Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#702738 Του πήγε πολύ το ψήλωμα! :thumbsup:

Και βέβαια, στην περίπτωση σου, πέρα από εμφάνιση υπάρχει και ουσία στην αναβάθμιση. Με το καλό να το χαρείς ακόμη περισσότερο τώρα!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#702753 Με γεια! Δείχνει πολύ ωραίο! Άραγε θα χωρούσαν τροχοί μεγαλύτερης διαμέτρου για να κερδίσει κι άλλο σε απόσταση από το έδαφος;
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#702769
JimClark έγραψε:Μετά απο 1000 χλμ μονο θετικά αποτελέσματα έχω να αναφέρω.

Καλά, άσε να περάσει λίγος χρόνος, μέσα σε ένα απόγευμα τι συμπεράσματα να βγάλεις;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#702772
Anonymous Founder έγραψε:Με γεια! Δείχνει πολύ ωραίο! Άραγε θα χωρούσαν τροχοί μεγαλύτερης διαμέτρου για να κερδίσει κι άλλο σε απόσταση από το έδαφος;
Αν και το σκεπτικό έχει βάση, με ελάχιστη ισχύ και χωρίς κοντά δεν ξέρω αν στην πράξη κάτι τέτοιο θα είχε το προσδοκούμενο αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#702773 Zorz, έχεις δίκαιο

Hifi, "δυστυχώς" όχι ο θόλος είναι τόσο όσο. Αν ήθελα να έχω στο μυαλό μου, τέτοια πειράματα και κατευθύνσεις, ξεκινώ από λάθος αμάξι...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#707358 Έχω χαθεί περισσότερο από όσο θα ήθελα. Η προσαρμογή στα Γιάννενα είναι άριστη, την ερχόμενη εβδομάδα γίνεται η grand μετακόμιση, αφού τελειώνει και η γυναίκα τη δουλειά της στη Θεσ/νίκη. Σαν να μην έφτανε αυτό υπάρχει στον ορίζοντα άχαστη δουλειά (κληρώνει σύντομα, θα ενημερώσω όταν έρθει η ώρα και σιγουρέψει η κατάσταση) η οποία ναι μεν ταράζει την όποια ηρεμία / απόφαση μετακίνησης στα Γιάννενα αλλά δεν την αναιρεί. Εγω, με βλέπω να ταξιδεύω σε μέρη αλλαργινά και εξωτικά. Βλέπε Αθήνες, Πάτρες.

Στο μεσοδιάστημα παραθέτω λίγο από όλα στο μήνα που πέρασε...
Εικόνα

Το μεγάλο ταξίδι πριν κανα μήνα με ένα αμάξι φορτωμένο (πριν ψηλώσει). Γρεβενών περάσματα
Εικόνα

Έξω από τα Αηδόνια Γρεβενών
Εικόνα

Έξω από την Καλλονή Γρεβενών.
Εικόνα

Περάσματα από τα δοξασμένα του τιράντα, με άλλο χρώμα / νόημα / απώτερο σκοπό.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Σαμαρίνα και τα ρέστα
Εικόνα

:metalo: :inlove:
Εικόνα

Εικόνα

Pack my bags...
Εικόνα

North face
Εικόνα

Εικόνα

Καταγραφή της διαδρομής (το μοντάζ έγινε σε κάποια επίσκεψη στη Θεσ/νίκη, εδώ στα Γιάννενα ειμαι με ένα 2ο χέρι λάπτοπ Toshiba των 90 ευρώ ίσως η καλύτερη αγορά της 10ετίας μου)


Πρώτη ελεύθερη μέρα η της Κυριακής και κατευθείαν βρίσκω "τον εαυτό μου" στην ύπαιθρο. Στο δρόμο για τη Ζίτσα με το άλλο γκρίζο
Εικόνα

Πρώτη επιστροφή στη Θεσ/νίκη που με πιάνει αδιάβαστο οσον αφορά το καιρικόν του (με ένα κοντομάνικο και μια φανέλα ήμουν εδώ, σορρυ που δε βγήκα έξω για κλικς)
Εικόνα

για πολλά και διάφορα και μεταξύ άλλων το ψήλωμα του αμαξιού. Παραλαβή από τον Λατρεία Σταύρο με αμάξι που δε χωράει τίποτα πίσω, παρά μια σακούλα και μια κουβέρτα. :lol: :inlove:
Εικόνα

Επιστροφή ψηλωμένος από τα γνωστά λημέρια.
Εικόνα

Πρώτη παραλίμνια ποδηλατόβολτα και χάνω την ταυτότητά μου (αισίως για 2 3 μέρες) :rant:
Εικόνα

Πρώτο ορειβατικό στο Μαυροβούνι (Κόντι ως 3 σύνορα). Πάνω από Μέτσοβο, τεχν. λίμνη Αώου
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Βίντεο του εγχειρήματος.


φώτο, σημαντικές για μένα.
Ευλογία από τον "Θεό"
Εικόνα

Η τελευταία κακοκαιρία εδώ είχε κάνει μια κρούστα παγο-χιονιού πάνω από το ήδη υπάρχον χιόνι. Φαίνεται σε αυτή τη φώτο.
Εικόνα

2ο ορειβατικό. με νεαρότερη παρέα, στο "Σάδι Μίγας" που είναι ουσιαστικά ένα όρθιο χιλιόμετρο από την Κόντισα, Μονή Στομίου και χάσιμο στα βουνά.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Η Γκαμήλα, η κορυφή της Τύμφης, 6η ψηλότερη στην Ελλάδα, 2497m
Εικόνα



Επιστροφή, ακόμα μια στη Θεσ/νίκη από τα πέριξ του χωριού.
Εικόνα

Εικόνα

Αγριόγιδα, κοπάδι στο δρόμο σε μια διαδρομή 70 χλμ που δεν συνάντησα ουτε ένα αμάξι...
Εικόνα

Επιστροφή με τη μικρή για παραμονές πάσχα.
Ποδηλασία παραλιμνίως.
Εικόνα

Ζίτσα revisited με νέα λάστιχα
Εικόνα

Πάχυνση των τοπικών πληθυσμών
Εικόνα

Βόλτα στο Ζαγόρι και με τη γυναίκα.
Τσουγκρίζοντας σόλο
Εικόνα

Εικόνα

Γυφτόκαμπος
Εικόνα

Εικόνα


Ακόμα ένα ορειβατικό. Λίγο πιο δίπλα από το Μαυροβούνι, οι Φλέγγες, πάνω από τις Πολιτσές Μετσόβου.
Βίντεο


Εικόνα

Εικόνα

Το σημείο που με δάγκωσε τσόμπανος πριν 2 χρόνια (Αντιλυσσικό 5 δόσεις εμβόλιο, τι να μου κλάσει ο αστραζένεκας)
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Λύκοι στον ορίζοντα (κάντε ζουμ, ειναι μπροστά στο βάθος εκατέρωθεν του κεραυνόπληκτου ρόμπολου)
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Και σημερινές, το έμπα στη Βάλια Κάλντα από Σαλατούρα Μηλιάς, μια διαδρομή απωθημένο, με τρομερές ομίχλες και τις οξιές στο πρώτο τους φόρτε.
Εικόνα

ΕικόναJimmu Clarku, on Flickr

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από JimClark και 09 Μάιος 2021, 22:42, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#707359 Το μιναρισμα πολλοί το αγάπησαν, τον μιναρα όχι. Πάρε πληροφορίες από mjacob, HF και rx8 και θα έχεις μια ωραία διαμονή στην πρωτεύουσα του καρναβαλιού.

< >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#707360 Πούλησα τη ψυχή μου στο δγιάολο για μια θέση στο δημόσιο.

Έχουν γίνει ΠΑΡΑ πολλά τα τελευταία 2 χρόνια, δεν το πολυσκέφτομαι.

Ίσως πεθάνω από επιπλοκές θρόμβωσης :lol:
Άβαταρ μέλους
By theo13
#707364
bibendum έγραψε:Το μιναρισμα πολλοί το αγάπησαν, τον μιναρα όχι. Πάρε πληροφορίες από mjacob, HF και rx8 και θα έχεις μια ωραία διαμονή στην πρωτεύουσα του καρναβαλιού.

