Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#765078 οπως ειπε ο edmond ειναι euro 6. Δεν εχεις θεμα με δακτυλιο,δεν πληρωνει τελη κλπ.
Σαν να εχεις τεζλα φαντασου,αλλα πιο γρηγορο σε ταξιδια.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#765082 :lol: :lol: :lol:

Επαναστατικό τεχνολογία! Ελπίζω να πέσουν σύντομα οι τιμές στα συγκεκριμένα μοντέλα ώστε να τα αποκτήσουμε και εμείς μπας και ησυχάσουμε επιτέλους από το άγχος της φόρτισης και της αυτονομίας! :lol:

Υ.Γ. Είχα την εντύπωση πως τα Clio είναι Euro 5b, αλλά είναι πολύ καινούργια τα δικά σου!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#765976 σημερα κλειστηκε το ραντεβου με το υπουργειο συγκοινωνιων στο Ντισελντορφ στις 14,30 στις 9/6
Κλεισαμε και εισιτηρια με Αεγεαν ,πεταμε πρωι,φθανουμε 11,30 ωρα Γερμανιας.
Κτεο ενω μου ειπαν οτι το εχουν περασει,μαλλον δεν το εχουν περασει.Και μαλλον υπαρχει λογος.
Διαβαζα στο υπουργειο συγκοινωνιων τα δικαιολογιτικα για να βγαλεις πινακιδες εξπορτ,και ελεγε οτι για αυτοκινητα κατω των 3,5 τονων ειναι υποχρεωτικο να πας το οχημα στο υπουργειο για να βγαλεις τις πινακιδες.
Η μονη εξαιρεση ειναι οταν προσκομισεις κτεο απο Γερμανικη εταιρια οχι παλαιοτερο των 7 ημερων.
Αρα λογικα για να ειναι μεσα σε αυτο το οριο πρεπει να περασει κτεο την Παρασκευη ,ωστε να ειναι εντος 7 ημερων μεχρι την επομενη Πεμπτη 9/6.
Φυσικα δεν σου λενε τιποτα,απλα περιμενουν να το μαντεψεις.
Το σαιτ απο το υπουργειο συγκοινωνιων τους,ειναι μονο στα Γερμανικα.
Ολη η Ευρωπη αγοραζει αυτοκινητα/φορτηγα/βαν/πουλμαν απο την Γερμανια,τοσο δουλεια θα υπαρχει με πινακιδες εξπορτ/προσωρινες κλπ και δεν το εχουν καν και στα Αγγλικα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#766106 Σημερα χτυπαει το τηλεφωνο,βλεπω νουμερο Γερμανιας.
Το σηκωνω και ειναι μια γυναικα απο την εταιρια που πηρα το αυτοκινητο και με ρωταει ποτε θα ερθω να παραλαβω το αυτοκινητο.
Εχω κανονισει για την Πεμπτη της λεω,μου εχετε κλεισει και ραντεβου στο υπουργειο για πινακιδες.
Ααααα ενταξει μου λεει,γεια σας.
Μαλλον καποια απο τα κεντρικα στο Μοναχο πρεπει να ηταν ,και θεωρησε σωστο να με παρει τηλεφωνο χωρις να μιλησει με την υπευθυνη πωλητρια που ειχε χρεωμενο το αυτοκινητο στο Ντισελντορφ.
Γερμανοι,οργανωτικοι,δουλευουν με συστημα :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#766590 Στελνω ξανα μειλ την Παρασκευη ζητωντας να μου στειλουν το τιμολογιο και το νεο κτεο που εχω πληρωσει εδω και καμια 10-12 μερες.
Πετσωμα.
Παιρνω τηλεφωνο σημερα δεν το σηκωνουν.
Μετα απο μια δυο ωρες μου στελνει με μειλ το ιδιο pdf που μου ειχε στειλει πριν καμια εβδομαδα,οπου δεν ειχε το τιμολογιο,ειχε το παλιο κτεο απο την προηγουμενη ιδιοκτητρια,καθως και την αδεια.

Το εχω ζητησει 5-6 φορες,και απο μειλ και απο τηλεφωνο,τιποτα.
Τωρα της εχω στειλει ξανα μειλ.

