Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By bebes
#716890
sknipper έγραψε:Έχω αυτοκίνητο σε ακινησία (ηλεκτρονική). Μπορώ να το κινητοποιήσω για πχ 2 μήνες και να το ξανα-ακινητοποιήσω ή αν το κινήσω πρέπει να πληρώσω μέχρι τέλος της χρονιάς;

Γίνεται, αλλά μετά δεν μπορεις να το ξανακινήσεις φέτος. Μια φορά γίνεται
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#717052 Οκ, κατάλαβα, το κινητοποιώ, το χρησιμοποιώ στις διακοπές μου και μετά το ακινητοποιώ για το υπόλοιπο της χρονιάς και του χρόνου βλέπουμε.
Και πως ρυθμίζεται το πόσο πληρώνω; Λέω από την αρχή το κινητοποιώ για 2 μήνες και πληρώνω 2+1 ή πληρώνω το υπόλοιπο χρονιάς+1 και μετά μου επιστρέφουν;
Άβαταρ μέλους
By bebes
#717055
sknipper έγραψε:Οκ, κατάλαβα, το κινητοποιώ, το χρησιμοποιώ στις διακοπές μου και μετά το ακινητοποιώ για το υπόλοιπο της χρονιάς και του χρόνου βλέπουμε.
Και πως ρυθμίζεται το πόσο πληρώνω; Λέω από την αρχή το κινητοποιώ για 2 μήνες και πληρώνω 2+1 ή πληρώνω το υπόλοιπο χρονιάς+1 και μετά μου επιστρέφουν;

Δηλώνεις στην αρχή το διάστημα που θα το κινήσεις και σου χρεώνουν τους αντίστοιχους μηνες ακέραιους.
πχ απο 15/7 εως 31/8 ---> 2 μηνες, απο 15/7 εως 15/9 ---> 3 μηνες
Δεν εχει πεναλντυ, αλλά πληρωνεις ακέραιο τον καθε μηνα.
Βγαίνει το ποσό, ο πληρώνεις και αν εχεις ετοιμη και την ασφαλεια μπορείς να κυκλοφορήσεις.
Η πληρωμη των τελών εμφανίζεται αμέσως, η ασφάλεια νομιζω θελει μια ημερα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#717204 Αυτή η δήλωση γίνεται κατά την άρση της ακινητοποίησης και της ηλεκτρονικής; Απευθείας, σαν μέρος της διαδικασίας ή ξεχωριστά;
Άβαταρ μέλους
By bebes
#717229
sknipper έγραψε:Αυτή η δήλωση γίνεται κατά την άρση της ακινητοποίησης και της ηλεκτρονικής; Απευθείας, σαν μέρος της διαδικασίας ή ξεχωριστά;

Αυτά που γραφω παραπάνω αφορούν μονο την ηλεκτρονική ακινησια.

Μπορείς να μπεις στην εφαρμογή και να τα δείς βημα βημα μεχρι εκει που σε αφηνει να προχωρήσεις.

Αν παρέδωσες πινακίδες στη ΔΟΥ θα πρέπει έτσι κι αλλιως να πας εκει
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#721843 Τα εργοστασιακα βενζινη + LPG θεωρουνται υβριδικα και γι αυτο το λογο δεν πληρωνουν τελη κυκλοφοριας;
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#721845 Βενζινη + Υγραεριο αναγράφονται. Το οτι δεν εχουν τελη κυκλοφοριας εχει να κανει μονο με τις εκπομπες CO2.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#736837 Να ρωτησω κατι?
εαν μας σταματησουν με το κλιο που ειναι 90 γρ και δεν πληρωνει τελη,τι αποδεικτικο θα εχω?
η αδεια γραφει μονο 90γρ.
Τελος της χρονιας θα εκτυπωσω αυτο που θα λεει ελευθερο τελων.Μεχρι τοτε πως καλυπτομαι σε ελεγχο? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#736847 Δοκίμασες μέσω taxis να μπεις στην αναλυτική κατάσταση οχημάτων?

Εκεί θα σου δείχνει πιθανώς και το φετινό ειδοποιητήριο που θα αντιστοιχούσε στα φετινά τέλη αν είχε και την κατάσταση του οχήματος - π.χ. " πληρωμένο - σε κίνηση" κλπ
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#736849 ειναι εισαγωγης το αυτοκινητο,με σημερινη ημερομηνια αδεια κυκλοφοριας.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#736850
dimviii έγραψε:ειναι εισαγωγης το αυτοκινητο,με σημερινη ημερομηνια αδεια κυκλοφοριας.

Και πάλι έχω την αίσθηση πως σήμερα - αύριο κάτι θα πρέπει να εμφανίζει στην αναλυτικη οχημάτων, μπήκες και δε το εμφανίζει?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#736853 οχι δεν εχω μπει,ειμαι ταξιδι και δεν εχω τους κωδικους.
Εαν το εμφανιζει θα μπορω δλδ να τυπωσω το ελευθερο τελων?
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#736854 Θαρρώ πως ναι, δυστυχώς δεν έχω κάποια τέτοια περίπτωση με εισαγωγή να το τσεκάρω, αλλά σε άλλα νεο - μεταβιβασθέντα οχήματα (όχι εισαγωγής), το εμφανίζει κανονικά το αυτοκίνητο στη λίστα οχημάτων και στο ειδοποιητήριο τελών 2021.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#736855 ευχαριστω Σωκρατη,θα το τσεκαρω μολις επιστρεψω. :s_thumbsup