Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#528653 Είναι εύκολο να μπερδευτεί κάποιος από φώτα που είναι δίπλα στο δρόμο και περνώντας με κάποια ταχύτητα, νομίζεις πως βγήκε φωτογραφία!
Έχει συμβεί σε όλους μας κάτι τέτοιο, μην αγχώνεσαι.
Στην Ολυμπία Οδό, τα μπλόκα είναι σε συγκεκριμένα σημεία κάθε φορά, όποτε γενικά δεν είναι δύσκολο να τα αποφύγει κάποιος.
Κλασικό σημείο είναι στα ΣΕΑ του Αιγίου, κάτω από την γέφυρα στην κατεύθυνση προς Πάτρα για παράδειγμα, ή μετά τις σήραγγες στις Κακιάς Σκάλας, πάλι προς Πάτρα, ή στο πάρκινγκ πριν τις σήραγγες προς Αθήνα.
Γενικώς, προσέχουμε όπου υπάρχει πάρκινγκ, ΣΕΑ και κόμβος, που ούτως ή άλλως πρέπει να κόβουμε γιατί μπορεί να βγαίνει κάποιος.
Τέλος, αν πας μέχρι 150 κανείς δεν θα ασχοληθεί, και ακόμη κι αν το κάνει, το πρόστιμο είναι πολύ μικρό.
Επίσης, μετά τα 150 ανεβαίνει τόσο πολύ η κατανάλωση, που πραγματικά δεν αξίζει.
Σε ταξίδι προς Πάτρα, με το πόδι στο πάτωμα, είχα μέση 14 λτ/100 , ενώ με πιο ήρεμη οδήγηση, μέγιστη τα 150 αλλά σχεδόν πάντα πάνω από 130, έκαψα τα μισά.
Παρόλο που δεν πληρώνω την βενζίνη, πραγματικά είναι χαζό. Δηλαδή, με τον πρώτο τρόπο θέλω ένα τεπόζιτο πήγαινε-έλα, ενώ με τον δεύτερο βγάζω και δεύτερο ταξίδι, άνετα, ξεκούραστα, με ασφάλεια και χωρίς κανένα άγχος να φάω κλήση.
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#528657 Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα σου. Εδώ και αρκετό καιρό πάω με τα όρια του νόμου, αρκετές φορές και για λόγους οικονομίας οδηγώ τέρμα δεξιά με 110-120 όταν έχει όριο 130 εφόσον δεν διαταρασω την ομαλή κυκλοφορία την δεδομένη στιγμή. Μέσα στην πόλη κάτω από τα 10 λίτρα ανά 100 χλμ. δεν πέφτω και είχα καταφέρει στην εθνική οδό να πέσω στα 5.7 λίτρα. Χθές όντως πήγαινα με τα όρια απλά σε εκείνο το σημείο πήγα μέχρι τα 160 και μετά άφησα το αυτοκίνητο να ρολάρει γιατί σε λίγο θα έφτανα στα διόδια.


< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#528659
Anonymous Founder έγραψε:.................

Τέλος, αν πας μέχρι 150 κάνεις δεν θα ασχοληθεί, και ακόμη κι αν το κάνει, το πρόστιμο είναι πολύ μικρό.
Επίσης, μετά τσα 150 ανεβαίνει τόσο πολύ η κατανάλωση, που πραγματικά δεν αξίζει.
Σε ταξίδι προς Πάτρα, με το πόδι στο πάτωμα, είχα μέση 14 λτ/100 , ενώ με πιο ήρεμη οδήγηση, μέγιστη τα 150 αλλά σχεδόν πάντα πάνω από 130, έκαψα τα μισά.
Παρόλο που δεν πληρώνω την βενζίνη, πραγματικά είναι χαζό. Δηλαδή, με τον πρώτο τρόπο θέλω ένα τεπόζιτο πήγαινε-έλα, ενώ με τον δεύτερο βγάζω και δεύτερο ταξίδι, άνετα, ξεκούραστα, με ασφάλεια και χωρίς κανένα άγχος να φάω κλήση.


Πραγματικα δε σε αναγνωριζω τεκνον μου :omg: :help:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#528660
junior gt έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:.................

