευρώπη με τις περιέργειες του, :shifty: σε ακολουθεί.
Εδώ εκείνος περίμενε κάτι βδομάδες ατελείωτες για να κάνει την δουλειά του, εσύ νομίζεις δεν θα ταλαιπωρηθείς έστω λίγο? :roll: :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#746008
edmond έγραψε:Η... τύχη(νοτ) του προηγούμενου ιδιοκτήτη, που btw ανακάτεψε την μισή Ευρώπη με τις περιέργειες του, :shifty: σε ακολουθεί.
Εδώ εκείνος περίμενε κάτι βδομάδες ατελείωτες για να κάνει την δουλειά του, εσύ νομίζεις δεν θα ταλαιπωρηθείς έστω λίγο? :roll:
τι μλκς.

Ρε συ, σκέφτομαι ότι χωρίς πανδημια θα είχαμε κάνει ολόκληρη μάζωξη για τον εορτασμό της μεταβίβασης.
Μπυρες Κατωχωριανες από τον Ντριφτη, κάνα καπνισμενο μπρισκετ από τον Ματσακο, κάνα φυστίκι Αιγίνης από τον Chris , βιντεοκλήση με Γιάννενα για τον αλλονα, ξέρεις ποιον, να πεφτει δουλεμα και χαβαλές....

Τα πηρε και τα σήκωσε όλα η πανδημια...

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By g8777
#746010 Να τσονταρουμε ολοι δλδ για να φας και να πιεις τσαμπα. :roll:

Εδω δεν γκρεμιστηκαν τα συμπαντα οταν ηρθε ο Καμπαλα :inlove: να παρει το Πολο , τον νικοπαππα θα γιορτασουμε :vava:
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#746011
Anonymous Founder έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Ερώτηση γιατί θα μου στριψει.
Υπάρχει κωδικός αριθμός για το παραβολο μεταβίβασης και έκδοσης νέας άδειας κυκλοφορίας;
Ψάχνω όλο το E-paravolo και δεν βρίσκω τίποτα.

Στο insomnia πέτυχα κάποιον που έγραψε ότι δεν είναι παραβολο αλλά Τέλος μεταβίβασης και θέλει κατάθεση στον λογαριασμό της οικειας υπηρεσίας.

Ξέρει κανείς τι ισχύει;

Redmi Note 8 Pro

Δεν υπάρχει e-paravolo για τις μεταβιβάσεις. Κάνεις κατάθεση στην Εθνική τράπεζα σε λογαριασμό της διεύθυνσης μεταφορών. Και πας με το αντίγραφο της κατάθεσης για την μεταβίβαση.


Σε ΚΕΠ Αμαρουσίου και ΚΕΠ Πειραιά προτιμούσαν Eurobank αλλά ναι επιβεβαιώνω και εγώ οτι σου δίνουν IBAN και στέλνεις αντίγραφο της κατάθεσης.

Συγκεκριμένα, πολύ πρόσφατα στο ΚΕΠ Αμαρουσίου τα έκανα όλα (πληρωμή, mail, taxisnet δηλώσεις) μέσω κινητού και συνολικά 5-10'. Δεχθηκαν μέχρι και το screenshot από το Eurobank app, ουτε καν pdf της τράπεζας. :lol:

Edit: Μεγειά Νίκο!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#746015 Ευχαριστώ Ιάσονα!

Τελικά αυτό θα κάνω. Αυριο το πρωι στο ΚΕΠ του δήμου.
Εχω όλα τα χαρτιά, βεβαιώσεις, υπεύθυνες δηλώσεις, λείπει μόνο το τέλος μεταβίβασης το οποίο θα γίνει ηλεκτρονικά.
Έτσι κι αλλιώς με το χαρτί που σου δίνουν μπορείς να το ασφαλίσεις, η κανονική άδεια ας έρθει όποτε θέλει.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#746021 Εμένα με στείλανε στην διεύθυνση συγκοινωνιών από το ΚΕΠ, γιατί μου είπαν πως θα έκαναν πάνω από 1 μήνα για να τελειώσει η μεταβίβαση. Παίζει να ήθελαν να γλιτώσουν δουλειά βέβαια.. Τελικά πήγαμε στο Χολαργό και τελειώσαμε σε 10 λεπτά.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#746791 Σημερα το πρωι ολοκληρωσα την μεταβιβαση στο υπουργειο και την αλλη Τριτη θα ειναι ετοιμη η αδεια.