This is the OLD TUV you sent me again.
I dont need this.I need the new one i have paid.
Also the invoice.
I need them today because they ask for them the Greek customs
My customs broker must apply a request,and at this request,they need the invoice,as the new TUV.
Please sent them today,this request must be done before the car reach the Greek customs.
If the car reach Greek customs without this request,its illegal and there is a big fine
Please sent them today

Regards

Dimitris

Γερμανοι δουλευουν με συστημα,ειναι μεθοδικοι,και για αυτο ειναι αποτελεσματικοι.
σε 3 μερες πεταω για Γερμανια,και δεν στελνουν ουτε τιμολογιο,ουτε κτεο.
Ο εκτελωνιστης θελει αριθμο τιμολογιου για να κανει την Δ.Α.Ο.

Ετοιμαζω μειλ εκπληξη μολις τελειωσω με τους αχρηστους/τριμπουρδελους ,στα κεντρικα στην Τσεχια.
Εκτος απο τα γαμοσταυρα στα μουτρα που θα φανε. Αυτοι θα τη πληρωσουν και για τους αλλους τους τριμπουρδελους.
Ουτε για να σου σκουπισουν τον κωλο δεν κανουν γτμπτπ.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#766599 το εχω ζητησει πολλες φορες,δεν ιδρωνουν.
Οπως δεν ιδρωνε και ο Γαλλος και εγινε η δουλεια οπως επρεπε και ειχε υποχρεωση να κανει,μονο οταν εστειλα τα μειλ στο διευθυντη του.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#766686 μετα απο 5-6 τηλεφωνα που δεν σηκωσε, με πηρε καποια αλλη κυρια και εξηγωντας της τι χρειαζομαι,μου ειπε οτι η Μαριον θα με παρει τηλεφωνο.
Δεν με πηρε ποτε,και λιγο πριν μου εστειλε την πρωτη σελιδα απο το κτεο( εχει 2 σελιδες)
κτεο το ειχαν περασει στις 27 Μαιου,στις 25 ειχα βαλει τα χρηματα για το κτεο.
Δλδ το εχουν περασει κτεο αλλα δεν σου στελνουν την φωτο.Γιατι ετσι.Γιατι ειναι τυπικοι και μεθοδικοι στην εργασια τους. :s_crazy
Εκτος και αν δεν το εστελναν για να μην δω ποσο χρεωνει το κτεο αυτους σαν συνεργατες,γιατι εμενα μου ζητησαν 150 ευρω.Επειδη το αυτοκινητο περασε κτεο στο ονομα τους εχει χρεωση 86 ευρω.
Αν καιδεν τους εχω κοψει να εχουν τετοιες ευαισθησιες.
Φυσικα μια μανουριτσα θα τους κανω για τα 64 ευρω παραπανω,ετσι για να μην μας περνανε για γιδια.
Φυσικα δεν εστειλε το τιμολογιο,που χρειαζεται ο εκτελωνιστης για να στειλει τη ΔΑΟ.
Οποτε ξαναγραφεις για 5η 6η φορα οτι θελεις και το τιμολογιο για αυτον και αυτον τον λογο.

ρε ουτε για να σου σκουπιζουν τον κωλο λαιμαι. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By postruck
#766704 Οι Γερμανοί τέτοια συμπεριφορά??Αυτοί που μας δείχνουν με το δάχτυλο σαν τεμπέληδες και απατεώνες? Εκτός και αν το κάνουν επίτηδες μιας και είσαι ιδιώτης και ...Έλληνας!! Πάντως οταν πας εκεί πες τους μερικά "γαλλικά"...!! :twisted:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#766706 Νταξει ότι είναι λίγο σνομπιστες είναι άσε που με το ζόρι συνεννοεισαι στα Αγγλικά άσχετα που τα ξέρουν πάρα πολύ καλά, αλλά κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν.
Τεμπέληδες δεν είναι απαραίτητα, απλά όπως οποιοσδήποτε υπάλληλος μπορεί να είναι για τον π.....
Απαταιωνες γενικά ναι είναι. Πολλά σκάνδαλα όπως και στην αυτοκίνηση είναι δικά τους.
Γενικά δεν είναι θέμα καταγωγής, απλά για κάποιο λόγο εμείς έχουμε το κακο να κατηγορουμαστε μεταξύ μας ενώ αυτοί όχι.
Αν δε γινόταν αναφορά καταγωγής είμαι απολύτως σίγουρος ότι θα βρισκόταν ο έξυπνος που θα έλεγε "αυτά μόνο στην Ελλάδα".
Παντελώς για τον π..... πάντως είναι και οι Ιταλοί. Αν δεν τους ενοχλήσεις μπορεί να μη σου απαντήσουν και ποτέ.

.