Τέλος, αν πας μέχρι 150 κάνεις δεν θα ασχοληθεί, και ακόμη κι αν το κάνει, το πρόστιμο είναι πολύ μικρό.
Επίσης, μετά τσα 150 ανεβαίνει τόσο πολύ η κατανάλωση, που πραγματικά δεν αξίζει.
Σε ταξίδι προς Πάτρα, με το πόδι στο πάτωμα, είχα μέση 14 λτ/100 , ενώ με πιο ήρεμη οδήγηση, μέγιστη τα 150 αλλά σχεδόν πάντα πάνω από 130, έκαψα τα μισά.
Παρόλο που δεν πληρώνω την βενζίνη, πραγματικά είναι χαζό. Δηλαδή, με τον πρώτο τρόπο θέλω ένα τεπόζιτο πήγαινε-έλα, ενώ με τον δεύτερο βγάζω και δεύτερο ταξίδι, άνετα, ξεκούραστα, με ασφάλεια και χωρίς κανένα άγχος να φάω κλήση.


Πραγματικα δε σε αναγνωριζω τεκνον μου :omg: :help:


Άβαταρ μέλους
By junior gt
#528661
xenos έγραψε:
junior gt έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:.................

Τέλος, αν πας μέχρι 150 κάνεις δεν θα ασχοληθεί, και ακόμη κι αν το κάνει, το πρόστιμο είναι πολύ μικρό.
Επίσης, μετά τσα 150 ανεβαίνει τόσο πολύ η κατανάλωση, που πραγματικά δεν αξίζει.
Σε ταξίδι προς Πάτρα, με το πόδι στο πάτωμα, είχα μέση 14 λτ/100 , ενώ με πιο ήρεμη οδήγηση, μέγιστη τα 150 αλλά σχεδόν πάντα πάνω από 130, έκαψα τα μισά.
Παρόλο που δεν πληρώνω την βενζίνη, πραγματικά είναι χαζό. Δηλαδή, με τον πρώτο τρόπο θέλω ένα τεπόζιτο πήγαινε-έλα, ενώ με τον δεύτερο βγάζω και δεύτερο ταξίδι, άνετα, ξεκούραστα, με ασφάλεια και χωρίς κανένα άγχος να φάω κλήση.


Πραγματικα δε σε αναγνωριζω τεκνον μου :omg: :help:




Μπαααα. Στη δικια του περιπτωση ειναι εντελως το αντιθετο. :help: :lol:
Αλλιως πιθανον να ηταν μια φυσιολογικη εξελιξη. .
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#528663 Κάποτε μεγαλώνεις και καταλαβαίνεις καλύτερα την επικινδυνότητα κάποιων πραγμάτων . Εξάλλου μπορείς να κάνεις το κέφι σου πότε-πότε , αφού συνεχώς είναι σα να παίζεις με τη φωτιά.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#528667
REALZEUS έγραψε:α) 11,33 cm σε διάμετρο.
β) Μέλι και καρύδια.
γ) Μερέντα αραιωμένη.

Περνάω το τεστ; :lol:


Και λίγο καϊμάκι παγωτό από πάνω θα ήταν ταμάμ !
Άβαταρ μέλους
By 224v
#528673
mousatos έγραψε:Κάποτε μεγαλώνεις και καταλαβαίνεις καλύτερα την επικινδυνότητα κάποιων πραγμάτων . Εξάλλου μπορείς να κάνεις το κέφι σου πότε-πότε , αφού συνεχώς είναι σα να παίζεις με τη φωτιά.

Ετσι ακριβως συν, ότι με τους αυτοκινητοδρόμους δεν έχει μεγάλη διαφορά αν πηγαίνεις 140, η 170... στην αίσθηση. Σκοπεύω τον Οκτωβριο που θα βάλω τις πινακίδες στο 2.24v, να πάω Πάτρα για Ιθάκη. Στον αυτοκινητόδρομο θα πάω μάλλον ήρεμα όπως και πέρυσι που πήγα Ν. Ιταλία. Εκαψε 20 λιτρα που είναι λογικό. Στην Ιθακη όμως που πλεον θα κάνω 25+25 χλμ στροφηλικι ορεινό θα το ευχαριστηθω αφού αστυνόμευση μηδέν αλλά και κυκλοφορία ανύπαρκτη. Είναι και ένας φίλος με Junior 1.6 φτιαγμένο και ισως χρόνο μετρήσουμε... Αυτός έχει και Subaru Wrx....

