Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By leonp
#45239 Αγαπητε Godsent funkyreverend,

Θα ήθελα να σας παρακαλέσω να με βοηθήσετε με το πρόβλημά μου - όχι σεξουαλικής φύσεως - περί αντικατάστασης του διπλώματος οδήγησης με νέου τύπου.

Πληροφορήθηκα απο το Σύστημα ότι τα στοιχεία μου έχουν καταχωρηθεί αλλα δεν έχει δοθεί ακόμη εντολή εκτύπωσης.
Επίσης, πληροφορήθηκα ότι για να γίνει η πολυπόθητη εκτύπωση πρέπει ο Οικουμενικός Πατριάρχης να ευλογήσει τον Εκτυπωτή.

Θα ήθελα λοιπόν να σας παρακαλέσω, αν ο Θεός οδηγήσει τα βήματά σας στο κτίριο που στεγάζεται ο Εκτυπωτής, να τον ευλογήσετε ώστε να αρχίσει η διαδικασία της εκτύπωσης και επιτέλους μετά από πολύμηνη αναμονή να παραλάβω το Δίπλωμα Οδήγησης Νέου Τύπου.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#119092 Απορια δικη μου οσο και του κυριου που μου ζητουσε πληροφοριες για το πως μπορει να παρει βεβαιωση εκτισης θητειας απο τη Μοναδα που υπηρετησε.
Ο λογος που τη θελει ειναι γιατι τη ζητησαν στο Μηχανολογικο για την αρση της ακυρωσης του διπλωματος του που εγινε πριν 30 χρονια λογο αναβολης της θητειας του με ι5.
Ο ανθρωπος πηγε μετα τη ληξη της αναβολης του φανταρος κανονικα και πηρε λευκο απολυτηριο στρατου με ι2 χωρις ομως να το γραφει πανω.
Μεσα στα 30 χρονια που περασαν δεν θα επρεπε να ενημερωθει η αρμοδια υπηρεσια εκδοσης διπλωματος οδηγησης και να προχωρησει στην αρση της ακυρωσης? :hmmm:
Φταιει ο ιδιος ο ενδιαφερομενος που δεν ασχοληθηκε με το θεμα?

30 χρονια χωρις διπλωμα και χωρις εστω εναν τυπικο αστυνομικο ελεγχο ,ενα ψιλοατυχημα εστω! :dizzy:
Τζοκερ κερδισε ο τυπος! Τι περιεργο κι αυτο σημερα.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#119253 Κακώς του μετέτρεψαν την κλάση ικανότητας από Ι5 σε Ι2.

Sent Through Tapatalk
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#119269 Απ οτι μου ειπε περασε απο εξετασεις κατα τη διαρκεια της θητειας του και πηρε Ι2. Ειδα και το στρατιωτικο του βιβλιαριο .
Μετα την αναβολη που πηρε δηλ λογο Ι5 αρχικα, εως το τελος της μετεπειτα θητειας του ορθα ισχυε η ακυρωση του διπλωματος του.
Μετα ομως?
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#119281 Η μονάδα που υπηρέτησε ενδεχομένως και να μην υπάρχει. Αρμόδιο για βεβαιώσεις και πιστοποιητικά είναι το Στρατολογικό Γραφείο στο οποίο ανήκει.

Άν υπηρέτησε κανονικά το διάστημα που προβλεπόταν ως ικανός κατηγορίας Ι/2 δεν θα είναι δύσκολο να πάρει βεβαίωση, αφού τότε οι κατηγορίας Ι/5 απολύονταν αμέσως ως "Ακατάλληλοι για στράτευση".

Το βιβλιάριο μεταβολών δεν μπορεί να το επικαλεσθεί αφού κακώς το έχει στα χέρια του, καθώς θα έπρεπε να το είχε παραδώσει μαζί με την στρατιωτική του ταυτότητα κατά την απόλυση.

F&G έγραψε:Φταιει ο ιδιος ο ενδιαφερομενος που δεν ασχοληθηκε με το θεμα?


Πάνω από 50 χρονών άνθρωπος, αδιαφορεί και οδηγάει 30 χρόνια χωρίς δίπλωμα αντί να τακτοποιήσει την υπόθεση και αναρωτιέσαι αν φταίει αυτός ή κάποιος άλλος; Γι' αυτό έγραψα ότι κακώς του άλλαξαν κατηγορία ικανότητας...
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#119368 Κοιτα επειδη δεν ειμαι ασχετος ,το ιδιο ακριβως του ειπα κι εγω.
Κατι δεν στεκει σωστα. Δε μπορει να πηρε αναβολη ι5 . Αλλα πες οτι εβγαλε ακρη και το εκανε το στρατιωτικο του μετα.Ηθελε να παει εξωτερικο αν θυμαμαι καλα. Πως τωρα του ζητανε βεβαιωση για ι2 που προφανως ηταν αφου το εγραφε το βιβλιο μεταβολων για να αρθει η ακυρωση του διπλωματος ?
Δεν ωφειλε η υπηρεσια μηχανολογικου να ενημερωσει τον ενδιαφερομενο για την αρση ?
Οσον αφορα την εγκληματικη αδιαφορια του νταξ. Απιαστη μ......ια!!!!
Άβαταρ μέλους
By swiftakias
#119410
funkyreverend έγραψε:Βεβαίως!
Α. Λήξη στα 15 χρόνια
Β. ΚΕΠ και παραλαμβάνεις ένα χαρτί του αιτήματος στο ΥΜΕ την μέρα που πηγαίνει ο άνθρωπος του ΚΕΠ
Γ. ΚΕΠ
Δ. Ναι και δίνεις τελευταία μέρα το παλιό στο ΚΕΠ ώστε ο άνθρωπος που πηγαίνει στη διεύθυνση μεταφορών να κάνει ανταλλαγή. Υπάρχει όμως και περίπτωση να μη σου ζητήσουν καν το παλιό (αμέλεια υποθέτω).


Ανανέωση διπλώματος, οχι αντικατάσταση, μπορει να γινει σε ΚΕΠ; Είναι ίδια διαδικασία (δικαιολογητικά) κτλ;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#119864 Πας στα ΚΕΠ και σου δεινουν καταλογο των χαρτιων που χρειαζεσαι καθως και τα παραβολα (e-parvola), Γιατρους που θα περασεις... φωτογραφιες κ.λ.π. τους τα πας και περιμενεις περιπου 40 μερες......
Άβαταρ μέλους
By gianik
#120238 Αν το τρέχων δίπλωμα είναι σε ισχύ δεν χρειάζονται γιατροί κ.λ.π
Άβαταρ μέλους
By htanso21
#165332 Καλημέρα κύριοι :)
Μια ερώτηση.
Ανανεώνω κάθε 3 χρονια το δίπλωμα μου, λογο ένας θέματος στο δεξι μάτι (βλάκας γιατρός - διότι δεν μπορει ουτε να γινει χειρότερο, ουτε να φτιάξει).
Τωρα έληξε και όπως ειναι φυσικό το αμαξι ειναι στο γκαράζ, δεν οδηγώ δηλαδή (για να σας προλάβω :lol: )
Η ερώτηση μου ειναι η εξής: πρεπει να παω σε εφορια και υπουργείο μεταφορών για να το ανανέωσω, αν παω με το αμαξι (δεν οδηγεί αλλος στο σπίτι) και γινει κατι στον δρομο, αυτομάτος θεωρούμε ανασφάλιστος;
Βέβαια αυτο εχει να κανει αν θα πέσει σε κάποιου το μάτι οτι εχει λήξει.