Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By elvet
#805633
Scotch έγραψε:Ποια εταιρεία ενοικιάσεων προτείνουμε για Ηράκλειο Κρήτης; Θα κατέβουμε για ένα ΠΣΚ (με καράβι) και σκέφτομαι να μην πάρω αμάξι αλλά να νοικιάσω. Υπάρχει καμία ελπίδα να μπορώ να το παραλάβω μόλις βγω από το καράβι; Κάθε πρόταση/συμβουλή και ως προς το τι να προσέξω κατά την παραλαβή (οκ, πλην από γρατζουνιές που θα μου χρεώσουν στην επιστροφή), ευπρόσδεκτη.

Προπερσυ είχα εξυπηρετηθεί άψογα από την autocandia και με τη φθηνότερη προσφορά. Δουλεύει και συνφορουμίτης εκεί
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#805635 Μια χαρά τότε, ευχαριστώ!. Βρίσκω σε δύο-τρεις ακόμη εταιρείες παρόμοιες τιμές, αλλά είναι διαφορετικό να είναι κάποια δοκιμασμένη.

Btw, πριν από ένα μήνα περίπου που κοιτούσα, οι τιμές ήταν στα μισά ρε γμτ. Έβρισκα κασκάι με 50€ για τις ίδιες ημερομηνίες (για 3 ημέρες).

< >
Άβαταρ μέλους
By otso
#805685
elvet έγραψε:
Scotch έγραψε:Ποια εταιρεία ενοικιάσεων προτείνουμε για Ηράκλειο Κρήτης; Θα κατέβουμε για ένα ΠΣΚ (με καράβι) και σκέφτομαι να μην πάρω αμάξι αλλά να νοικιάσω. Υπάρχει καμία ελπίδα να μπορώ να το παραλάβω μόλις βγω από το καράβι; Κάθε πρόταση/συμβουλή και ως προς το τι να προσέξω κατά την παραλαβή (οκ, πλην από γρατζουνιές που θα μου χρεώσουν στην επιστροφή), ευπρόσδεκτη.

Προπερσυ είχα εξυπηρετηθεί άψογα από την autocandia και με τη φθηνότερη προσφορά. Δουλεύει και συνφορουμίτης εκεί


Συνονοματος σου και ξαναπαντρεμενος . Εχει καραβι Θεσσαλονικη Κρητη;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#805690
otso έγραψε:Εχει καραβι Θεσσαλονικη Κρητη;


Πφφφ μολις θυμηθηκα ενα 24ωρο+ που ειχα κανει με τη Δημητρουλα Θεσσαλονικη/Κρητη και χαλασα τη διαθεση μου...
Άβαταρ μέλους
By elvet
#805716
otso έγραψε:
elvet έγραψε:
Scotch έγραψε:Ποια εταιρεία ενοικιάσεων προτείνουμε για Ηράκλειο Κρήτης; Θα κατέβουμε για ένα ΠΣΚ (με καράβι) και σκέφτομαι να μην πάρω αμάξι αλλά να νοικιάσω. Υπάρχει καμία ελπίδα να μπορώ να το παραλάβω μόλις βγω από το καράβι; Κάθε πρόταση/συμβουλή και ως προς το τι να προσέξω κατά την παραλαβή (οκ, πλην από γρατζουνιές που θα μου χρεώσουν στην επιστροφή), ευπρόσδεκτη.

Προπερσυ είχα εξυπηρετηθεί άψογα από την autocandia και με τη φθηνότερη προσφορά. Δουλεύει και συνφορουμίτης εκεί


Συνονοματος σου και ξαναπαντρεμενος . Εχει καραβι Θεσσαλονικη Κρητη;

Αγαπητέ otso το αρχείο/φακέλωμα σου έχει γίνει επιπέδου ΣΤΑΖΙ :lol:
Δεν έχει πλέον και δεν έχει νόημα τέτοια ταλαιπωρία, μόνο εάν φορτώσεις το αυτοκίνητο και ταξιδεύσεις με το αεροπλάνο. Εκτός κι αν κάποιοι ρομαντικοί/περιπετειώδεις σαν εσένα νοσταλγούν τον Ανεμο.
Άβαταρ μέλους
By otso
#805746
elvet έγραψε:
otso έγραψε:
elvet έγραψε:Προπερσυ είχα εξυπηρετηθεί άψογα από την autocandia και με τη φθηνότερη προσφορά. Δουλεύει και συνφορουμίτης εκεί


