Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By bebes
#703343
Scotch έγραψε:Σήμερα έχω ραντεβού στην εφορία για να παραλάβω πινακίδες και άδεια που είχαν κατατεθεί προ 5ετίας. Θα πληρώσω άραγε αναλογικά τέλη για το 2021 ή το σύνολο;

< >

μιας που θα πας, ρώτα τους απο πότε θα ισχύει το "με τον μήνα".
Εγω που μπήκα στο mycar να δω τι γίνεται με την ηλεκτρονική ακινησία, οταν ζήτησα έντυπο τελών κυκλ μου έβγαλε μνμ "να επισκευτώ τη ΔΟΥ"
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#703344 Θέλω να πιστεύω ότι όταν μου έκλεισαν το ραντεβού θα είχαν μια ιδέα αν θα βρουν πινακίδες εκείνη την ώρα που θα πάω να τις παραλάβω.
Θα γνωρίζω σε ένα δίωρο περίπου

@bebes: θα ρωτήσω.

< >
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#703361
bebes έγραψε:
Scotch έγραψε:Σήμερα έχω ραντεβού στην εφορία για να παραλάβω πινακίδες και άδεια που είχαν κατατεθεί προ 5ετίας. Θα πληρώσω άραγε αναλογικά τέλη για το 2021 ή το σύνολο;

< >

μιας που θα πας, ρώτα τους απο πότε θα ισχύει το "με τον μήνα".
Εγω που μπήκα στο mycar να δω τι γίνεται με την ηλεκτρονική ακινησία, οταν ζήτησα έντυπο τελών κυκλ μου έβγαλε μνμ "να επισκευτώ τη ΔΟΥ"

Αν έχεις καταθέσει πινακίδες με τον παραδοσιακό τρόπο, θα πρέπει να τις παραλάβεις και με τον παραδοσιακό. Πληρωμή στη ΔΟΥ δηλαδή.
Ο scotch επειδή θέλει να κάνει μεταβίβαση, ισχύει ότι πρέπει να είναι πληρωμένα ολόκληρα τα τέλη κυκλοφορίας, και όχι μέρος αυτών ακόμη και όταν θα αρχίσει να εφαρμόζεται η τμηματική καταβολή τους ανάλογα με τους μήνες κυκλοφορίας.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#703362 Όπως τα λέει ο rocsta είναι. Πήγα, πήρα την άδεια, πλήρωσα 250 ευρώ τέλη (επειδή είναι για μεταβίβαση, είπαν, τα πληρώνω όλα και όχι τμηματικά). Και ναι, οι πινακίδες έχουν καταστραφεί. Το απόγευμα περνάω ΚΤΕΟ με το χαρτί που μου έδωσαν, χωρίς τις πινακίδες. Είπαν δεν θα έχω κανένα πρόβλημα.

Τώρα με τη μεταβίβαση τι κάνω; Ο αγοραστής θα βάλει διεκπεραιωτή για τη μεταβίβαση. Οι νέες πινακίδες βγαίνουν εκείνη τη στιγμή ή πρέπει να κάνω κάτι εγώ προηγουμένως; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#703365 Το χαρτί που σου έδωσαν είναι για έκδοση νέων πινακίδων. Αν (καταφέρεις και) περάσεις ΚΤΕΟ χωρίς πινακίδες, γιατί όπως καταλαβαίνεις είναι παράνομο το να μην έχεις κρατικές πινακίδες επάνω στο όχημα, θα σου γράψουν παρατήρηση όταν πας για μεταβίβαση ότι "η άδεια δεν ισχύει για κυκλοφορία".
Η σωστή διαδικασία είναι να βγάλεις νέες πινακίδες, μετά να το περάσεις ΚΤΕΟ και μετά να μεταβιβάσετε.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#703393 Έχεις δίκιο. Ανέθεσα σε διεκπεραιωτή να πάρει νέες πινακίδες και ανέβαλα το ΚΤΕΟ για αύριο το απόγευμα που θα τις έχω (λογικά). Η χαρά του διεκπεραιωτή η όλη φάση.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#703397 Ρωτα και εμας στη Θεσσαλονικη ποσο περιμενουμε για ανταλλακτικες πινακίδες και μεταβιβαση. Μιλαμε για την αθλιοτερη υπηρεσια του κοσμου.
Α και πλιζ ενημερωσε αν τελικα σε χρεωσουν παραβολο 30€ για τις ανταλλακτικες.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#703400 Ναι, θα πληρώσω παράβολο 30 €. Μου το ζήτησε ήδη ο διεκπεραιωτής (αν και μετά άλλαξε γνώμη και μου είπε να το πληρώσω εγώ απευθείας) + τη δική του αμοιβή (άλλα τόσα). Εγώ περίμενα να πληρώσω και για τη νέα άδεια κάτι, όχι μόνο για τον τσίγκο, ... αλλά δεν μου είπε κάτι...
Άβαταρ μέλους
By GTS
#703413
Scotch έγραψε:Ναι, θα πληρώσω παράβολο 30 €. Μου το ζήτησε ήδη ο διεκπεραιωτής (αν και μετά άλλαξε γνώμη και μου είπε να το πληρώσω εγώ απευθείας) + τη δική του αμοιβή (άλλα τόσα). Εγώ περίμενα να πληρώσω και για τη νέα άδεια κάτι, όχι μόνο για τον τσίγκο, ... αλλά δεν μου είπε κάτι...


