Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#807625 Όλα είναι άσχετα, απλά θα πάρεις την ασφάλεια με 0 απαλλαγή.

Φαίνεται ακριβή όταν την αγοράσεις, αν γίνει όμως ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ, θα μου ανάψεις λαμπάδα.

Εντός ΕΕ δεν έχεις πρόβλημα να μετακινηθείς (λογικά).
Άβαταρ μέλους
By bebes
#807630
gianik έγραψε:Για πείτε λίγο οι γνώστες..
Ενοικιαση Ι.Χ στο εξωτερικό (Ευρώπη/Γερμανία)...
Τι παιζει;
Υπάρχουν κρυφές χρεώσεις;
Πόση ειναι η εγγυηση που σε χρεωνουν; Τι να προσέξω;
Μπορείς να βγεις από την χώρα ενοικίασης ή πρέπει να το έχεις δηλώσει από πριν; θέλω να πω σε καλύπτει η ασφαλεια;
Ποιες εταιρείες προτιμουμε;

Σε κάθε προσφορά αναφέρεται το ποσό απαλλαγής για ζημιές και κλοπή.
Κυμαίνεται απο 700€ εως 1500€ συνήθως.
Απο Γερμανία συνήθως απαγορεύουν τις premium μαρκες να κινηθούν προς Τσεχία, Πολωνία (δεν συζητάω για παραπέρα ή βαλκάνια :lipsealed: ) Κι αυτό ομως αναφέρεται στους όρους.

Οπως πολύ σωστα ανέφερε ο Μάρκος, πρεπει να παρεις τη φουλ ασφάλεια.
Εδω εχεις δυο επιλογές:
ή ασφαλίζεις (με εξτρα ασφάλεια) το ποσό της απαλλαγής (σου δίνει τη δυνατότητα η σελίδα που θα κανεις την ενοικιααση και κοστίζει απο 7 εως 12€/ημέρα) ή πληρωνεις απευθείας στο γκισέ (20-25€/ημερα).
Στην πρωτη περίπτωση αν γινει κατι οτιδήποτε, το πληρώνεις, στελνεις τα παραστατικό και σου επιστέφουν τα χρήματα.
Στη δεύτερη περίπτωση επιστέφεις στην εταιρία μονο το κλειδι και το αυτοκίνητο γεματο και ...φεύγεις.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#807648
gianik έγραψε:Για πείτε λίγο οι γνώστες..
Ενοικιαση Ι.Χ στο εξωτερικό (Ευρώπη/Γερμανία)...
Τι παιζει;
Υπάρχουν κρυφές χρεώσεις;
Πόση ειναι η εγγυηση που σε χρεωνουν; Τι να προσεξω;
Μπορείς να βγεις από την χώρα ενοικίασης ή πρέπει να το έχεις δηλώσει από πριν; θέλω να πω σε καλύπτει η ασφαλεια;
Ποιες εταιρείες προτιμουμε;
rental cars.com
Κλείνεις ότι σου αρέσει ή σε βολεύει οικονομικά με τη βασική ασφάλεια.Οταν φτάσεις στο γκισέ να παραλάβεις διαλέγεις εκεί και τη full ασφάλεια.Εμενα μου έχει τύχει να πεταχτεί πέτρα στο παρμπρίζ πχ...Αλλά και τίποτα να μη γίνει γλυτώνεις το άγχος.
Πάντα ενημερώνεις αν θα αλλάξεις χώρα ακόμα και μέσα στην ΕΕ .Συνήθως έχει έξτρα χρεωση.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#807657 Υπάρχουν και ασφαλιστικές που καλύπτουν το excess, συνήθως πολύ πιο οικονομικά από την εταιρία ενοικίασης. Απλά έχει λίγη περισσότερη γραφειοκρατία το θέμα και φυσικά πρέπει να έχεις το πόσο διαθέσιμο σε περίπτωση που γίνει κάτι.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#807658 Ναι εχει και η Rentalcars αυτή την επιλογή αλλά ο συναίσθημα παραδίδω το αυτοκίνητο και φευγω χωρίς έλεγχο και αγχος κοστίζει ελάχιστα παραπάνω είναι η αλήθεια...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#807674
bebes έγραψε:
Στη δεύτερη περίπτωση επιστέφεις στην εταιρία μονο το κλειδι και το αυτοκίνητο γεματο και ...φεύγεις.