Συνονοματος σου και ξαναπαντρεμενος . Εχει καραβι Θεσσαλονικη Κρητη;

Αγαπητέ otso το αρχείο/φακέλωμα σου έχει γίνει επιπέδου ΣΤΑΖΙ :lol:
Δεν έχει πλέον και δεν έχει νόημα τέτοια ταλαιπωρία, μόνο εάν φορτώσεις το αυτοκίνητο και ταξιδεύσεις με το αεροπλάνο. Εκτός κι αν κάποιοι ρομαντικοί/περιπετειώδεις σαν εσένα νοσταλγούν τον Ανεμο.

Οντως , μην διαννοηθεις να εγκληματήσεις , θα δωσω πληροφοριες συν ψυχογραφημα .
Γεγονος οπου παει καραβι θα το προτιμησω σε σχεση με αεροπλανο , περιπετεια , ανεση , γνωριμιες , υπεροχο να βλεπεις τα νησια με την ανατολη η την δυση του ηλιου . Α και απο το 75 ως το 85 δεν ειχα δει θεσσαλονικιο στα νησια , μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση , οχι τοτε , αργοτερα το σκεφτηκα . Το συνδυασα φτωχομάνα , και χαλκιδικη μαλλον. Λογικο να μην ειχατε σχεση με πλοια κι αν ειχατε θα ειχατε απο καταστρωμα μαλλον .
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#806175 Τελικά κινηθήκαμε διαφορετικά. Έκλεισα ένα Suzuki Vitara (ή παρόμοιο), από την carwiz στο Κορωπί, με το οποίο θα ταξιδέψουμε και οι 5 (3 ενήλικες + 2 παιδιά) για Κρήτη. Θα πάμε όλοι με ένα δηλαδή, δεν θα πάρουμε 2ο όπως λέγαμε. Το κόστος είναι 38,91€ για 4 ημέρες + 40€ για να μπει στο καράβι. Απαλλαγή 1.100 €, τα οποία σου δεσμεύουν στην κάρτα, ή 200 € με + 60€. Έχω χρόνο να το σκεφτώ αν θα δώσω τα + 60€ για 200€ απαλλαγή.

Ελπίζω το Vitara να μας χωράει. Είπαν ότι μπορεί να είναι άλλο παρόμοιο, όπως π.χ. Citroen Aircross (μάλλον το C3 εννοούν).
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#806177
Anonymous Founder έγραψε:Θα στριμωχτείτε αρκετά πάντως. Γιατί θα πάρετε νοικιάρικο πάντως δεν κατάλαβα.

Ωχ, μη μου λες τέτοια. Τόσο μικρό χώρο αποσκευών έχουν;
Δεν θέλω να πάρω το Tesla στην Κρήτη (για πολλούς λόγους, πλην της φόρτισης :shifty: ) και κανένα άλλο δεν μας χωράει (ούτε το i3, ούτε το 3θυρο vitara του πεθερού).
Άβαταρ μέλους
By markvag
#806179
Scotch έγραψε:Δεν θέλω να πάρω το Tesla στην Κρήτη (για πολλούς λόγους, πλην της φόρτισης :shifty: )


Ας πούμε ότι το πιστεύουμε... :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#806181
markvag έγραψε:Ας πούμε ότι το πιστεύουμε... :shifty: :shifty:

Ούτε καν για το i3 δεν θα με απασχολούσε (το οποίο δυστυχώς δεν παίρνω επειδή δεν χωράμε 5 άτομα + αποσκευές), πόσο μάλλον για το Υ. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#806183 To Vitara έχει χώρους λίγο μεγαλύτερους από ένα supermini. Είναι απολύτως οριακό για 5 άτομα κατά την γνώμη μου. 4 ενήλικες χωράνε, στους 5 έχει θέμα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#807594 Για πείτε λίγο οι γνώστες..
Ενοικιαση Ι.Χ στο εξωτερικό (Ευρώπη/Γερμανία)...
Τι παιζει;
Υπάρχουν κρυφές χρεώσεις;
Πόση ειναι η εγγυηση που σε χρεωνουν; Τι να προσεξω;
Μπορείς να βγεις από την χώρα ενοικίασης ή πρέπει να το έχεις δηλώσει από πριν; θέλω να πω σε καλύπτει η ασφαλεια;
Ποιες εταιρείες προτιμουμε;