Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#811268
Nosferatu έγραψε:Εννοούσα καουρα κατα τις ηλεκτροκίνησης, εμεις στην οικογένεια ειμαστε 2 στα 2 BEV. Τα περι αγριων πτηνων και ανεμογεννητριών τα ακουω απο οταν ημουν φοιτητής (ηλ-μηχ) αρχες 2000s οπου BEV ηταν μονο τα τηλεκατευθυνόμενα που παίζαμε παιδιά. Δεν εχουν καμμια σοβαρη βαση οταν τα συγκρίνεις με την παρουσα φαση.
Δεν είμαι κατά της ηλεκτροκίνησης.
Πιστεύω ότι αφορά λίγους, ελάχιστους σε μία χώρα που ο μισθός τελειώνει στις 20 του μήνα.
Παρόλα αυτά επιδοτούνται οι έχοντες για να αλλάξουν το πολυτελές θερμικό τους με ηλεκτρικό και το θεωρώ λάθος.

Από εκεί και πέρα στα επιχειρήματα είναι οι γάτες, η Νέα Ζηλανδία!!!, κλπ

Δεν έχει νόημα η συζήτηση. Κανείς δεν πείθει κανέναν
Οι φραγκατοι πάντα θα είναι στον φουτσο μου λουλούδια και γύρω γύρω μέλισσες.
Στον μικρόκοσμο τους μπορεί να ισχύει. Αλλά όχι γενικά

.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#811269 Δηλαδή @ΝΠ, φραγκάτος και αυτός που θέλει Tesla, αλλά και αυτός που θα πάει στην δουλειά του με ηλεκτρικό πατίνι ή ποδήλατο;
Μόνον όποιος πάει στην δουλειά του με αμάξι δεν είναι φραγκάτος;
:lol:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#811276
Νίκος Παππάς έγραψε:
Nosferatu έγραψε:Εννοούσα καουρα κατα τις ηλεκτροκίνησης, εμεις στην οικογένεια ειμαστε 2 στα 2 BEV. Τα περι αγριων πτηνων και ανεμογεννητριών τα ακουω απο οταν ημουν φοιτητής (ηλ-μηχ) αρχες 2000s οπου BEV ηταν μονο τα τηλεκατευθυνόμενα που παίζαμε παιδιά. Δεν εχουν καμμια σοβαρη βαση οταν τα συγκρίνεις με την παρουσα φαση.
Δεν είμαι κατά της ηλεκτροκίνησης.
Πιστεύω ότι αφορά λίγους, ελάχιστους σε μία χώρα που ο μισθός τελειώνει στις 20 του μήνα.
Παρόλα αυτά επιδοτούνται οι έχοντες για να αλλάξουν το πολυτελές θερμικό τους με ηλεκτρικό και το θεωρώ λάθος.

Από εκεί και πέρα στα επιχειρήματα είναι οι γάτες, η Νέα Ζηλανδία!!!, κλπ

Δεν έχει νόημα η συζήτηση. Κανείς δεν πείθει κανέναν
Οι φραγκατοι πάντα θα είναι στον φουτσο μου λουλούδια και γύρω γύρω μέλισσες.
Στον μικρόκοσμο τους μπορεί να ισχύει. Αλλά όχι γενικά

.


Οι ανεμογεννήτριες, τα φωτοβολταϊκά και τα λοιπά σχετικά βέβαια είναι ανεξάρτητα της ηλεκτροκίνησης καιμέχρι να πάμε στη σύντηξη είναι η κατεύθυνση προς την οποία πρέπει να κινηθούμε.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#811279
NickTG έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
Nosferatu έγραψε:Εννοούσα καουρα κατα τις ηλεκτροκίνησης, εμεις στην οικογένεια ειμαστε 2 στα 2 BEV. Τα περι αγριων πτηνων και ανεμογεννητριών τα ακουω απο οταν ημουν φοιτητής (ηλ-μηχ) αρχες 2000s οπου BEV ηταν μονο τα τηλεκατευθυνόμενα που παίζαμε παιδιά. Δεν εχουν καμμια σοβαρη βαση οταν τα συγκρίνεις με την παρουσα φαση.
Δεν είμαι κατά της ηλεκτροκίνησης.
Πιστεύω ότι αφορά λίγους, ελάχιστους σε μία χώρα που ο μισθός τελειώνει στις 20 του μήνα.
Παρόλα αυτά επιδοτούνται οι έχοντες για να αλλάξουν το πολυτελές θερμικό τους με ηλεκτρικό και το θεωρώ λάθος.