Ακριβώς... Ή και καθόλου αυτοκίνητο... :lol: :lol:

Στο νησί της υγρασίας, από δικό μου καθαρά λάθος, είχα βγάλει πέραν επισκευής ένα Corsa το 2011 ή κάπου εκεί (Corsa vs βελανιδιά σημειώσατε 2 :lol: ).

Μου επέστρεψαν κιόλας το ποσό για τη μία μέρα που είχα προ-πληρώσει το αμάξι και δεν το είχα! :lol: :lol:

Και όσο σκέφτομαι ότι στο γκισέ, όταν με ρώτησε ο υπάλληλος αν θέλω να πληρώσω έξτρα ασφάλεια για να έχω 0 απαλλαγή μου είχαν φανεί πολλές οι 50 λίρες που ζήτησε... :lol: Την πήρα προφανώς...



kostis20 έγραψε:Ναι εχει και η Rentalcars αυτή την επιλογή αλλά ο συναίσθημα παραδίδω το αυτοκίνητο και φευγω χωρίς έλεγχο και αγχος κοστίζει ελάχιστα παραπάνω είναι η αλήθεια...


Ακριβώς...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#807693
drdino έγραψε:Υπάρχουν και ασφαλιστικές που καλύπτουν το excess, συνήθως πολύ πιο οικονομικά από την εταιρία ενοικίασης. Απλά έχει λίγη περισσότερη γραφειοκρατία το θέμα και φυσικά πρέπει να έχεις το πόσο διαθέσιμο σε περίπτωση που γίνει κάτι.

kostis20 έγραψε:Ναι εχει και η Rentalcars αυτή την επιλογή αλλά ο συναίσθημα παραδίδω το αυτοκίνητο και φευγω χωρίς έλεγχο και αγχος κοστίζει ελάχιστα παραπάνω είναι η αλήθεια...


Δεν εννοεί αυτό, την επιπλέον ασφάλεια που προσφέρει ο broker (Rentalcars, Kayak, Expedia κλπ), αλλά ξεχωριστές ασφαλιστικές εταιρίες που παρέχουν την ίδια κάλυψη με κόστος 1+ τάξη μεγέθους πιο κάτω. Πχ. εγώ πληρώνω περίπου €40 ετησίως για πανευρωπαϊκή κάλυψη έως 30 μέρες ανά ταξίδι. Αν θέλεις παγκόσμια ή για μεγαλύτερης διάρκειας μίσθωση αυξάνεται το ασφάλιστρο αλλά και πάλι βγαίνει αισθητά φτηνότερα.

Σωστά αναφέρθηκε όμως ότι αν επιλέξεις αυτή τη λύση τότε πρέπει να δεσμεύσεις την εκάστοτε εγγύηση που ζητάει η κάθε εταιρία (συνήθως €800-1500 ανάλογα με τη κλάση του αυτοκινήτου) στην πιστωτική σου κάρτα. Έμφαση σε αυτό, γιατί πολλοί δεν διιαβάζουν τα ψιλά γράμματα, πάνε μόνο με χρεωστική και αρνούνται να τους παραδώσουν το αμάξι αν δεν πληρώσουν επι τόπου κλπ.

Για εταιρίες που ρωτάει ο gianik, το γυρίζω ανάποδα και θα πω μόνο: σε καμία περίπτωση Green Motion. Είναι η μόνη εταιρία που εξαιρεί ρητά η ασφαλιστική μου, οπότε κάτι θα ξέρουν παραπάνω. :ninja: Επίσης αν έχεις σκοπό να περάσεις σύνορα τότε ναι, πρέπει να τους το πεις. Και για τους δικούς τους όρους και γιατί υπάρχουν και διαφορές σε κανονισμούς λχ. για χειμερινά λάστιχα μεταξύ γειτονικών χωρών.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#807695 Ευχαριστώ άπαντες για τις απαντήσεις..
Με μια πρόχειρη ματιά στο site που πρότεινε ο Κωστης20 , βρίσκω μια χαρά τιμές (ξέρω γω για 6 μέρες 250-300 ευρώ +60€ η full ασφάλεια)...

