Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#597224
Νίκος Παππάς έγραψε:Θα συμφωνησω με junior gt. Αν βαλεις το κοστος κατοχης, συντηρησης, καυσιμων και τα δινεις για ταξι οταν και οποτε θες να μετακινηθεις μαλλον κερδος θα εχεις απο καποια ηλικια και μετα που οι μετακινησεις δεν ειναι μακρινες και καθημερινες.
Ο πατερας μου σταματησε μονος του να οδηγει νυχτα στα 73 και να κανει ταξιδια στα 75 γιατι κουραζοταν. Σταματησε δε να οδηγει εντελως κανα χρονο μετα

Σημερα το πρωι στην οδο Βριλησσου πριν την κατηφορικη φουρκετα που πηγαινει για Τσαλδαρη ηλικιωμενος κυριος κατεβαινε με 30 χαω και ηταν στο αντιθετο ρευμα μαλλον δεν γιατι ξεχωριζε την διπλη διαχωριστικη η τον ειχε απορροφησει η συζητηση με την συνεπιβατιδα του. Ευτυχως επεστρεψε στην λωριδα του και εστριψε με 20.

Αχ Βριλησσου, ενας δρόμος μια ιστορία :inlove: :inlove: :inlove:
Εδω προχθές έγινε αυτό που φοβόντουσαν. "Κυρία" 79 ετων μπήκε αναποδα στην αουτομπαν. Τα αποτελέσματα τα φαντάζεστε, ευτυχώς δεν υπήρξαν θύματα.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#597234 Οι γνωστοί μου που έδωσαν τις εξετάσεις τώρα πέρασαν αλλα ήταν ικανοί, μιας και έχω συνοδηγησει, και είναι οκ. Τουλάχιστον για αστικές μετακινήσεις.
Έχω δει όμως και κανονικής ηλικίας οδηγούς να μην "το έχουν", και οδηγούν φοβισμένα, κάτι που θεωρώ άκρως επικίνδυνο.
Εδώ στο νησί μάλιστα εχουν κάτι απίστευτα χρεπια οπτικά και μηχανικά, και τα οποία τα σταματάνε και ακουστικά μερικές φορές αφού δεν στρίβουν το κεφάλι εύκολα να δουν. !!!!
Ατυχήματα όμως έχουν γίνει πιο πολλά από μεθύσια και μοτοσακο, άθλια σε συντήρηση. Καμιά φορά στήνουν μπλόκα και ελέγχουν αλλά βέβαια τα θύματα ειδοποιούν μετά τους άλλους. Η επιβίωση είναι και θέμα τύχης εδώ που τα λέμε.

.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#602316 Ρε σεις, ήρθε ο αδερφός μου Ελλάδα, πάει να πάρει ένα αμάξι νοικιαρικο και δεν του δίνανε , δεν αναγνώριζαν το δίπλωμα οδήγησης του (usa), του λέγανε θέλει διεθνές....
Καινούργιο είναι αυτό; παλιά δεν είχε θέμα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#602318 Σε τι εταιρία;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#602320
g8777 έγραψε:Το Νισσαν τι εγινε; :hmmm:
Του πεθερου λέμε
Εξάλλου φεύγει να πάει οδικώς διακοπές, θέλει κάνα πιο σύγχρονο
(Θα φάει το σοκ του ΜΕΚ τώρα.... :-))
Άβαταρ μέλους
By GTS
#602327
KiloMeater έγραψε:Ρε σεις, ήρθε ο αδερφός μου Ελλάδα, πάει να πάρει ένα αμάξι νοικιαρικο και δεν του δίνανε , δεν αναγνώριζαν το δίπλωμα οδήγησης του (usa), του λέγανε θέλει διεθνές....
Καινούργιο είναι αυτό; παλιά δεν είχε θέμα


Aπο περυσι τουλαχιστον.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#647617 εχει βγαλει κανεις προσφατα διπλωμα οδηγησης? τι κοστος εχει?
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#647627
dimviii έγραψε:εχει βγαλει κανεις προσφατα διπλωμα οδηγησης? τι κοστος εχει?
575 ευρώ έδωσε συνολικά ( δάσκαλος + κάποια παράβολα που είχε αναλάβει ο δάσκαλος) η αδερφή μου. Δεν ξέρω όμως πόσα μαθήματα έκανε αλλά πέρασε με την πρώτη φορά

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#647630 :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Govus
#654702 Φίλου μόνιμα εγκατεστημένου στο UK του έκλεψαν το πορτοφόλι έχοντας μέσα δίπλωμα οδήγησης αγγλικό ΚΑΙ ελληνικό :roll: ...
Θέλει να έρθει για διακοπές με την οικογένεια σε 10 μέρες στην Ελλάδα και το δίπλωμα του UK αργεί.
Με το που θα έρθει, θα πάει για τις σχετικές ενέργειες έκδοσης του ελληνικού, γιατί θα πρέπει να κυκλοφορήσει με αυτοκίνητο.
Η ερώτησή μου (του) είναι η εξής : ξέρετε μήπως δίνουν κάποια προσωρινή άδεια οδήγησης για να μπορέσει να κάνει τη δουλειά του μέχρι να βγει η κανονική ή αν υπάρχει γενικώς κάποια άλλη λύση :hmmm: ;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#654703
Govus έγραψε:Φίλου μόνιμα εγκατεστημένου στο UK του έκλεψαν το πορτοφόλι έχοντας μέσα δίπλωμα οδήγησης αγγλικό ΚΑΙ ελληνικό :roll: ...
Θέλει να έρθει για διακοπές με την οικογένεια σε 10 μέρες στην Ελλάδα και το δίπλωμα του UK αργεί.
Με το που θα έρθει, θα πάει για τις σχετικές ενέργειες έκδοσης του ελληνικού, γιατί θα πρέπει να κυκλοφορήσει με αυτοκίνητο.
Η ερώτησή μου (του) είναι η εξής : ξέρετε μήπως δίνουν κάποια προσωρινή άδεια οδήγησης για να μπορέσει να κάνει τη δουλειά του μέχρι να βγει η κανονική ή αν υπάρχει γενικώς κάποια άλλη λύση :hmmm: ;

Πως είχε και τα δύο;
Επειδή μυρίζομαι μαιμουδιά να προσέξει που έχει δηλώσει απώλεια.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#654704 Εχμ θεωρητικά το ελληνικό έχει ακυρωθεί όταν βγήκε το αγγλικό.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#654705 Δήλωσε στο UK του αγγλικού διπλώματος.
Μαϊμουδιά γιατί :hmmm: ;
Άβαταρ μέλους
By Govus
#654707
mirage έγραψε:Εχμ θεωρητικά το ελληνικό έχει ακυρωθεί όταν βγήκε το αγγλικό.

Για πείτε γιατί, ειλικρινά δεν έχω ιδέα :oops: ...