Από εκεί και πέρα στα επιχειρήματα είναι οι γάτες, η Νέα Ζηλανδία!!!, κλπ

Δεν έχει νόημα η συζήτηση. Κανείς δεν πείθει κανέναν
Οι φραγκατοι πάντα θα είναι στον φουτσο μου λουλούδια και γύρω γύρω μέλισσες.
Στον μικρόκοσμο τους μπορεί να ισχύει. Αλλά όχι γενικά

.


Οι ανεμογεννήτριες, τα φωτοβολταϊκά και τα λοιπά σχετικά βέβαια είναι ανεξάρτητα της ηλεκτροκίνησης καιμέχρι να πάμε στη σύντηξη είναι η κατεύθυνση προς την οποία πρέπει να κινηθούμε.
Για εμένα είναι υποκρισία να λέμε ότι νοιαζόμαστε για την κλιματική αλλαγή, τον πάγο στους πόλους που λιώνει και την ίδια στιγμή να καταστρέφουμε βιότοπους στην χώρα μας στον βωμό της απεξάρτησης από τα ορυκτά καύσιμα και τις συνέπειες τους.

Όπως είπε και ο glf, ας έχουμε μικρότερη απόδοση και ας τις βάλουμε κοντά στις πόλεις.
Δεν θα με πείραζε καθόλου αιολικό πάρκο στα Τουρκοβούνια, στον λόφο της Φιλοθέης, στον Υμηττό, Πεντέλη, Αιγάλεω, και όπου αλλού.

.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#811281 κάτι τέτοιο θα επιβαρυνε το ήδη βεβαρημένο αστικό τοπίο... LOLEN
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#811285
Νίκος Παππάς έγραψε:Για εμένα είναι υποκρισία να λέμε ότι νοιαζόμαστε για την κλιματική αλλαγή, τον πάγο στους πόλους που λιώνει και την ίδια στιγμή να καταστρέφουμε βιότοπους στην χώρα μας στον βωμό της απεξάρτησης από τα ορυκτά καύσιμα και τις συνέπειες τους.

Όπως είπε και ο glf, ας έχουμε μικρότερη απόδοση και ας τις βάλουμε κοντά στις πόλεις.
Δεν θα με πείραζε καθόλου αιολικό πάρκο στα Τουρκοβούνια, στον λόφο της Φιλοθέης, στον Υμηττό, Πεντέλη, Αιγάλεω, και όπου αλλού.

.



Δεν νομίζω να διάβασα κάποιον εδώ πάντως να λέει να τοποθετηθούν οπουδήποτε.
Επίσης δεν θα ήμουν καθόλου σίγουρος κατά πόσο ισχύει κάθε άρθρο που αναφέρεται σε καταστροφές βιότοπων και τα σχετικά.

Ιδανικά όταν κάνεις τέτοια έργα θες να χαλάσεις όσο λιγότερα γίνεται καθώς οι ανεμογεννήτριες είναι ήδη αρκετά ακριβές. Άρα τα μέρη χωρίς βλάστηση και ζώα είναι σίγουρα προτιμότερα. Αν δε υπάρχουν ήδη έτοιμοι δρόμοι σε κοντινά σημεία είναι ακόμα καλύτερα.

Ακόμα θες να αξίζει να βάλεις κάπου, άρα να βγάλει τα λεφτά του το έργο. Οπότε το να πεις θα βάλουμε αλλού με έστω χαμηλότερη απόδοση είναι ελαφρώς πιο πολύπλοκο.

Γενικά το σύνδρομο NIMBY είναι υπαρκτό και αρκετά σοβαρό πρόβλημα. Ειδικά σε περιοχές που έχουν βολευτεί.
Αν πληρώναμε ρεύμα αναλογικά με το πόσο κοστίζει η παραγωγή του για κάθε περιοχή για παράδειγμα κάποιοι που δεν θέλουν ούτε να ακούσουν για ΑΠΕ θα πήγαιναν να βάλουν με τα χέρια αν ήταν δυνατό.
Εσένα μπορεί να μην σε πείραζε λοιπόν αλλά να είσαι σίγουρος πως για όλες τις περιοχές θα βρεθεί κόσμος που θα τον πειράζει.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#811292
NickTG έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Για εμένα είναι υποκρισία να λέμε ότι νοιαζόμαστε για την κλιματική αλλαγή, τον πάγο στους πόλους που λιώνει και την ίδια στιγμή να καταστρέφουμε βιότοπους στην χώρα μας στον βωμό της απεξάρτησης από τα ορυκτά καύσιμα και τις συνέπειες τους.

