Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#654708 Εξαρτάται αν το έβγαλε με μετατροπή ή εκ νέου ...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#654709 Δεν μπορείς να έχεις 2 διπλώματα. Όταν έβγαλα το ελβετικό κρατήθηκε το ελληνικό και θεωρητικά το παρέλαβε η ελληνική υπηρεσία και το ακύρωσε. Και λέω θεωρητικα γιατί σίγουρα οι Ελβετοί το έστειλαν. Δεν ξέρω τι γίνεται στην Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#654717 Στην Ελβετια ειναι αυστηροι με τα 2 διπλωματα. Αλλες χωρες ειναι ποιο χαλαρες πχ στην Αμερικη δεν αναγνωριζουν το Ελληνικο οποτε δεν μπορουν να εχουν απαιτηση να το παρατησεις. ΗΒ σωστα δεν πρέπει να εχει Ελληνικο γιατι γινεται αλλαγη.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#655059 Άπαξ και λήξει το επαγγελματικό δίπλωμα υπάρχει κάποιο χρονικό πλαίσιο που θα πρέπει να ανανεωθεί; Δηλαδή μπορεί να ανανεωθεί και μετά από 5 χρόνια πχ;
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#655268 Βασικά απαξ και λήξει το επαγγελματικό δίπλωμα λήγει και σαν ερασιτεχνικό οπότε αποφασίζεις αν θα πληρώσεις τα ελάχιστα παράβολα για την ανανέωση του σαν ερασιτεχνικό ή για ακόμα 5 χρόνια σαν επαγγελματικο.
Εγώ το 2016 που έληγε το επαγγελματικό μου, μου το ανανέωσαν μόνο σαν ερασιτεχνικό έως τα 60 μου. Αν στο μέλλον θελήσω επαγγελματικό πληρώνω τα αντίστοιχα παράβολα και βγάζω νέο επαγγελματικο.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#655272 Πλέον είναι διαχωρισμένα Κώστα. Άλλη ημερομηνία λήξης έχει το επαγγελματικό, άλλη το ερασιτεχνικό και άλλη το ΠΕΙ. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν πάω μετά από κάποια χρόνια και απλά μόνο με παράβολα ξαναέχω το επαγγελματικό.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#655276 Και σ' εμένα από το 2016 αυτό ισχύει.
Το Β επαγγελματικό μου το έκαναν ερασιτεχνικό" έως τα 60* μου και το Γ έχει παύλες. Μου είχαν πει ότι οποτε θελήσω κάνω αίτηση με παράβολα και ιατρικές εξετάσεις για να ενεργοποιήσω 5ετια στο Γ. (το Β επαγγελματικό αν θυμάμαι καλά καταργήθηκε και καλύπτεται με το Γ)

*δεν ξέρω πως προκύπτει το 60 που μου έβαλαν και δεν έχω το 65 που είναι η ισχύ του ερασιτεχνικου...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#655279
cosneo έγραψε:Και σ' εμένα από το 2016 αυτό ισχύει.
Το Β επαγγελματικό μου το έκαναν ερασιτεχνικό" έως τα 60* μου και το Γ έχει παύλες. Μου είχαν πει ότι οποτε θελήσω κάνω αίτηση με παράβολα και ιατρικές εξετάσεις για να ενεργοποιήσω 5ετια στο Γ. (το Β επαγγελματικό αν θυμάμαι καλά καταργήθηκε και καλύπτεται με το Γ)

*δεν ξέρω πως προκύπτει το 60 που μου έβαλαν και δεν έχω το 65 που είναι η ισχύ του ερασιτεχνικου...

Το ανανέωσες στα 45 σου μήπως;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#655283
cosneo έγραψε:Ναι. 45 ήμουν το 2016.

15 χρόνια έχει διάρκεια το νέο δίπλωμα
Άβαταρ μέλους
By edmond
#655286 Άν θέλει κάποιος να μην συνεχίσει το Γ'(φαντάζομαι ισχύει το αυτό και σε Δ' και σε Ε'), δεν καταργείται το Β'.
Δεν ισχύει εδώ και χρόνια το Β' επαγγελματικό. Οτιδήποτε μέχρι 3.5t μεικτό οδηγείται με το Β' ερασιτεχνικό, του ΙΧ δλδ.
Ισχύει πλέον η 15ετία. Σε δουλειές(παράβολα δλδ) να βρισκόμαστε αλλά δε βαριέσαι, όλο και και κανά...ξεσκαρτάρισμα θα γίνει :roll: :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#710742 Έχει κάνει κάποιος αλλαγή διπλώματος με νέου τύπου ηλεκτρονικά;
https://www.gov.gr/upourgeia/upourgeio- ... neou-tupou

Λέω να κάνω για την :inlove:
Να αποπειραθώ να βγάλω φωτό με το κινητό ή θα φάει άκυρο;
Τι εννοούν ότι η υπογραφή πρέπει να είναι σκαναρισμένη; Αν υπογράψει σ'ένα χαρτί δλδ και το φωτογραφίσω δεν πιάνει;
Άβαταρ μέλους
By Chris
#710743 Βρες κανα αππ σκαναρισματος, ή αν εχει το κινητο σου επιλογες contrast brightness κλπ, παιξε μεχρι να φαινεται σκαναρισμενη