Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#808283
Goga έγραψε:
Goga έγραψε:
bill33 έγραψε:Γιατί να πληρώσεις μόνο από ελληνική τράπεζα;


Mακαρι να ηξερα. O εμπορος ειπε οτι το billing address πρεπει να ειναι στην ιδια χωρα στην οποια πηγαινει το αυτοκινητο.


Ισως επειδη η Αγγλια ειναι πλεον εκτος ΕU?


Τα στέλνεις σε δικιά σου wise/revolut/κλπ ,τα αλλάζεις σε ευρώ και τα στέλνεις σε αυτόν.
Άβαταρ μέλους
By Goga
#808286
bill33 έγραψε:
Goga έγραψε:
Goga έγραψε:
bill33 έγραψε:Γιατί να πληρώσεις μόνο από ελληνική τράπεζα;


Mακαρι να ηξερα. O εμπορος ειπε οτι το billing address πρεπει να ειναι στην ιδια χωρα στην οποια πηγαινει το αυτοκινητο.


Ισως επειδη η Αγγλια ειναι πλεον εκτος ΕU?


Τα στέλνεις σε δικιά σου wise/revolut/κλπ ,τα αλλάζεις σε ευρώ και τα στέλνεις σε αυτόν.



To σκέφτηκα αλλα το revolut/wise μου έχουν γίνει register στην Αγγλία. Συνεπώς έχουν ξένο αριθμό ΙΒΑΝ, υποδηλώνοντας οτι ο τοπος διαμονης μου δεν είναι στην Ελλαδα. Νομιζω αυτο ακριβως θελει να διασφαλισει ο εμπορος, δηλαδη οτι ο τοπος διαμονης μου ειναι στην Ελλαδα. Δεν καταλαβαινω το γιατι ομως. Πρωτον δεν ειναι και δευτερον τι ρολο παιζει;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#808292
Goga έγραψε:Θα το διπλοτσεκαρω -- ευχαριστώ πολύ. Υποθετω το invoice θα μου to δώσουν μόλις πληρώσω το συνολικό ποσό (πιθανόν κατά την παραλαβή όπως έγινε και με εσένα). Ισως ζητησω ενα sample για αρχη.

Ναι το τιμολογιο θα στο δωσουν/στειλουν μολις πληρωσεις.
ζητας προτιμολογιο,οπου και εκει πρεπει να το γραφει.

Goga έγραψε:Εσείς πληρώνετε όλο το ποσό πριν την παραλαβή; Εγώ υπέθετα μέχρι πρότινος ότι καταβάλλεις ένα 10% για να κάνουν την κράτηση και να ξεκινήσουν τα γραφειοκρατικά (registration plates / temporary insurance) και τα υπόλοιπα στην παραλαβή. Άλλα στο pre-contract που έλαβα, μιλάει για όλο το ποσό προκαταβολικά. Νιώθω λίγο άβολα να στείλω ένα μεγάλο ποσό σε κάποιον που δεν γνωρίζω και ακόμα πιο σημαντικά χωρίς τουλάχιστον να δω το αυτοκίνητο (τι κι αν δεν ειναι οπως στις φωτο;). Ο έμπορος μου είπε ότι είναι πολύ safe και υπάρχει νομοθεσία που τους αναγκάζει να επιστρέψουν ολο το ποσο εαν και εφόσον δεν θέλω να προχωρήσει η αγορά για τον οποιοδήποτε λόγο -- μου ακουγεται too good to be true.