.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#528679
DAP έγραψε:
REALZEUS έγραψε:α) 11,33 cm σε διάμετρο.
β) Μέλι και καρύδια.
γ) Μερέντα αραιωμένη.

Περνάω το τεστ; :lol:


Πως να περασεις ρε αφου ηρθαν οι λουκουμαδες και η μπυρα ειναι ακομα στο ( μεγαλο ) ποτηρι..... :lol: :lol:


Ήταν η νιοστή μπύρα πατέρα. Πηγαίνει με το μέλι... :whistlink: :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#528686
Άνθρωπέ (τρόπος του λέγειν), είσαι εντελώς φρενοβλαβής; ΜΕ ΚΟΥΟΥΤΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΦΟΡΟΥΜ, ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙΣ ΚΑΤΙ, ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΚΑΝ; ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΠΟΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ ΓΙΑΤΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΙΝΗΣΗ ΜΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΚΗ!!!


:lol: :lol:

-Για ποιο λογο κανετε μηνυση κυριε?
-Με quotare απο αλλο φορουμ υπαστυνομε

:s_rofl :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#528697 Πάντως αυτη η φώτο με τα σοκολατοεπικαλύμματα φαίνεται σαν εντόσθια σε ανοιχτή εγχείρηση (ήρθε η ώρα να αλλάξω κινητό) :innocent:

Και για να είμαι ον τόπικ, πέτυχα ένα μπλόκο στη Νικήτη που γράφουν για το κόψιμο της λωρίδας (αριστερά τα λίδλ, σταματάνε την κυκλοφορία για να μπουν ενώ έχει 2πλή διαχωριστική). :metalo:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#528738 Τις προάλλες είδα πρώτη φορά κάμερα σε λειτουργία. Έβγαλε δύο τύπους φωτογραφία σε χρόνο dt. Αν και μέρα μεσημέρι, το flash εξαιρετικά δυνατό!
Την δουλειά της την έκανε πάντως. Σε όλη την υπόλοιπη διαδρομή το αυτοκίνητο το πήγα Παναγία! :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#528743
Geo f1 έγραψε:-Για ποιο λογο κανετε μηνυση κυριε?
-Με quotare απο αλλο φορουμ υπαστυνομε


Εσύ πρέπει να είσαι πολύ γλυκούλης ανθυποστρατηγάκε. :lol:


JimClark έγραψε:Πάντως αυτη η φώτο με τα σοκολατοεπικαλύμματα φαίνεται σαν εντόσθια σε ανοιχτή εγχείρηση (ήρθε η ώρα να αλλάξω κινητό)


Ξιφ, δεν φαντάζεσαι πόσο νόστιμο ήταν!!! :s_yummy :s_yummy :s_yummy
Άβαταρ μέλους
By Serf
#528790
Anonymous Founder έγραψε:... ενώ με τον δεύτερο βγάζω και δεύτερο ταξίδι, άνετα, ξεκούραστα, με ασφάλεια και χωρίς κανένα άγχος να φάω κλήση.


Αγαπητέ κύριε οικοδεσπότη/admin, νοιωθετε καλά; Μήπως έχετε πυρετό;;; Μέχρι πρόσφατα μας λέγατε ότι οδηγατε παντού και πάντα με το πόδι στο πάτωμα χωρίς να ασχολείστε με καταναλώσεις, κτλ!!! Έχει αλλάξει κάτι στη ζωή σας;;;

:D

< Note >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#528796
axel12p έγραψε:Τις προάλλες είδα πρώτη φορά κάμερα σε λειτουργία. Έβγαλε δύο τύπους φωτογραφία σε χρόνο dt. Αν και μέρα μεσημέρι, το flash εξαιρετικά δυνατό!
Την δουλειά της την έκανε πάντως. Σε όλη την υπόλοιπη διαδρομή το αυτοκίνητο το πήγα Παναγία! :lol:


Πού;

Αν κ εγώ είμαι ο ορισμός της παρακώλυσης κυκλοφορίας :lol: