Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Gio13
#815451 Το γνωρίζω για την άδεια σωστά
Είχα βρει πριν καιρό ένα s3 του 2020 στα 36500 και με τον εκτελωνισμό (εκτελωνιστής το χε βγάλει με βάση αυτή την άδεια 11.200 )
Αυτό συνέφερε αν αναλογιστείς ότι μοντέλα του 2019 ξεκινούν στο καρ από 52000
Άβαταρ μέλους
By bebes
#815490 Aν ταξιδέψεις μέσω Αυστρίας, Ιταλίας (καραβι Ελλάδα) δεν θα σταματήσεις σε κανενα συνορο για να σου ζητήσουν χαρτιά.

Μέσω Ουγγαρίας Σερβίας Σκοπίων είναι πιο οικονομικα (και λογικά πιο γρήγορα), αλλά οι Σκοπιανοί οταν βλέπουν πινακίδες τελωνείου ζητάνε μαχτσίσι.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#815537
bebes έγραψε:Aν ταξιδέψεις μέσω Αυστρίας, Ιταλίας (καραβι Ελλάδα) δεν θα σταματήσεις σε κανενα συνορο για να σου ζητήσουν χαρτιά.

Μέσω Ουγγαρίας Σερβίας Σκοπίων είναι πιο οικονομικα (και λογικά πιο γρήγορα), αλλά οι Σκοπιανοί οταν βλέπουν πινακίδες τελωνείου ζητάνε μαχτσίσι.

Αυτοι ζητανε ετσι κι αλλιως. Για ενα ταληρο δεν χαθηκε ο κοσμος.
Άβαταρ μέλους
By panos4tw
#815622 https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/deta ... f7&ref=srp

Αυτο εδω ανεβηκε απο ιδιωτη στη νοτια Γερμανια και μεσα σε λιγες ωρες, κατεβηκε και ξαναανεβηκε απο dealer στο Βερολινο (βορεια) με ακριβως την ιδια τιμη και μαλλον και φωτογραφιες. Γνωριζει κανεις γιατι συνεβη αυτο και αν υπαρχουν τυχον κινδυνοι στο π.χ. να πας να το παρεις απο τον dealer? (απο ιδιωτη θα ηταν δυσκολο ουτως ή αλλως)
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#815624
panos4tw έγραψε:https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=361037603&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&emissionClass=EURO6&grossPrice=true&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=17500&makeModelVariant1.modelGroupId=46&maxPrice=10000&minFirstRegistrationDate=2014-01-01&pageNumber=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=creationTime&sortOption.sortOrder=DESCENDING&usage=USED&fnai=prev&searchId=ab2097dd-04aa-7adc-bdb4-aeb3b5fe81f7&ref=srp

Αυτο εδω ανεβηκε απο ιδιωτη στη νοτια Γερμανια και μεσα σε λιγες ωρες, κατεβηκε και ξαναανεβηκε απο dealer στο Βερολινο (βορεια) με ακριβως την ιδια τιμη και μαλλον και φωτογραφιες. Γνωριζει κανεις γιατι συνεβη αυτο και αν υπαρχουν τυχον κινδυνοι στο π.χ. να πας να το παρεις απο τον dealer? (απο ιδιωτη θα ηταν δυσκολο ουτως ή αλλως)
Δεν ξέρω να σου πω κι εμένα μου μοιάζει περίεργο.

Όμως έριξα μια ματιά σε ελληνικά αυτοκίνητα και κοστίζουν 12-14 χιλιάρικα. Δηλαδή θα σου κοστίσει το ίδιο πάνω κάτω

Επίσης τα χιλιόμετρα που έχουν είναι ύποπτα χαμηλά.
Δεδομένου ότι το καύσιμο στην Γερμανία είναι ακριβότερο από την βενζίνη και ο φόρος είναι μεγαλύτερος στα ντίζελ (αφού τα αγοράζουν αυτοί που κάνουν χιλιόμετρα), σκέφτομαι μήπως είναι γυρισμένα.
Ή μήπως είναι νοικιαρικα.

.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#815634
panos4tw έγραψε:https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=361037603&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&emissionClass=EURO6&grossPrice=true&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=17500&makeModelVariant1.modelGroupId=46&maxPrice=10000&minFirstRegistrationDate=2014-01-01&pageNumber=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=creationTime&sortOption.sortOrder=DESCENDING&usage=USED&fnai=prev&searchId=ab2097dd-04aa-7adc-bdb4-aeb3b5fe81f7&ref=srp

Αυτο εδω ανεβηκε απο ιδιωτη στη νοτια Γερμανια και μεσα σε λιγες ωρες, κατεβηκε και ξαναανεβηκε απο dealer στο Βερολινο (βορεια) με ακριβως την ιδια τιμη και μαλλον και φωτογραφιες. Γνωριζει κανεις γιατι συνεβη αυτο και αν υπαρχουν τυχον κινδυνοι στο π.χ. να πας να το παρεις απο τον dealer? (απο ιδιωτη θα ηταν δυσκολο ουτως ή αλλως)

μου εχει τυχει και εμενα αυτο,αυτοκινητο που εβλεπα σε αγγελια απο ιδιωτη,να κατεβει η αγγελια και να το δω σε μαντρα.Προφανως το πηρε μαντρας σε τιμη που τον βολεβε,ή ερχοταν το νεο αυτοκινητο που ειχε παραγγειλει και επρεπε να δωσει το παλιο σαν προκαταβολη.
Παντα ομως το εβλεπα σε καποιον μαντρα εκει κοντα στη διευθυνση του ιδιωτη.
Άβαταρ μέλους
By Goga
#823115 Καλησπέρα σε όλους.

Έχω μια ερώτηση σχετικά με τα έξοδα εκτελωνισμού ενός αυτοκινήτου που έφερα από Γερμανία.

Μια μέρα λοιπόν μου ζήτησε ο εκτελωνιστής ένα ποσό για να ολοκληρώσει την διαδικασία (να καταβάλλει το τέλος ταξινόμησης). Επειδή ήμουν σε μεγάλη βιασύνη του κατέβαλλα το ποσό που ζητήθηκε, αλλα ζήτησα και εγώ με την σειρά μου (εκ των υστέρων) μια αναλυτική που να εξηγεί πως προέκυψε το τελικό αυτό ποσόν. Μετά από σχεδόν δυο μήνες, έλαβα ένα pdf με τις παρακάτω χρεώσεις:

Παροχή υπηρεσιών: 217 ευρώ
Έκδοση βεβαίωσης: 24.80 ευρώ
Τέλος ταξινόμησης: Χ εύρω (σωστό ποσό όπως προκύπτει από το τελωνείο)
Τίτλος κτήσης: 183 ευρώ (30 εύρω βεβαίωση άφιξης εμπορεύματος, 28 ευρώ διάφορα έξοδα εκτελωνισμού, 100 ευρώ πραγματογνωμοσύνη, 25 ευρώ έκδοση πιστοποιητικού ταξινόμησης).

Αρχικά είχα την εντύπωση ότι τα έξοδα θα ήταν το μονάχα το τέλος ταξινόμησης και η αμοιβή του εκτελωνιστή (είχε συμφωνηθεί στα 100 ευρώ). Στο τελικό ποσό όμως ήταν περίπου κατά 350 ευρώ μεγαλύτερο. Διαισθάνομαι ότι τα παραπάνω έξοδα είναι πλασματικά για να δικαιολογήσουν το τελικό ποσό (π.χ. πέρα από το διπλάσιο κόστος αμοιβής, τι είναι ο τίτλος κτήσης;). Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει από την δική του εμπειρία ότι όλα αυτά ακούγονται λογικά;

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
By doule
#831501 Πιθανώς το ερώτημα/εύρημα να είναι σε λάθος topic, αλλά δεν βρίσκω άλλο κατάλληλο.

Σήμερα συνάντησα δεξιοτίμονο FIAT Panda Mk2 με ελληνικές πινακίδες. Μπορεί κάποιος να ταξινομήσει δεξιοτίμονο στην Ελλάδα κανονικά?

Επίσης, κάνοντας στη συνέχεια ένα search με την πινακίδα στο opencar.services.gov.gr έβγαλε το εξής:

Αριθμός Κυκλοφορίας *******
Τύπος ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ
Κατασκευαστής DETHLEFFS Η POSSSL PANDA
Χρώμα ΜΠΛΕ
Κατάσταση ΣΕ ΚΙΝΗΣΗ
Ασφαλισμένο Ναι

Τι ακριβώς είναι το παραπάνω? :hmmm:

Σε κανονικό-αριστεροτίμονο Panda ιδιας γενιάς που εχει φίλος, ο κατασκευαστής είναι FIAT AUTO SPA FIAT PANDA.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#831507 Αν θυμάμαι καλά τα πάντα κατασκευάζονταν και στην Πολωνία
Μήπως είναι η επωνυμία του Πολωνεζικου εργοστασίου?
Άβαταρ μέλους
By doule
#831509 Το εργοστάσιο της Fiat Poland είναι το "Fabryka Samochodów Małolitrażowych, commonly known as FSM".

Περισσότερο με παραξένεψε το DETHLEFFS, η οποία είναι γνωστός κατασκευαστής τροχόσπιτων.
Άβαταρ μέλους
By panos4tw
#833634
dimviii έγραψε:θα ερθει με αυτοκινηταμαξα τελικα.Καποια θεματακια δεν μας αφησαν να πραγματοποιησουμε το ταξιδι.


Ο λογος ηταν οτι για να βγαλεις προσωρινες στη Γαλλια χρειαζεται με καποιο τροπο να αποδειξεις οτι μενεις εκει? Οσο το εχω ψαξει δεν φαινεται να υπαρχει αλλος τροπος
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#833785 Έχεις βρει Γάλλο έμπορο που να στέλνει Ελλάδα; Πέρσι που ρωτούσα δεν υπήρχε ούτε ένας που να στέλνει εξωτερικό. Ορισμένοι μάλιστα, με ρωτούσαν αν έχω να τους πουλήσω κανένα αμάξι! :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#833793
panos4tw έγραψε:
dimviii έγραψε:θα ερθει με αυτοκινηταμαξα τελικα.Καποια θεματακια δεν μας αφησαν να πραγματοποιησουμε το ταξιδι.


Ο λογος ηταν οτι για να βγαλεις προσωρινες στη Γαλλια χρειαζεται με καποιο τροπο να αποδειξεις οτι μενεις εκει? Οσο το εχω ψαξει δεν φαινεται να υπαρχει αλλος τροπος


Οταν τους ειχα ρωτησει για το ενδεχομενο να το φερω οδικως,μου ειπαν οτι μπορουσαν να το κανονισουν.
Δεν χρειαστηκε ομως μιας και το εφερα με αυτοκινηταμαξα.
Γιατι δεν πας να το φερεις μονος σου?Τα ιδια χρηματα ειναι πανω κατω,και θα κανεις και μια ωραια βολτα ''δωρεαν''
Εγω το μετανιωσα που δεν τα εφερα οδικως και τα υπολοιπα.