Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#749397 Σας ευχαριστώ πολύ! Κωστή, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Χαρά μου να δημοσιεύω τις εντυπώσεις σου.

axel12p έγραψε:Πλάκα πλάκα, μετά το logo εκτύπωσε και μερικά αυτοκόλλητα να τα βάζεις στις πόρτες των αυτοκινήτων που δοκιμάζεις.


Ε όχι δα, μου κάνει πολλή τραχανοβλαχιά, ελληνικό περιοδικό πριν 30 χρόνια που θέλει να αποδείξει ότι όντως πήγε και οδήγησε το ένα ή το άλλο. Κι ότι δεν είναι μετάφραση. Σε μένα δε θα υπάρχει τέτοιο ζήτημα. Εγώ κοιτάω τις φωτογραφίες των άλλων, που είναι εν κινήσει, και ξερογλείφομαι. Εμ, όλα στατικά...

Ξενοφών, πότε θα μου τη βιδώσει και θα πεταχτώ μέχρι την Πάτρα... :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#749416 Εγώ το έλεγα περισσότερο με την λογική της προβολής του site. Όχι για τις φωτογραφίες τόσο, όσο το να διαφημίζεις το site κατά την διάρκεια της δοκιμής.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#750090 Yaris Cross vs Jazz Crosstar. Μία πρωτιά για την ταπεινή μου σελίδα, ένα συγκριτικό που δεν πρόλαβε (ή δεν ήθελε :lol: ) να βγάλει κανείς άλλος.

https://cartalk.gr/honda-jazz-crosstar- ... ris-cross/
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#750104 Αναρωτιέμαι αν θα βρεθεί άνθρωπος να δώσει σχεδόν 30 χιλιάρικα για το Honda. Η τιμή είναι απολύτως εξωφρενική. Κατά τ'άλλα μια χαρά το άρθρο. Επίσης, φοβερό το Yaris Cross, η Toyota έχει κάνει εξαιρετική δουλειά και δίκαια έχει τέτοια ζήτηση. Κι εγώ αυτό θα έπαιρνα (αν είχα τα λεφτά!).
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δεν βγάζει και εκδόσεις plug-in ώστε να επωφεληθεί από τα κίνητρα που δίνουν οι κυβερνήσεις.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#750148 Κόστος, πολυπλοκότητα, χωροταξία και βάρος, υποθέτω. Δεν ξέρουμε καν αν υποστηρίζει plug-in η πλατφόρμα του Yaris.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#750186 Προφανώς αυτά που θα έχανε (επιπλέον κόστος, πολύ μεγαλύτερο βάρος, μικρότερος χώρος αποσκευών), είναι περισσότερα σε σχέση με το όποιο κέρδος. Ήδη η κατανάλωση του είναι πολύ χαμηλή στα 4.4lt/100Km.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#750190 Απευθύνεται στις μάζες, σε όσους δεν μπορούν να πάρουν αμάξι που θέλει πρίζα. Αυτή είναι η επιτυχία του Yaris, πουλάει πολλή ουσία και ρίχνει την τιμή αδιαφορώντας για τα φρου-φρου.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#750191 Διάβασα 2 συγκριτικά, καλή γραφή, σαφές συμπέρασμα, μου αρέσει η προσέγγιση. Θα διαβάσω και άλλα. Καλή επιτυχία εύχομαι!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#750192 σιγά σιγά αρχίζω πλασάρω και εγώ άρθρα. Εννοείται θα παρουσιαστούν τιράντας, τοτόρο, διαδρομές, προορισμοί κτλ. Μην περιμένετε να πλατειάσω πάρα πολύ (άλλωστε κουράζει πρώτον και δευτερον υπάρχει αναλυτική αναφορά στο blog μου). Αλλά σίγουρα θα βρω και 3 4 φωτό που δεν έχουν δει φως, οπότε κάποιο ενδιαφέρον θα έρθει
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#750193 Να ρωτήσω και κάτι, οι τιμές στα ηλεκτρικά είναι καταλόγου ή με την επιδότηση? Πχ είδα στο id3 με τα 204 άλογα , 33.500€ περίπου, αυτή ποια τιμή είναι?

< Note >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#750200 Σε κάθε περίπτωση, θα ήταν μάλλον καλό να υπάρχει σε ξεχωριστό πεδίο και η τιμή με επιδότηση.
Επίσης, εκεί που λέει τιμή αυτοκινήτου δοκιμής, θα έπρεπε ίσως να αναφέρεται και η εξοπλιστική έκδοση.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#750204 Belg, ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια και τις ευχές. Η τιμή είναι ΜΕ την επιδότηση, συνήθως διευκρινίζεται στο κείμενο. Είναι δύσκολο να προστεθεί στον πίνακα το επίπεδο εξοπλισμού, γιατί υπάρχει ένα συγκεκριμένο πεδίο που δέχεται μόνο νούμερο και το συμπληρώνω κάθε φορά. Όπως καλό θα ήταν να υπάρχει διπλός πίνακας στα συγκριτικά, αλλά ούτε αυτό μπορεί να το κάνει η πλατφόρμα μου. Τέλος πάντων, έχει συγκεκριμένες δυνατότητες, μακάρι να πάει τόσο καλά η φάση που να χρειαστεί σοβαρή αναβάθμιση.

Και βέβαια, στα ταξιδιωτικά άρθρα, θα διαβάσετε Ξενοφώντα. Έχει ήδη ένα άρθρο, αύριο μπαίνει και δεύτερο. :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#750205 25 εκατομμύρια ψυχές, 30.000 οχήματα, αντιγραφή στο έπακρο, 1.000 παλιά Volvo που κοντεύουν να κλείσουν 60 χρόνια ζωής, πολυτελείς Mercedes και Rolls-Royce, η Βόρεια Κορέα είναι η πιο ιδιαίτερη αυτοκινητιστικά χώρα του πλανήτη.

https://cartalk.gr/voreia-korea-poia-mo ... kloforoun/
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#750212 Ευχαριστώ για την απάντηση. Άρα 33.500€ περίπου με την επιδότηση το id3.
Ωραίο το αρθρακι για τα Βόρειο Κορεάτικα αυτοκίνητα, αφήνω και αυτό εδώ για την μυστηριώδη W201 που ίσως και να αντέγραψαν ή και όχι.
https://koryogroup.com/blog/north-korea ... or-reality

< Note >