Όπως είπε και ο glf, ας έχουμε μικρότερη απόδοση και ας τις βάλουμε κοντά στις πόλεις.
Δεν θα με πείραζε καθόλου αιολικό πάρκο στα Τουρκοβούνια, στον λόφο της Φιλοθέης, στον Υμηττό, Πεντέλη, Αιγάλεω, και όπου αλλού.

.



Δεν νομίζω να διάβασα κάποιον εδώ πάντως να λέει να τοποθετηθούν οπουδήποτε.
Επίσης δεν θα ήμουν καθόλου σίγουρος κατά πόσο ισχύει κάθε άρθρο που αναφέρεται σε καταστροφές βιότοπων και τα σχετικά.

Ιδανικά όταν κάνεις τέτοια έργα θες να χαλάσεις όσο λιγότερα γίνεται καθώς οι ανεμογεννήτριες είναι ήδη αρκετά ακριβές. Άρα τα μέρη χωρίς βλάστηση και ζώα είναι σίγουρα προτιμότερα. Αν δε υπάρχουν ήδη έτοιμοι δρόμοι σε κοντινά σημεία είναι ακόμα καλύτερα.

Ακόμα θες να αξίζει να βάλεις κάπου, άρα να βγάλει τα λεφτά του το έργο. Οπότε το να πεις θα βάλουμε αλλού με έστω χαμηλότερη απόδοση είναι ελαφρώς πιο πολύπλοκο.

Γενικά το σύνδρομο NIMBY είναι υπαρκτό και αρκετά σοβαρό πρόβλημα. Ειδικά σε περιοχές που έχουν βολευτεί.
Αν πληρώναμε ρεύμα αναλογικά με το πόσο κοστίζει η παραγωγή του για κάθε περιοχή για παράδειγμα κάποιοι που δεν θέλουν ούτε να ακούσουν για ΑΠΕ θα πήγαιναν να βάλουν με τα χέρια αν ήταν δυνατό.
Εσένα μπορεί να μην σε πείραζε λοιπόν αλλά να είσαι σίγουρος πως για όλες τις περιοχές θα βρεθεί κόσμος που θα τον πειράζει.


Ξέρεις όμως τι γίνεται;
Όλα αυτά γίνονται ΝΙΜΒΥ.
Αιολικά μακριά από τα αστικά κέντρα, ηλιακά συστήματα το ίδιο.
Επιβαρύνονται τα Άγραφα, περιοχές έρημες σχετικά παλαιότερα, ανοίγονται δρόμοι, κλπ απλά για να έχουμε στην Αθήνα ρεύμα.
Όπως και με την ηλεκτροπαραγωγή.

Άλλο πράγμα να έχεις μία βιομηχανία κάπου γιατί εκεί έχεις πρώτες ύλες, εκεί έχεις ελεύθερο χώρο να στηθούν βιομηχανίες οι οποίες θα επιβαρύνουν την ζωή των κοντινών οικισμών και το ξέρεις καλύτερα από εμένα, και άλλο να στήσεις αιολικά οπουδήποτε αλλού.

Που και πάλι θα έπρεπε να κάνει η πολιτεία το καλύτερο που μπορεί για το περιβάλλον σε αυτές τις περιοχές.

Πριν χρόνια βρέθηκα σε ένα πεδίο εξόρυξης στην Μεγαλόπολη και έπαθα σοκ από την κλίμακα μεγέθους.
Αλλά δεν είναι λύση για εμένα να ρημαξουμε τα πανέμορφα βουνά μας.Εικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#811316 Για πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια αναγνωρίστηκε η τεράστια ζημιά που έχει κάνει ο άνρθωπος και παίρνονται μέτρα, γίνονται προσπάθειες στάσης ή αναστροφής της θέρμανσης του πλανήτη κλπ. Φυσικά και αυτό έγινε με την επιμονή των οικολόγων. Αλλά δεν αρκεί να λένε για τα πουλιά κλπ και να απορρίπτουν τα πάντα. Ας προσφέρουν κάποια εναλλακτική. Που να μην είναι σβήστε το ρεύμα και πάρτε τα βουνά.
Όλα είναι θέμα συμβιβασμών και συζητήσεων. Και ψυχραιμίας.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#811350
NickTG έγραψε:
Οι ανεμογεννήτριες, τα φωτοβολταϊκά και τα λοιπά σχετικά βέβαια είναι ανεξάρτητα της ηλεκτροκίνησης καιμέχρι να πάμε στη σύντηξη είναι η κατεύθυνση προς την οποία πρέπει να κινηθούμε.