< >


Άκουσα κάτι για μινάρες και γύρισα να δω ποιός με φώναξε. Αν χρειαστεί κάτι ο JimClark μπορώ να τον βοηθήσω. 35 χρόνια εμπειρία στη μιναρούπολη :lol:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#707366 Ξενοφών καλή προσαρμογή στα Ιωάννινα και εύχομαι ότι καλύτερο στα επαγγελματικά! :thumbsup:

Μου αρέσει που την μια μας δείχνεις το σημείο που σε δάγκωσε ο τσομπάνος και στην επόμενη μας δείχνεις τους λύκους! Από αυτούς πάντως δεν σε γλιτώνει το αντιλυσσικό! :lol:

Οι φωτογραφίες κλασικά εξαιρετικές, ειδικά αυτές με τα φύλλα προς το τέλος. Στους λύκους βέβαια, την θέλαμε την DSLR με τον ζουμ τον φακό! :)

Υ.Γ. Πολύ όμορφο το σετ από το "Σάδι Μίγας". Ένα ακόμη μέρος της Ελλάδας που μαθαίνω από εσένα! Φαίνεται λες και είναι από άλλη χώρα., εντυπωσιακό το τοπίο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#707367 Φοβερές φωτό, όσο για την Πάτρα, δηλώνω εντελώς αναρμόδιος μιας και εδώ και χρόνια μόνον απέξω περνάω!
Και φαντάζομαι έχουν αλλάξει πάρα πολλά τα τελευταία σχεδόν 20 χρόνια που έχω φύγει!
Για Αθήνα, όλο και κάπου μπορώ να βοηθήσω εννοείται.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#707409 Καλή επιτυχία στα επαγγελματικά. Αν όμως έχεις πολλά ταξίδια με την Εγνατία μήπως χρειαστεί να πάρεις άλλο αυτοκίνητο;
Και το ρόλο έπαιξε ένα Mazda στη φωτό εκεί που λες ότι πήρες το αυτοκίνητο και δεν χωρούσε τίποτα;
Πάντως φοβερές φωτό όπως πάντα και πραγματικά μας δείχνεις μέρη και τοπία που δεν ξέραμε ότι είχαμε στην Ελλάδα.
Αλλά φιρί φιρί το πας. Μία του κλέφτη (ο σκύλος) δυό του κλέφτη (οι λύκοι), τρεις και η κακή του μέρα (πρόσεχε έχει και αρκούδες εκεί πάνω)... :lol:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#707567 Ευχαριστώ για όλα τα λόγια σας κτλ.

Το λύκο φοβάμαι και σέβομαι παραπάνω από τα άγρια ζώα, την αρκούδα όχι. Το λύκο ιδίως στο ζευγάρωμά του, μόνο το garmin μου θα βρείτε.... αλλά είναι πανέξυπνο ζώο. Ποτέ δε θα κάνει κακό στον άνθρωπο, γιατί ξέρει οτι δε θα του χαριστεί και θα παιξουν αντίποινα. Απλά τους πέτυχα πάνω γιατί δεν έχουν έρθει ακόμα τα κοπάδια προβάτων και ανεβαίνουν στα ψηλά για κυνήγι λαγών κτλ. Συνήθως μένουν σε χαμηλότερα υψόμετρα.

Κιλο, όχι μόνιμα τη μπαγκαζιέρα, απλά τώρα για τα πάνε έλα κουβαλάω και εγώ κάποια πράματα όπως ευαίσθητα, προικιά κτλ :lol:

Για άλλο αμάξι ουτε καν σκέφτομαι, ένα ασφάλτινο eco λαστιχάκι και άνετα γράφω <4λτ/100. Το Μαζντα είναι του φίλου Γιαννιώτη Σταύρου που ήρθε απλά και με "μάζεψε" από τον αναρτησά στο σπίτι. Του έφερα από Γιάννενα 1 σακούλα πράματα και μαζι με μια βελέντζα που ειχε, απλώς γέμισε το πορτ μπαγκάζ του mx5. Δεν ενθουσιάζομαι από τέτοια αμάξια (πλέον), αλλά μου έκανε εντύπωση το πόσο μικρο είναι μέσα.

Για το εργασιακό, απλώς με θυμήθηκε μια προκήρυξη, και το νέο ήρθε, στο πιο εμφατικό timing, Μόλις 3 μέρες αφού έκλεισα το διαμέρισμα. Τσατίστηκα όσο τίποτα, αλλά μου είπα:
Φρόντισε παπάρα, μη πάρεις κάποια απόφαση λάθος και σε 10 χρόνια γράψεις ακόμα ένα "μετανιώνω" σαν αυτό

Τίποτα δεν έχει οριστικοποιηθεί, όταν έχω νεότερα, θα επανέρθω στο εργασιοτοπικό.