Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#710744
να επισυνάψετε φωτογραφία σας και δείγμα της υπογραφής σας


δλδ; Να ειναι μερος της υπογραφης; Οχι ολοκληρη; :hmmm:

Dmitspan μην την στειλεις ολοκληρη, εχει λογικη αυτο που γραφει, για αποφυγη πλαστογραφιας. :s_wink
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#710810
Chris έγραψε:Βρες κανα αππ σκαναρισματος, ή αν εχει το κινητο σου επιλογες contrast brightness κλπ, παιξε μεχρι να φαινεται σκαναρισμενη

Έχω σκάνερ, δεν είναι κει το θέμα, έλεγα αν γινόταν να το κάνω από το κινητό κατευθείαν για ν'αποφύγω τη μανούρα. Αυτό είναι το λιγότερο όμως, το σημαντικότερο είναι να πετύχω τη φωτό. Αν απορριφθεί λόγω φωτό ξαναπληρώνεις παράβολο;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#710812 Πας σε ένα φωτογραφείο με το στικάκι σου και ζητάς να σε φωτογραφήσουν και να τις αποθηκεύσουν εκεί. Όλοι οι φωτογράφοι πλέον χρησιμοποιούν ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές. Το έχω κάνει 2 φορές όταν ετοιμαζόμουν για Αμερική και ήθελαν να τους επισυνάψω και φωτό στην ηλεκτρονική αίτηση.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#710822 Χρεώνουν τα κέρατά τους. Δεν έχω και εξοπλισμό πλέον να τις έβγαζα εγώ, τα έχω πουλήσει όλα.

Βρήκα κάτι φωτό διαβατηρίου. Θα τις σκανάρω και ελπίζω να περάσουν.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#750802
Dimitris_P έγραψε:
Chris έγραψε:Βρες κανα αππ σκαναρισματος, ή αν εχει το κινητο σου επιλογες contrast brightness κλπ, παιξε μεχρι να φαινεται σκαναρισμενη

Έχω σκάνερ, δεν είναι κει το θέμα, έλεγα αν γινόταν να το κάνω από το κινητό κατευθείαν για ν'αποφύγω τη μανούρα. Αυτό είναι το λιγότερο όμως, το σημαντικότερο είναι να πετύχω τη φωτό. Αν απορριφθεί λόγω φωτό ξαναπληρώνεις παράβολο;
Μιας και εκανα την διαδικασια να πω. Οχι δεν ξαναπληρωνεις παραβολο αλλα αργει η διαδικασια αφου πρεπει να βγαλεις αλλη φωτο.

Προσωπικα πηγα σε φωτογραφο, του ζητησα να μου την στειλει με μειλ και σκαναρα την υπογραφη. Επειδη ζητουσε συγκεκριμενες διαστασεις και παιδευτηκα , τελικα δοκιμασα ολη την σελιδα που σκαναρα και τοτε εβγαλε ενα παραθυρο να βαλω μεσα την υπογραφη και αυτο ηταν!

Πληρωσα το e-paravolo και πηρα μηνυμα και μειλ οτι η αιτηση υποβληθηκε.
Μετα απο 2-3 μερες αλλο μηνυμα οτι προωθουνται στην δνση διαβατηριων της ΕΛΑΣ για τα περαιτερω.
Σε 7 μερες ηρθε επισης μηνυμα οτι σε 3 θα μπορουσα να το παραλαβω απο εκει που επελεξα.
Αφησα 2 μερες ακομα να περασουν και πηγα να το παρω οπου και παλι η υπαλληλος μου ειπε αρχικα οτι δεν υπαρχει τιποτα και οταν της ειπα οτι εχω 5 μερες που ελαβα το μηνυμα, το βρηκε! :lol:


Μου εκανε εντυπωση οτι ληγει σε 10,5 χρονια και μετα θυμηθηκα :oops:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#750824 Στην ανανέωση άδειας χειριστου ταχύπλου, δεν ήθελαν την φωτογραφία γιατί το σύστημα την είχε κρατήσει από την προηγούμενη ανανέωση!!! Ίσως καταλήξει έτσι και της οδήγησης.

.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#769761 Γνωστός μας έκανε τα χαρτιά για ανανέωση του διπλώματος οδήγησης που είχε λήξει και από τη σχολή οδηγών του έδωσαν απλά ένα χαρτί με την αίτηση που κατατέθηκε στην αρμόδια υπηρεσία της Περιφέρειας. Του είπαν ότι επειδή η έκδοση των διπλωμάτων από την Περιφέρεια αργεί υπερβολικά (5-6 μήνες), μπορεί να κυκλοφορεί κανονικά με αυτό το χαρτί χωρίς πρόβλημα. Ισχύει κάτι τέτοιο; Μου έκανε πολύ εντύπωση!
Άβαταρ μέλους
By 224v
#770569 Το χαρτί που δίνουν δεν λέει ότι αντικαθιστά τι δίπλωμα, λέει απλά ότι όντως έχεις καταθέσει τα χαρτιά, που όμως ίσως δεν είναι σωστά για την έκδοση του νέου διπλώματος. Βέβαια στο εδώ μπάχαλο κανείς δεν θα το αρνηθεί, αλλά σε σοβαρό ατύχημα??

.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#770571 Δε βλέπω το πρόβλημα ακόμα και σε σοβαρό ατυχήμα, το ιδιο κάνουν σε όλες τις χώρες που έχω ζήσει.. Η μόνη περίπτωση να μην το δεχτούν είναι αν πας σε αλλη χώρα να νοικιάσεις αμαξι.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#770574 Σε σοβαρό ατύχημα η αστυνομία θα ελέγξει την γνησιότητα της άδειας οδήγησης.

Στο εξωτερικό από την άλλη μάλλον θα υπάρχει θέμα.

RMX3363
Άβαταρ μέλους
By mirage
#770577 Ναι και έλεγχος σε ξένη χώρα. Γενικα εντός Ελλάδας νομιζω ειναι απλα τα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#770587 Για να πάρεις το χαρτί αυτό όμως, σημαίνει ότι τα χαρτιά που έχεις καταθέσει είναι σωστά.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#770589
edmond έγραψε:Για να πάρεις το χαρτί αυτό όμως, σημαίνει ότι τα χαρτιά που έχεις καταθέσει είναι σωστά.


ελα ντε!
αφου θα εχεις ''προβλημα'' σε καποιο τρακαρισμα γιατι το δινουν? για ποια χρηση?
δεν το καταλαβαινω το ισχυει υπο προυποθεσεις?
ολιγον εγγυος κιετς?