Η πλακα ειναι οτι θα τελειωνα χθες που πηγα ετσι χωρις ραντεβου. Νωρις το πρωι δεν ειχε κοσμο καθολου οποτε ξεκινησε η υπαλληλος την διαδικασια ( η οποια δεν με ρωτησε ποτε αν ειχα ραντεβου ) και μου ζητησε τα ΤΚ του 22 να τα δει.
Πηγα στο αμαξι να τα φερω και μεχρι τοτε ειχαν μαζευτει 3-4.Ειπα σε καποιον οτι ειχα παει για ενα χαρι και τελειωνα, με ρωτησε τι ωρα εχω ραντεβου γιατι αυτος ειχε στις 8:15 αλλα ηρθε 20 λεπτα μετα και ρωτησα "ποιο ραντεβου;" :lol: :lol: :lol:

Γελασαμε και η υπαλληλος ειπε οτι ηταν λαθος της και οτι πρεπει να κλεισω ραντεβου διοτι ειναι γνωστο ( στην σελιδα του Υπ Μετ δεν ειδα πουθενα να το λεει παντως ). Τεσπα πηγα στην γραμματεια και το εκλεισα για σημερα το πρωι ( οπου παλι πηγα μιση ωρα νωριτερα, ξεμπερδεψα σε 10 λεπτα και κανεις δεν με ρωτησε για ραντεβου ).

ΥΓ. Θα μπορουσα να παω σε διεκπεραιωτη αλλα μου καθοταν ασχημα το 60ρι για 10-20 λεπτα δουλειας.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#746795 Άρα τελικά και εσύ στον Χολαργό και όχι σε ΚΕΠ, σωστά; Εντωμεταξύ, δεν έχω καταλάβει γιατί δεν την έχουν κάνει ψηφιακά ακόμη την διαδικασία, θα ήταν πανεύκολο να γίνει και να σου έρχεται η άδεια στο σπίτι:
-Πληρωμές από Web Banking
-Ταυτοποίηση από Taxisnet
-Προσωρινή άδεια ένα pdf

Απλό είναι, γιατί δεν το κάνουν; Ούτε ΚΕΠ, ούτε διεύθυνση συγκοινωνιών, ούτε τίποτε.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#746806
Anonymous Founder έγραψε:Άρα τελικά και εσύ στον Χολαργό και όχι σε ΚΕΠ, σωστά; Εντωμεταξύ, δεν έχω καταλάβει γιατί δεν την έχουν κάνει ψηφιακά ακόμη την διαδικασία, θα ήταν πανεύκολο να γίνει και να σου έρχεται η άδεια στο σπίτι:
-Πληρωμές από Web Banking
-Ταυτοποίηση από Taxisnet
-Προσωρινή άδεια ένα pdf

Απλό είναι, γιατί δεν το κάνουν; Ούτε ΚΕΠ, ούτε διεύθυνση συγκοινωνιών, ούτε τίποτε.

Γιατι καπως πρεπει να σε παιδεψουν.

πχ, δεν λεει πουθενα στα διακιολογητικα οτι πρεπει να εχεις φωτοτυπια ταυτοτητας η αδειας κυκλοφοριας.
Ομως ο υπαλληλος το απαιτει. ( χθες που πηγα ακουσα που το ζητησε σε εναν και ημουν ετοιμος σημερα :ninja: )

Δεν θα πω για το υφος, ουτε για τον τροπο, βιαστικος και αποτομος λες και τους τρως τον χρονο τσαμπα, παροτι και οι δυο υπαλληλοι ηταν ετσι.
Καποιες φορες τους παραξενους η υπηρεσια τους βγαζει στο κοινο για να δουλευουν οι αλλοι πιο ηρεμα.

Οπως και θα μπορουσαν να το στειλουν στο σπιτι συστημενο αντι να σου λενε να ξαναπας σε μια βδομαδα.
Άβαταρ μέλους
By MEGAS
#750795 καλησπερα,
μπορει να μεσολαβησει εμπορος για χρηματοδοτηση σε πωληση μεταχειρισμενου μεταξυ ιδιωτων?
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#750798
MEGAS έγραψε:καλησπερα,
μπορει να μεσολαβησει εμπορος για χρηματοδοτηση σε πωληση μεταχειρισμενου μεταξυ ιδιωτων?


Γιατί να μην πάει απευθείας στην τράπεζα ο ενδιαφερόμενος?