@Zorz
α)Τι παίζει με την εγγύηση που έγραψες; Πχ βλέπω τώρα μου δίνει δυνατότητα να πληρώσω στο γκισέ. εκεί θα μου κρατήσουν κ κάποιο ποσό ως εγγύηση;Πόσο είναι αυτό συνήθως;
β) πότε δηλώνεις σε ποιες χώρες θα πας; Πχ μέσω site δεν βλέπω κάπου αυτή την δυνατότητα.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#807697 gianik κοιταξε για την ενοικιαση που θέλεις μεσω της booking και της ryanair

Την rentalars χρησιμοποιούν, αλλά για κάποιον λόγο εχουν καλύτερες τιμες κάποιες φορές.
Επίσης, και οι δύο αν βρεις την κράτηση που έκανες αλλού, φτηνότερα, σου επιστρέφουν τη διαφορά.

Τα ποσα απαλλαγής και οι χώρες που επιτρέπεται να ταξιδεύσεις αναφέρονται στις πληροφορίες της προσφορας για την καθε κρατηση
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#807704
gianik έγραψε:α)Τι παίζει με την εγγύηση που έγραψες; Πχ βλέπω τώρα μου δίνει δυνατότητα να πληρώσω στο γκισέ. εκεί θα μου κρατήσουν κ κάποιο ποσό ως εγγύηση;Πόσο είναι αυτό συνήθως;
β) πότε δηλώνεις σε ποιες χώρες θα πας; Πχ μέσω site δεν βλέπω κάπου αυτή την δυνατότητα.


Αυτό που σε ρωτάει τώρα είναι για το μίσθωμα. Η εγγύηση δεσμεύεται επί τόπου στο γκισέ, γύρω στο χιλιάρικο +- όπως είπαμε (επίσης ενίοτε κρατάνε κι άλλα ~ €100 εγγύηση για τα καύσιμα), οπότε φρόντισε να έχεις μια πιστωτική με επαρκές διαθέσιμο υπόλοιπο. Το ακριβές ποσό το αναφέρουν στα μικρά γράμματα, πριν κλείσεις. Το β) επίσης στο γκισέ.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#807723
gianik έγραψε:Για πείτε λίγο οι γνώστες..
Ενοικιαση Ι.Χ στο εξωτερικό (Ευρώπη/Γερμανία)...
Τι παιζει;
Υπάρχουν κρυφές χρεώσεις;
Πόση ειναι η εγγυηση που σε χρεωνουν; Τι να προσεξω;
Μπορείς να βγεις από την χώρα ενοικίασης ή πρέπει να το έχεις δηλώσει από πριν; θέλω να πω σε καλύπτει η ασφαλεια;
Ποιες εταιρείες προτιμουμε;
Όταν είχα πάει στη Γερμανία πήρα από Hertz, με πλήρη απαλλαγή, και μια έκπτωση 15% νομίζω λόγω Aegean. Όλα καλά
Άβαταρ μέλους
By gianik
#841318 Λοιπόν έχω κάνει μια προκρατηση απο Enterprise από αεροδρόμιο Φραγκφούρτης ένα Seat Arona στα 280€. Σε αυτά θα προσθέσω την full ασφάλεια + την διέλευση συνόρων + την οδική βοήθεια..
Γνωρίσει κανείς τι παίζει στο εξωτερικό με τα παιδικά καθίσματα (ηλικίες , βάρος κλπ;) ;... επειδή το booster το χρεώνουν γύρω στα 90€ λέω να πάρουμε μαζί το δικό μας ,έτσι κ αλλιώς η αεροπορική δεν το χρεώνει σαν αποσκευη κ είναι κ μικρό/μανιτζεβελο. .

.
Άβαταρ μέλους
By Nosferatu
#841320 Να παρεις το δικο σου, οι αεροπορικες δε χρεωνουν για car seat και καροτσι. Σε εταιριες ενοικιασεων ειναι συνηθως βρωμερα και τρισαθλια


< >