Για τι αμαξι ειναι; Παντως αν δεν εβγαζες εσυ πινακιδες θα εβγαζε ο αγοραστης οποτε το ιδιο ειναι. Απλα συμφωνειτε μεταξυ σας τι θα πληρωσει ο καθενας για να ολοκληρωθει η μεταβιβαση.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#703421 Γι αυτό το αυτοκίνητο.

Σύμφωνα με τον rocsta, αλλά και τον διεκπεραιωτή που ρώτησα, η σωστή σειρά είναι αυτή:
rocsta έγραψε:Η σωστή διαδικασία είναι να βγάλεις νέες πινακίδες, μετά να το περάσεις ΚΤΕΟ και μετά να μεταβιβάσετε.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#703424 Προφανως και ολα ειναι θεμα συνεννοησης και ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ! Θα μπορουσε ο scotch να αφαιρέσει 250(ΤΚ) + 30 (Ανταλλακτικες) + 50(ΚΤΕΟ) + 165 (Μεταβιβαση) + 100-200 (Τρεξιμο) και να τα αναλαβει ολα ο αγοραστης

< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#707392 Σήμερα άνοιξε στο mycar της ΑΑΔΕ η επιλογή για να τυπώσεις ΤΚ για όσους μήνες θέλεις, απο τον υπολογιστή σου (χωρίς επίσκεψη στην ΔΟΥ)

Αυτό ισχύει για τις "ηλεκτρονικές ακινησίες"

Σε ενα άλλο οχημα που εχουμε παραδώσει πινακίδες πριν χρόνια, μου γραφει να απευθυνθω στη Δ/νση μεταφορών!!! Ουτε καν στη ΔΟΥ
Άβαταρ μέλους
By 224v
#707432 άνοιξε ναι!!! αλλά για μια φορά μόνο να τις πάρεις μέσα στο χρόνο,!!!? οι παπάρες λες και θα κάνουν τίποτα πλέον αυτοί στη ΔΟΥ!!! θα συνεχίσω να τις παιρνω το τελευταίο τρίμηνο όπως και πέρσυ,.
Ας τσεκαρουν τα ασφάλιστρα ώστε να πιάνουν τους πονηρούς. φυσικά θα μπορουν να τις βάζουν χωρίς δήλωση ανάληψης αλλά αν τους πιάσουν θα πληρώσουν πολλά..

< Note >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#716863 Έχω αυτοκίνητο σε ακινησία (ηλεκτρονική). Μπορώ να το κινητοποιήσω για πχ 2 μήνες και να το ξανα-ακινητοποιήσω ή αν το κινήσω πρέπει να πληρώσω μέχρι τέλος της χρονιάς;
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#716866 Εν ολιγοις , ναι γινεται να το κανεις για 2 μηνες . Αλλά μια φορα θα τις παρεις, για οσο θες και θα πληρωσεις αναλογα τους μηνες αυτους . Αν τις ξανακαταθεσεις, δεν μπορεις να τις ξαναπαρεις φετος, εκτος αν πληρωσεις τα τελη ολης της χρονιας .