Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By edmond
#729171 Στο αεροδρόμιο βέβαια, μου φαίνεται κάπως το να καπαρώνει κάποιος για x μέρες έναν συγκεκριμένο ταχυφορτιστή.

Edit
https://www.drive.gr/news/abb-terra-360-tria-lepta-fortisi-100-km-aytonomia-video
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#729205
Η μέγιστη ισχύς του ανέρχεται στα 360 kW όπως υποδηλώνει η ονομασία του και έχει τη δυνατότητα να φορτίσει πλήρως οποιοδήποτε ηλεκτρικό αυτοκίνητο σε λιγότερα από 15’


Τι ακριβώς εννοεί με το οποιοδήποτε ηλεκτρικό αυτοκίνητο;

Η Taycan για παράδειγμα φορτίζει με 250 KW και αυτό για το πρώτο 25% της μπαταρίας.
Εικόνα

Εκτός και αν αναφέρεται σε μελλοντικά μοντέλα που θα έχουν την δυνατότητα τόσο γρήγορης φόρτισης.

Η ραγδαία εξέλιξη της τεχνολογίας, είναι ίσος ένας ακόμη περιοριστικός παράγοντας στην ανάπτυξη των απαραίτητων υποδομών. Σήμερα τα 50KW θεωρούνται σχετικά γρήγορος σταθμός φόρτισης και εδώ βλέπουμε πως ως το τέλος του χρόνου θα έχει κυκλοφορήσει σταθμός φόρτισης 360 KW.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#729210 Συμφωνώ στα περισσότερα, διαφωνώ στο σχόλιο για τους 50kW φορτιστές. Ποτέ δεν είχαν θεωρηθεί ιδιαίτερα ισχυροί, πιο πολύ λύση ανάγκης ήταν.
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#729215
axel12p έγραψε:
Η μέγιστη ισχύς του ανέρχεται στα 360 kW όπως υποδηλώνει η ονομασία του και έχει τη δυνατότητα να φορτίσει πλήρως οποιοδήποτε ηλεκτρικό αυτοκίνητο σε λιγότερα από 15’


Τι ακριβώς εννοεί με το οποιοδήποτε ηλεκτρικό αυτοκίνητο;

Η Taycan για παράδειγμα φορτίζει με 250 KW και αυτό για το πρώτο 25% της μπαταρίας.
Εικόνα

Εκτός και αν αναφέρεται σε μελλοντικά μοντέλα που θα έχουν την δυνατότητα τόσο γρήγορης φόρτισης.

Η ραγδαία εξέλιξη της τεχνολογίας, είναι ίσος ένας ακόμη περιοριστικός παράγοντας στην ανάπτυξη των απαραίτητων υποδομών. Σήμερα τα 50KW θεωρούνται σχετικά γρήγορος σταθμός φόρτισης και εδώ βλέπουμε πως ως το τέλος του χρόνου θα έχει κυκλοφορήσει σταθμός φόρτισης 360 KW.


Εννοεί ότι δεν έχουν ιδέα πως λειτουργούν οι φορτιστές για τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα. ή γράφει για να γράψει το press release της εταιρίας.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#729679 Πέρασα μια βόλτα απ' την έκθεση mobility στο g hall.

Tesla Model 3: Techfest μέσα, η καλύτερη μου. Η οθόνη με λίγη προσπάθεια σε χώρο dt μαθαίνεται.
Θα περίμενα καλύτερα ποιότητα για αυτοκίνητο με τέτοια τιμή αλλά δε βαριέσαι, πληρώνεις την τεχνολογία. Ποιότητα στην επόμενη γενιά.

Ford Mustang Mach E:
Δεν μ αρέσει η χρήση του ονόματος σ ένα Suv. Αλλά ποιοτικά μέσα είναι σε πολυ καλό επίπεδο. Και εμφανιακα είναι κουκλί. Κρίμα που δεν θα δούμε πολλά.

Volvo xc40 recharge.
Βασικά αυτό θέλω. Εμφάνιση, μεγεθος πολυτέλεια, εξοπλισμός.

Νταξει κάτι hyundai και EQA δεν μπήκα καν στον κόπο να ασχοληθώ.

Απόψε παρήγγειλα κάτι γλυκά απ' το Max Perry και έσκασε μύτη WOLT ντελιβερας με Seat Mo. Μ λέει είναι πάρα πολύ ωραίο αλλά για να κάνεις απόσβεση θέλει να κανεις πάνω από 100 χλμ. την ημέρα. Όταν το οδηγάς κάνει και ένα σφύριγμα. Γενικά αυτό το μηχανάκι θα Μ αρεσε να το είχα.

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By edmond
#729695 Υπάρχει ακόμα κόσμος που ψωνίζει μαξ πέρυ; και ειδικά ντελιβεράτο; :lol:
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#729696
Focusman91 έγραψε:Νταξει κάτι hyundai και EQA δεν μπήκα καν στον κόπο να ασχοληθώ.

Γιατί?

Focusman91 έγραψε:Volvo xc40 recharge.
Βασικά αυτό θέλω. Εμφάνιση, μέγεθος πολυτέλεια, εξοπλισμός.

Το οδήγησα σε ένα event... Πύραυλος κι αυτό, αλλά πολύ βαρύ....
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#729697
Zeus έγραψε:
Focusman91 έγραψε:Volvo xc40 recharge.
Βασικά αυτό θέλω. Εμφάνιση, μέγεθος πολυτέλεια, εξοπλισμός.

Το οδήγησα σε ένα event... Πύραυλος κι αυτό, αλλά πολύ βαρύ....

Και δυστυχώς υστερεί και αρκετά σε αυτονομία (και χώρους).
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#729698
Scotch έγραψε:
Zeus έγραψε:
Focusman91 έγραψε:Volvo xc40 recharge.
Βασικά αυτό θέλω. Εμφάνιση, μέγεθος πολυτέλεια, εξοπλισμός.

Το οδήγησα σε ένα event... Πύραυλος κι αυτό, αλλά πολύ βαρύ....

Και δυστυχώς υστερεί και αρκετά σε αυτονομία (και χώρους).

Καλά εννοείται...κανένα που είναι μετατροπή συμβατικού δεν μπορεί να χτυπήσει τεσλα σε αυτονομία, διαχείρηση ενέργειας κτλ! :iconcool: