Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By citastak
#553846 Χτες βγήκα από συνάντηση και πήρα λεωφορείο για να με πάει στο αυτοκίνητο.
Η στάση είχε σύστημα που έγραφε σε πόσα λεπτά έρχεται... και δούλευε!!!!
Είχα να μπω σε λεωφορείο πολλά χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#553863
citastak έγραψε:Χτες βγήκα από συνάντηση και πήρα λεωφορείο για να με πάει στο αυτοκίνητο.
Η στάση είχε σύστημα που έγραφε σε πόσα λεπτά έρχεται... και δούλευε!!!!
Είχα να μπω σε λεωφορείο πολλά χρόνια.



Αν κατεβασεις την εφαρμογή στο λεει και στο κινητο...
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#553949 Το μετρό τα πρωινά δεν αντέχεται πλέον...
Το έχουν απαξιώσει πλήρως. Το χρησιμοποιώ την ίδια ώρα για να κατέβω κέντρο από το 2006 (στην αρχή από Δάφνη) και ποτέ δεν έχω δει τέτοιες καταστάσεις.
Ξεκινάμε από Ελληνικό (στην καλύτερη κάθε 10 λεπτά δρομολόγιο) και μέχρι Ηλιούπολη είμαστε σαρδέλες.
Μετά δε από λίγες στάσεις, όταν φτάνει Άγιο Ιωάννη ή Νέο Κόσμο, ο κόσμος δε μπορεί να μπει, σπρώχνονται, βρίζονται, τριτοκοσμικές καταστάσεις.
Πριν δέκα περίπου ημέρες ο συρμός σταμάτησε στον νέο Κόσμο και μας ανακοίνωσαν ότι χάλασε και θα αποσυρθεί.
Δεν έχω ξαναδεί πιο πολύ κόσμο να περιμένει. Δε μπορούσαν ούτε να κατέβουν τις σκάλες για να φτάσουν τις αποβάθρες!!
Αν και ήμουν σχετικά μπροστά, περίμενα 3 συρμούς που απλά σταμάταγαν χωρίς να μπορεί κάποιος να μπει και ανέβηκα να πάρω ένα ταξί.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#553957 μηπως το γεγονός ότι το τραμ τερματιζει εκει στο νέο κοσμο, υποχρεωνει πλεον τον κοσμο να παρει το μετρο για να παει κεντρο?? οποτε γινεται αυτό?? λογικα θα επρεπε να βαλλουν πιο πυκνα δρομολογια οσο το τραμ δεν παει Συνταγμα..
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#553968 Το πρόβλημα με τη γραμμή του Ελληνικού είναι ότι τα μισά τρένα τερματίζουν στον Αγιο Δημήτριο.
Το φωνάζουμε καιρό, αλλά οι διαδικασίες της ΑΜ σε ό,τι αφορά τις αλλαγές στον προγραμματισμό των συρμών (στην άλλη γραμμή πχ δεν υπάρχουν τέτοια θέματα), είναι τα ζώα μου αργά.
Επίσης νομίζω ότι (λόγω μνημονίου κλπ) καθυστέρησε πολύ η παράδοση των νέων συρμών με συνέπεια να μην επαρκούν οι παλιοί.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#554060 Πάντως αντίστοιχη εικόνα και στον ηλεκτρικό. Εγώ μπαίνω Κηφισιά και κάθομαι, οπότε το πρωϊνό κατέβασμα δεν είναι κακό. Αλλά μετά από τα Ανω Πατήσια, ο συρμός έχει γεμίσει και συμβαίνει ακριβώς αυτό που περιέγραψε και ο φίλος πιο πάνω. Σαρδελοποίηση, βρισιές, γενικά Ελλάδα του 1980.
Πριν 1-2 εβδομάδες ο συρμός χάλασε και μας κατέβασε με το ζόρι στον Περισσό. Πρέπει να περίμενα 2-3 συρμούς για να καταφέρω να μπω.
Αλλά από την άλλη μεριά, έχει πυκνώσει τόσο η κίνηση στο δρόμο, που χρειάζομαι 20 λεπτά παραπάνω ανά διαδρομή για γραφείο και πίσω. Οπότε, τουμπεκί και υπομονή.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#554063 Ισχύει. Η εικόνα του ηλεκτρικού δεν έχει βελτιωθεί ιδιαίτερα μετά τα έργα του 2004.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#554072 Νομίζω ότι βελτιώθηκε σημαντικά όταν άλλαξαν τις ράγες κάπου το 2010? Μειώθηκε σημαντικά το ταξίδι.
Ωστόσο, η σαρδελοποίηση καλά κρατεί. Ήλπιζα ότι τώρα που βελτιώνονται τα έσοδα (http://www.kathimerini.gr/987026/articl ... a-toy-oasa) ίσως πύκνωναν τα δρομολόγια ή έβαζαν περισσότερα βαγόνια.
Άβαταρ μέλους
By ecoj
#554099 Ο ηλεκτρικός έχει μεγάλο θέμα στο τμήμα Πειραιάς - Φάληρο που πάει λες και το σέρνει μουλάρι! Στο υπόλοιπο τμήμα είναι εντάξει. Έχει εννοείται αρκετό στοίβαγμα αλλά στο μετρό σε κάποια τμήματα τις ώρες αιχμής η κατάσταση είναι χειρότερη! Δε συζητάω καν τι μαρτύριο τι γίνεται σε κάποιες γραμμές λεωφορείων που εξυπηρετούν πυκνοκατοικημένες περιοχές και κεντρικούς άξονες χωρίς μετρό!
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#564943 https://youtu.be/A-rP-JgUW74

Ξεκίνησαν τα δοκιμαστικά δρομολόγια στον Πειραιά, του πιο άχρηστου μέσου στην Αττική.
Άρα δεν παρκάρουμε στις γραμμές!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#564966 Τα νεα οχήματα θα ερθουν κατά το 2021. δεν ξερω ποιος θα τα προμηθευσει ισως η Αττικο Μετρο να το γνωριζει. Τα βαγονια είναι γεματα από Κεντρο προς Φαληρο κ.λ.π. τις ωρες αιχμης...και σκντζαρεις και στο Μετρο. και Ηλεκτρικο. Το να μπαινεις στο κεντρο Πειραια είναι σημαντικο χωρις ΙΧ...
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#575580 Χρησιμοποιω έναν μήνα τον Προαστιακό και κατέληξα να προτιμώ το μποτιλιάρισμα στους δρόμους με το αυτοκίνητο!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#576249 Το πρόβλημα με τα μέσα σταθερής τροχιάς είναι η έλλειψη οδηγών, όχι τόσο συρμών. Βασικά οδηγούς δεν έχει ούτε η ΟΣΥ σε συνδυασμό με ρημαγμένα οχήματα
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#652406 https://www.athenstransport.com/2020/06/kiato-aigio/

Μετά από μόλις 9 χρόνια, στις 22/6 ξαναξεκιναει το τρένο με κατεύθυνση το Αίγιο.


< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By Govus
#652467 Για το ρημάδι το τραμ, που υποτίθεται θα ερχόταν πριν κανένα χρόνο μέχρι Πειραιά, έχουμε μάθει κάτι :twisted: ;