Αυτό ακριβώς (θα δείξει για τη σύντηξη βεβαίως) Η επιδότηση των πολυτελών ηλεκτρικών δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το ότι ΠΡΕΠΕΙ ΧΘΕΣ να απεξαρτηθεί όλος ο πλανήτης από τα ορυκτά καύσιμα.


Νίκος Παππάς έγραψε:Για εμένα είναι υποκρισία να λέμε ότι νοιαζόμαστε για την κλιματική αλλαγή, τον πάγο στους πόλους που λιώνει και την ίδια στιγμή να καταστρέφουμε βιότοπους στην χώρα μας στον βωμό της απεξάρτησης από τα ορυκτά καύσιμα και τις συνέπειες τους.


Ε, ας καταστρέψουμε περισσότερους χτίζοντας 2-3 εργοστάσια λιγνίτη... Και σαν μπόνους ας καταστρέψουμε και όλο τον πλανήτη... :tomato:

Νίκος Παππάς έγραψε:Όπως είπε και ο glf, ας έχουμε μικρότερη απόδοση και ας τις βάλουμε κοντά στις πόλεις.
Δεν θα με πείραζε καθόλου αιολικό πάρκο στα Τουρκοβούνια, στον λόφο της Φιλοθέης, στον Υμηττό, Πεντέλη, Αιγάλεω, και όπου αλλού.

.


Αυτό είναι προφανές και το λέμε από την αρχή.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#811424 Καλά στα Τουρκοβούνια έχει ανέμους που θέλουν οι ανεμογεννητριες?? βάλτε ένα Λίνκ...που σε άλλα τόσο πολύ το ζητάτε.

.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#811430
Νίκος Παππάς έγραψε:Όπως είπε και ο glf, ας έχουμε μικρότερη απόδοση και ας τις βάλουμε κοντά στις πόλεις.
Δεν θα με πείραζε καθόλου αιολικό πάρκο στα Τουρκοβούνια, στον λόφο της Φιλοθέης, στον Υμηττό, Πεντέλη, Αιγάλεω, και όπου αλλού.

Το ότι δεν θα πείραζε εσένα, δεν σημαίνει ότι δεν θα πείραζε κάποιους άλλους. Και κατά πάσα πιθανότητα πολύ περισσότερους σε σχέση με τώρα. :)
Επίσης, το μικρότερη απόδοση, σημαίνει μεγαλύτερο κόστος παραγωγής, άρα και υψηλότερη τιμή ρεύματος. Πόσοι συμπολίτες σου είναι διατεθειμένοι να πληρώνουν ακριβότερα το ρεύμα για να μην μπουν οι ανεμογεννήτριες στην κορυφή ενός βουνού;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#811433 Ο Υμηττός έχει 10άδες κεραίες που είναι απείρως πιο άσχημες από τις ανεμογεννήτριες. Το σίγουρο όμως είναι πως κανείς δεν θα πάει να βάλει μια πανάκριβη ανεμογεννήτρια κάπου που δεν φυσάει αρκετά, γιατί θα πετάξει τα λεφτά του.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#811435 Ακόμη και να φυσούσε, δεν πιστεύω ότι οι "οικολόγοι", οι δήμοι, κλπ θα συμφωνούσαν ποτέ να μπουν οι ανεμογεννήτριες τόσο κοντά στην περιοχή τους. Οπότε πάλι στα ίδια θα καταλήγαμε.
Άβαταρ μέλους
By glf
#811437 Ξαναλέω, έχω δει με τα μάτια μου ανεμογεννήτριες σε ΠΕΔΙΑΔΕΣ στη Γαλλία. Και εχω δει docu να βάζει μια κοινότητα τη δική της ανεμογεννήτρια σε χωριο στην Αγγλία. Σε πεδιάδα.

Δεν είναι ότι δε θα βγάλει τα λεφτά της μια ανεμογεννήτρια σε λάθος μέρος, θα τα βγάλει πιο αργά.

Εγώ δεν είδα να εξαρτάται και πολύ η τιμή στο χρηματιστήριο της ενέργειας από τα πόσα Φ/Β και ανεμογεννήτριες κουμπώσανε στο σύστημα.. μόνο στην περιοχή μας ξέρω ένα σωρό πάρκα με Φ/Β που ενεργοποιήθηκαν. και καλά έκαναν. αλλά η τιμή του ρεύματος δεν επηρεάζεται, τόσο καλό χρηματιστήριο ενέργειας έχουμε. Μη τα ξαναλέμε...