Ναι πρεπει να στειλεις ολο το ποσο.
Για αυτο ψωνιζεις απο εμπορα/αντιπροσωπεια με καλο ιστορικο.
Επισημος αντιπροσωπος δεν πουλαει τρακαρισμενο εαν δεν το αναγραφει οτι το αυτοκινητο εχει τρακαρισμα και εχει επισκευαστει.
Εαν το αυτοκινητο ειναι accident free το εννοουν.Εαν ειναι σχετικα καινουριο το αυτοκινητο πιθανον να εχει υπολοιπο εγγυησης(το ενα δικο μου κλιο ειχε ακομα 5 μηνες)
Επισης μπορεις να στειλεις εταιρια να το τσεκαρει και να το περασει κτεο ξανα με δικα σου εξοδα.
Εκει στο κτεο παντως κανουν σωστη δουλεια/τσεκαρισμα.
Επισης μπορεις να ζητησεις να σου στειλουν πιο αναλυτικες/λεπτομερεις φωτο απο τμηματα του αυτοκινητου που θελεις να τσεκαρεις(εμπρος ραμφος,κατω μερος αυτοκινητου,πατωμα μπαγκαζ με σηκωμενες μοκεττες,βιβλιαρακι σερβις με τις σφραγιδες των σερβις κλπ
Επισης εαν δεν στειλεις ολο το ποσο,πως θα κλεισουν αυτοι ραντεβου στο υπουργειο για τη μεταβιβαση ,εφοσον θα οδηγησεις μεχρι την χωρα που θα πας?


Goga έγραψε:Πιθανόν η λύση είναι να ταξιδέψει κάνεις 2 φορές στην Γερμανία, αν και πολλά έξοδα και ταλαιπώρια. Μια πρώτη για το πρώτο check και reservation. Ύστερα, μια δεύτερα μετά απο περίπου 10 μέρες (τόσο μου λένε ότι χρειάζονται για να είναι ετοιμο το αυτοκινητο) για την παραλαβή με τις πινακίδες και την ασφάλεια.

Θα εκτιμούσα την άποψη/εμπειρία σου πάνω σε αυτό.


εαν θελεις να εισαι σιγουρος 100% ,και ειδικα εαν ειναι σχετικα κοντα σε αεροδρομιο ο εμπορος,μπορεις να κανεις δυο ταξιδια. Ξερει ομως τι να τσεκαρεις?Εχεις καποιες γνωσεις?
Αυτο που γραφεις για την παραλαβη με τις πινακιδες δεν γινεται.Πρπεπει να εισαι εσυ παρον για να γινει η μεταβιβαση.Δεν μπορει στη Γερμανια να γινει με εξουσιοδοτηση οταν το αυτοκινητο ειναι προς εξαγωγη.
Κλεινεις ραντεβου στο υπουργειο συγκοινωνιων της περιοχης ημερομηνια που θα πας.Εχεις τσεκαρει πριν αεροπορικα εισητηρια.Εμενα μου το εκλεισαν αυτοι γιατι η σελιδα τους ηταν μονο στα Γερμανικα.
Πας με ατομο της εταιριας εκει μαζι με το αυτοκινητο.Αγοραζεις πινακιδες/ασφαλεια απο το υπουργειο,εχουν μαγαζια μεσα εκει.
Πας για μεταβιβαση και σε καμια ωρα εισαι ετοιμος.Προσοχη στο ραντεβου να εισαι στην ωρα σου.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#808293
Goga έγραψε:
bill33 έγραψε:
Goga έγραψε:
Goga έγραψε:
bill33 έγραψε:Γιατί να πληρώσεις μόνο από ελληνική τράπεζα;


Mακαρι να ηξερα. O εμπορος ειπε οτι το billing address πρεπει να ειναι στην ιδια χωρα στην οποια πηγαινει το αυτοκινητο.


Ισως επειδη η Αγγλια ειναι πλεον εκτος ΕU?


Τα στέλνεις σε δικιά σου wise/revolut/κλπ ,τα αλλάζεις σε ευρώ και τα στέλνεις σε αυτόν.



To σκέφτηκα αλλα το revolut/wise μου έχουν γίνει register στην Αγγλία. Συνεπώς έχουν ξένο αριθμό ΙΒΑΝ, υποδηλώνοντας οτι ο τοπος διαμονης μου δεν είναι στην Ελλαδα. Νομιζω αυτο ακριβως θελει να διασφαλισει ο εμπορος, δηλαδη οτι ο τοπος διαμονης μου ειναι στην Ελλαδα. Δεν καταλαβαινω το γιατι ομως. Πρωτον δεν ειναι και δευτερον τι ρολο παιζει;


Και γιατι δεν ανοιγεις ενα λογαριασμο σε Ελλαδα,στελνεις τα χρηματα στον λογαρισμο στην Ελλαδα και απο εκει στη τραπεζα στην Γερμανια.
Άβαταρ μέλους
By Goga
#808295 dimviii, δεν εχω λογια -- σε ευχαριστω πολυ.

dimviii έγραψε: Επισης μπορεις να στειλεις εταιρια να το τσεκαρει και να το περασει κτεο ξανα με δικα σου εξοδα.
Εκει στο κτεο παντως κανουν σωστη δουλεια/τσεκαρισμα.


Όντως ήθελα να το πάω σε συνεργείο την ήμερα της παραλαβής. Πήρα τηλέφωνο το Dekra και μου είπαν ότι θα μπορέσουν να το κάνουν αυθημερόν. Άπλα, θα προτιμούσα έλεγχο 100 σημείων (ή όπως αλλιώς ονομάζεται, πάρα ένα απλό ΚΤΕΟ).

Από την άλλη βέβαια το αυτοκίνητο είναι "junger sterne" (https://www.mercedes-benz.de/passengerc ... -cars.html), και μου είπαν ότι θα το περάσουν από ΚΤΕΟ από μονοί τους αφού θα το χρειαστώ στην Ελλάδα (είναι 2.5 χρόνων άρα δεν χρειάστηκε ποτέ πριν). Ίσως άδικα ανησυχώ.

dimviii έγραψε: Επισης μπορεις να ζητησεις να σου στειλουν πιο αναλυτικες/λεπτομερεις φωτο απο τμηματα του αυτοκινητου που θελεις να τσεκαρεις(εμπρος ραμφος,κατω μερος αυτοκινητου,πατωμα μπαγκαζ με σηκωμενες μοκεττες,βιβλιαρακι σερβις με τις σφραγιδες των σερβις κλπ


Χρησιμες συμβολες -- τις εχω ηδη καταγραψει απο μια παλαιοτερη αναρτηση σου :).

dimviii έγραψε: Επισης εαν δεν στειλεις ολο το ποσο,πως θα κλεισουν αυτοι ραντεβου στο υπουργειο για τη μεταβιβαση ,εφοσον θα οδηγησεις μεχρι την χωρα που θα πας?

Αυτο που γραφεις για την παραλαβη με τις πινακιδες δεν γινεται.Πρπεπει να εισαι εσυ παρον για να γινει η μεταβιβαση.Δεν μπορει στη Γερμανια να γινει με εξουσιοδοτηση οταν το αυτοκινητο ειναι προς εξαγωγη.
Κλεινεις ραντεβου στο υπουργειο συγκοινωνιων της περιοχης ημερομηνια που θα πας.Εχεις τσεκαρει πριν αεροπορικα εισητηρια.Εμενα μου το εκλεισαν αυτοι γιατι η σελιδα τους ηταν μονο στα Γερμανικα.
Πας με ατομο της εταιριας εκει μαζι με το αυτοκινητο.Αγοραζεις πινακιδες/ασφαλεια απο το υπουργειο,εχουν μαγαζια μεσα εκει. Πας για μεταβιβαση και σε καμια ωρα εισαι ετοιμος.Προσοχη στο ραντεβου να εισαι στην ωρα σου.


Σωστές παρατηρήσεις. Όμως, όσες φορές ήρθα σε επαφή με dealers μου έδωσαν την εντύπωση ότι το διευθετούν εξ ολοκλήρου χωρίς την παρουσία σου. Σε χρεώνουν περίπου 300 ευρώ και θέλουν ένα 10ημερο (υπέθεσα ότι είναι αυτά τα extra αφού σε παλαιότερο post σου είπες ότι το κόστος είναι 135Ε). Ίσως να μην έχω καταλάβει σωστά, θα το διευκρινίσω -- ευχαριστώ.

dimviii έγραψε:
Ξερει ομως τι να τσεκαρεις?Εχεις καποιες γνωσεις?


Η αληθεια ειναι οτι γνωσεις δεν εχω, αλλα τουλαχιστον θα δω οσα μπορω με τα ματια μου (κατασταση εξωτερικα/εσωτερικα). Στις φωτογραφιες παντα ολα ωραια φαινονται.

Σε ευχαριστω για τις συμβολες και τον χρονο σου
Άβαταρ μέλους
By Goga
#808298
dimviii έγραψε:Και γιατι δεν ανοιγεις ενα λογαριασμο σε Ελλαδα,στελνεις τα χρηματα στον λογαρισμο στην Ελλαδα και απο εκει στη τραπεζα στην Γερμανια.


Ναι, έτσι θα γίνει από ότι φαίνεται. Απλά, θα χρειαστώ να ταξιδέψω Ελλάδα -- μην τα θέλω όλα τα δικά μου όμως, αυτό είναι το λιγότερο.

Αν όλα προχωρήσουν ιδανικά, θα γυρίσω να ζητήσω την άποψη σας για την διαδρομή (ποιες χώρες, τι να προσέξω, τι να αποφύγω κτλ κλτ), αν μπορειτε. Είχα πρόσφατα μια επικοινωνία κάποιον που με τρομοκράτησε λέγοντας ότι αν περάσω με exporting πινακίδες από κάποιες συγκεκριμένες Βαλκανικές χώρες υπάρχει περίπτωση να μην φτάσω με το αμάξι Ελλάδα -- νομίζω/ελπίζω ολα αυτά να είναι υπερβολές το 2023.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#808299
Goga έγραψε:
Από την άλλη βέβαια το αυτοκίνητο είναι "junger sterne" (https://www.mercedes-benz.de/passengerc ... -cars.html), και μου είπαν ότι θα το περάσουν από ΚΤΕΟ από μονοί τους αφού θα το χρειαστώ στην Ελλάδα (είναι 2.5 χρόνων άρα δεν χρειάστηκε ποτέ πριν). Ίσως άδικα ανησυχώ.


αρα ειναι απο εξουσιοδοτημενο Μερσεντες ντιλερ για να ειναι σε αυτη τη κατηγορια
Προχωρα αφοβα. Ετσι ηταν και το λευκο κλιο που εφερα απο Γερμανια.Εγγυημενο απο την Ρενω με εγγυηση.
Αυτοι στη Ρενω τα λενε'' 7 star gebrauchtwagen.''



Goga έγραψε:Σωστές παρατηρήσεις. Όμως, όσες φορές ήρθα σε επαφή με dealers μου έδωσαν την εντύπωση ότι το διευθετούν εξ ολοκλήρου χωρίς την παρουσία σου. Σε χρεώνουν περίπου 300 ευρώ και θέλουν ένα 10ημερο (υπέθεσα ότι είναι αυτά τα extra αφού σε παλαιότερο post σου είπες ότι το κόστος είναι 135Ε). Ίσως να μην έχω καταλάβει σωστά, θα το διευκρινίσω -- ευχαριστώ.


135 ευρω ηταν οι πινακιδες εξπορτ ,ασφαλεια με πρασινη καρτα, και η μεταβιβαση.
ξαναρωτα το οπως σου το εγραψα,οτι δλδ εαν μπορουν να κανουν μεταβιβαση με εξουσιοδοτηση ενω το αυτοκινητο θα ειναι για εξπορτ.
Εαν ψαξεις σε Γερμανικα σαιτ σχετικα θα το βρεις να το αναφερουν.
Δεν αλλαζει ομως κατι,απο τη στιγμη που ουτως η αλλως θα ταξιδεψεις Γερμανια γα να το παραλαβεις.Απλα θα χρειαστουν 2-3 ωρες παραπανω για να πατε στο υπουργειο συγκοινωνιων.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#808302
Goga έγραψε: Είχα πρόσφατα μια επικοινωνία κάποιον που με τρομοκράτησε λέγοντας ότι αν περάσω με exporting πινακίδες από κάποιες συγκεκριμένες Βαλκανικές χώρες υπάρχει περίπτωση να μην φτάσω με το αμάξι Ελλάδα -- νομίζω/ελπίζω ολα αυτά να είναι υπερβολές το 2023.

δεν ασχοληθηκε κανεις σε κανενα τελωνειο/συνορο.
Μονο στην Ελλαδα ασχοληθηκαν να τους πω τον αριθμο αφιξης που αναγραφει η ΔΑΟ(Δελτιο αφιξης αυτοκινητου)
Σου εχει πει ο εκτελωνιστης σου το νουμερο,το αναφερεις,το περνανε μεσα στο συστημα,και φευγεις.
Οσο για το ταξιδι,εγω το εκανα οπως μου ειπε μελος απο εδω που το εχει κανει συχνα,και δεν αντιμετωπισα κανενα θεμα. Χωρισα τη δοαδρομη στη μεση( 2700χλμ ηταν απο Ντισελντορφ)
και ηταν μια χαρα.Θα σου δωσουμε και τιπς σχετικα με βινιετες κλπ και θα εισαι κομπλε.
Εγω επεστρεψα μεσω Αυστριας,Ουγγαριας,Σερβιας,Σκοπιων,Ελλαδας.
Η μεση της διαδρομης ηταν στα συνορα απο Ουγγαρια σε Σερβια. Εκει διανυκτερευσα,και το πρωι εφυγα για την αλλη μιση διαδρομη.
Άβαταρ μέλους
By Goga
#808305 Προσεξα αυτηv την διαδρομη σου οντως, αλλα εγω σκεφτομουν Αncona-Ηγουμενιτσα. Σπαει η διαδρομη παλι στα δυο -- ξεκουραζεσαι στο πλοιο και μετα συνεχιζεις σε γνωστους δρομους.

Το κοστος δεν ειναι υπερβολικα διαφορετικο. Στην μια περιπτωση γλυτωνεις 1000κμ αλλα εχεις 200+ ευρω για το πλοιο να πληρωσεις. Οποτε εισαι καπου 100 ευρω πανω.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#808306 πιο ακριβα και 1 μερα χαμενη για μενα μεσα στο καραβι.Καμπινα με αλλους 3 ξενους? Δεν μου αρεσει.
προτιμω να οδηγω.
Άβαταρ μέλους
By Goga
#808311
dimviii έγραψε:πιο ακριβα και 1 μερα χαμενη για μενα μεσα στο καραβι.Καμπινα με αλλους 3 ξενους? Δεν μου αρεσει.
προτιμω να οδηγω.


