Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#727426 Χωρίς κάποιο προφανή λόγο (εννοώ δεν άκουσα κάποιο θόρυβο κτλ (αν κ συνήθως δεν ακούς τπτ σε αυτές τις περιπτώσεις, απλά μια μέρα απότομα χαιρετάει)). Υπάρχει ασαφές πλαίσιο με το τι ισχύει για την καδένα του συγκεκριμένου μοτέρ. Η fiat δε προδιαγράφει ούτε αλλαγή σε κάποια χλμ, ούτε λέει οτι ειναι εφ όρους ζωής (όπως πολύ συχνά μου τονίζαν στη Ford). Rule of thumb είναι να αλλάζει κάπου στα 120 - 140.000χλμ για να έχεις το κεφάλι σου πλαίσιο.

Το είχα συζητήσει και με τον Παπάζογλου στη Θεσ/νικη όταν το έκανα σέρβις εκεί και μου είπε, οτι είχε περιστατικό που Punto (1.3 πετρέλαιο με τους 75) έκανε γκράου στα <90.000 χλμ έχει και ένα ducato που έχει φτάσει 450.000 με τη μανίσια. Βγάλε άκρη
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#727431 Τι να πω. Δεν έχει τύχει να αλλάξουμε ποτέ σε αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#727432
NickTG έγραψε:Καδενα γιατί?
Η αντοχή της καδενας έχει να κάνει με τις συνθήκες λειτουργίας και την λίπανση, αν την ακούσουν τα o rings αρχίζει και ξεχειλωνει.

Τουλάχιστον αυτά μου έλεγε ο μηχανικός μου όταν άλλαξα.

Σκέφτηκα ότι με δεδομένο την λίπανση που χρειάζεται η αλυσίδα της μοτοσυκλέτας δεν είναι παράλογο.

< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#727433 Η καδενα στην Corolla μου με 200.000 χλμ ειναι ΟΚ ακομα, οπως και ο τεντωτηρας της. Στις μοτο αλλαζεις τεντωτηρα συνηθως και ειναι λογικο γιατι στροφαρουν πολυ περισσοτερο οπως εχουν και αποτομες και ακραιες αλλαγες στρφων.

Σε ντιζελομοτερ ομως, παραμενει παραξενη η τοσο νωρις αλλαγη
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#732163 Τελικά αλλάχτηκαν όλοι οι προθερμαντήρες, καθώς και ο του 1ου κυλίνδρου παρέδωσε το πνεύμα. Είναι το κακό συνήθειο που με τα πρώτα κρύα δεν περιμένω να ζεσταθεί ο κύλινδρος και έτσι έκαψα τον #1.

Θα πεις, μα ακόμα δεν έχει κρύο... Εδώ είχε π.χ. 1 βαθμό το πρωί (και πάμε για καμια 10ριά φωτός του διαστήματος που πέρασε)
Εικόνα

Το οποίο αν δεν είχε κρύο θα φαινόταν κάπως έτσι...
Εικόνα

Το οποίο είναι στα >2000m στα Βαρδούσια, τα βλέπετε στο background
Εικόνα

Εικόνα

Και ανεβαίνοντας προς τα καταφύγια των Βαρδουσίων
Εικόνα

Χαμένος στα δάση της Ναυπακτίας
Εικόνα

Όχι χαμένος στα Άγραφα, κατεβαίνοντας από το Τροβάτο προς τον πολιτισμό...
Εικόνα

Καθόλου χαμένος, κοντά στο χωριό, πάνω από τον Αώο. Τα ποτάμια δίνουν τέτοιες μαγείες
Εικόνα

Κορινθία. Υδροβιότοπος Κοκκώσι. Με φίλο που βρήκα από το instagram, και αποδείχτηκε ότι ήμασταν μαζί στρατό. Και αποδείχτηκε ότι στο φωτογραφικό μου αρχείο είχα μια φωτό του όταν φεύγαμε από το 9ΣΠ Καλαμάτας. Αν είσαι ο Ξενοφών, η Ελλάδα είναι μικρούλα.
Εικόνα

Και μιλώντας για ΣΠ, 6ο ΣΠ στη γέφυρα που πηγαίναμε φαντάρια για βολές στα εξαμίλια και εγώ χάζευα την κίνηση ονειρεύοντας την ελευθερία 355 μέρες μετά...
Εικόνα

Εικόνα

Και όλα αυτά ξεκινάνε κάπως έτσι με αξημέρωτα ξεκινήματα στις μεγαλουπόλεις...
Εικόνα

Handheld μη βαράτε...
Εικόνα

Και νέες παρέες ορειβατικού χαρακτήρα. Στον Τρικεριώτη στα σύνορα Ευρυτανίας - Αιτωλακαρνανίας
Εικόνα

Φωκίδα. Έξω από Αρτοτίνα
Εικόνα

Και λίγο θάλασσα. Πόρτο Χέλι, Αργολίδα.
Εικόνα

Πάνω από την Πατλιά Αργιθέας, ορεινή Καρδίτσα.
Εικόνα

Καρδιτσιώτικα Άγραφα
Εικόνα

Και λίγο ορεινή Άρτα
Εικόνα

Εικόνα

Τα επόμενα μου πόστ, λογικά φθινοπωρινού χαρακτήρα, πριν ξαναμπουν για τελευταία φορά τα Ultragrip.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#732167 Πωωωω στην γέφυρα στην Κόρινθο, όντας πηγαίνοντας για βολές περνάγαμε περπατητή και μας κόρναραν από κάτω τα αμάξια.
98Δ ρε.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#732171 Εννοειται και στα εξαμίλια μπήκα, στο πεδίο βολής.

Το στρατόπεδο Χειμάρρα εμαθα ότι έγινε κέντρο μεταναστών και το πεδίο βολής, σκοπευτήριο. Εκείνο το απόγευμα που πήγα μου ήρθαν πίσω οι μνήμες.

Στρατο-τόπικ με τις δικές μας εμπειρίες έχουμε; Μου περισσεύουν και καμιά 200αριά φώτο μου στα χακί. :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#732190 Χώσε καμία στο Περί Θήτειας, αν έβγαζες τέτοιες φώτο και τότε θα έχουν ενδιαφέρον

< >