Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#707671 Α ο φίλος σου έχει το nd το τελευταίο mx 5 ωραίος !! 140 λίτρα αποσκευές φθάνουν για διακοπές 2 ατόμων για μια εβδομάδα :lol: . Αν μιλάμε και στις δύο περιπτώσεις για μισθούς 700-900 πάνε δημόσιο .
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#712320 Περιήγηση σε μια απο τις πιο ονειρεμένες περιοχές που μπορεί κανεις να βρει στην Ελλάδα

Το κλασσικό Ανήλιο - Χαλίκι σε early - θερινή βερσιόν


The mother of all off road διαδρομές. Κροκαλόδρομου έπαινος, καραγούσταρα άλλη μια φορά την ακρίβεια των φρέσκων ελαστικών και το κομβικό +4-5 cm απόστασης απο το έδαφος. Το δύσκολο αρχίζει από το 43:00 και μετά


Τα φυσιολατρικά της περιοχής. Για τους μη γνώστες ειναι ο ορεινός όγκος που βλέπει κανείς αριστερά του οπως πάει προς Γιάννενα, στο ύψος του Μετσόβου. Εκεί τα χιόνια όταν εποχιακά λιώνουν δημιουργούν τη λίμνη με τις "βυρήνες" στο κατέβασμα των υδάτων πόρων που στα βλάχικα λέγεται Βερλίγκα. Μαζί και ανάβαση στην ψηλότερη εκεί κοντά κορυφή, την Τσουκαρέλλα. Δύο φορές πήγα εκει παλαιότερα και ο καιρός ήταν κακός, αλλά προχθές μας έκανε τη χάρη (πέταξε και μια διπλή ηλιακή άλω...)


Και κάποια πλάνα από το κατέβασμα προς Χαλίκι και Ζαχαρή Χρήστο :eat: :eat: :rtfm: .
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#712338 Η Τσουκαρέλα είναι η κορυφή που φαίνεται από το χωριό μου. Είχα δοκιμάσει μια φορά να φτάσω όσο πιο ψηλά γίνεται με το Νίβα που είχαμε, αλλά κόλωσαν οι υπόλοιποι δεν έμεινα χαμηλά. Το εντυπωσιακό για μένα είναι που βρήκατε τόσο κόσμο εκεί πάνω! :dizzy:
Εμένα ποτέ δεν μου είπαν κάτι αυτά τα μέρη, έχουμε ανέβει μεν όταν ήμουν παιδί, (με το Namco Pony που είχε ο πατέρας τότε που ανέβαινε παντού και ήσουν και άνετος χάρη στην ανάρτηση!) αλλά και σήμερα ακόμη, δεν έχω πάει να ξαναδώ πχ το Χαλίκι.
Ίσως κάποια στιγμή γίνει κι αυτό, αλλά ειλικρινά, προτιμώ να λιώνω σε μια παραλία!
Στην γυναίκα σου αρέσουν εξίσου ή σου κάνει το χατίρι; :lol:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#712359 Πολύ ωραία η ανάβαση στην Βερλίγκα! Στην αρχή νόμιζα πως ήσασταν όλοι μαζί με το group, μετά κατάλαβα ότι ανεβαίνετε μόνοι.

Θυμάμαι που είχες ανεβάσει παλιότερα υλικό από εκεί, με πολύ ομίχλη και κάτι τσομπανόσκυλα! Και από την κορυφή φαίνονται αρκετά μαντριά κάτω.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#712363 Αυτά τα βουνά είχαν κάποτε χιλιάδες ζωντανά να βόσκουν κάθε καλοκαίρι, πολλά μαντριά, πολύ κόσμο γενικώς. Ούσα μια από τις χειρότερες δουλειές, πλέον όλο και λιγότεροι την κάνουν. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να πρασινίζουν τα βουνά, και εκεί που ήταν μόνιμα γυμνά, σιγά σιγά η βλάστηση ξεκινώντας από κάτω προς τα πάνω, να "γεμίζει" τα βουνά.
Αυτά βέβαια δεν θα τ'ακούσετε από όσους είναι ενάντια στις ανεμογεννήτριες...
:lol:
Εγώ είμαι υπέρ των τελευταίων (αρκεί να λύσουμε το ζήτημα της αποθήκευσης της υπερβάλουσας ενέργειας που αναγκαστικά θα προκύπτει όλο και πιο συχνά πλέον και φυσικά, ει δυνατόν χωρίς μπαταρίες) και υποστηρίζω πως η κτηνοτροφία θα πρέπει να γίνεται σε ελεγχόμενα όσο γίνεται σημεία και όχι ανεξέλεγκτα. Ειδικά τα κατσίκια, δεν αφήνουν τίποτε όρθιο.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#712381 Χίλιες φορές τα κατσίκια, παρά ο άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#712385 Κοίτα, αν έχω να επιλέξω, δεν θ'άφηνα κι εγώ κανέναν. Αλλά δεν γίνεται να μην σχολιάσω την πραγματικότητα. Εγώ όταν ήμουν πιτσιρίκι, μεγάλωνα στα Γιάννενα και τα βουνά ήταν γυμνά ή με ελάχιστα δέντρα. Τότε, έβρισκες ΠΑΝΤΟΥ κόσμο να βόσκει το κοπάδι του. Κι ο παππούς μου είχε.
Σήμερα, είναι σπάνιο θέαμα. Και αυτό έχει κάνει τα βουνά να είναι ΚΑΤΑΠΡΑΣΙΝΑ. Μιλάμε για τρομακτική διαφορά, όχι αστεία.

Οπότε, ναι, μπορεί μια ανεμογεννήτρια να μην είναι ό,τι πιο όμορφο. Αλλά σαφώς καλύτερο από ένα κοπάδι με κατσίκες. Σε αυτό, δεν δέχομαι κουβέντα, το πριν και το μετά είναι φανερό στα βουνά μας.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#712437 Ναι, πετύχαμε εκείνη τη μέρα λεωφορείο με κάπου 40 άτομα απο Αθήνα. Συνολικά λεει ειχε 30 - 40 σκην ές πάνω, Σαββάτο βράδυ.

Και ναι η γυναίκα ακολουθεί φανατικά σε κάτι τέτοια, μη πω και "πρωτοστατεί".

Λίγο ακόμα και θα επανδρωθούν οι 3 στάνες. Υπάρχουν μεγάλα κοπάδια στην περιοχή τα οποία δίνουν σημαντική παραγωγή τυροκομικών στην περιοχή.

Όσον αφορά τις ανεμογεννήτριες και εγώ δε τις θέλω στα βουνά. Μπορούν να τις βάλουν στο Αιγαίο στο Ιόνιο, στις βραχονησίδες, τόσες και τόσες υπάρχουν. Και θα γκρινιάξει και λιγότερος κόσμος.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#712495 Εντωμεταξύ βλέπω τώρα το βιντεάκι της ανάβασης, με τον Totoro να προσπερνά σταματημένα BMW X3, Kia Sportage, ένα Discovery (το οποίο ήταν μάλλον μαζί τους), Suzuki Vitara, Navara, τα αγροτικά που ανέβασαν τους ορειβάτες στο βουνό, και συνεχίζει μόνος του για την κορυφή! :thumbsup:

Έλα πες αλήθεια, δεν περπατήσατε πάνω από 5 λεπτά για την κορυφή :lol:

ΥΓ1. Μία ώρα ανάβαση με τόση πέτρα και χαλίκι, το κεφάλι πρέπει να έγινε φραπές από το ταρακούνημα!
ΥΓ2. Αν και ξέρω ότι στον Ξενοφών δεν αρέσουν τα drones, ένα ωραίο βιντεάκι από την περιοχή, που μου έβγαλε προτεινόμενο το youtube

Άβαταρ μέλους
By JimClark
#712585 ως εκεί που ειναι τα σταματημένα αμάξια, ειναι πλάτωμα και βολεύει για να κοψεις απο τους βράχους και να ανέβεις πάνω. Παρ' όλ' αυτά, από εκεί και πάνω έχει 1 2 απαιτητικά σημεία που με ακατάλληλα λάστιχα και δρομίσιο ground clearance, παίζεις με φανοποιείο. Επίσης, πολλοι σταμάτησαν εκει γιατί στο πάνω πλάτωμα ειχε χιονούρα και δε μπορούσε να περάσει κανεις με όχημα.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#717198 Εν τάχει της φετινής πατριδογνωσίας... Έχω ανεβάσει τα βίντεο, όλων των διαδρομών. Κάντε ένα subscribe στο δόλιο, τζάμπα είναι :lol: :inlove:

Ημέρα 1η
Προσέγγιση Αγράφων από νομό Καρδίτσας. Λεοντίτο προς δασικά βοσκοτόπια :inlove: :inlove:


Ορειβατικό: Ανάβαση στην κορυφή των Αγράφων, το Ντεληδήμι


Πλάνα από την επιστροφή, με έμφαση στην ανάδειξη του τοπίου :inlove: :inlove:



Ημέρα 2η
Πέριξ Τζουμέρκων
Μανούλα διαδρομή με πολύ δύσβατα περάσματα που μέτρησαν οι +5 πόντοι και τα κατάλληλα ΚΑΙ φρέσκα λάστιχα


Ορειβατικόν. Ανάβαση στο Καταφίδι.
Αυτό το κομμάτι δίπλα στην κόψη από το 12.20 και μετά :inlove:


Πλάνα κατάβασης
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#719156 Πρόσεχε τον, τον Totoro, γιατί δεν βλέπω να βρίσκεις εύκολα αντικαταστάτη με αυτά που βγάζουν πλέον :lol:

Άβαταρ μέλους
By JimClark
#727420 τιτανοτεράστιο (οκ λιγο πολύ τώρα που είμαι ελάχιστα στα Γιάννενα) σέρβις.

Στα 127.000χλμ περίπου, 3.5 χρονών αλλάχτηκαν
-τα τακάκια φρένων (και τα 4) που ήταν στο 80 % της φθοράς τους ας το πω
-Καδένα. Υπάρχει εντελώς ασαφές πλαίσιο με το τι γίνεται με τις καδένες της Φίατ, οπότε θεώρησα καλό να ενδώσω και να την αλλάξω. Για τα 2 παραπάνω θα μπορούσα να τα τρενάρω και ακόμα λίγο, αλλά "βόλεψε" η 2ήμερη άδεια εργάσιμων ημερών.
Τα έφτυσε ένας προθερμαντήρας στο 2ο κύλινδρο, αλλάχτηκε και αυτός.
Τυπικό σέρβις και (αμην):
-επιστροφή σε μια 4άδα γνήσια ελατήρια. Πριν κατέβω Αθήνα έκανα το λάθος να περάσω τα Bilstein B4 (αερίου, τα μαύρα 2πλου σωλήνα) τα οποία αποδείχτηκαν πολύ κοπανιστά για τα γούστα μου, ιδιαίτερα στο rebound. Επίσης, με αυτά δε μπόρεσα να έχω και τις προσθήκες ανύψωσης. Οπότε βγήκαν και μπήκαν μια 4άδα μανίσια ξανά και ήρθε στο επιθυμητό ύψος.

Έλα και ένα βιντεάκι για το καλό από τα τρις-αγαπημένα Βαρδούσhα


και ένα ακόμα με τη διάσχιση όλων των Αγράφων, από το βασικό οδικό άξονα (Πετρίλια, 3 σύνορα, Τροβάτο, και πιο κάτω) ανήμερα 15αύγουστου (για αυτό θα δείτε ασυνήθιστη συμφόρηση στα χωριά)
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#727422 Δεν πρόλαβα να τα δω ακριβώς, γιατί μόλις παρέλαβα το αμάξι το φόρτωσα να κατέβω Αθήνα.

Τα αμορτισέρ τα πλήρωσα κοντά 700ευρώ, ποσό που φαίνεται εξωφρενικό έναντι των 380 που πέρασα τα Bilstein (καλά χρυσά και όντως καταλαβαίνεις τη βαρβατίλα τους, αλλά πολύ δυνατό το rebound τους), αλλά πολύ απλά δε μπορώ να ζήσω με τα bilstein.
Η καδένα νομίζω πήγε 300~350 ευρώ
Τα τακάκια πήγαν κοντά στα 160 και ο προθερμαντήρας ένα 50άρι περασμένος.