Αμα θες καμπινα δεν νομιζω να ειναι μονο 100 ευρω διαφορα. Απο την αλλη, 1250+ κμ την μερα δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα. Δεν επιτρεπεται κανενας αλλος να οδηγησει (παρα μονο αν ειναι ενας αγοραστης π.χ. 50%-50%), σωστα?.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#808314 εγω ειλικρινα δεν ταλαιπωρηθηκα με τα 1200+ χλμ την ημερα.Ειναι ολα Εθνικη ,θα σταματησεις σε κανα ρεστ για να φας,θα κοιμηθεις σε αξιοπρεπες δωματιο,θα ξεκουραστεις για την επομενη ημερα.
αυτο με την καμπινα και αλλους 2-3 ξενους μεσα, εγω δεν το εκανα με τιποτα.Απο την αλλη τι θα κανεις 1,5 μερα χωρις καμπινα?Θα κοιμασε σαν το γυφτο στο πατωμα μετα απο ταξιδι 1000 χλμ?
Οδικα και τελειωσες,θα δεις και 2-3 χωρες ετσι επιδερμικα ,θα κερδισεις μια ημερα σε χρονο,θα χαλασεις και αρκετα λιγοτερα χρηματα.
Ο καθε ενας οπως το βλεπει,καποιος μπορει να μην αντεχει τα 1200 χλμ ημερησιως και να ειναι οντως καλυτερα και πιο ασφαλη για αυτον το καραβι.
Άβαταρ μέλους
By Goga
#808318
dimviii έγραψε:εγω ειλικρινα δεν ταλαιπωρηθηκα με τα 1200+ χλμ την ημερα.Ειναι ολα Εθνικη ,θα σταματησεις σε κανα ρεστ για να φας,θα κοιμηθεις σε αξιοπρεπες δωματιο,θα ξεκουραστεις για την επομενη ημερα.
αυτο με την καμπινα και αλλους 2-3 ξενους μεσα, εγω δεν το εκανα με τιποτα.Απο την αλλη τι θα κανεις 1,5 μερα χωρις καμπινα?Θα κοιμασε σαν το γυφτο στο πατωμα μετα απο ταξιδι 1000 χλμ?
Οδικα και τελειωσες,θα δεις και 2-3 χωρες ετσι επιδερμικα ,θα κερδισεις μια ημερα σε χρονο,θα χαλασεις και αρκετα λιγοτερα χρηματα.
Ο καθε ενας οπως το βλεπει,καποιος μπορει να μην αντεχει τα 1200 χλμ ημερησιως και να ειναι οντως καλυτερα και πιο ασφαλη για αυτον το καραβι.


Βασικά δεν ειχα καθαρη εικονα και τωρα που τα βαζω κατω δεν βλεπω σε κατι να συμφερει παραπανω το καραβι. Πρωτον δεν ειναι 2800κμ οδικως οπως νομιζα αλλα 2200κμ. Δευτερον ειναι 20 ωρες ταξιδι με το καραβι, ενω πιστευα ειναι στην ουσια η νυχτα που κοιμασε -- 20 ωρες σε ενα πλοιο δεν την παλευω. Τωρα για την καμπινα, δεν τιθεται θεμα οτι ειναι αναγκαια προυποθεση να εισαι μονος (εγω θα ημουν με τον αδερφο μου) -- βεβαια τωρα τσεκαρω οτι αυτο κοστιζει 500 ευρω. Εν ολιγοις, εχεις δικαιο εαν και εφοσον ειναι οντως ΟΚ να διασχισεις τα Σκοπια (απο την αλλη εχεις αλατονερο και υγρασια :lol: ).

Νομιζω και αυτο ξεκαθαρισε σιγα σιγα. Ευχαριστω για ολα.
Άβαταρ μέλους
By Goga
#808330 Θα αφησω εδω ενα αρχειο, για τους μελλοντικους επισκεπτες, που το βρηκα σημερα και ειναι ολα οσα χρειαζεται καποιος να γνωριζει

https://www.europe-consommateurs.eu/fil ... ration.pdf

dimviii έγραψε:
Αυτο που γραφεις για την παραλαβη με τις πινακιδες δεν γινεται.Πρπεπει να εισαι εσυ παρον για να γινει η μεταβιβαση.Δεν μπορει στη Γερμανια να γινει με εξουσιοδοτηση οταν το αυτοκινητο ειναι προς εξαγωγη.
Κλεινεις ραντεβου στο υπουργειο συγκοινωνιων της περιοχης ημερομηνια που θα πας.Εχεις τσεκαρει πριν αεροπορικα εισητηρια.Εμενα μου το εκλεισαν αυτοι γιατι η σελιδα τους ηταν μονο στα Γερμανικα.
Πας με ατομο της εταιριας εκει μαζι με το αυτοκινητο.Αγοραζεις πινακιδες/ασφαλεια απο το υπουργειο,εχουν μαγαζια μεσα εκει.
Πας για μεταβιβαση και σε καμια ωρα εισαι ετοιμος.Προσοχη στο ραντεβου να εισαι στην ωρα σου.


Dimviii, στο υπουργειο συγκοινωνιων θελουν τιποτα πιστοποιητικα μονιμης κατοικιας;