Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#165340
htanso21 έγραψε: αυτομάτως θεωρούμε ανασφάλιστος;

:rtfm: :protest: :lol:

Ναι είσαι ανασφάλιστος. Αν δεν έχεις δίπλωμα σε ισχύ δεν ισχύει το συμβόλαιό σου. Πως ακριβώς θα σε ασφαλίσει κάποιος σαν οδηγό, αν δεν σου επιτρέπεται να οδηγείς;;; :protest:

Όταν το ανανεώσεις, στείλ'το στην ασφαλιστική σου.

htanso21 έγραψε: Βέβαια αυτο εχει να κανει αν θα πέσει σε κάποιου το μάτι οτι εχει λήξει.


Πίστεψέ με, αν γίνει το παραμικρό ατύχημα, αυτό θα είναι το δεύτερο που θα κοιτάξει η ασφαλιστική (το πρώτο είναι αν ισχύει το συμβόλαιό σου)! :rtfm: Είναι το πιο απλό γι' αυτούς για να σου αρνηθούν κάλυψη και να μην πληρώσουν τίποτα. Και δεν μπορείς να τους πεις το παραμικρό! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By htanso21
#165352 Πφφφ
Και τωρα πως στον λούτσο παμε για ολα αυτα, που το ενα ειναι στην μια άκρη και το αλλο στην άλλη;
:vava:
Άβαταρ μέλους
By htanso21
#165378
alexandros.K έγραψε:επρεπε να το ανανεώσεις πριν ληξει
δεν εχεις καποιο φιλο να σε παει ή να οδηγησει το δικο σου?


Έπρεπε αλλα δεν υπήρχαν τα 100€+ :oops:
Δεν εχω, ολοι δουλεύουν πφφφ
Απο το σπίτι για να παω για τα παράβολα (παλιά ηταν και απο τραπεζα, τωρα διάβασα μονο απο ΔΟΥ) θελω 3 λεωφορεία να παω και 3 να γυρισω, ενω με το αμαξι, ειναι σκαρτα δέκα λεπτά, με ολα τα φανάρια και την κινηση.
Πες οτι τα κανω μέσω e-παράβολο, πρεπει να παρω αλλα λεωφορεία για την τραπεζα.

Μεγντ που λένε και οι Γάλλοι.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#165390 Περνάς από ΔΙΕ; Κάτι τέτοια και μένα μου λέγαν όταν ρώτησα πως γίνεται να αλλάξω την οδήγηση με γυαλιά σε χωρίς (μιας και έκανα λέιζερ).
Άβαταρ μέλους
By htanso21
#165392
panos2171 έγραψε:Περνάς από ΔΙΕ; Κάτι τέτοια και μένα μου λέγαν όταν ρώτησα πως γίνεται να αλλάξω την οδήγηση με γυαλιά σε χωρίς (μιας και έκανα λέιζερ).


Εννοείς απο επιτροπή;
Όχι, γιατι δεν αλλάζει κατι στην κατάσταση μου.

Αν όμως θες να αλλάξεις κατι, ναι τότε περνάς.

Εχω βαρεθεί να το κανω αυτο ανά 3 χρονια απο το 2000 πφφφ
Τουλαχιστον εχω πάντα νέο δίπλωμα με φρέσκια φωτογραφία :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#165404 Με ταξί δεν συμφέρει περισσότερο αν είναι δεκάλεπτο; Αν υπολογίσεις πιθανή κλήση κλπ, μάλλον είναι vfm επιλογή.
Άβαταρ μέλους
By htanso21
#165439
drdino έγραψε:Με ταξί δεν συμφέρει περισσότερο αν είναι δεκάλεπτο; Αν υπολογίσεις πιθανή κλήση κλπ, μάλλον είναι vfm επιλογή.


Για κατι τέτοιο το βλεπω...
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#165452 Πατίνι τότε. :lol:

Επειδή δεν κατάλαβα ακριβώς, τώρα θα το ανανεώσεις ή θα πάρεις το ανανεωμένο; Γιατί αν ισχύει το 1ο πάλι δεν χρειάζεται κάποιο διάστημα για να το πάρεις;
Άβαταρ μέλους
By htanso21
#165549
panos2171 έγραψε:Πατίνι τότε. :lol:

Επειδή δεν κατάλαβα ακριβώς, τώρα θα το ανανεώσεις ή θα πάρεις το ανανεωμένο; Γιατί αν ισχύει το 1ο πάλι δεν χρειάζεται κάποιο διάστημα για να το πάρεις;


Το πρωτο... Ναι θα περιμένω.
Αλλες φορες ειναι μια εβδομάδα, αλλες περισσοτερο :( (παιζει ανάλογα το υπουργείο, στον Γερακα ειναι εβδομάδα, στην Ηλιουπολη 2 μέρες, στο ΚΕΠ κάπου στις 20 :lipsealed:
Βασικα οταν παω θα ρωτήσω ευγενικά μηπως παιζει κανένας πλάγιος τρόπος να το παρω πιο γρήγορα.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#165654
htanso21 έγραψε:Καλημέρα κύριοι :)
Μια ερώτηση.
Ανανεώνω κάθε 3 χρονια το δίπλωμα μου, λογο ένας θέματος στο δεξι μάτι (βλάκας γιατρός - διότι δεν μπορει ουτε να γινει χειρότερο, ουτε να φτιάξει).
......

Βέβαια αυτο εχει να κανει αν θα πέσει σε κάποιου το μάτι οτι εχει λήξει.


Ρε συ, έτσι όπως τα περιγράφεις είναι άσχημη η κατάσταση με το μάτι...
Άβαταρ μέλους
By Adriver
#181174 Άκουσα μια ιστορία εξέτασης νέου οδηγού κι όπως φαίνεται τίποτα δεν άλλαξε με τους εξεταστές σε 30 χρόνια. Αγένεια, προκλητικότητα, ειρωνεία και αυθαιρεσία όπως πάντα! :protest:
Με στόχο τι, να σου σπάσουν τα νεύρα, να σε τρομοκρατήσουν ότι δεν έχεις ελπίδα ... για να λαδώσεις? ή απλά είναι κομπλεξικοί που πλήττουν και πουλάνε μαγκιά στους νέους?
Αδιανόητο σε μια Ευρωπαϊκή χώρα στη 2η δεκαετία του 21ου αιώνα, όργανα του επίσημου κράτους να κάνουν ψυχολογικά καψόνια που δεν γίνονται πια ούτε στο στρατό!
Δεν θα τους μαζέψει ποτέ κανείς αυτούς τους κάφρους, που εμείς πληρώνουμε?

Είναι θέμα σεβασμού των δικαιωμάτων του πολίτη.
Αυτό το "στυλάκι" που έχει παγιωθεί στη χώρα για δεκαετίες δεν έχει καμία σχέση με κάποια "λογική" αξιολόγησης της οδηγικής ικανότητας. Οι Αμερικάνοι δεν ξέρουν τι κάνουν, που ο εξεταστής σου λέει τα απολύτως απαραίτητα (εντολές κίνησης) και απλά σημειώνει ότι προκύπτει?

Δεν μπορώ να σκεφθώ τίποτα καλύτερο από το να ηχογραφείται η εξέταση, αν όχι να μαγνητοσκοπείται που δεν είναι πια και καθόλου δύσκολο στην εποχή μας. Να μπορείς να κυνηγήσεις με αποδείξεις τον κάθε κάφρο ... να συμμαζευτούν.